Lambalı Gitar Drive Pedallarım

Lambalı Güç Yükselteçleri » Bazıları klasik sever.. Lambalı ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Lambalı Gitar Drive Pedallarım

Okunmamış iletigönderen birgitay » 30 Ekm 2012, 21:54

Mesa Boogie Drive , modifiye etmiştim , Smps ile çalışıyor . Giriş 12volt , çıkış 454volt. Pcb'leri var yeşil maskeli.

Resim
Resim
En son birgitay tarafından, 30 Ekm 2012, 21:56 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 30 Ekm 2012, 21:55

Açıkcası lambalı sistemler'le çok çalışma fırsatım olmadı. Yaklaşık 1 senedir ki sanırım o kadar oldu, 15w'lık lambalı bir amfi üzerinde formdaki değerli abimlerimin desteği ile ugraşmaya başladım ama gel gelelim çıkış trafosuna kadar ki kısmı yapabildim :) Sadece pre-amp katını ve hala bir takım sorun var çözemediğim. Elektronikle 2-3 yıldır iç içeyim. Çok ama çok iyi oldugumu söylemeyemem ama bilgiye aç olduğumu söyleye bilirim.
Pedal konularına bende bir ara daldım amacım ticariydi fakat artık o kadar çok clone yapan kişiler varki tabi kalitesi tartışılır bir şekilde farklı olmak gerekiyor. Fark yaratmak için de emek gerekiyor kişilerle konuşup beklentileri karşılayacak ve kaliteli olacak çözümler. Etrafım da bu konuda çok fazla içli dışlı olan kişiler olmadığından dolayı düşüncelerim de yarıda kaldı... Yani belki sizde hissediyorsunuzdur takım çalışmasının bazen çok fazla gerekli oldugunu...
Türkiye de müzik ekipmanları konusunda genelde gösteriş ön planda anlayan arkadaşlar için geçerli değil tabi ki bu... Misal E.H Metal Muff alıp sadece o boguk dist.'ten ötürü para veren bir çok arkadaşım var. Ama bir ay süre geçtikten sonra dijital oldugunu algılayıp satanlar... Bence Türkiye bir nebze müzikal elektronik konusuna açık. Çünki diger ülkelere nebze bu ülkede bu konu ile ilgili DIY anlamında çalışmalar bile çok kıt bir şekilde yürüyor.Tabi bunun bir çok etkisi var. Bence bişiler yapılabilir diye düşünüyorum. Kendi ürettiğimiz eşyaları kullanabilir,kullandırabiliriz...
Kısacası düşüncem bu yönde,umarım yanılmıyorumdur...
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

İl: Ankara
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen birgitay » 30 Ekm 2012, 22:06

Şimdi tabiki , ilk önce çıkış trafosu çok özel olmalı. Ben sarmadım , ama bu işi yapan iyi ustamız var ,he uğraşsam tabikide yaparım ama işime gelmiyor açıkcası , çünki çok ilgi isteyen birşey. Burada onu rahatlıkla yapacakta çok usta var. Her sargının üstüne izalasyon yapılıyor , tabiki izalasyon kalınlaşıyor , düz transformatör gibi sarılmıyor , her sargı üzerine izalasyon yapıyordu ustamız. Öyle özel bi iş işte. Sonra pedallarda Boss Ml2 var ama gerçek Sound'larda öyle iyi kayıt almışlarki lamba sıcaklığı gibi tonu var. Vede içine bakınca mikroişlemci var traş yani. Özellikle çoğu Fuzz devreleri Germanium transistör bileşenlerinden olur. Ama ben yapı olarak GAİN''Lİ distortion vede overdrive pedalı yapıyorum. Mesela Soldano'nun güzel drive olduğunu bildiğim için seviyorum vede yaptım. Aslında sorsanız gitar çalan biri değilim , ve stüdyomuz vardı kapattık ozamanlardan bu yana hastalık haline geldi. Ticaride düşündük öylece kaldılar. İyi bir kayıt vede reklam gerekti ve başaramadık. Yakın zamanda gitar çalmayıda çok istiyorum aslında buda ayrı bir konu.

Şimdi başlayalım derken Diezel vm4 pedal var.Aslında pedal değil head-amplifer çok güzel hacimli tonu var. Mesa'yı adeta katlar. Bunun fet versiyonu var piyasa bendede var , ama bunu lambalı yaparsak aşağıdaki gibi pedal oalcak ;

http://www.youtube.com/watch?v=WGcSPqSs ... ature=plcp
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 30 Ekm 2012, 22:12

Yaklaşık 2 gün önce t..rock'ta konunuzla karşılaştım. Bazı arkadaşların yorumları çok güldürdü açıkcası.dediğiniz gibi diezel vm4'ün fet'li modeli bende de var tone konusundan aslında güzel bir pedal. Hatırladıgım kadarıyla j201 kullanıyor olsa gerekti. Türkiye'de bu fet'i bulamadığımdan ötürü bende pek ugraşmak istemedim. Verdiğiniz link'teki pedalı dediğiniz gibi 2 gün önce dinledim ve gercekten hoşuma gitti. Eğer yardım edebileceğim bir hüsus olursa yardım etmekten keyif alırım.
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen birgitay » 30 Ekm 2012, 22:27

Şimdi O sitede kasıtlı yapılan birley var. Ticrai olarak bu tarz şeylerin yapılmasını istemeyenler , bu tarz gençleri öğütlüyorlar sanırım onlarda anlamasada hatta küfür hakarette etsem yorum yapıyorlar böyle. Bunu başka sitede karşılaştığım kişiden biliyorum. Çok korkunç dereceede aşağılık bir kişi o . Hiç tanımak istemezsin. Ama konuyu geçelim can sıkıcı bence.

Şimdi asıl olay , transistörlerin kazanç durumudur. Belli bir voltaj yani hepsi eşit olsa preamp gibi çalışır. Vm4'te klasik olarak denilen şey 6 volta ayarlanması . Drain voltajlarının. Sizce Drain voltajı 6 volt olacak ise ;
2 soru çıkıyor. 1.'si 6 neden trimpot yerine sabit bir direnç yok ? 2.'Si 6 voltta hepsi eşit ise 9 volt vermeye ne gerek var ? :D Ve üstelik. Bu pedalı fetli çalıştırmak şu etapta aslında çok zor. Niyemi ?
Orjinal Diezel Vm4'te lambalı prempta , lambalaron anot voltajları sabit değil. Bu sebeple asıl oradaki voltajları ölçüp , voltaj değerlerini fet versiyone göre uyarlamak gerekir. Asıl tam bu sebeple sağlam vede orjinal tonu alırsınız. Ama onca araştırmama rağmen bu amplifikatörün şemasına rastlamadım , vede bu sebeple gerçek anot voltajları şemada görülemediğinden bu fet versiyonuda yapmak çok zordur.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 30 Ekm 2012, 22:34

Soldano Supercharger G.t.o.'ya bakın ....
Yapmak okadar kolay değil , çok zor. Orjinal kartın resimlerini atayım şimdi , Bunu yapmaya kalksanız çok para harcarsınız isteyen olursa komik rakama (kırmızı pedalı) verebilirim.
Resim
Resim
Resim
Resim
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen DepresifKedi » 30 Ekm 2012, 22:47

İlk aklıma gelen şeyleri yazacagım dogrumudur değilmidir bilemiyorum bir kısmı tahmin.
Yaptığım cogu opamp'lı devrelerde 9volt olarak besleme voltajı gösterilmekte fakat datasheet'lere baktığımızda daha az ve ya üst voltajlarda da calışabilceğini görmekteyiz. Sanırım 9volt tipik bir adabtörle beslemenin daha kolay olacagından bu deger belirtilmekte. Bir diger aklıma gelen ise. Bahsettiğiniz gibi 9volt'luk besleme voltajına ragmen drain voltajı 6 volt'a ayarlanması hüsusu. Bir sisteme gerilim verildiginde bir nebze kayıplar olmakta yani örnek veriyorum verdiğiniz voltajın fet'in drain bacagına gelene kadar bir nebze kayıp meydana geliyor bundan dolayı stabil 9 volt'ta besleyip trimpot ile de sükunet akımı diye gecen bias ayarının yapılması olabilir. Tabi daha detaylı bir araştırma yapıp fikir vermek ve ya almak isterim sadece şuan ilk aklıma gelenler bunlar. Yanılıyor olabilirim, yanılıyorsam düzeltirseniz sevinirim.
Bu arada diesel'İn bahsettiğimiz modelinin tam ismini verebilirseniz bende araştırmak isterim.
Kullanıcı avatarı
DepresifKedi
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen birgitay » 30 Ekm 2012, 22:55

Hayır , ona bakarsan 7806 var. Neden akıllı davransak aklımıza gelmezmiydi ? Yani sabit tam regüle ile 6 volt versek olmazmı olur ama o iş bu iş değil ki. Bu arada asla 4 diyot tam dalga doğrultmaç yapma , 2 diyot simetrik beslemeli transformatör ile lm317 ile yap en sağlamı odur. Vm4'ün asıl şemasını bulsak bu pedal bitmiştir demektir. O Vm4 vede Dr. Boogie Pedalındaki trimpotlar , gerçek voltajları ayarlamak için. Saturasyon için değil. İyi Saturasyon gerekiyorsa fetleri 40voltta çalıştıralım ozaman , tam kritik noktada en doyum anında olsun , ozaman bu olurmu ? Drive demek , ses kalitesini bozmak değil bir neticede kazançları yani transistörün değişik voltajlarla çalıştırılıp birbiirne tekrar yükselterek vede düşürülerek ses sinyalleri ozaman drive olur.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sansar34 » 31 Ekm 2012, 10:51

bende bu ses sistemleri ıslerı uzerıne 3 sene oldu lise 3 de merakla basladı sonra karakoydekı pasajları dolasaarek bısyler ogrenmeye calısrım ılk yaptıgım amp tda7294 ılk yaptıgımda ufak bı ses almıstım bune ya demısrım :D ama sonradan bı yerde bırlesme oldgunu gordum duzelttım ve bagladıgımda yuksek ses almıstım vede hoparlorum yanmıstı :D insanın kendısı en ufak bısrseyden bısyler koyması ortaya onu mutlu edıyoru. neyse gelelım bızım ısimize abıcım şimdi bende temel bilgi eksikligi var bende lambalı pedal denedım tonları gayet guzel valvecaster preamp yapmıstım ustunde gaın ton volm vardı ve elımde suan calısır vazıyett el84 var gıtar calan arkadasımdada 4 adet metal tonlara yakın el34 var degerlendırmek ıstıyorum en azından 5w el84 bıle yeter formdakılerden pek bısy anlamadım elımdekı cıkıs trafosunun modelıde yazmıyor blackstar marka 5w lambalı amp cıkarmıstım ama ınternettekılerle elımdekı farklı resımını cekıp koyabırlım ılk olarak lambalıda amp konusunda yardımcı olursanız sevınırım herkeze kolay gelsın :)
Kullanıcı avatarı
sansar34
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: elektromekanık ögrencisi

Okunmamış iletigönderen birgitay » 31 Ekm 2012, 12:23

Soldano Atomic 16 amplifikatörü paylatım onu yaparsınız . Herşeyi mevcut. Hemde çok güzel amplifikatör , pcb üzerine dizayn edilmiş , Çift taraflı olduğunuhatırlatırım. Tabi bunu hazır yaptırırsanız daha ucuza gelir vede kalaylı belkide , Green Mask bile yaptırabilirsiniz. Ama pedal konularıyla ilgili bu başlığı dağıtmayalım bence ::)
birgitay
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Lambalı Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir