PCB yapım teknikleri

Makaleleriniz » Elinizde olan veya yazdığınız makaleleri(teorik bilgi, nasıl çalışır gibi bilgiler) gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

PCB yapım teknikleri

Okunmamış iletigönderen sercii » 05 Tem 2008, 22:23

arkadaslar altın kaplamayı tavsıye edıyorum!!! cunku kendı gc mı altın kapladıktan 1 ay sonra lm3886lar geldı lehım ılk gunku kadar rahat atıyorsunuz cunku oksıtlenmıyor ayrıca pahalı yontemler yerıne pcb yı cımar yapmak daha mantıklı cunku buradakı olay pcbnın oksıtlenmesını engellemek bızımde ıstedıgımız bu eger tum yolları bırlestırebılırsenız elektroluz yontemıyle yapabılırım.aslında gercek kaplama yahudı ve ermenı ustaların yaptıgı ve benım ustamında bıldıgı ozel bır yaldızdır kezzapla altın erıtılıyor vs lafın kısası pcblerı cımar yapmakta fayda var...test edıldı onaylandı :D
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

İl: karabük
Meslek: kuyumcu

Cevap: JFET Bufferli LM3875 chipamp.

Okunmamış iletigönderen Hazar » 05 Tem 2008, 22:27

Sercan bu işin pîri sensin. Cımar dediğin olayı biraz daha açıklayabilir misin, hem ben anlamadım, hem de yalnız olmadığımı düşünüyorum bu konuda :)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen sercii » 05 Tem 2008, 22:36

merhaba hazar...cımar sudur;su dolu bır kabın ıcıne sıyanur atılır ve kaynatılır sonra 22k bır altın eletroliz yontemı ıle cektırılır bu ıslem bıtınce pcb suya atılır ve beklenır su soguyunca tekrar kaynatılır bu ıslem bıtınce pcbnın rengının degıstıgını goruyorsunuz...yuzeysel olsada cok basarılı bır uygulama ha dersenız mıkron kadar kalın olsun ozaman tum yolları bırlestırıp elektrolız yontemı ıle yapmak lazım.. ayrıca mıkron kaplama zor bır ıstır malzemını yuksek sıcaklıkta tavlanması gerekır kı bızım pcbler şalimönün ısısına dayanamaz :D
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Hazar » 05 Tem 2008, 22:39

Bilgilendirme için teşekkürler Sercan :selam:
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen e154 » 06 Tem 2008, 01:10

yolları birleştirmek yerine kompal kaplanmış plakete PCB bassk nasıl olur?

1- çokmu pahalıya gelir?
2- altın ve bakırı aynı anda asit eritebilirmi? ( buna cvp verebilecek bir kimyager olacağını sanıyorum :oops: )
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen e_cag » 06 Tem 2008, 02:22

Altını çözelti haline getirmek için ya Sercii'nin dediği gibi siyanür çözeltisinde elektrolizle eritmek ya da belli orandaki nitrik/hidroklorik asit karışımına atmak lazım. Asitle olursa bakır da çözünür büyük ihtimalle. Aslında bilmek yerine denemek de imkanım dahilinde. Kral suyu denen asit karışımı bakırı çözerse ki çok konsantre bir çözelti, muhtemelen altının altında kalan bakıra da etki eder, temiz ve kontrollü bir baskı olmaz ve bence çok da pahalı olur. Maliyet hesabı kolay gibi: plaket alanının % kaçı yollardan oluşacak? Altın kaplı büyüüük bir ground plate şık olur tabii. :)
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sercii » 06 Tem 2008, 10:51

arkadaslar resımdekı cımarlı lm3886 devresı
Eklentiler
Görüntü015.jpg
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sercii » 06 Tem 2008, 10:52

buda cımarsız hemen oksıtlendı...
Eklentiler
Görüntü021.jpg
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen sercii » 06 Tem 2008, 10:54

arkadaslar ızlenımlerımden bahsetmek ıstıyorum.. altın kaplamalı pcd oksıt olmadıgı ıcın lehımler bıle ılk gunku parlaklıgında demekkı bakırdakı oksıt lehımıde bozuyor....
itaad et rahat et
sercii
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen hacı » 06 Tem 2008, 18:01

bende bir öneride bulunmak isterim,şahsen ben genelde devrenin tüm montajını bitirince plaketin arkasına sprey vernik sürüyorum oksitlenmeyi önlüyor ama sonuçta lehimlerin üzerinede sürdüğünüz için elemanları sökmek isteyince havyanın ucu zarar görüyor ve çok iyi lehim yapmıyor ,çözüm olarak iki tane havya kullanıyorum
hacı
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Makaleleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot], Semrush [Bot] ve 0 misafir