Yeni yaptığım Referans Monitör hoparlör kabini

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Yeni yaptığım Referans Monitör hoparlör kabini

Okunmamış iletigönderen chf » 19 Mar 2015, 10:47

Amatör yazdı:Yapmış olduğunuz cross da 3 adet bobin görünüyor.Galiba bass 3rd order kesilmiş.
Birde merak ettim,frekans response grafiği çıkarabilmek benim açımdan pek mümkün olmadı.Siz nasıl bir mikrofon ve nasıl bir ortamda bu işlemi gerçekleştirdiniz acaba?Birde kutunun içinde nasıl bir yalıtım malzemesi kullandınız.Görüntülerdeki sert kaplamalı sunta ile düzgün bas alabilmek kolay olmadı benim kendi denemelerimde.Ayrıntıları paylaşabilirmisiniz.Şu sıralar bende baya büyükçe bir kabin üzerinde çalışıyorum,beklentilerim de oldukça yüksek :)
Selamlar

Amatör; şöyle bir bilgi vereyim; içinde kabinin yalıtım malzemesi olmasa dahi frekansı düzleştirdiğin vakit, zaten mevcut kabin yapısına göre bütün frekansı ayarlamış oluyoruz..Yani toplam , hoparlörler kabine bağlıyken ölçüm yapıp filitreleri ona göre yapacaksın... Mikrofon olarak 20 ila 20khz aralığını dümdüz verebilen ''omnidreksiyonel'' bir test mikrofonu kullanman gerekiyor..Normalde ölçümlerin yansımasız ve sessiz bir odada veya dışarıda hava ortamında yapılması gerekiyor; ama ben yansımalı küçük bir odada ölçümleri yaptım. Onun için frekans ayarı da bu küçük odanın akustiğine göre yapılmış oldu...Frekansı düz olan bu sistemde baslar ortalar, tizler ve bütün frekanslar aynı yükseklikte kulağımıza gelir...Normalde müzik aslında böyle referans monitörlerde dinlenir...Ve de çok tatminkardır...Yapmış olduğum filitre 3. derece bir filitre değil zaaten üçüncü derece olması da birşey ifade etmiyor bunu söyleyebilirim..Ama filitre yaparken formülleri de göze alman gerekiyor... :)
En son chf tarafından, 24 Nis 2016, 13:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen Amatör » 19 Mar 2015, 13:28

CHF yazdı:
Amatör; şöyle bir bilgi vereyim; içinde kabinin yalıtım malzemesi olmasa dahi frekansı düzleştirdiğin vakit, zaten mevcut kabin yapısına göre bütün frekansı ayarlamış oluyoruz..Yani toplam , hoparlörler kabine bağlıyken ölçüm yapıp filitreleri ona göre yapacaksın... Mikrofon olarak 20 ila 20khz aralığını dümdüz verebilen ''omnidreksiyonel'' bir test mikrofonu kullanman gerekiyor..Normalde ölçümlerin yansımasız ve sessiz bir odada veya dışarıda hava ortamında yapılması gerekiyor; ama ben yansımalı küçük bir odada ölçümleri yaptım. Onun için frekans ayarı da bu küçük odanın akustiğine göre yapılmış oldu...Frekansı düz olan bu sistemde baslar ortalar, tizler ve bütün frekanslar aynı yükseklikte kulağımıza gelir...Normalde müzik aslında böyle referans monitörlerde dinlenir...Ve de çok tatminkardır...Yapmış olduğum filitre 3. derece bir filitre değil zaaten üçüncü derece olması da birşey ifade etmiyor bunu söyleyebilirim..Ama filitre yaparken formülleri de göze alman gerekiyor... :) Ülkemizde bu konularda fazlaca bilgi eksikliği var...Basların fazla gelmesi toplam sesin güzel ve tatminkar olduğu anlamına gelmez...Para kazanayım derken; iki bobin iki kondansatör takan hemen kabin yaptım zannediyor... :D Benden bu kadar... ;) :evet:

Uzun zamandır flat bir şekilde müzik dinliyorum,kulağım da buna alıştı sayılır.
İyi bir hoparlör ile bas ve tiz artırmaya gerek duymuyorum.
Mevcut kabininde yapılan ölçümlerin daha kısa yoldan sonuca gitmek için şart olduğunu bende yapmış olduğum denemelerde anladım.Frekansın düz olması tabiiki gerekli ancak alt frekans noksanlığı bir yere kadar kabul edilebilir.Ki şu an kullandığım 3 yollu kabinlerin hatrı sayılır bir alt frekans cevabı olunca ve kulak da buna alışınca kendi yaptığımı beğenmek kolay olamıyor,maalesef.
Yapmış olduğunuz cross un açık şemasını paylaşabilirmisiniz?
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen chf » 19 Mar 2015, 19:39

Amatör yazdı:
CHF yazdı:
Amatör; şöyle bir bilgi vereyim; içinde kabinin yalıtım malzemesi olmasa dahi frekansı düzleştirdiğin vakit, zaten mevcut kabin yapısına göre bütün frekansı ayarlamış oluyoruz..Yani toplam , hoparlörler kabine bağlıyken ölçüm yapıp filitreleri ona göre yapacaksın... Mikrofon olarak 20 ila 20khz aralığını dümdüz verebilen ''omnidreksiyonel'' bir test mikrofonu kullanman gerekiyor..Normalde ölçümlerin yansımasız ve sessiz bir odada veya dışarıda hava ortamında yapılması gerekiyor; ama ben yansımalı küçük bir odada ölçümleri yaptım. Onun için frekans ayarı da bu küçük odanın akustiğine göre yapılmış oldu...Frekansı düz olan bu sistemde baslar ortalar, tizler ve bütün frekanslar aynı yükseklikte kulağımıza gelir...Normalde müzik aslında böyle referans monitörlerde dinlenir...Ve de çok tatminkardır...Yapmış olduğum filitre 3. derece bir filitre değil zaaten üçüncü derece olması da birşey ifade etmiyor bunu söyleyebilirim..Ama filitre yaparken formülleri de göze alman gerekiyor... :) Ülkemizde bu konularda fazlaca bilgi eksikliği var...Basların fazla gelmesi toplam sesin güzel ve tatminkar olduğu anlamına gelmez...Para kazanayım derken; iki bobin iki kondansatör takan hemen kabin yaptım zannediyor... :D Benden bu kadar... ;) :evet:

Uzun zamandır flat bir şekilde müzik dinliyorum,kulağım da buna alıştı sayılır.
İyi bir hoparlör ile bas ve tiz artırmaya gerek duymuyorum.
Mevcut kabininde yapılan ölçümlerin daha kısa yoldan sonuca gitmek için şart olduğunu bende yapmış olduğum denemelerde anladım.Frekansın düz olması tabiiki gerekli ancak alt frekans noksanlığı bir yere kadar kabul edilebilir.Ki şu an kullandığım 3 yollu kabinlerin hatrı sayılır bir alt frekans cevabı olunca ve kulak da buna alışınca kendi yaptığımı beğenmek kolay olamıyor,maalesef.
Yapmış olduğunuz cross un açık şemasını paylaşabilirmisiniz?

Anladığım kadarıyla sizde hem hazır fabrikasyon, hem de kendi yaptığınız kabinlar var. Yani fabrikasyon kabini dinleyip kendi yaptığınızla karşılaştırıyorsunuz...
Eklentiler
CROS.JPG
CROS.JPG (15.02 KiB) 933 defa görüntülendi
En son chf tarafından, 19 Mar 2015, 20:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 19 Mar 2015, 20:11

Teşekkür ederim şema için.
Ben bu notch filtre denemelerimde bir türlü istediğim sonuca ulaşamadım.Sanırım bir yerlerde hata yapıyorum.
Kolay gelsin
Selamlar
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Amatör » 19 Mar 2015, 20:37

CHF yazdı:Anladığım kadarıyla sizde hem hazır fabrikasyon, hem de kendi yaptığınız kabinlar var. Yani fabrikasyon kabini dinleyip kendi yaptığınızla karşılaştırıyorsunuz...

Evet,1986 model alman malı 3 yollu hazır kabinimi referans alıyorum.
Sağlıklı ölçüm yapamadığım için bu şekilde ilerlemeye çalışıyorum,maalesef.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen chf » 19 Mar 2015, 20:47

Amatör yazdı:
CHF yazdı:Anladığım kadarıyla sizde hem hazır fabrikasyon, hem de kendi yaptığınız kabinlar var. Yani fabrikasyon kabini dinleyip kendi yaptığınızla karşılaştırıyorsunuz...

Evet,1986 model alman malı 3 yollu hazır kabinimi referans alıyorum.

Valla Amatör bende 1986 model bir kabin de yoktu ve hiç hazır kabin almadım hep kendim yapmaya çalıştım, zorla araştıra araştıra ,bilgileri karşılaştırarak anca bu seviyelere gelebildim...1990 lı yıllarda vitrin camlarından bakıp iç çekerek markalı cihazları nasıl yapmışlar acep diyerek elektroniğe başladım... :evet: :bilmem:
chf
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Amatör » 19 Mar 2015, 21:01

Şöyle söyleyebilirim,ben 35 yaşından sonra merak sarmaya başladım bu işlere.
Aradan geçen yaklaşık 10 senede derme çatma bilgiler ile ve deneme yanılma yolu ile birşeyler yapıyorum.İşin ilmini henüz öğrenemedim maalesef.Hoparlör yapımı boş zamanlarımda en çok ilgilendiğim iş şu sıralar,bu işten çok daha fazla keyif alıyorum diyebilirim,diğer elektroniklere nazaran.
Tabiiki ortam,bilgi ve yeterli ekipman olmayınca bir yere kadar ilerleyebiliyorum ancak.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 19 Mar 2015, 21:20

Amatör yazdı:Evet,1986 model alman malı 3 yollu hazır kabinimi referans alıyorum.

Amatör dostum.
Yoksa sen hala o benim hasta olduğum kabinlere eşdeğer kabin mi yapmaya çalışıyorsun ? :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 19 Mar 2015, 21:25

onursal yazdı:Amatör dostum.
Yoksa sen hala o benim hasta olduğum kabinlere eşdeğer kabin mi yapmaya çalışıyorsun ? :D

Onursal Bey,onu geçmeye çalışıyorum desem :)
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen onursal » 19 Mar 2015, 21:46

Amatör yazdı:Onursal Bey,onu geçmeye çalışıyorum desem :)

Çabanı takdir etmekle birlikte bir profesyonel olarak gülsem kızarmısın ? :mrgreen: :D
Bendeki çift basslı westra kabinlerimi hatırlarmısın bilmem. Birkaç tane resmini koymuştum siteye.
O kabinleri STUDER kabinlere rakip olarak yapmıştım.
5 yıl süren araştırma ve denemelerimden sonra;
Ancak çift bass hoparlör koyarsam. Hoparlörlerin rezonanas frekansı 35HZ civarı idi.
Bass seviyesi arttığı için tiz bölgesini ikiye çıkartıp 4-8KHz ve 8-22KHz arası için ayrı ayrı iki tweeter ilavesi ile,
Ayrıca bass bölgesi rezonans üzeri HOT frekanslar dediğimiz 70-150Hz arasını crossover'da dengeleyerek,
Haliyle alışılagelmiş crossover'ın yapısını değiştirip çok özel stroflek ve polyester kondansatör kullanmakla,
Ancak doğrusal bir frekans cevabı elde edebilmiştim.
Tüm bunlara rağmen kabin rezonans frekansını 30Hz in altına indirmem mümkün olmamıştır.
Ama o uyduruk görülen STUDER (REVOX) hoparlörlerin rezonans frekansı 24Hz ti.
Yani insan kulağı ile pek anlaşılmayan ama ölçümlerde kendisini hemen belli eden bir fark hala mevcuttu.
Hele hele günümüzde ortalıkta dolaşan çin malı hoparlörler ile sendeki kabinlerin yanına yaklaşabilmek pek ta mümkün görünmüyor adamım.
Bakma sen ben de arkadaşımızın yaptığı kabinlerdeki hoparlörlerden aldım ama hurdacılardan uygun fiyat ile aldım. Bu gibi basit üretim hoparlörlerle sendeki kabinlerin karakteristiğine ulaşabilmemiz ancak bir hayal olur.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör & Kabini Bakımı !!!