midbas için kutu yapımı

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: midbas için kutu yapımı

Okunmamış iletigönderen scarab » 09 Oca 2010, 21:18

bu gün kabin için mdf'leri kestim tutkallıyıp kurumaya bıraktım pek kaliteli bir işçilik çıkarabadım uzun süredir kullanmadığımız atölyede hangi makinaya elimi atsam elimde kalıyor :D
tasarım olarak kabinin ön yüzü masif kayın diğer tarafları mat siyah olucak birde port'u arka tarafa koysam bir problem olurmu ?
tweeter konusunda internetten şöyle birşey buldum fiyatı çok uygun daha önce kullanan varmı? yoksa bots'filan düşünüyorum malüm bütçeyi aşmamak lazım :D
http://urun.gittigidiyor.com/8-OHM-8CM-SUPER-DOME-TWEETER-teknodepo-bykocaman_W0QQidZZ23333915
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 10 Oca 2010, 14:13

Sanırım artık konuyu bölmek gerekecek :D

Port arkada da olabilir. Bu arada aynı tiz aklımızdan geçmiş :)

Bende de aynısı var, fiyatına göre sesi oldukça iyidir. Kargo fiyatına iki tane alabilirsiniz, yolunuz Karaköye düşerse doğrudan alın derim.

Kolay gelsin, doğrusu heyecanla bekliyorum sonucu.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen IEEE » 10 Oca 2010, 17:26

hoparlör yazdı:Küre biçimi özellikle tiz ve mid için kullanılabilir ama asıl amacı kabin içindeki rezonansı sönümlemek değil kabinin dış yüzeyindeki diffraction/kırılma sorununu çözmektir. hoparlörler kabinin ön yüzeyi ile hem zemin monte edilmelidir. Böyle olsa bile kabin kenarları vb. yüzeylerden ses enerjisi kırılarak istenmeyen yansımalar oluşturacaktır. Doppler efekti de denen bu etki sanki farklı bir kaynaktan ama farklı fazda bir ses dalgası yayınlanıyormuş gibi etki yaratır ve bazı frekansları sönümler, bazılarını çoğaltır. En basit anlamda ses daha karmaşık gelir, net değildir. Bas seslerde bunun pek bir etkisi yoktur, zira doğrusal yayılamadıklarından odanın ses karakteristiği önem kazanır.

Zaten dikkat edilecek o kadar çok konu var ki o zaman nasıl oluyor da biz çıkan sesi beğenebiliyoruz diye sormak istiyor insan :D

Küre yapmak isteyenler için ideal malzemeler seramik, plastik ve de fiber olabilir. Özellikle fiber ile çok iyi sonuçlar alınabilir, sadece hoparlörlerin monte edileceği çerçeveyi ahşaptan yapmanız yeterli olacaktır. Ben de bir ara niyetlenmiştim ama vazgeçtim.

Ben internette küre kabinin kabin içindeki duran dalgaları önlemek için en iyi kabin şekli olduğunu okumuştum.Çok araştırmadım ama merak ediyorum doğrusu.Küre kabin yapmak ne kadar önemli bi konu orasını bilemiyorum.
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 11 Oca 2010, 09:41

hoparlör yazdı:Sanırım artık konuyu bölmek gerekecek :D

Port arkada da olabilir. Bu arada aynı tiz aklımızdan geçmiş :)

Bende de aynısı var, fiyatına göre sesi oldukça iyidir. Kargo fiyatına iki tane alabilirsiniz, yolunuz Karaköye düşerse doğrudan alın derim.

Kolay gelsin, doğrusu heyecanla bekliyorum sonucu.

karaköy'de nerde bulabilirim bunları hoparlor deliğini açmakta kullanacağım panç için karaköye gitmem erekecek zaten onuda alırım
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 11 Oca 2010, 09:55

Temsan'da bulabilirsiniz. Balıklı Han'ın yan kapısından deniz tarafına doğru yürüyün, hemen solda.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 14 Şub 2010, 17:40

kar tatilinden sonra tekrardan hoparlor kabinime kaldığım yerden devam etmeye başladım son hali bu şuan macunladım ve kurumaya bıraktım
Resim
Resim
Resim
buda 6 oktav crossover'ım kesim frekası 2khz olarak hesapladım
Resim
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 15 Şub 2010, 21:54

Elinize sağlık. Tek sorun bas ile tiz birbirinden ayrı gayrı düşmüş, daha yakın olmaları gerekirdi.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 15 Şub 2010, 22:30

ahh hep aklındaydı ama yaparken nasıl düşünemedim :cry: neyse bir dahaki sefere daha dikkatli olurum

bu arada bass sürücüsü olarak bir çift 25cm technics düşünüyorum ama bu hoparlör hakkında pek bilgi bulamadım sanırım sizin bu baslar ile ilgili çalışmalarınız var idi
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 16 Şub 2010, 00:10

Technics'ler ev için gayet makul sürücüler, her ne kadar eski de olsalar ben pek bir beğenirim parlak siyah kağıt konlarını. Henüz bir deneme yapmadım onlarla ama uygulamalarında Technics hep portlu tasarımlar kullanmış, biraz oturup ölçüm yapmak lazım, henüz zaman bulamadım.

Nasıl olsa marangozsunuz, bence ön paneli yeniden yapın derim, ya da ön panelde tiz için yeni bir delik açıp eskisini kapatın. Ses açısından önemli bir sorun bu, münkün olduğunca birbirine yakın monte etmelisiniz. Ses tek bir kaynaktan çıkıyormuş gibi olmalı.

Özellikle bu kabini midbas-tiz olarak kullanıp ayrı bir kabinde Technics bas kullanmayı düşünüyorsanız daha da önemli, kesim frekansını da 4KHz civarına çıkarabilirsiniz o zaman.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen scarab » 16 Şub 2010, 00:51

nasıl böyle bir hataya düştüm :? sanırım aceleciliğim ve plansız çalışmamın kurbanı oldum ama bunu değiştirmek kabini yeniden yapmaktan daha zor olur çünkü hiç sökülmeyecek şekilde yapıştırdım :D artık bunuda böyle kullancağız zaten dandik araba hoparlorlerinden sonra bu bile ilaç gibi gelecek eminim :D oladı ileride daha iyi bir tweeter alabilirim şuan kullandığım tweeter 8cm piyasadakı coğu dome 10-11cm cıvarında buda bana 2-3cm avantaj sağlıyabilir
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • kabin yapımı için yardım