Yalvarırım Crossover Yardım

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Yalvarırım Crossover Yardım

Okunmamış iletigönderen gladi032 » 05 Eyl 2017, 15:47

Arkadaşlar bu Crossover yüzünden Uykularım kaçtı. Bir kaç sorum var cevaplarsanız Problemlerimi çözeceğim.
Sorum 1 : 2 Yollu Crossover yapmak istiyorum. Devre Şemasını Çıkarmak için https://www.diyaudioandvideo.com/Calcul ... Crossover/
Bu linke giriyorum Fakat nereye hangi değeri gireceğimi bilmiyorum. Ve 8 Çeşit Crossover devresi var. Butterworh, Solen , Linkwirtz vs vs Bunlardan hangini seçeceğimi bilmiyorum. Birde 1st 2nd .... 6st gibi seçenek var Bunlar arasındaki fark ne kalitemi yani. Şuan Elimdeki hoparlörler ikiside 8 Ohm Tiz Hoparlörüm König K-44B 1.5kHz - 20kHz Frekans ARalığında Çalışıyor. Bas Hoparlörüm İse 45-3500 Hz Aralığında Çalışıyor. Bu değerler Fabrikasyon değerlerdir. Şimdi Ben Bu değerlerden hangisini Kaçıncı dereceden crossover devresine yazacam yalvarırım yardım edin.
Sorum 2 : Diyelimki bir şekilde kendi hoparlörümün frekans değerlerini kendim ölçtüm ve alttaki gibi bir grafik çıktı. Bu grafik nasıl okunur.
yani benim hoparlörümün değeri kaç frekans arasında. ( Grafik temsili olarak netten bulundu)
Resim
Bu konularda bana yardımcı olursanız özellikle 1. soruyu detaylı cevaplarsanız Bütün dualarım sizinle olacaktır. Allah şimdidien razı olsun.

Bu arada müzisyenim açık havada kullanacagım. rastgele bir kabine takacagım bu hoparlörleri. tamam orjınal kabınıyle bır kesınlıkle olmaz degerler olculmelı haklısınız ama en azından crossover dogru olsun istiyorum.
gladi032
Yeni Üye

İl: Isparta
Meslek: Müzisyen

Ynt: Yalvarırım Crossover Yardım

Okunmamış iletigönderen gladi032 » 05 Eyl 2017, 23:47

Bir 3. olarak da Şu var piyasada satılan butun crossover larda taş dirençler var. fakat bu site ve birçok crossover hesaplama programında bu dirençler şemada cıkmıyor. dirençleri tam olarak nereye eklemelıyız ve değerleri ne olmalı.? lamba korumalı yapmak ıstesekk ekstra lambalar nereye takılmalı
gladi032
Yeni Üye

İl: Isparta
Meslek: Müzisyen

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 27 Eyl 2017, 16:33

İki yollu bir sistem kuracaksınız ve crossover devresi yapmak istiyorsunuz... Öncelikle crossover devresinin amacının üzerinden geçelim.
Elinizde iki adet hoparlör var biri bas hoparlörü biri tiz hoparlörü. Bas hoparlöre yüksek frekanslı sinyallerin gelmemesi; tiz hoparlöre de alçak frekanslı seslerin girmemesi için bu devreyi tasarlamamız gerekiyor.
Bas hoparlörünüzün frekans karakteristiği 45Hz - 3.5 kHz
Tiz hoparlörünüzün frekans karakteristiği 1.5kHz - 20kHz
Bu karakteristik eğrileri baş ve son kısma doğru zayıfladığından kesim frekansı olarak 1,9 kHz seçebilirsiniz. Bu sayede bas hoparlörünüzün üst kesim frekansı olarak sinyalleri işlerken zayıflamaya başladığı bir frekansta, tiz hoparlörünüzün ise alt kesim frekansından biraz daha yukarıda sinyalleri işleyebileceği bir aralık seçilmiş olur.

Bu frekansı seçtiğinizde programa göre kondansatör 10,46µF ,bobin ise 0,67mH değerinde çıkıyor. 10µF kondansatör bulmak kolay. İki adet 4,7µF elektrolitik kondansatörü seri bağlarsanız bu değeri elde edebilirsiniz. Yanlız kutupları bağlantı esnasında +--+ şeklinde konumlandırmanız gerekiyor. Yada daha iyisi 10 µF 400-600V kutupsuz bir mkp kondansatör bulmak.

Sekiz çeşit filtreden hangisini yapacağınızı bilemiyorum. Bir gün crossover yaparsam ben bu yazan filtreleri araştırıp tek tek karşılaştırarak artıları ve eksileri ile değerlendirip yapmam gereken tasarıma öyle karar verirdim.

Başarılar.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Arl 2017, 19:54

Biraz geç kalmışız ama iki soruya cevap vermeye çalışayım.

Elinizdeki hoparlörler 8 ohm olduğu için Impedance değerleri için 8 girmelisiniz.
Kesim frekansını 3000 (3 KHz) Hz civarı seçmek daha uygun olur. 1.9KHz tiz hoparlörünün kesim frekansına fazla yakın olur.
Onun yerine bas hoparlörün kesim frekansına yakınlaştırıp, kulağın en hassas olduğu frekanslarda kesim olmaması açısından yukarı doğru ötelemek daha doğru olur.
Filtre tipi olarak 2. derece Linkwitz seçmenizi tavsiye ederim. Daha az eleman gerekir.
Bu durumda filtre elemanları standart değerlere de uygun olur ama bipolar yani kutupsuz kondasatör kullanmalısınız.

Kolay gelsin..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör Crossover Yardım
    gönderen rasimcubuk » 27 Kas 2013, 20:13
    9 Cevaplar