Hoparlör ve Kabin hakkında yardım

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 18 Şub 2008, 23:53

rotring yazdı:Seninde söylediğin gibi gitardan düz bir ses almıyorum. Buna bağlayacağım 4-5 pedal daha olucak. Bu da sesin karekterisliğini oldukça değiştiricek. Zaten distorsiyon başlı başına bozma amacı ile kullanılıcak. Amacım yapıcağım kabinin elimden geldiği kadarıyla en iyi şekilde yapmak. Bu da verdiğin bilgilerle senin sayende oluyor.

Kabin bittiğinde buraya yapım resimlerinide koymak istiyorum. Böylece benden sonra gitar için kabin yapıcak arkadaşlar benim kadar uğraşmak zorunda kalmazlar.

Sevgili hoparlör, verdiğin değerli bilgiler ve yardımların için çok teşekkür ederim.

Rica ederim, dediğim gibi konu hakkında fazla bilgim yok, olanı paylaşıyorum. Bu arada kar yağışından istifade Karaköy'de bir tur attım ve bu arada Ece elektroniğe de uğradım. Oldukça düzgün bir işletme, Eminence hoparlörleri Amerikan üretimiymiş, uzakdoğu üretimlerini getirmiyorlarmış. Maalesef Legend serisi için önerdikleri bir kabin tarzı yok, T/S parametrelerine göre kendimiz tasarlamak durumundaymışız. Burası bir hoparlör cenneti, ama özellikle pro sistemler için.

Üretim aşamalarının resimlerini gönderirsen çok da keyifli olur. Eğer mdf dışında bir malzeme kullansan bile tavsiyem hoparlörü monte edeceğin yüzü yine mdf'den yapman. Ayrıca hoparlörü mutlaka alyan/yıldız vida ve ağaç somunu ile tuttur, ağaç vidası kullanma derim.

Başarılar dilerim, Ersoy'daki kitap da iyi bir kaynak, ilgilenirsen ilginç pro tasarımlar var.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen rotring » 20 Şub 2008, 02:08

Merhaba Ersoy.

Hoparlör kabini için Eminence'in 12" lik tek hoparlör kullanılan kabin örneği varsa onları dikkate alabilirim. Ancak 2'li yada 4'lü kabin tipleri hem maliyeti açısından hemde ev için düşündüğümden bana uygun olmaz. Tasarımların birçoğu 4'lü kabin üzerine o nedenle tek'li bulmakta zorlanıyorum.

Zahmet olmazsa dosyayı interette yayınlarsan belki başka tipte örneklerle projeyi geliştirebiliriz.
Elimde Fane'in hazırladığı bir pdf dosyası bulunuyor Onda bu ve bunun gibi birçok model bulunuyor. İsteyen olursa onu paylaşabilirim.

Kabin olarak sağlamlık ve ses konusundaki tavsiyeler üzerine MDF'ye karar verdim. Hoparlör'ün bağlantısı konusundaki tavsiyeni dikkate alıcam.

İnşallah güzel birşeyler ortaya çıkar :)
rotring
Yeni Üye

Fane

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 20 Şub 2008, 09:53

Ece elektronikte Fane hoparlörlere baktığımda tiplerini oldukça beğenmiştim. Aslında 12" Sovereign 12-125 modeli 40Hz-5KHz gibi bir frekans aralığında çalışıyor. 125W olarak da fena değil gibi. Ben sadece tipini beğendiğim için ilgilendim, süspansiyonları yuvarlak değil, oldukça da ağır malzemeden yapılmışlar. Fiyatlarını sormadım ama 6,5" versiyonunu iyice gözden geçirdim. Midrange olabilir mi diye ümitleniyorum böyle hoparlörlere arasıra, biraz iriler HiFi için. Olur aslında ama sonuçta amaç farklı.

Başarılar diliyorum.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen batısesizmir » 20 Mar 2008, 02:42

birde bu ürünlere bak istersen elektro gitarda başarılı olcağına inanıyorum tavsiyem 2 yollu yapma sadece gitar için kullanacaksan tek yollu ve filitresiz yap yani direk bağla
seçeceğin hoparlör mid bass olsun 40-5khz frekanslarını okusun yeter benim fikrim.......

http://www.bcspeakers.com/download/prod ... re/146.pdf
http://www.loudspeakersplus.com/product ... =jmnplqdoo
http://www.loudspeakersplus.com/images/10NDA610.pdf
http://www.loudspeakersplus.com/html/crescendo10m.html
http://www.loudspeakersplus.com/html/beta12lt.html
http://www.loudspeakersplus.com/html/beta12.html
profesyonel kabin tasarım (konser kabinleri) hifi ev sistemleri ve pasif crossover imalatı
batısesizmir
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen rotring » 21 Mar 2008, 01:13

Hoparlör olarak http://www.eminence.com/guitar_speaker_detail.asp?model=LEGENDV128&speaker_size=12&SUB_CAT_ID=4 buradaki ürünü aldım. Fiyat olarakta çok yüksek değildi.

Kabin olarak 60(Y)x50(G)x35(D) boyutlarında bir kutu yaptım. Bu kutunun ön yüzünün ortasına hoparlörü koydum. Ön tarafta başka herhangi bir şey yok.
Arka kısımda kutunun ortasına yatay olarak 10cm'e 45cm (Sağ duvardan sol duvara kadar) dikdörtgen olarak kestim. Eminence'in programındaki değerlere göre port'lu tasarama göre daha iyi bir diagram elde ettiğim için bu şekili tercih ettim.

Tek yollu bir kabin olacak ve filitre sanırım olmayacak. Bazı arkadaşlar kullan dediler ancak şuan gereklimi bilmiyorum. Gerekirse onuda ilave edebilirim.

Not: Kutunun içine kaplama düşünmüyorum. Bu tarz kabinlerde kaplama kullanılmadığını gördüm.
rotring
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 21 Mar 2008, 19:04

Kutunun icine kaplama.
Oto sanayisinde kullanilan, araclarin altini yada kaportayi icten koruma maksatli kullanilan, putur olarak taninan malzeme bu is icin harikadir. Ozellikle wurth marka olanini tavsiye ederim. Kendin uygulayacaksan komprasor ve putur tabancasina ihtiyacinvar. Yok ise bir tup wurth al sanayide bir boyaciya attir.

Bunlarin hicbiri uygun olmaz ise; oto boya malzemesi satan dukkanlarda IZOMEN olarak satilan bir malzeme var. Bir kiloluk al. Firca ile uygulanir. Icine tiner koyma kalin kalin sur. Fircan ucuz olsun cunku isin bitince atacaksin.

Kolaygelsin.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen rotring » 21 Mar 2008, 20:22

Kutu içi kaplama gerekli ise yumurta kartonu gibi süngerlerden alıp kullanabilirim. Bunun dışında cam yünü de olabilir. Ancak söylediğiniz wurth'den kullanamam. İyi birşeye benziyor ancak kutunun ebatlarını gözönünde bulundurursak fiyatı biraz pahalıya gelebilir.

Pütür kullanılabilir ancak bana biraz fazla lüks gibi geliyor. Malzeme ses izolasyonu olduğu kadar ısıya ve darbeye dayanıklı olduğundan gerek yok. Bana ses yalıtımı olsun yeter. Zaten arkada büyük bir port oldundan kabaca bir izolasyon yapımı yeterli olacaktır.

Bir fikir vermesi açısından birkaç resim ekliyorum.

ResimResim
rotring
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 23 Mar 2008, 15:50

Arkadaş.

Sana önerdiğim şeylerin maliyeti en fazla 50 ytl dir. Bu malzeme senin kutunun iç rezonansın azaltacaktır. Bu san ses kalitesinde önemli dir artı sağlayacaktır. Ama sen buna lüks gözüyle bakarsan ben ozaman ne diyeyimki. Diy projelerde elde etmek istediğin sonuç harcadığın para, emek, zaman ve çaba ile doğru orantılıdır. Sen bunlardan nekadar kısarsan sonuçta okadar kısılır. Ve bazen sonuç değiştirilemez hüsran olur.

Kolay gelsin
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen rotring » 23 Mar 2008, 16:57

Ersoy arkadaşım bende iyi bişey olsun istiyorum ancak senin söylediğin gibi bir fiyat çıkartamadım ben. Başka bir forumda wurth pütür'ün izolasyon plakalarının fiyatını 96YTL olarak gördüm. Sanırım bir paketin içinde 2 plaka var. Boyutları ise 1000x500x11 (mm) olması gerekiyor. Bu boyutlara göre bir pakette 2 plaka olduğunu düşünürsek bana 2 paket gerekiyor. Bu da yaklaşık 200YTL tutuyor. Eğer bunların fiyatının daha ucuz olduğu bir yer söylersen düşünebilirim. Ama fiyatı böyle dersen bir kabin için lüks olduğunu söyleyebilirim. Sonuçta çalışıcak olan hoparlör ve anfi parasından daha fazla içinin kaplamasına para yatırmış olucam. Bunun yerine izolasyon süngeri (yumutra kabi gibi olanlar) benim için daha ekonomik olucaktır. Ne derece pütür'ün yerini tutar orası ayrı.

Sprey olarak boya gibi içini kaplayabilirim ancak daha önce böyle bir kaplama yapmadığım için ne derece iyi bir izolasyon sağlar emin değilim. Sonuçta ses yalıtımı amacıyla değil yaptığı birçok işin yanında ses yalıtımıda olduğundan iyi bir performans gösterebiliceğini sanmıyorum. En azından pütür'e göre.
rotring
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen batısesizmir » 23 Mar 2008, 22:06

arkadaşım sanayide oto döşemesi malzemeleri satan toptancılar var orda ses yalıtımı için genelde arabaların motor kapağına monde edilen ses yalıtım malzemesi var 2m karesi 6 ytl ve çok kaliteli malzeme birkaç çeşiti var kalın olaanını almaya çalış kolay gelsin.....
profesyonel kabin tasarım (konser kabinleri) hifi ev sistemleri ve pasif crossover imalatı
batısesizmir
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir