kabinet için hoparlör önerisi

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

kabinet için hoparlör önerisi

Okunmamış iletigönderen mamidron » 21 Kas 2017, 15:08

Selamlar,

Resimlerdeki gibi 2 adet Pioneer CS-595 kabinim var. mevcut hoparlörlerin gücü az ve her iki mid arızalı(ortadaki hoparlör). sadece bass ve tiz çalışıyor.

mid ve tiz e filtre amaçlı seri bağlı kondansatör vardı iptal ettim. kabinetin teknik detayları resimlerde mevcut.

*bunların yerine önereceğiniz aynı ebatlarda (enazından çapları aynı olmalı) bass,mid, tiz hoparlörler nelerdir.
*Yeni hoparlörler için seri bağlı filtre kondansatörleri bağlamalımıyım?

hoparlör ohm değeri min 6ohm olmasını istiyorum çünkü 3 hoparlör paralel bağlanınca 2 ohm da amfi açısından sorun oluşabilir. Yorumlamanız için amfi özelliklerini aşağıda belirteceğim.

Şuanda 2 hoparlör paralel bağlı 3 ohm da yükleniyorum herhangi bir sorun yaşamadım.
mid ve tiz seri, bass bunlara paralel şekilde bağlantı yapmayı planlıyorum bu şekilde 6 ohm luk hoparlörler ile Reş=4ohm oluyor.

Amfi el yapımı, çıkış katında tek eşlenik mosfet var. giriş hassasiyeti 1,2Vrms
önerilen besleme gerilimi +/- 50 Vdc
mevcut besleme +/- 36Vdc
güç= ?? (bilmiyorum) 70W dan fazla olduğunu düşünüyorum çünkü el ile hissedilebilir şekilde bobinleri ısınıyor.(istanbulda osilaskopu olan arkadaşlar var ise aramızda, uygun zamanlarında beraber ölçüm yapmak isterim.)
Mosfetler IRFP240 / IRFP9240
teşekkür ederim.

CS-595 kabin resimleri;

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

amplifikatör resimleri;

Resim

Resim
mamidron
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Elektronik ve Haberleşme Müh.

Ynt: kabinet için hoparlör önerisi

Okunmamış iletigönderen mamidron » 27 Kas 2017, 16:18

konu güncel
mamidron
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 30 Kas 2017, 01:42

Hoparlör bulmak çok zor bir şey bana da lazım ama kaliteli bir hoparlör bulamadım.
Kondansatörleri çıkarmak iyi bir şey değil. Onlar mid ve tizlere alçak frekanslı seslerin girmesini engelliyorlar. Bu şekilde düz kullanırsanız kısa sürede deforme olabilirler.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen mamidron » 01 Arl 2017, 21:59

Bedri® yazdı:Hoparlör bulmak çok zor bir şey bana da lazım ama kaliteli bir hoparlör bulamadım.
Kondansatörleri çıkarmak iyi bir şey değil. Onlar mid ve tizlere alçak frekanslı seslerin girmesini engelliyorlar. Bu şekilde düz kullanırsanız kısa sürede deforme olabilirler.

araştırmaya devam ediyorum ben, anladığım kadarıyla sizde arayış içerisindesiniz, bulursanız öneri için bana da bildirirseniz sevinirim.

Şuan kondansatörleri geri taktım bu şekil kullanmaya devam ediyorum, ilerde kabinleri aynı ölçülerde mdf den kestirip yenisini yaptırmayı da düşünüyorum sunta yavaş yavaş dağılmaya başladı pul pul dökülmeler oluştu köşelerden.
mamidron
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 03 Arl 2017, 00:40

Bir Pioneer marka hoparlörüm var sanırım onu kullanacağım. Eski bir kabinden çıktı ancak arkadaşımdan aldığım için nasıl bir kabin olduğunu bilmiyorum.
Kabinimi yaparken içten dışa 8mm sunta 4mm mdf ve 6mm veya 8 mm kontrplak kullanmayı düşünüyorum.Birçok kişi mdf kullanıyor ama ben sevmiyorum. Salt mdf çok ağır oluyor ve sese mekanik bir ton veriyor. Kabin malzemesi seçiminde amaç kabinin rezonansa gelip hoparlör gibi davranmasına engel olmak. Bunu 2cm lik bir mdf plaka ile sağlayabiliriz. Yalnız mdf plakanın içinde metal tozları ve birçok türlü pislik malzeme bile var... mdf işlerken ahşap için olan bıçakları kullanırsanız takımları mahvediyor. Aynı zamanda dış kaplama yapmak vs birsürü sıkıntı oluşturuyor.
Ben üç farklı malzeme kullanarak her birinin avantajlarını kullanmak istiyorum. İçindeki 8 mm sunta yongalı yapısı sayesinde sönümleyici bir vazife görecek, mdf plaka rezonansın oluşmasına engel olacak, kontrplak ise güzelce zımpara ahşap boyası ve son kat vernikle harika bir görüntü oluşturacak. Üstelik yıllar geçip dış kısım yıpranırsa zımpara yapıp tekrar verniklenerek sıfır kabin elde etmek olası olur:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir