Damlamaya başladık :D

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 18 Oca 2008, 03:35

ewt arkdaşlar aranıza katılalı baya oluyo ama bu başlığa dahayeni yazabiliyorum. forumu dewamlı takipeden arkdaşlrın bildiği gibi ses sistemleri olayında elimden geldiğince bütçem ve bilgilerim doğrultusunda kendi sınırlarımı zorlamayı severim yani bi kabin tasarlarken akustiği iyi olan ve aynı zamanda güzel görünen tasarımlar yapmayı severim dieğr yandan amfilerde aynı şekilde önce içini sonrada dış kasasını piyasada olanalrdan farklı olarka tasarlamayı severim. aslıdna benim hobim bunları yapmak bişeyler tasarlayıp insanların dikkatini ilgisini çekmek. kurduğum sistemi dinlemekten ziyade insanların dinlerken o yüzlerinde ifadeyi görmek bana haz veriyor. halen daha kendime uygun bir iş bulamadım ki sanırım Türkiye'de henüz böyle bir sektör yok :( yada izmir diyerekte sınırlıyabilirim. özellikle oto ses sistemleri konusunda SQ değilde SPL sistemler konusudna baya bi kafayı kırmış durumdayım yani bi hi-end sistemi belki sitedeki arkadaşlar kadar iyi kuramıyabilirim ama konu SPL olunca cidden olayın suyunu çıkartabiliyorum :) yani izmirde yaptığım bi kaç araç bunları göz önne seriyor mesela 77 model bi ford taunusa 2 adet 38cm lik 1000W RMs gücünde sub koyup bu basın 100 metre ilerden duyulmasını sağlıycak bi street sistem kurabiliyorum yada bi starex e 38cm 2+2+2+2 ohm 4 bobinli 2250W RMS lik bi sub koyup arabanın kapı panellerini 2cm kadar esnetebilicek sistemler gibi şeylerle uğraşıyorum. sonra bunarl yetmiyor bu sesi alırken bide bunların çalmadığı zamanalrda göze hitap etmesini sağlıycak kabin tasarımlarıda yapıyorum. yada ne bileyim 6.katta müziği açtığımda sokaktan geçenlein odayı göstererek aralarında konuştuklarını görebiliyorum :) bu ve bunun gibi birçok şey. diğer yandan bide bunalr yetmezmiş gibiutanmadan izmirde bi medikal firmasının ürettiği bazı cihazların elektronik kartlarını tasarlayıp montajınıda yapıyorum. ama halaa sabit maaşlı bi iş bulamadım :( bu yazdıklarım uzaar gider yazdıklarımla ilgili kafanıza takılan bişey olursa lütfen söyleyin daha detaylı açıklamalarda yapabilirim arkadaşlar.
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Bu da bendeniz

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Oca 2008, 02:01

Müzik dinlemek benim için her zaman bir tutku olmuştur. Eski dönemlerde 83'lerde felan iyi bir kayıt stüdyosunda yazları çalışmıştım. O zamana göre çok geniş bir plak arşivi vardı, Yunanistan'dan gelen. Bir yandan da el yapımı ton kontroller ile de 3 kafalı decklerle kayıt yapardık, o zaman görmüştüm işte HPM100'leri, Hitachi ve Pioneer'ları. Gariptir Akai yoktu o dükkanda, Sony FX77 vardı ama. İlk aldığım piezo tizlerimi de HPM100 yakmıştı, tıpkı orjinallerinin yandığı gibi. O zaman Almanya'dan yalvararak getirttiğim Sharp marka radyo teyp vardı, basları yetmezdi. İşte böylece bir arkadaşımda gördüğüm kit amfi ile ve 20W sinefon hoparlör sayesinde Sleanik pasajının yerini öğrendim. Kitlerle başladım, sonra elektorları okuyarak başladım birşeyler yapmaya. Teyp mekanikleri felan derken iş artık abartıya kaçtı ve evde yasaklandı bunlar. Buna rağmen üç yollu bir çift devasa kabin yapmıştım. Şimdi bakıyorum da o zamanlar aldığım malzemeler şimdikinden kat kat kaliteli imiş. Potansiyonetrelerden komütatörlere herşey çok daha kaliteli idi. İlk defa KDV çıktığında da Selanik pasajının vitrinlerindeki yazılardan öğrenmiştim, herşeye %10 fazla vereceğimizi. O zamanlar %10'du KDV yani.

Sonra artık zaman bulamaz oldum ve bilgisayarlar hayatıma girdi. Onları programladım, yapmaya kalkmadım ama çok bilgisayar toparladım. Halen de arasıra eşe dosta yapıyorum işte.

Derken odyofil bir abim oldu ve ben HiFi derken lambalı amfilerden, Kef ve B&W markalarından haberdar oldum. 20'li yaşlarım genelde Onkyo kalitesiyle geçti, Doğubank'taki cihazlar da çok ilgimi çekmedi. JVC felan da kullandım ama bilgisayar mertliği bozmuştu bir kere.

Gene de direndim ama seslendirme üzerine birşeyler öğrendim. Gürültü çıkarmak keyifli ama çabuk bıkkınlık veren birşeydi.

Değişiklik yapmaya çalışırken olan oldu ve 20 sene önce yaptığım kolonlardan birinin bası suntaya galip geldi. Ve yaklaşık bir senedir tekrar kabin yapmaya, HiFi'den odyofilliğe doğru işe giriştim. Aslında kendim yapacağıma gidip Extreme Audio'dan taksitle birşeyler alsam daha iyi olurdu kesin ama, ne bu kadar çok şey öğrenebilirdim, ne de bu sayede yeni dostlar edinebilirdim. Ben de Bilişim Doktoru oldum bu yaz, ama Dr.'un kızıp gitmesi bende de birşeyleri kaybetmemek için mücadele etme hissini verdi ve daha fazla şey öğrenmek durumunda kaldım.

Seneler sonra bir pikabım oldu, plaklarım çalınmaya başladı. Kasetler almaya başladım yeniden. Gittigidiyor.com'dan alıp denemeler yaptım kendi çapımda, eşin dostun eski kabin, cihaz vs.lerini toplayıp uğraşıyorum işte.

Artık elimde literatür var, okuyorum, osiloskop bile edindim. Zamanım az kalıyor, onu da başarısız PCB denemeleriyle heba ettim ama artık umudum daha fazla. Bir yandan yeni hoparlör projeleri peşindeyim, bir yanda da elektronik tarafında devam ediyorum. Ölçüm yapmanın gücüne inanıyorum, 10bin dolarlık kablolara inanmıyorum. Evde lambalı tek cihazım çalışma masamdaki soft-tone aydınlatma, buzdolabı ve aspiratörde de var, tamir ettiğimden biliyorum. Ama bu yaz burada yayınlanacak bir lambalı amfi yapmaya girişebilirim.

Amacım high-end kalitesinde veya kalitesine yaklaşan bir sistem oluşturup keyifle müzik dinlemek. Sonra PIC projeleriyle buzdolabındaki sensörleri okumaya çalışabilirim.

Nice projelere diyorum.

Gökhan
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

merhaba

Okunmamış iletigönderen okb18 » 29 Şub 2008, 19:39

ben aranıza konyadan katılıyorum adım onur.meslek lisesi 2. sınıf öğrencisiyim.aslını söylemek gerekirse bir yıl öncesine kadar daha amplifikatörün ne manaya geldiğini bilmezdim.elektroinkle ilk uğraşmaya başladığım zaman(2 yıl önce) çok basit,bir kaç pasif elemandan oluşmuş basit bir flip flop devresini dahi yapamazdım ki en sonunda 1 saatlik uğraşı sonucu yapabildiğim devreyi çalıştırabilmiş ve büyük bir mutluluk duymuştum.bundan 1.5 yıl önce kendimi geliştirmek adına üç ciltlik bir elektronik devre kitabı almıştım.devre yaptıkça elim hızlanıyor ve dahada karışık devreler kolay gelmeye başlamıştı.o kitaptaki bir çok uygulamayı zamanla yapmıştım.fakat sonraları amplifikatör adı altında bir çok devre şemasının olduğunu gördüm fakat hiç önemsememiştim ilgimide hiç çekmemişlerdi.çünki ne manaya geldiğini bilmiyordum bilmediğim çok şey vardı.hiç aklımdan bile geçmemişti 1 yıl sonra bu amplifikatörlerle,ses sistemleriyle bu kadar uğraşacağım,yapmaktan zevk alacağım bir konu olduğunu.hiç aklımdan geçmemişti.taaki bir subwooferın ortalığı titretmesi beni acayip derecede etkileyene kadar...
yavaş yavaş ses sistemlerine ilgi duymaya başladım.hep merak ederdim o küçücük se kaynağına takılan kocaman bi hoparlörden o derece sesin nasıl çıktığını çok merak ederdim.ve bende denemek için ...b...tan bi radyo ve ..b..tan çin malı beş para etmez bi hoparlör aldım.daha hoparlörü radyoya nasıl takcağımı bile bilmezdim.onu öğrenmem bile biraz zor oldu.evet o hoparlörü radyoya takmayı becerdiğimde bile ne kadar mutlu olmuşumdur.fakat taktığımda o yüksek sesi alamadım yine aynı şekilde çok az bi ses oluyordu.artık kafaya koydum ve araştırdııım,araştırdım haftalarca yaptığım araştırmadan sonra bu sesin bu derece yüksek çıkmasını amplifikatör denen devrelerin sağladığını öğrenmiştim.çok şaşırmıştım.ve içimden dedimki:vay anasını be hiç anlamadığım için nefret ettiğim ve hiç ilgimi bile çekmeyen bu amplifikatörler benim merakımın cevabı oldu ha diye söylendim durdum kendi kendime.neyse bi süre araştırma yaptım amplifikatörler hakkında daha çok bilgi sahibi edindim.artık bitane amplifiaktör yapmanın zamanı gelmişti.kitabımı açtım ve yapabileceğim basitlikte bi amplifikatör devresi aradım durdum.en sonunda tda1554q entegreli şema kafama baya yattı.büyük bir heyecanla elektronikçinin yolunu tuttum.o zamanlar acemi olduğumdan direnci falan tane hesabı alırdım hiç deneme yaparken yakabilceğim aklıma bile gelmezdi.neyse malzemeleri aldım.fakat bi sorun var.ben hiç hayatımda böyle bir entegre görmemiştim.hatta bırak entegre görmeyi ben entegrenin 1. bacağından sonuncu bacağına doğru hangi sırayla gittiğini bile bilmezdim.bidaha elektronikçinin yolunu tuttum.abi bunun ayaklarını nasıl anlicaz diye sordum.ilk anlattığında hiç bişey anlamadım tabi.o günler aklıma geldikçe baya salak biri olduğumdan ço şüphe ediyorum.neyseki en sonunda öğrenmiştim ayak sırasını.öğrendiklerim doğrultusunda devreyi yapmaya başladım.yaptım.ama 2 saat emek verip yaptığım devre entegreyi yakmıştı.şevkim baya bi kırılmıştı.ama pes etmek yok dedim.bi daha aldım aynı entegreden.yaptım.bu seferde hiç çalışmadı.tepemin tası baya bi attı.vazgeçmedim gittim bidaha aldım ve ozamanlar benim için çokk zor olan bir çalışmayı yaptım ve çalıştırabildim.acayip mutlu olmuştum.sonunda başarmıştım.anfiyi beslemek için kullanmadığım cep telefonu şarj adaptörlerinden bi kaçtanesini paralel bağlyıp kullanıyordum.vay be.o şekilde bile çıkan ses bana epey çok geliyordu.hiç bilmiyordum alacağımız gücün trafonun gücüyle orantılı olduğunu.yaptığım devre bigün bozuluverdi.tabi ozamnalar kutulama yapmadığımdan kısa devre olmuştu sanırım.neyse 1554ten vazgeçtim.başka bişeyler yapayım dedim.tda7294e rastladım.hoşuma gitti.malzemelerini aldım.ve devreyi yaptım.ben ozamanlar simetrik besleme falan diye bişey duymamıştım.devreyi yaptım ondan sonra farkına vardım.dedim işin içinden nasıl çıkacaz.hiç anlamamıştım bile.körlüğümden dolayı uzun bi araştırmadan sonra anca öğrenebildim.fakat bu iş elimdeki adaptörlerle olcak iş değildi.sırf çalıştırabilmek için trafolar hakkında çok geniş bir araştırma yaptım.fiyatları hakkında bilgi edindim.baya tuzlu gelmişti fiyatlar.neyse bi gün memleketim diyarbakırda tatildeyken trafo yapıp satan bi ustadan bu işin formüllerini öğrenmiştim.trafolar bana o kadar karmaşık geliyorlardıki.hiç bi gün trafolarımı kendimin saracağı aklıma bile gelmemişti.trafocu amca sağolsun yardım etti.o şekilde malzemeleri aldım ve evde kendim sardım.fişe takmaktan biraz korktum ama taktım ve mucize bi şekilde çalıştı dahada mucize olan istediğim voltaj çıkışını alabilmem oldu.bu şekilde bi tane 400w trafoyu 30ytl ye mal ettim.baya şaşırdım.amcaya sordum bu trafo kaç gauss diye.(tabi ozamanlar trafonun kalitesine etki eden etmenlerden az çok bişey öğrenmiştim.)amcada zaten çok iyi birine benziyordu namazında niyazında biriymiş.bana 10000 gauss diyince şaşırdım.neyse sadede geliyim kondansatörlü doğrultmaçlarla ilgili uzun bi araştırmadan sonra onuda yaptım ve 7294ü dnemeye koyuldum.denedim fakat yandı.gittim bidaha aldım yandı.yani bu şekilde en az5 7294 yaktım.bu iş böyle olmicak dedim.dedimi kendi kendime ulan onur adam akıllı araştırma yapmadan böyle ilere niye girişiyorsun!hata sende!dedim.bi süreliğine hiç uğraşmadım.bir gün gittiğimiz düğündeki yüksek ses bana ilham verdi ve beni yine bu işlerle uğraşmaya
itti.hiç pes etmedim bir çok entegre yaktım fakat yaka yaka tecrübe edindim ve diyaudiotr sayesinde çok güzel şeyler öğrendim.vede dr. hardware gibi çok bilgili insanlar sayesinde bende kendimi geliştirmeye devam edeceğim.nerden nereye demi.bundan 1 yıl önce anfinin ne olduğunu bilmezdim.fakat şimdi zor sayılabilecek transistörlü amplifikatörleri bile başarıyla yapabiliyorum tabi mutlaka bir takım sorunlarımız oluyor fakat dr hardware gibi bilgili insanlar sağolsun ki onlar sayesinde sorunlarımızın üstesinden gelebiliyor ve bi dahaki uygulamamızı bu tecrübelere dayanarak yapıyoruz.dr hardware,kapibara,e154 gibi insanlar oldukça kendimi geliştireceğim.elbet bir gün bende çok kaliteli devrelerin dizaynını yapacağım.
elbet bir gün gelecek; en kral hi end devrelerini tasarlayacağım.!
okb18
Yeni Üye

İl: MUŞ

Okunmamış iletigönderen okb18 » 29 Şub 2008, 19:53

hoparlör,hazar gibi bi kaç arkadaş daha vardı onlarda sağolsun çok bilgili insanlar.onları yazmayı unuttuk sonra yanlış anlarlar falan.arayı iyi tutmaya bakalım.çok şey öğrencem sizlerden.
elbet bir gün gelecek; en kral hi end devrelerini tasarlayacağım.!
okb18
Yeni Üye

İl: MUŞ

Merhaba

Okunmamış iletigönderen maystor » 11 Mar 2008, 15:54

Selam,ben İstanbuldan Taner,yaşım 35.Aslen Bulgaristan göçmeniyim.İstanbula 1994 yılında geldim.Elektroniğe merağım çok eskilere dayanır,taa orta okul 2 lere falan.İstanbula gelene kadar çok uğraşırdım elektronik devrelerle,hatta bütün elektronik malzemelerimi yanımda getirdim gelirken.Ama ne yazık ki istanbulun hızlı yaşamı bizi de aldı götürdü.İş,evlilik,çocuk derken bu işlere zaman ayıramaz oldum.Müzik dinlemeyi çok severim,kulağı rahatsız etmeyen her türlü müziği de dinlerim.1 sene öncesine kadar eve sinema sistemi aldım.subwooferi yoktu ama.Kendim yapmaya karar verdim ve bu siteyi buldum.100w darlington amfiyi yapmaya karar verdim ve bu işlere tekrar bulaşmış oldum.Herkese kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
maystor
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: makine otomasyonu

Cevap: Damlamaya başladık :D

Okunmamış iletigönderen yildiray35 » 08 Tem 2008, 00:15

herkese selamlar,ben izmirden yıldıray ve yaşım 39. orta lise öğrenim dönemlerinden beri elektroniğe ilgim olmasına rağmen üniversitede elektronik bölümü olmadı. mesleğim tıp doktorluğu. aralıklı nadas dönemlerinden sonra 6 sene önce hifi işlerine hızlı bir giriş yaptım. ciddi stereo amplim Değer Terem üretimi lambalı push pull ampli ve lambalı preampli oldu. çeşitli marka hifi cihazlarından sonra, olan cihazları geliştirme çalışmaları yaptım. bu açıdan projelerim daha çok modifikasyon ağırlıklı oldu. diy işine en çok çeken asl marka lambalı pre amplide yaptığım kapasitör, connector, kablolama, volüme pot değişikliklerinin getirdiği, ses kalite artımları oldu. digital kaynaklarla birlikte analog kaynak olan pikaplarda benim açıdan kaynak sıralamasında daha ön safhada geldi. project, pioneer, michell pikap modellerinden sonra kendi yapmış olduğum pikapımı kullanıyorum. ayrıca bir pasif pre amp yaptım. pikapımı geliştirme çabaları içerisindeyim. clone bir ampli yapmak için yeterli bilgi düzeyine gelmediğimden ve meslekten dolayıda çok vakit bulamadığımdan bu tip projelere giremedim. diyaudio.com sitesini daha çok analog ağırlıklı olarak takip etmeye çalışıyorum. forumda paylaşılan gainclone amp projesi ilgimi çekmekte. umarım ileride girişimlerde bulunurum. ayrıca sehpa sistemlerimi kendim yaptım. diy interconnect gibi işlerde yaptım. hangi ekonomik seviyede olursa olsun müzik sistemlerimize kendimizdende bir şeyler katmanın çok haz verdiğine inanıyorum. bu forumun uzun seneler sağlıklı ve çok katılımcıyla devam etmesini dilerim. en kısa zamanda pikap projemi forumda paylaşmak istiyorum.
Resim
yildiray35
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: dr

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen MK102 » 28 Ağu 2008, 15:33

Ben forumu takip ediyordum,bir nick dikkatimi çekti üye oldum :wink:
MK102
Yeni Üye

İl: Ankara
Meslek: Elektronik-çilingir

Okunmamış iletigönderen e154 » 28 Ağu 2008, 18:08

hangi nick :?:
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen serkankiyak » 21 Eyl 2008, 01:20

adım serkan,

hoparlör merakım bundan 20 yıl önce bir müzik markette başladı.nasılmı oldu,anlatayım.
aksarayda laleli yokuşunun başlarında cabir isminde müzik ve şaka malzemeleri satan bir market var.yıl 1988 ve pump pump the jam diye bir albüm çıkmış.elektronik müzik daha yeni gelişiyor.bir arkadaşımdada atari 800xl vardı ve oraya oyun kasedi almaya benide götürdü.içeri girdiğimizde yüksek seste müzik vardı ve ben o güne kadar hiç öle bir ses duymamıştım her halde ki sesin kaynağını merak ettim.rafların üstünde yuvarlak bişey kareket ediyor.ve o hareket ettikçe hem kalın bir ses çıkıyor hem de raflardan zırıltı şeklinde sesler geliyor(daha sonra o kolonların pioneer hpm 100 olduğunu öğrendim.).beni okadar etkilemişki yaklaşık 45 dakika bir saat kadar bir köşede hiç kımıldamadan o hoparlörü izlediğimi dün gibi hatırlıyorum.oradan ayrıldıktan sonra hiç aklımdan çıkmadı ve günlerce onu düşündüm.
daha sonra sokaktan geçen bir hurdacının işporta arabasında 10cm lik konisin bir bölümü yırtık bir hoparlör gördüm ve onu satın aldım.inceledim,baktım,altını üstünü çevirdim bişey anlamadım.bu nasıl titriyordu. daha sonra sağlam bozuk farketmez bir çok hoparlör kattım arşivime.evde içersinde hoparlör olupta içini açmadığım hiç bir cihaz kalmadı. daha sonra orta okul 3. sınıf başında yeni arkadaşlarla tanışırken ilk kez gördüğüm bir çocukla bir tartışmanın içinde buldum kendimi.konu hoparlördü. ben nereden bilirdim çocuğun babasının hoparlör tamircisi olduğunu. beni topkapı muharrem aysın hırdavatçılar çarşısındaki dükkanlarına götürdü. orada inanıllmaz sayıda çapta ve çeşitli hoparlörler vardı ve oradan hiç çıkmak istemedim.

zamanla arkadaşlığımız dahada gelişti ve beraber hoparlör tamiri yapmaya başladık. o zamanlar rent a car lar altın döneminde ve arabalar full tesisatlı.2 tane rent a car bağladık yanan hoparlörler bize geliyor.bilenler bilir 6985 teweter ları kullanıcı hatasından dolayı çok sık yanıyorlar. beraber çok kabin yaptık. hoparlör modifiye ettik. tabi ben askere gidene kadar. daha sonra ben istanbuldan ayrılıp tekirdağ'a yerleştim ve iş güç derken sık sık görüşememeye başladık.tabi ben kendi çapımda uğraşılarıma devam ettim.

günümüze geldiğimde hala kafamda bir sürü film var konuyla ilgili.bir çok şey yapmıştım ama hoparlörün kendisini 0 dan hiç yapmayı düşünmemiştim. sonra günlük hayatımızda kullandığımız bazı malzemelerden bunu yapabileceğimi düşündüm ve malzeme toplamaya başladım.tabi bazı şeyler sırf hoparlör için üretilif günlük hayatımızda o haliyle bulamıyacağımız şeyler yada imkanlarla alakalı.mıknatıs mesela.yani tas, süspansiyon, spider, bobin, koni vs. biçok elemanı kendim yapabilirim yada uyarlarım diye düşündüm ve malzeme toplamaya başladım. ilgili bölümde başlık açıpta fotolarla aşamaları sizle paylaşmaktan mutluluk duyacağıma inanıyorum.yine inanıyorum ki sıkıştığım ve çözmekte zorlandığım konularda bana pratik çözümlerinizle yardımcı olabilirsiniz.

şimdilik hoşçakalın.
serkankiyak
Yeni Üye

İl: tekirdağ
Meslek: catering

herkeze selam. merhaba

Okunmamış iletigönderen fatihcol » 15 Ekm 2008, 13:59

adım fatih ÇÖL istanbul /güngören den aranıza katılıyorum.

1997 yılından beri audio-video (home-mobile) sektoründe teknik servis personeli olarak hizmet veriyorum. şu an otomobil hoparlör ve ampli ithalatı yapan bir firmada üretim ve teknik servis sorumlusuyum... 1989 yılından başlayan elektor dergisi merekıyla bugünlere geldim.

diy cilerin ve akustik elektronik tutkunlarına yenilikçi gerçek zengin bilgi dağarcığına ulaştıracak bir site

inşaallah bu site ülkemizde ki yanlış bilgileri düzelteceğine ve uluslar arası bilgi köprüsü olacak. açıldığına sevindiğim en güzel site
Kullanıcı avatarı
fatihcol
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik Teknisyeni

ÖncekiSonraki

Kendinizi Tanıtın

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir