Yeni yaptığım Referans Monitör hoparlör kabini

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Yeni yaptığım Referans Monitör hoparlör kabini

Okunmamış iletigönderen onursal » 25 Mar 2015, 21:22

Amatör yazdı:Onursal Bey,sisteminiz gayet keyifli olmalı.Bass lar gümbür gümbür.
Ben de geçen sene kendi yaptığım 2 yollu kabinlere bir video çekmişim,ancak bulabildim bilgisayarımda.Fakat 6 dakikalık videoyu bir türlü yükliyemedim,siz videoyu nasıl yüklüyorsunuz foruma?

Bassların gümbür gümbür olması mı yoksa oda içerisinde gezelerken bass seslerdeki kayıpların mümkün olduğunca az olması mı önemli adamım :D
Test videosunda dikkat edersen başlarda bass ve tiz kontrolleri ile oynuyarak orta seviyelerde bırakıyorum. Video izlerken genel duyumda bass seslerdeki derinlik sanırım hissediliyordur.
Gönül isterdi ki tiz seslerin güzelliğini de yansıtabileyim. Ama namıssız kamera AVI formatında 6 KHz band genişliğine kadar ancak çekebiliyor sesleri.
Ben videoyu linux altında önce MP4 formatına çeviriyorum. Sonra da zip ile sıkıştırıp, yanıt gönderme esnasında DOSYA YÜKLEME seçeneği ile yüklüyorum.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 25 Mar 2015, 21:31

Ben bu bilgisayar olaylarından pek anlamıyorum.Yani 100tl lik fotoğraf makinem ile çektiğim videoyu size izletemeyeceğim.Tizler benim videoda da anlamsızca çıkıyor.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 25 Mar 2015, 21:39

Amatör yazdı:Ben bu bilgisayar olaylarından pek anlamıyorum.Yani 100tl lik fotoğraf makinem ile çektiğim videoyu size izletemeyeceğim.Tizler benim videoda da anlamsızca çıkıyor.

Tizler için pek birşey yapılamaz. Çünkü sıkıştırma teknikleri band genişliğini daraltmaktadır.
Ancak şu testi yapabilirsin.
Aynı eseri bulabilirsen kendi sisteminde çalarak kayda başla.
Daha sonra oda içerisinde yürümeye başla. hoparlörlerden uzaklaş. Uzakta iken kamerayı hoparlörlerin aksi istikametine çevir. Duvar gibi yansımalı yüzeye tutarak ve koltuk kanepe gibi yansımasız yüzeye tevcih ederek kayıt yap.
Daha sonra bu kaydını kendi PC'inde mümkün mertebe kaliteli kulaklık ile dinle.
Önce reel ortamdaki sisteminle kayıt arasındaki farklılıkları gözlemlemeye çalış.
Sonra da benim kaydımla sendeki kaydı kıyaslamaya çalış.
Aradaki farkları tam olarak kavrayabilirsen iyi kalite hoparlör yapımında ilk adımı atmış olacaksın dostum.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 25 Mar 2015, 23:39

Sanırım benim 6 dk lık video baya uzun.Ne kadar sıkıştırsam da mp4 e de çevirsem yüklenmiyor.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 26 Mar 2015, 01:12

Amatör yazdı:Sanırım benim 6 dk lık video baya uzun.Ne kadar sıkıştırsam da mp4 e de çevirsem yüklenmiyor.

MP4 e çevirmen önemli değil.
Önemli olan yüklemeden önce ZİP'lemen yani sıkıştırman lazım. Aksi takdirde site kabul etmiyor. Yani yükleme için dosyaların zip ya da benzeri şekillerde sıkıştırılması gereklidir.
MP4 çok önemli olmasa da windows movie maker ile web tabanlı profil (format dönüşümü) yapabilirsin. Dönüştürmenin esas amacı dosya boyutunu küçülterbilmektir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 26 Mar 2015, 11:02

test mikrofonuyla çektiğim; (kabin köşede ve mikrofon yarım metre karşıda ; tweeter ile woofer arasındaki uzaklığın ortasına bakıyor..)Wav formatında akustik Mono kayıt..Youtube deki müzikten kayıt...
Eklentiler
yıldız.rar
(12.61 MiB) 448 defa indirildi
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 31 Mar 2015, 20:29

Hocam ben de bir kaç ay önce ilk defa hoparlör yaptım. Sesinden de çok memnunum ama yine de ölçmek, değerlendirmek, eksikleri varsa -mutlaka vardır kapatmak istiyorum.
20150331_195145.jpg
Dayton Audio BR-1'i referans aldım. extended bass shelf olarak tarif ediyorlar. 18 mm sunta kullanıldı. Suntaları gönyeli değil düz kestim. 38 hz'e tonlandı, 42hz'de F3 değeri.

20150331_195226.jpg
hoparlör başına 2 tane 3 cm çapında 12 cmlik ventler taktım.Aslında plastik süpürge borusu :) İki tane olmasının sebebi, vent mach'i düşük tutmak.

20150331_195624.jpg
İçine akustik sünger döşedim, bu konuda fikriniz tavsiyeniz varsa açığım. Bir de yün denemeyi düşünüyorum. Crossover da BR-1 in değerlerine göre yapıldı. Ondan farkı 47 uF polyester kullanmam. Neden bunu yaptım bilmiyorum, güya iyi olur diye. ikisine 50 lira verdim, bir ben akıllıyım galiba. kimse kullanmıyor polyester sanırım. Crossover frekansı 2100hz. Ama bir ara crossover'ları yeniden masaya yatıracağım, neler yapılır edilir, eşleşmeleri nedir anlamaya çalışacağım.

Son olarak, tavsiyelerinizi, eleştirilerinizi bekliyorum. Speaker workshop'ı da kurdum, win8 uyumlu olmasa da iş görüyor galiba ama pek çözemedim. Yardım menüsü de gelmiyor win8 uyumlu olmadığı için. Sizce ilk hangi testleri yapmalıyım? Elimde şu an sadece usb mikrofon var, bir de "wallin jig" yapmayı düşünüyorum.

Saygılar.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen misafir1 » 03 Nis 2015, 00:24

Sn. devirsefa
çok güzel bir çalışma woofer ve tweeter daytonun orjinallerimi.
kabin zaten hazır oldugundan öncelikle sw ile farfield ölçme yapmak uygun olur sanırım.
program xp ile uyumlu win 7de çalışıyor ama win 8 de bilmiyorum usb mikrofonla hiç deneyim olmadı.
misafir1
Yeni Üye

İl: istanbul

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 03 Nis 2015, 21:28

misafir1 yazdı:Sn. devirsefa
çok güzel bir çalışma woofer ve tweeter daytonun orjinallerimi.
kabin zaten hazır oldugundan öncelikle sw ile farfield ölçme yapmak uygun olur sanırım.
program xp ile uyumlu win 7de çalışıyor ama win 8 de bilmiyorum usb mikrofonla hiç deneyim olmadı.

Teşekkür ederim . Orjinallik derken, marka olarak Dayton'ları almanya distribütörü intertechnik.com'dan aldım, onlar da parts-express aracılığıyla getirdiklerini söylediler. Model olarak da br -1'in aynı sürücülerini kullandım. İntertechnik.com da güzel siteymiş, gayet ilgililer.

Speaker Workshop'ın yanında bir de "Arta" diye bir Program buldum, ona da bakıyorum arada ama şu "jig" dedikleri şeyi yapmam gerekli ilk önce.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen misafir1 » 04 Nis 2015, 00:50

SPEAKERWORKSHOP hoparlör ölçümünden başlayıp crossover ve kabin tasarımını kapsayan geniş kapsamlı bir program, bu yüzden kullanımı biraz karışık. free bir program olarak yayıncısı tarafından artık desteklenmediği için yeni win versiyonlarıyla ve donanımlarla sorun çıkartabiliyor. sitesine bugün baktığımda yayından kalkmıştı. yinede sevdiğim bir program.

ARTA yı bende denedim fiyatı ucuz ve demosu da kayıt hariç full çalışıyor. kullanımı sw den daha kolay. satın almayı düşünüyorum.

LIMP arta ile gelen hoparlör empedans ve parametre ölçümü yapan program, hoşuma gitti sw den çok daha kolay ve
doğru sonuçlar aldım .

HOLMIMPULSE hoparlör ölçümü yapan kullanımı çok kolay ve pratik olan bir program üstelik free. tavsiye ederim deneyin.

hoparlör frekans cevabını ölçmek için JIG (bağlantı devresi) gerekmez sadece pc > ampli > hoparlör ve
mikrofon > pc bağlantılarını uygun kablolarla yapmanız yeterli

hoparlör empedans ve parametreleri için basit bir bağlantı devresine ihtiyacınız olacak zaten programların yardım menülerinde gerekli açıklamalar vardır veya belirttiğiniz gibi wallin jigini yapabilirsiniz.
misafir1
Yeni Üye

İl: istanbul

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör & Kabini Bakımı !!!
    1, 2gönderen xtremeaudio » 25 May 2011, 16:39
    15 Cevaplar