Müzik kaydında kullanılan terimler.

Test ve Müzik Kayıtları » Her türlü odyofil kayıt hakkında bilgi, haber ve değerlendirmeler..

Müzik kaydında kullanılan terimler.

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 20 Nis 2014, 18:15

Müzik kayıtlarında kullanılan bazı terimlerin anlamlarını sormak için bu konuyu açtım arkadaşlar. Adobe Audition CS6 da da farkettim bu terimler ne anlama geliyor ?
Resim
Resim
YunusGür
Yeni Üye

İl: Antalya

Ynt: Müzik kaydında kullanılan terimler.

Okunmamış iletigönderen onursal » 20 Nis 2014, 18:35

Anlatmaya çalışayım.
En baştaki DEVICE CLASS ses kartının sınfını gösteriyor. MME sınıfını bilmiyorum ama FERRARI sınıfında olmadığı kesin :D
İkini olarak işaretlemiş olduğun LATENCY gecikme demektir. Donanım özelliklerine göre bu değeri azaltabilir ya da artırmak zorunda kalabilirsin.
Üçüncü sıradaki SAMPLE RATE örnekleme oranı demektir. Örnekleme oranı kanal başına alabileceğin band genişliğinin temel göstergesidir. Resimde görülen 192KHz örnekleme frekansı 2 kanal (stereo kullanılacaksa 192/2=96KHz band genişliği demektir.
Yani stereo olarak kayıt yapıyorsan her kanal için örnekleyebileceğin frekansın üst sınırı 96KHz olacaktır.
Eğer bu değer okuma için ayarlanıyorsa okuma bölgesi frekans karakteristiğini belirtir ve aynen stereo okumada 96 KHz band genişliği demektir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 20 Nis 2014, 18:38

ASIO4ALL sürücüsüne gerek var mıdır bu kayıt durumlarında ?
Asıo daha iyi ses kaydı yapıyor deniyor.

Bu haliyle kayıt almayı başardım. Önceden de burda konusu vardı. CS6 da kayıt alamıyordum. Laptopta kayıt yapılabiliyor anlamadım nasıl oldu :D
YunusGür
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 20 Nis 2014, 18:53

YunusGür yazdı:ASIO4ALL sürücüsüne gerek var mıdır bu kayıt durumlarında ?
Asıo daha iyi ses kaydı yapıyor deniyor.

Bu haliyle kayıt almayı başardım. Önceden de burda konusu vardı. CS6 da kayıt alamıyordum. Laptopta kayıt yapılabiliyor anlamadım nasıl oldu :D

Sen onlara inanma. Gandırıyolar seni :D
Asio, masio, bende gasıyo :D Direk device properties ayarlarını doğru yapmalısın.
İyi bir kayıt için ideal öneriler.
ÖRNEKLEME FREKANSI: Genel CD standartı 44.1KHz olsa da 88.2KHz ile örneklemek kanal başına 44KHz lik band genişliği sunacaktır. Bu da çoğu sistem için oldukça fazla band genişliği demektir. Eğer plaktan ve iyi bir sistem ile kayıt yapıyorsan bu örnekleme bence gereklidir. Eğer elindeki cihazlar amatör cihazlar ise 44.1 KHz bile yeterli olacaktır.
BİT DEPTH: Bit derinliği genel çözünürlüğü gösterse de sistem uyumluluğu için mecburen 16 bit kullanmalısın. 24 bit ya da 32 bit çözünürlük daha iyi çözünürlük sağlasa da kayıtlarının diğer sistemlerde okunabilmesi için 16 bit zorunludur.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 20 Nis 2014, 19:00

Evet abi senle bu konu üzerine bayağı konuşmuştuk. İnternetten kayıt yapıyorum ve internetteki müziklerin kalitesi kötü oluyor. Resimde 192000 kHz default olarak kaldı onu değiştireceğim :D
Bir depth değeri de 16 yaptım. Resimdeki ayarlar ile kayıt yapılabiliyor.
ASIO da kayıt yapayım dedim. Seste fark oluyor açıkçası abi. Tizler daha iyi gibiydi. Ama basslar çok düşüktü bu seferde. Aralarında böyle bir fark var.
YunusGür
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 20 Nis 2014, 19:20

YunusGür yazdı:Evet abi senle bu konu üzerine bayağı konuşmuştuk. İnternetten kayıt yapıyorum ve internetteki müziklerin kalitesi kötü oluyor. Resimde 192000 kHz default olarak kaldı onu değiştireceğim :D
ASIO da kayıt yapayım dedim. Seste fark oluyor açıkçası abi. Tizler daha iyi gibiydi. Ama basslar çok düşüktü bu seferde. Aralarında böyle bir fark var.

Onboard ses kartlarını kasmaya gerek yok.
Çok fazla yeteneği olduğu söylenemez. Sen zaten internetten kayıt yapıyorsan ASIO GASIO ya da ihtiyacın yoktur.
Ses kartının kendi yapabilecekleri önemlidir.
Ayrıca internetten yapılan kayıtlar ses kartı tarafından örneklenmez.
İnternette yayınlanan çoğu kayıt karakteristiği 256KB/sn lik aşırı sıkıştırılmış formatlardır. Bunları daha kaliteli kaydetmeye çalışsan da zaten birşey değişmeyecektir. Çünkü bu formatta en fazla 15KHz band genişliğin olmaktadır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 20 Nis 2014, 19:25

onursal yazdı:
YunusGür yazdı:Evet abi senle bu konu üzerine bayağı konuşmuştuk. İnternetten kayıt yapıyorum ve internetteki müziklerin kalitesi kötü oluyor. Resimde 192000 kHz default olarak kaldı onu değiştireceğim :D

Onboard ses kartlarını kasmaya gerek yok.
Çok fazla yeteneği olduğu söylenemez. Sen zaten internetten kayıt yapıyorsan ASIO GASIO ya da ihtiyacın yoktur.
Ses kartının kendi yapabilecekleri önemlidir.
Ayrıca internetten yapılan kayıtlar ses kartı tarafından örneklenmez.
İnternette yayınlanan çoğu kayıt karakteristiği 256KB/sn lik aşırı sıkıştırılmış formatlardır. Bunları daha kaliteli kaydetmeye çalışsan da zaten birşey değişmeyecektir. Çünkü bu formatta en fazla 15KHz band genişliğin olmaktadır.

Başka müzik kaydı yapabileceğim yer yok ki benim :D
Bazı sitelerdeki müziklerin 18 kHz band genişliğinde olduğunu farkettim. Tabi plak kalitesine hiçbiri yetişemez. Orası ayrı. Teşekkürler bilgiler için.
YunusGür
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 20 Nis 2014, 19:30

YunusGür yazdı:Başka müzik kaydı yapabileceğim yer yok ki benim :D
Bazı sitelerdeki müziklerin 18 kHz band genişliğinde olduğunu farkettim. Tabi plak kalitesine hiçbiri yetişemez. Orası ayrı. Teşekkürler bilgiler için.

18KHz band genişliğine sıkıştırılmış format ile ulaşabilirsin.
44.1 KHz 16 bitlik bir PCM veri akışı 1411KB/sn dir. Dünyada kaç ülkede bu kadar veri akışını destekleyen internet var ki :lol:

Sana veri toplarkene az daha böcüklenecektim.
Resim
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Test ve Müzik Kayıtları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi