Lehim Tutma Sorunu-çözüldü

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Lehim Tutma Sorunu-çözüldü

Okunmamış iletigönderen errör » 02 Eyl 2016, 21:33

Merhaba arkadaşlar lehim yerinden kopmuş bir teli tekrar yerine lehimlemek için 2 gündür uğraşıyorum ancak henüz başaramadım.
resim:Resim

siyah boyalı yüzeyin altındaki metal yüzeyi zımparaladım pasta kullandım kontak spreyi ile temizlemeyi denedin 25 ila 40 watt arası havyalar denedim ama başaramadım sanki cam bir yüzeyin üstüne lehim yapmaya çalışıyormuşum gibi lehim tutmuyor pıt diye çıkıveriyor

henüz ilgili alana lehim yapmayı başaramadığımdan youtube da punta kaynak olaylarını inceliyorum şuan ancak yüzeyin bir şekide lehim tutması gerektiğini de düşünüyorum.

allah için bir akıl verin yoksa kafayı yiyeceğim :yeteer:
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: bilgiişlem.

Ynt: Lehim Tutma Sorunu-çözüldü

Okunmamış iletigönderen errör » 03 Eyl 2016, 00:11

arkadaşlar gariptir seneler önce okul atölyesinde şaka olsun diye birbirimize yaptığımız dolu kondansatör kısa devre çatapat eğlencesi soruna çözüm getirdi :)

Öncelikle kenarda duran 50v 10.0000mf bir kondansatörü 12v ile şarj edip kondansatörün bir ucunu şaseye bağlayıp kondansatörün diğer ucunada ince lehim telini bağladım ve problemli metal yüzeye lehimin olduğu ucu değdirdiğimde lehim yüzeye kaynayarak tutundu, bayağıda sağlam tutundu , aynı işlemi küçük aralıklarla birkaç kez yaptım ve yapışan lehimleri diplerden kestim bu şekilde alanda biriken lehime (yüzeye kaynakla yapışan lehimleri tamamen eritmeden) gerekli teli lehimledim.
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Hazar » 03 Eyl 2016, 12:23

Yüzeyi temizleyin ve yağ (herhangi bir yağ, ayçiçek veya zeytinyağı bile olur) damlatın. Yağ yüzeyde iken havya ile yüzeyi hafifçe kazıyarak lehimi yapın, tutacaktır. Sonrasında yağı temizlersiniz.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen mustafayilmaz » 03 Eyl 2016, 21:34

piyezo hoparlör mü bu?
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. Nikola TESLA
Kullanıcı avatarı
mustafayilmaz
Yeni Üye

İl: denizli
Meslek: eem

Okunmamış iletigönderen errör » 04 Eyl 2016, 12:36

Hazar yazdı:Yüzeyi temizleyin ve yağ (herhangi bir yağ, ayçiçek veya zeytinyağı bile olur) damlatın. Yağ yüzeyde iken havya ile yüzeyi hafifçe kazıyarak lehimi yapın, tutacaktır. Sonrasında yağı temizlersiniz.

@hazar , açıkçası yağ dışında elimde bulunan bütün kimyasalları denedim desem yalan olmaz çamaşır suyu bile denemiştim yani :mrgreen:

@mustafayilmaz:

elektrostatik diye geçiyor üstad, aslında hybrid bir hoparlör, martin logan aerius.

Resim
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 04 Eyl 2016, 13:38

:)
En son chf tarafından, 03 Mar 2017, 10:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen errör » 04 Eyl 2016, 23:44

martin logan paneller için güzel bir anlatım olmuş chf ancak her esl speaker üreticisinin kullandığı panel yapısı farklı olabiliyor.

martin logan da resimlerde görüldüğü gibi sesi üreten iki panel arasındaki titreşen zar, belli ölçülerde bölümlere ayrılmış durumda (bir üstteki postta görülen resim, yatay spacerlar)

ancak martin loganlarla birlikte kullandığım yine bir asl olan acoustat spectra11 lerin panellerini açtığımda iki kutup arasında etraftan tamamen bağımsız yekpare bir zar olduğunu farkettim. iki teknolojininde iyi oldukları farklı ses seviyeleri ve farklı frekans aralıkları var

örneğin acustatların küçük odalar ve düşük ses seviyeleri için uygun olmadığını söyleyebilirim, ancak yüksek ses seviyelerinde orta frekansları mlogandan çok daha belirgin veriyor.

mloganlar ise düşük seste ve küçük odalarda kesinlikle başarılı

herkese keyifli dinletiler.

Resim
Resim
Resim
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir: