Bir hoparlörün doğuşu

Makaleleriniz » Elinizde olan veya yazdığınız makaleleri(teorik bilgi, nasıl çalışır gibi bilgiler) gönderin; ana sayfamızda isminizle beraber yayınlayalım. Ayrıntılı bilgi Haberler ve Duyurular forumunda mevcuttur.

Ynt: Bir hoparlörün doğuşu

İletigönderen hoparlör » 05 Tem 2010, 14:39

Açıkcası ben de hastasıyım bu hoparlörlerin :)

Zaten bir hastalık şeklinde, bir kere sevdiniz mi öyle gidiyor. Günümüzde yok böyle şeyler, hele ev sineması öldürdü bu kabin tarzını. Eskiden sırf hava olsun diye bile alırdı parası olan kaçakçı, gurbetçi, yurtdışına çıkandan rica minnet.

Bunların daha miniği Pioneer HPM100'ler vardır, 4 yollu. Ben onun hastasıydım, ama onun ses tarzı JBL gibidir, zaten hoparlör vs. tasarımı da öyle. Bulamadım ama JBL'in de bu tarz "baba" kabinleri var, en şaşalı olanları ise Sansui ve Kenwood. Özellikle Kenwood amfi, Kenwood hoparlör deyimi halen efsane etrafa.

Ama günümüzde bunlar yok, yine de bariz bir şekilde derin baslar için 15inç, çok abartılı olanlar ise resimlerdeki Sansuiler gibi 18"/42cm baslar kullanabiliyorlar. Bunların mıknatısları da Pro abilerine göre küçük, ancak hafif kağıt kon kullanınca çok da gerekli olmuyor.

Büyük hoparlör daha çok hava itiyor ve baslar da ona göre çıkıyor diyebiliriz. Her ne kadar ScanSpeak gibi markalar 16-20cm arasında odyofil hoparlörleri üretse de büyük hoparlörün görüntüsü psikolojik olarak da daha fazla bas veriyor:)

Kendin yap işinde ise maddi kıstlar nedeniyle ScanSpeak alamayınca bu durumda biraz çaplı hoparlör daha akıllıca bir yöntem. Ama küçük hoparlör bas vermez değil, yeriniz varsa, komşular sorun değilse büyüyebilir.

Evde oturup yedi hoparlör ile böyle bir tasarım yapmak ise biraz hayal. Pasif filtreler bu iş için çok sıkıntılı. Yapılacak en makul işlerden birisi hoparlörlerin doğal frekans bandından yararlanarak frekans geçişlerini optimize etmek.Olayı abartırsak 100Hz altı için bir bas hoparlörü, 100-800 arası bir mid bas, 800-3200 arası bir mid, 3200-8000 arası tiz, 8000-20K arası süper tiz ve 400-400 arası bir dome mid kullanabiliriz. Bu arada mid hoparlörleri ve mid bas'ları yanyana çifter çifter kullanabiliriz. Epey kalabalık olacaktır ama işte makul seviyede bir filtre ile bunlar yapılabilir, ama iyi ölçmek şarttır.

Ev için bunun yerine daha küçük çaplı ama mid bölgesinde iyi performans veren hoparlörlerle makul ebatlarda kabin yapmak daha mantıklı olacaktır.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

İletigönderen Amatör » 05 Tem 2010, 15:14

Topik sahibinden özür dileyerek birşey sormak istiyorum.
Şöyle eski bir hoparlör alsam, ras32 ile kullansam ne kadar verimli olur,olurmu? Bu hoparlöre uygun bir kabin tasarlayabilirmiyiz,değer mi?
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... rang/detay
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

İletigönderen scarab » 05 Tem 2010, 16:59

bu tür eski kağıt konili hoparlorlerin sesi benim çok hoşuma gidiyor kabin yapmadan bile kullanılabilir ama fiyat bayağı bir tuzlu geldi bana
bende bunu buldum fiyat uygun hiç işe yaramaz ise tweeterlarını kullanırım :D ( kimse sulanmasın hoparlorlerime :twisted: :D )
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-hoparlor-subwoofer-grundik-makara-teyp-hoparloru/detay
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

İletigönderen hoparlör » 05 Tem 2010, 19:31

Amatör yazdı:Topik sahibinden özür dileyerek birşey sormak istiyorum.
Şöyle eski bir hoparlör alsam, ras32 ile kullansam ne kadar verimli olur,olurmu? Bu hoparlöre uygun bir kabin tasarlayabilirmiyiz,değer mi?
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveri ... rang/detay

Değmez, eski ama işe yaramaz göründü bana.

Sizin elinizdeki kabinler varken bunu ancak kül tablası yaparsınız :)

Nico English Sound denilen İngiliz tarzındaki hoparlörleri sever, oldukça düz frekans cevabı gayretleri ile tanınan bu tonlama bazılarınıza kuru ve sıkıcı gelebilir. Tamamen tercih meselesi bu, dolayısı ile klasik hoparlörlerin bir kısmı bize yakınlığından da böyle olduğundan, Kef gibi, bu amfiye çok iyi gider. Ama dert değil, kağıt konlu klasik modern bir sürü hoparlör uydurulabilir. Özellikle orta frekansları kaliteli, caz, klasik, opera, vokal ve enstrümental müziğe uygun tarz hoparlörler çok da tercih edilir. Disko için Class A yapmaya değmez bence.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen hoparlör » 05 Tem 2010, 19:34

scarab yazdı:bu tür eski kağıt konili hoparlorlerin sesi benim çok hoşuma gidiyor kabin yapmadan bile kullanılabilir ama fiyat bayağı bir tuzlu geldi bana
bende bunu buldum fiyat uygun hiç işe yaramaz ise tweeterlarını kullanırım :D ( kimse sulanmasın hoparlorlerime :twisted: :D )
http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-ev-elektronigi-ev-ses-sistemi-hoparlor-subwoofer-grundik-makara-teyp-hoparloru/detay

Balıklı handa buna benzer çoook hoparlör var, çoğu da çıkma, bir bakın derim.

Gerçekten kağıt hoparlörler bir başka ama modern hoparlörleri de çok küçümsemeyelim.

Bir full range hoparlör var, azıcık tuzlu ama sesi aynı bu tarz ve oldukça yüksek. Resmini bulayım bakayım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Amatör » 05 Tem 2010, 19:42

Galiba haklısınız Sn.hoparlör
Benim mb ler aslında gayet yeterli Ras32 için.Macera aramaya gerek yok anlaşılan
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Reklamlar

İletigönderen hoparlör » 18 Tem 2010, 18:17

Projenin devamında LM3886'lı amfi olacak ya, işte onun soğutucuları hakkında bir fikir vermesi açısından bendekileri resimliyorum.

Hazar da sormuştu.
Eklentiler
18072010279.jpg
18072010279.jpg (39.67 KiB) 753 defa görüntülendi
18072010278.jpg
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İletigönderen Hazar » 18 Tem 2010, 18:30

Süpermişler :)
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İletigönderen miriel » 18 Tem 2010, 22:06

Bunlar düşündüğümden de güzelmiş. Kanatlar uzun, yüzey alanı yeterince fazlalaştırılmış. Hocam ben LM3886'lara tek tek demiştim size ama eğer bu tarz bir soğutucu ise beyazların uzununu kullanmak kutu için daha güzel bir görüntü verecektir.
2 taneye bir soğutucu yani.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

İletigönderen e_cag » 18 Tem 2010, 23:02

Forumun pcbsinde iki entegre tek kartta. Aralarında iki cm kadar var.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

ÖncekiSonraki

Makaleleriniz

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir