Yeni yaptığım Referans Monitör hoparlör kabini

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Yeni yaptığım Referans Monitör hoparlör kabini

Okunmamış iletigönderen chf » 20 Mar 2015, 22:16

Amatör yazdı:
CHF yazdı:Yaptığım kabinlerin videosunu kısa bir şekilde çektim.. Tabi kameranın mikrofonu birazcık frekansı değiştirdi ama gene de iyidir... :D

Videoyu izledim,ses hiçde fena sayılmaz,vokal önde.
Benim dikkatimi çeken bir nokta,elimdeki hazır 3 yollu kabinde vokaller oldukça derinden geliyor.Ben yaptığım kabinde bu etkiyi yakalayamadım.Oysa ki bu hazır kabini imkanlarım dahilinde frekans testine soktum,birkaç db farkla yaklaşık olarak düz bir frekans cevabı gördüm.
Sanırım derin bass kabiliyeti bu duruma yol açıyor ve benim böyle hissetmemi sağlıyor.
Sizce ne olabilir?

Siz stereo çift kanal dinlediğiniz ve baslar 30hz e kadar indiği için mecburen müzik altyapısı vokallerin derinden gelmesini sağlıyordur.Birde sizin kabinlerde 2-3-4kHz lik bölge hafif düşürülmüş olabilir... Benim yaptığım kabinde mesela 50hz de düşüş yapıyor , aslında pekte ince frekans ayarı yapamadım ortamın müsait olmayışından dolayı...Ama şu anda da baya bi tatmin ediyor..Küçük odada mecburen kabinleri üst üste koyup dinliyorum..Şimdi sizdeki üç yollu, tweeter ve mid hoparlörleri özel yapım olduğu için kenardan dinlerken bile frekansları düz veriyordur(yansıtma)..Normalde kamerayla çektiğim bu videoda aslında ses orjinali gibi çıkmıyor...Sizin kendi yaptığınız kabinde değişik geliyorsa sesler ; o zaman frekans yükseklikleri yanlıştır...
En son chf tarafından, 20 Mar 2015, 22:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen onursal » 20 Mar 2015, 22:24

Amatör yazdı:
CHF yazdı:Yaptığım kabinlerin videosunu kısa bir şekilde çektim.. Tabi kameranın mikrofonu birazcık frekansı değiştirdi ama gene de iyidir... :D

Videoyu izledim,ses hiçde fena sayılmaz,vokal önde.
Benim dikkatimi çeken bir nokta,elimdeki hazır 3 yollu kabinde vokaller oldukça derinden geliyor.Ben yaptığım kabinde bu etkiyi yakalayamadım.Oysa ki bu hazır kabini imkanlarım dahilinde frekans testine soktum,birkaç db farkla yaklaşık olarak düz bir frekans cevabı gördüm.
Sanırım derin bass kabiliyeti bu duruma yol açıyor ve benim böyle hissetmemi sağlıyor.
Sizce ne olabilir?

Bass seslerin karakteristiğinden dolayı medium seslerin (vokaller) önde olması basit üretimlerde olağan bir durumdur.
Bass sesler genlik olarak oldukça fazla olmak zorundadırlar. Bir de kulağın duyma eğrisi (LOUDNESS) ilave edilirse iyi kalite bir kabinde bass kazancının yukarda olması olağandır.
Sana medium seslerin az gibi göründüğü 3 yollu orijinal kabinlerin, aslında teknik literatüre uygun yapılmış olduğu gerçeği ortaya çıkmaktadır.
Keza basit yapıdaki kabinlerde bass kazancını eşitlemek hiç te sanıldığı kadar kolay değildir. Özellikle alt frekanslara doğru inildikçe tasarımlarda ciddi üretimler ve formüller gereklidir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 20 Mar 2015, 22:32

Ben de derin bassların etkisi olduğunu düşünüyorum.Faz farkları ile ayarlanmış desem bu şekilde keskin tiz ve mid bölgesi elde edilemez galiba.
Gerçi mevcut 3 yollu kabinlerde 25cm bass,5cm alimünyum dome mid ve 2,5cm titanyum tweeter kullanmış almanlar,kesim frekansları 800hz,3500hz.Dome mid ve dome tiz ikilisi buna neden olabilir mi acaba?
Tam kapalı ve yaklaşık 45lt hacim ile bu kabinin performansı inanılmaz derecede iyi bana göre.Ne büyük jbl ler dinledim,hiç biri bunun gibi değildi.Sanırım alman saundunu seviyorum :)
Bu bass frekansları yapmaya çalıştığım kabinler ile elde edebilmem imkansız sanırım.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 20 Mar 2015, 22:41

Amatör yazdı:Ben de derin bassların etkisi olduğunu düşünüyorum.Faz farkları ile ayarlanmış desem bu şekilde keskin tiz ve mid bölgesi elde edilemez galiba.)
Bu bass frekansları yapmaya çalıştığım kabinler ile elde edebilmem imkansız sanırım.

Derin bass denilen şey 40Hz ve altı frekans bölgesinin (Özellikle 31Hz) uygun kazançla kulağa iletimidir.
Zaten iletilmezse iyi bir kabin demek doğru olmayacaktır.
Daha önce de bahsetmiş olduğum gibi elinde uygun kazanca sahip ve free air rezonans frekansı 31 Hz civarı olan hoparlörün var ise biraz tuz biraz biber derken iyi bir kabin yapabilirsin. Yine de ucuz olmasını beklemeyeceksin :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 20 Mar 2015, 22:53

31hz rezonansa sahip olanlar bunlar
100_0854.JPG

100_0852.JPG

Orijinal kabininde 2 yollu bir sistem olarak kullanılmış,3000hz de kesim ile.
Ben 600-900hz aralığında bir kesim ile 3 yollu bir kabin planlıyorum.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Mar 2015, 00:51

Amatör yazdı:31hz rezonansa sahip olanlar bunlar

Orijinal kabininde 2 yollu bir sistem olarak kullanılmış,3000hz de kesim ile.
Ben 600-900hz aralığında bir kesim ile 3 yollu bir kabin planlıyorum.

Öyle beleşe olmaz dostum :D
Ben 600-900Hz kesim frekansı kullanıp 3 yollu yapacağım dersen hoparlör DARILABİLİR :D
Kendi tecrübelerim doğrultusunda önerebilirim ki ;
Eğer mümkünse (yapabileceğini biliyorum) hoparlörün duyarlılık faktörü ve frekans karakteristiği çıkartılmalıdır.
ÖNEMLİ DEĞERLER;
31Hz rezonans frekansı için duyarlılık testi.
DİKKAT. Bu test hoparlörün rezonansa geçmediği frekans bölgesindeki duyarlılığının tam tespiti ile elde edilen değer olmaldır.
Şöyle ki,
Hoparlör 31Hz te tam rezonansa geçiyordur ama 40HZte de rezonansın başlangıcı olmaktadır. Bu durumda bu hoparlörün rezonans frekansı bölgesini 31Hz olarak sağlıklı alabilmek doğru değildir. Gerçek değer 40Hz olacaktır. Ama 34Hz te rezonans başlangıcı ise ve 31Hz te tam rezonansa geliyorsa sorun yok demektir. Bu durumda 34 Hz teki duyarlılığımızı SPL metre ile ölçüp bir kenara yazmalıyız.
Diyelim ki 34Hz için SPL değerimiz 90dbA olsun. (Oldukça iyi bir değer) Demekki aynı duyarlılıkta medium ve tiz hoparlör de temin etmemiz gereklidir.
Eğer medium ve tiz hoparlörlerimizin duyarlılığı daha fazla ise sorun olmaz. Crossover devresinde küçük bir direnç ilavesi ile düşürebiliriz. Ancak daha düşük ise başka hesaplamalar gerekecektir.
Bass hoparlörümüzün duyarlılığı ve alt frekans değeri tespit edildikten sonra diğer frekanslardaki duyarlılığı ölçülmelidir. İstenmeyen frekans bölgesi olan 100-300Hz bölgesinde duyarlılığı fazla ise en azından second order crosover gereklidir. Bu da bass kesim frekansımızı etkileyecek ve daha aşağılara çekecektir. Dolayısı ile hayal ettiğin gibi 600-900Hz alt frekans kesim bölgesi ile kabinimizi yapamayacağız demektir.
Ama hoparlörümüzün duyarlılığı 1 KHz e kadar eşit ise o zaman değme keyfine. En basit crosoverlar ile bile işi halledebiliriz demektir.

Bir diğer husus ise kabin yapımıdır.
Elde etmiş olduğumuz rezonans frekansı için öyle basitçe BORU takılmış bass reflex kabinler ile doğrusal bir karakteristik elde edebilmemiz mümkün olmadığı gibi, bu frekans için bass reflex kabinin olağandan çok daha fazla boyutta olması da kaçınılmaz olmaktadır.
Kabin yapımındaki TS (Thiele Small) parametre hesaplarında çoğu arkadaşımızın yanıldığı bir nokta vardır.
TS parametrelerinde hesaplanan değer minumum kabin hacmini göstermektedir. Üstelik bu hacim değerine etki eden önemli bir unsur ise, dış malzeme ve iç yalıtım meselesidir. İç yalıtımı ve dış malzemesi iyi olmayan bir kabinin dış cidarlarının titreşimi, hesaplanan rezonans değerini allak bullak eder. Biz 31Hz gibi alçak frekans ile becelleşirken kabin cidarının 100Hz, 200Hz te rezonansa gelerek bu frekansta aşırı titreşim göstermesi, haliylede tüm hesapların boşa gitmesi çoğu arkadaşımızın başına gelen şeydir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Amatör » 21 Mar 2015, 01:53

Bu ölçümleri hesaplanan kabininde yapacağız değil mi?
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Mar 2015, 03:33

Amatör yazdı:Bu ölçümleri hesaplanan kabininde yapacağız değil mi?

Hayır.
Hoparlörün boştaki kazancı ve free air rezonans frekansı ölçülecek.
Kabin yapım esası free air rezonans frekansına göre olmalıdır. Hoparlörün diğer faktörleri (TS) de vardır ancak onlar kabinin minumum iç hacmini hesaplamak içindir.
Eğer minumum iç hacimden daha küçük ebatlı bir kabin yapmak istiyorsak,
Kesinlikle kapalı tip (İnfinitive baffle) yapılmalıdır.
Küçültülen değer ölçüsünde kabin içi havası alınmalıdır.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 21 Mar 2015, 18:40

Onursal Bey,açık havada bass frekansları nasıl ölçeceğim (frekans responsunu çıkarırken).Bir kabinde olmayınca 50hz i 100hz ve hatta 200hz i yeterince nasıl duyacağım.Biraz kafam karıştı doğrusu.
Benim anladığıma göre ,açık hava rezonans frekansını belirlediğimiz hp e uygun bir kabin yapıldıktan sonra bu işlemleri gerçekleştirmek daha mantıklı değil mi?Yanlış mantık da yürütüyor olabilirim pekala :?:
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 21 Mar 2015, 19:32

Amatör yazdı:Onursal Bey,açık havada bass frekansları nasıl ölçeceğim (frekans responsunu çıkarırken).Bir kabinde olmayınca 50hz i 100hz ve hatta 200hz i yeterince nasıl duyacağım.Biraz kafam karıştı doğrusu.
Benim anladığıma göre ,açık hava rezonans frekansını belirlediğimiz hp e uygun bir kabin yapıldıktan sonra bu işlemleri gerçekleştirmek daha mantıklı değil mi?Yanlış mantık da yürütüyor olabilirim pekala :?:

Duymayacaksın.
Hoparlörün 1m önüne SPL metreyi koyup her frekansta havanın titreşim şiddetini ölçeceksin. Eşit olduğunu varsayalım.
Kabine yerleştirildiğinde bazı frekanslar ÖRNEK 100Hz te fazlalık oluyorsa
Kabinde hava kaçıran yer mi var.
İç izolasyonu yeterlimi,
İzolasyon malzemesi doğru seçilmiş mi?
Gibi unsurları test ederek gerekirse modifiye edeceksin. Yani kabin hava kaçırıyorsa veya yan cidarları aşırı titreşiyorsa böyle olumsuzluklar kaçınılmaz olmaktadır.
Bir koşul vardır.
Hoparlör mümkün mertebe yansımasız odada ve oda ortasında test edilmelidir. Kabine girdikten sonra çok önemli değil.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör & Kabini Bakımı !!!