Subwofer yapımı hakkında

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Subwofer yapımı hakkında

Okunmamış iletigönderen Rhodium » 10 Ekm 2016, 08:51

Merhaba foruma yeni üye oldum. Çok etkileyici paylaşımlar var.
Sony dh520 avr almıştım zamanında. Bu avr nin subwofer bağlantısı aktif olmalıymış. Öncesinde analog 5.1 mikrolab ses sistemim vardı. Bunun sub girişini avr ye taktım ve aktif subwofer gibi kullanmaya başladım.
Pek sub sesini sevmiyorum. Bu sebeple profesyonel bir şey almak istemedim. Sadece sinema izlerken açıyorum.
Subwoferın tüm parçalarını söktüm. Ve iki tane ahşap front hoparlörün kabinlerini birleştirerek yeni bir kabin yapıyorum. Bu yeni kabinde tekrar birleştirecepim.
Amacım subwoferı konsola yerleştirmek. Tıpkı bir amfi görüntüsü vermek istiyorum. Yani kabin bittiğinde amfi gibi yatay duracak.
Bu konu ile ilgili tecrübeli arkadaşlara sorularım var.
1) kabini birleştirirken vida kullanmalımıyım? Yapıştırma mı yapmalıyım?
2) mikrolabın orjinalinde kabinin sadece portu dışarıya verilmiş hop içeride gizli idi. Ben hem portu hem hoplörü dışarı bakacak şekilde yapsam nasıl olur?
3) hop içinde elyaf var. Bu hop tam arkasına doldurulmuş. Ben kabinin içini bir şeyle kaplamalımıyım?
4) hop devreleri hop iç kabinin içine yerleştirirsem uzun zaman zarfında devrelere basınç zarar verirmi? Dışarımı almak lazım?
5) kabini siyah mat duvar boyası ile boyamayı düşünüyorum. Başka bir önerisi varmı boyama konusunda?
6) hop bitirdiğimde center hop altında konumlanacak. Bu stereo konusunda bir sıkıntı oluştururmu?

Teşekkürler.
Rhodium
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Ynt: Subwofer yapımı hakkında

Okunmamış iletigönderen Rhodium » 14 Ekm 2016, 02:05

Neyse, cevap gelmeyince bende yapıma başladım. Kabin iç hacmi önemli olduğunu forumdaki makaleden öğrenmiş oldum. Hop de sadece 16 ohm bilgisi var. Bu sebeple Orjinal hacmi eski kabine göre hesapladım. Fakat bu sefer port hacimden uzun kaldı. :)
Sesi beğenmez isem kabin ile devre arasına hacim ölçüsünde ara parça koyacağım. Bu projede amaç avr veya amfi görüntüsünde yatay bir subwofer yapmak. Ama portu kısaltmalımıyım çözemedim???

DSC_0073.JPG
DSC_0066.JPG
DSC_0066.JPG
Eklentiler
DSC_0067.JPG
Rhodium
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Rhodium » 15 Ekm 2016, 00:28

Kasayı komple parçaladım. Kaplamaları söktüm. Ve tersinden birleştirdim. Önce hızlı yapıştırıcı ile yapıştırdım. Sonra ara yerlere bali sürdüm. Bali çok kafa yapıyor. Kuruması için açık havaya bıraktım. Sonra ahşap macunu ile dış çevreyi doldurdum.

Sırada zımpara ve boya işleri ve montaja geçeceğim.

Acaba, hop önüne konulan koruma bariyeri ile ilgili bir öneri varmı? Birde bu siyah kumaş tül gibi nerde bulabilirim?

DSC_0074.JPG
DSC_0076.JPG
DSC_0083.JPG
DSC_0082.JPG
Rhodium
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 15 Ekm 2016, 00:44

Elinize sağlık bittiğinde görüntü güzel olacak gibi ancak kabinler hesaplanırken baya karışık hesaplar yapılıyor. Hoparlörün TS parametrelerine bakılıyor, kabin boyutları ona göre şekillendiriliyor.

Özellikle portlu kabinlerde hoparlörün rezonans frekansına göre port boyu hesaplanıyor ki ses o frekansta çok çıkarak bas sesi gibi duyulsun...

Eğer yaptığınız tasarımda bir yanlışlık olduysa eski haline göre subwoferden verim alamazsınız..üstelik hoparlör 16 ohm muş... bu da alışıldık subwoofer değerlerinden daha yukarıda bir değer. Bende bir Pioneer vardı 2 Ohm ile 4 ohm seçeneği bulunuyordu. Ohm değeri düştükçe daha az güçle daha çok ses alınıyor.

Deneme yapmak lazım... hevesiniz kırılmasın birşeyleri derinlemesine öğrenmeden daha çok keyif alınarak daha üretken olunuyor. Öğrendikçe hem ayırdığınız bütçe artıyor hemde ürün ortaya koymak zorlaşıyor. Tabi kendinizi eğittiğiniz zaman beğeniler de değişiyor.

Not: Kumaş konusunda bir bilgim yok ancak gözenekleri büyük ve esnek bir kumaş cinsi bulmak iyi olur gibime geliyor. Bir tasarımda görmüştüm. Crossover devresi tasarlanırken bu konulan kumaşın etkilerini giderecek bobin kondansatör ve dirençlerden meydana gelen bir filtre koyuyorlardı. Yani hoparlörlerin önüne konulan materyallerin sesi etkilemesi durumu sözkonusu... özellikle tiz sesleri etkilemesi daha olası bir durum bas sesleri çok etkilemeyebilir.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen Rhodium » 15 Ekm 2016, 15:15

Tşkler, eyp(diy) işlerini seviyorum. Aslında amacım biraz bu işleri öğrenmek ve el alışkanlığı yapmak. Bir müzik sever için bas ve tiz sesler çok ta önemli değil benim için. Burda öğrendiğim tecrübelerle yavaş yavaş tüm sistemi eyp ye çevirebilirim.

Avr subwofer sesi gönderdiğinden sadece bluray koyup film izlerken açacağım. Sublar kare görüntüsü çok sehpa puf gibi genelde ve bu hoşuma gitmedi. Hop hacmi 7 lt ancak buna göre ayarladığımda port derinliği fazla kaldı. bende hacmi komple büyüttüm. Eğer ses başarısız olursa içeriye köpük kesip yapıştıracağım. Bu şekilde hacmi 7 lt getireceğim.

Hop önüne dediğiniz gibi bir tül bulacağım. Aslında aklıma plastik süzgeçler geliyor. makarna süzgeci gibi bir şeyi kesip kumaşı ona yapıştırmayı düşünüyorum. Yaptıkça resimleri ve ses sonucunu paylaşacağım.
Bedri® yazdı:Elinize sağlık bittiğinde görüntü güzel olacak gibi ancak kabinler hesaplanırken baya karışık hesaplar yapılıyor. Hoparlörün TS parametrelerine bakılıyor, kabin boyutları ona göre şekillendiriliyor.

Özellikle portlu kabinlerde hoparlörün rezonans frekansına göre port boyu hesaplanıyor ki ses o frekansta çok çıkarak bas sesi gibi duyulsun...

Eğer yaptığınız tasarımda bir yanlışlık olduysa eski haline göre subwoferden verim alamazsınız..üstelik hoparlör 16 ohm muş... bu da alışıldık subwoofer değerlerinden daha yukarıda bir değer. Bende bir Pioneer vardı 2 Ohm ile 4 ohm seçeneği bulunuyordu. Ohm değeri düştükçe daha az güçle daha çok ses alınıyor.

Deneme yapmak lazım... hevesiniz kırılmasın birşeyleri derinlemesine öğrenmeden daha çok keyif alınarak daha üretken olunuyor. Öğrendikçe hem ayırdığınız bütçe artıyor hemde ürün ortaya koymak zorlaşıyor. Tabi kendinizi eğittiğiniz zaman beğeniler de değişiyor.

Not: Kumaş konusunda bir bilgim yok ancak gözenekleri büyük ve esnek bir kumaş cinsi bulmak iyi olur gibime geliyor. Bir tasarımda görmüştüm. Crossover devresi tasarlanırken bu konulan kumaşın etkilerini giderecek bobin kondansatör ve dirençlerden meydana gelen bir filtre koyuyorlardı. Yani hoparlörlerin önüne konulan materyallerin sesi etkilemesi durumu sözkonusu... özellikle tiz sesleri etkilemesi daha olası bir durum bas sesleri çok etkilemeyebilir.

Kolay gelsin.
Rhodium
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Rhodium » 16 Mar 2017, 00:19

Sub bitti. Ancak hop. Dışarı almamdan mıdır nedir bilmiyorum ama dip bir ses oluyor. Ayrıca arada kısık seste cız cuz sanki kablo temas sesi gibi sesler geliyor. Bu sorunlar haricinde sesdeki kafamı ağrıtan bom bom uğultusu gitti. Buna rağmen kullanmıyorum. Sadece film izlerken fişini takıyorum. Hatta bir ara gereksiz diye kaldırmayıda düşündüm. Hop önüne koruyucu hala koyamadım.
Eklentiler
_20170312_203653.JPG
_20170312_203516.JPG
Rhodium
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen chf » 16 Mar 2017, 02:52

;)
En son chf tarafından, 07 May 2017, 18:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen chf » 28 Mar 2017, 10:10

;)
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar