Bir hoparlörün doğuşu

Makaleleriniz » Elinizde olan veya yazdığınız makaleleri(teorik bilgi, nasıl çalışır gibi bilgiler) gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Bir hoparlörün doğuşu

İletigönderen miriel » 19 Tem 2010, 03:20

yani tek soğutucu kullanırsam ısı soğutucunun bir köşesinde yığılacak ve dolayısıyla merkezde olmaya göre daha verimsiz soğutma oluşacak anlamına geliyor galiba.

e_cag yazdı:Forumun pcbsinde iki entegre tek kartta. Aralarında iki cm kadar var.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

İletigönderen e_cag » 19 Tem 2010, 11:06

Pardon, konunun gelişimini unutmuşum. 4 kanal yapacaktınız. Forumun pcbsinin tek kartta iki kanalı içerdiğini gözden kaçırmış olabileceğinizi düşünmüştüm. Kusuruma bakmayın.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

İletigönderen hoparlör » 19 Tem 2010, 12:28

Bu küçük olan

1.jpg
1.jpg (9.02 KiB) 630 defa görüntülendi

Bu da büyük olan
2.jpg
2.jpg (12.29 KiB) 630 defa görüntülendi

Kutu büyüklüğüne göre 20 cm uzunluğunda başka bir profil de seçilebilir. Yani kutunun derinliği 20cm olursa, ön ve arka panel 43 cm gibi standart bir ölçü olur, trafo da ortaya konur. Soğutucu kanatları daha kısa olur ama yan paneller komple soğutucu olur, böylece soğutma işi de kolaylaşır. Yani fikir vermesi açısından ;)

Bunları kullanınca kutunun içine koyup dışarıya birşey bırakmamak da gayet mümkün.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen miriel » 19 Tem 2010, 15:01

Aslında ben scarab'ın yandan soğutuculu tasarımını çok beğendim. El işçiliğini konuşturmuş sisteminde zaten beğenmemek elde değil. O tarz bir kutu planlıyorum ama soğutucu yüksekliği trafo yüksekliği kadar olmuyor, orada takıldım. Trafo ve pcb ler komple aynı kutu içinde olmasını istiyorum.

Yine gönlüm uzun olan soğutucudan yana. Havayla direkt temas etmesi çok avantajlı.

hpim1979.jpg
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen scarab » 19 Tem 2010, 16:35

aslında şu meşur quad-405'in aşırı sade tasarımı benim çok hoşuma gidiyor, fikir vermesi açısından resmini koydum ;)
Resim
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

İletigönderen hoparlör » 19 Tem 2010, 17:25

miriel yazdı:Aslında ben scarab'ın yandan soğutuculu tasarımını çok beğendim. El işçiliğini konuşturmuş sisteminde zaten beğenmemek elde değil. O tarz bir kutu planlıyorum ama soğutucu yüksekliği trafo yüksekliği kadar olmuyor, orada takıldım. Trafo ve pcb ler komple aynı kutu içinde olmasını istiyorum.

Niye olmasın? Yüksekliği kaç cm istiyorsan o kadar kestiririz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

İletigönderen e_cag » 19 Tem 2010, 17:41

Evet, orijinal profil şöyle birşey olmalı:
profil .jpg

Kes kes kullan. :D
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

İletigönderen hoparlör » 19 Tem 2010, 18:42

Son gittiğimde Amatör arkadaşımız için soğutucu bakarken aynen öyle bir parça buldum, 1m uzunluğunda:)

Aslında şimdi foto yok ama şu resimdeki küçük tek parça soğutucuları 10cm yüksekliğinde dikey kullanıp monoblok LM3886'lar yapmış adamın biri. Ayrı bir kutuda trafo vs. var, istediği kadar bu mono blok amfiden ilave edip güç ve sinyal verip hoparlör çıkışı alıyor. Çok şık duruyordui bir de dikine durdukları için az yer akplıyorlar. Kutusu komple alüminyum idi.

Çok ısı yaymadığı için Scarab arkadaşımız gibi ahşap ve alüminyum karışımı şahane eserler de yaratmak çok cazip görünüyor. Şahsen şimdi neden böyle bir şey yapmıyorum dedim. :P
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen miriel » 19 Tem 2010, 21:28

Trafo kodunu tam bilmiyorum, 500W lık en büyük trafo yüksekliği 108 mm. Boşlukları ile beraber kutu yüksekliği 120 mm dersek soğutucu yüksekliği bu civarda olabilir.

DVD şuan elimde yok. Bir dvd alıp anfinin üzerine koymayı düşünüyorum. Bu cihazların boyutları sanıyorum ki standart. Gökhan hocam, sizin dediğiniz 43 x 20 cm bu standardı belirtiyor heralde ?
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 19 Tem 2010, 21:55

HiFi çoğu cihazın ön panelinin genişliği 43 cm. Bu bir endüstri standardı olmuş galiba ama kaynağı nedir bilmiyorum. 20 cm ise geriye doğru ölçü idi ama bu değişkeni yai standart değil. Ekolayzır vs. 20cm ama özellikle amfiler 29-30cm rahat uzayabiliyorlar. En uzunu HTPC masaüstü bilgisayar kasaları 42-44cm arası genelde, kompakt olanları hariç.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Makaleleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir