Sistem saati: 04 Oca 2023, 20:16

News News of Elektrik - Elektronik

Site map of Elektrik - Elektronik » Forum : Elektrik - Elektronik

Elektrik ve Elektronik ile alakalı programlar ve paylaşılan dokümanlar.

Smd karşılıkları kitabı

1000 Sayfalık smd karşılık kitabıdır... ;)
Read more : Smd karşılıkları kitabı | Gösterim : 1409 | Cevaplar : 1

tetik trafo

tetik trafo nasıl kontrol edilir http://remont-aud.net/forum/91-24563-1 resim yazıların altında
Read more : tetik trafo | Gösterim : 882 | Cevaplar : 0

DUAL CT1240 Radio için teknik yardım.

Merhabalar, Form'a henüz kayıt oldum. İsmim Savaş Ankara'da yaşıyorum. Klasik pikap ve radio işini yeni hobi edindim ve çıkma 2.el bir adet dual marka arızalı radio ve çalışır iyi durumda dual marka hs130 sahibi oldum....

Sizden yardıma ve tecrübenize ihtiyacım var bilginizi paylaşırsanız sevinirim :)

DUAL CT1240 Radio fişe takıldığında çalışıyor ses veriyor ama yanık kokusu gelince mecburen kapatmak zorunda kalıyorum, içini açtım ve power kartı üzerindeki ...
Read more : DUAL CT1240 Radio için teknik yardım. | Gösterim : 1054 | Cevaplar : 2

Ölçüm Tekniklerine Giriş

Internette araştırdım bu konuyu ama çok kafam karıştı. Artık yaptığım devreleri, Hoparlörleri ölçmek, daha yakından tanımak, nasıl daha iyiye götürülebileceğini öğrenmek istiyorum.
Mesela yaptığımız preamp'ları, amfileri, Hoparlörleri nasıl ölçebiliriz? Neleri aramak, nelere dikkat etmek gerekir?
Gerekli ekipmanlar nelerdir? PC yazılımları tavsiyeleriniz nelerdir?
Forumumuz son zamanlarda pek rağbet görmüyor, bir kaç kişi belki dolaşıyor ama, yine de sizden başka soracak kimsem yok üstatlar. Ses sisteminin hangi katlarında eksik var, neleri düzeltebilirim, sistemimi nasıl daha kararlı ve ...
Read more : Ölçüm Tekniklerine Giriş | Gösterim : 1123 | Cevaplar : 0

SMPS için transformatör ve indüktör hesaplama programları

Dosya içinde 8 farklı program var. SMPS çıkış trafosu, Boost/Buck, Flyback, SE Forward topolojide kullanılacak indüktörler ve genel olarak çıkış indüktörleri için hesap yapabiliyor bu programlar. Boost, Flyback ve genel indüktör hesabı için olanların bir de "ring" versiyonu var, toroidal ferrit materyal için kullanılmak üzere.

Orjinal Rusça kaynak: http://cxem.net/software/excellentIT.php
Ingilizce versiyonlar: http://www.diysmps.com/forums/showthrea ... -inductors

Yapan kişi Vladimir Denisenko, Starichok51 ...
Read more : SMPS için transformatör ve indüktör hesaplama programları | Gösterim : 1517 | Cevaplar : 0

Kondansatör Tercihi

Arkadaşlar merhaba.

http://320volt.com/lm3886t-bridge-proje ... lifikator/
adresindeki amfinin güç katı ve amfi katını yapıyorum. özellikle güç katında arkadaş 15000 uf gibi yüksek değer kondansatörler kullanmış. şimdi bu devrede ben bu 15000 uf yerine 10000 uf elna audio kondansatör kullansam boşuna mı masraf yapmış olurum. aliexpress ten güç katı ve amfi katındaki bütün kondansatörler elna yüksek kaliteli olacak şekilde baya bir tuttu. (110 dolar) acaba buna değer mi yoksa ...
Read more : Kondansatör Tercihi | Gösterim : 2190 | Cevaplar : 12

Temperature Controlled DC Fan

Değerli Form Arkadaşlarım; Aşağıda görülen devreyi Masaüstü PC için yapmaya çalıştım. Devre ayarlanan sıcaklığa göre açılıp kapanıyor.(Şemada olmayan 2 kondansatör ilave yapıldı. Girişte 25v 47uf , Fan çıkışına 50v 2,2uf).Ben sıcaklık artınca fan hızıda artsın düşünce yavaşlasın istenen sıcaklık değerine gelince tamamen dursun istiyorum. İnternette aradığım devreyi bulamadım. Bu devre üzerinde modifiye yapılabilirmi ?Örneğin Nootbook da fan hızı işlemci sıcaklığına göre artıp azalıyor. benim yapmak istediğim bu şekilde Yardımlarınızı bekliyorum.
Saygılar.

Resim
[Resim
Resim
Resim
Read more : Temperature Controlled DC Fan | Gösterim : 953 | Cevaplar : 4

Pcb hakkında

Herkese selam
deneysel çalışmalar için pcb basmam lazım çabuk hızlı bir şekilde nasıl bir yol izlemem lazım.

Teşekkürler :D
Read more : Pcb hakkında | Gösterim : 1587 | Cevaplar : 12

Akü Şarj Devresi ( 6-12 Volt ) Ver.2

Linkteki devrenin 2. versiyonudur. Denenmiştir ve pekte güzel çalışmaktadır.
elektrik-elektronik/aku-sarj-devresi-volt-t1813.html

13.jpg

Velleman K8012.pdf

V2 Montaj.pdf

V2 Lehim.pdf

Panel.pdf
Read more : Akü Şarj Devresi ( 6-12 Volt ) Ver.2 | Gösterim : 3572 | Cevaplar : 29

Elektronik Anahtar

Devreyi denemedim, üzerindeki notlar bana ait değil.
Otomatik Anahtar.jpg
Read more : Elektronik Anahtar | Gösterim : 1532 | Cevaplar : 3

İstatistik

Toplam 26286 ileti • Toplam 2145 konu • Toplam 947 üye