Full_range Hoparlör hakkinda.

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Full_range Hoparlör hakkinda.

Okunmamış iletigönderen KGarga » 16 Kas 2016, 03:46

Selam arkadaslar foruma yeni katildim.

Uzun zamandan beri muzik dinlemek ve hatta kendime hobi edinmis birisiyim. Evimde orta sevideye dacim, stand hoparlörüm ve 1 cift raf tip hoparlörüm mevcut.bir cok tripatler,assembled kartlar amplier
arsiv olarakta cogunlugu flac albümler var.

mutlu sekilde onu tak buni cikar onla kombile et dene bos zamanlarimi keyifli sekilde geciryorum.

son zamanlarda ise full-range hoparlör denemek istiyorum. elimden geldigi kadariyla hoparlör kabini yapabilirim hesaplama yada hoparlöre göre hazilayabilirim.

ilk asamada 2 cift hoparlör almak istiyorum.denemek meraki ve hevesimi gidermesi acasindan,

tang band w3 881sjf

http://www.parts-express.com/tang-band- ... r--264-911

yada

tang band w5 1611saf

http://www.parts-express.com/tang-band- ... r--264-918

* fakat kafamda birkac sorun var. Normalde her hoparlörün kabin icinde crossoveri mevcut.fakat nette ve videolarda gördügüm kadariyla bu full-range hoparlörde crossover kullanilmiyor sanirim.
acaba bu tarz hoparlörden birini alip crossoversiz kullanabilirmiyim ? yada sadece amp dac kaynak ve direk kabloyla örnek tang band w5 baglasam nasil bir sonuc alabilirim. ?

elbette etkisini hoparlör kabini ebatlari icindeki kullanilan malzemelerde etkiliyor bunlarin farkindayim ama sadece kafami kurcalayan ; bu full-range hoparlöre direk kabine yerlestirsem
nasil etki olur ?

illaki full-range hoparlöre bile crossover devresi eklenmesi sart midir ?

istedigim bass degil bass ve gümbür gümbür ses sevmiyorum. aradigim dinlemekten keyif aldim parcalarda netlik temiz detay bunlar, karsisina gecicince tebessüm ettirecek sarkilar.

bu konuda acemi ve pek bilgimin yetersiz oldugundan sizlere danismak istedim.
KGarga
Yeni Üye

İl: istanbul

Ynt: Full_range Hoparlör hakkinda.

Okunmamış iletigönderen KGarga » 17 Kas 2016, 01:04

yok mu yorum yapacak arkadas ?
En son KGarga tarafından, 18 Kas 2016, 19:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
KGarga
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 17 Kas 2016, 22:10

Merhabalar. Gösterdiğiniz sürücülerin rezonans frekansları W3'ün 100Hz W5'in 60 Hz. Bence ikisi de müzik için tek başına yeterli değiller.
Full range'ler genellikle bass olarak zayıftır. Buradaki crossover devreleri de üst frekansları kısıp bassları öne çıkartma amaçlı oluyor ve basit iki parçadan oluşur (bobin ve direnç)
Şunu incelemenizi tavsiye ederim:
https://www.madisoundspeakerstore.com/a ... fullrange/

Bu linkte de datasheet ve application note dosyaları da var. Kabin ölçüleri de verilmiş.
http://seas.no/index.php?option=com_con ... Itemid=466
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen KGarga » 18 Kas 2016, 19:22

devirsefa yazdı:Merhabalar. Gösterdiğiniz sürücülerin rezonans frekansları W3'ün 100Hz W5'in 60 Hz. Bence ikisi de müzik için tek başına yeterli değiller.
Full range'ler genellikle bass olarak zayıftır. Buradaki crossover devreleri de üst frekansları kısıp bassları öne çıkartma amaçlı oluyor ve basit iki parçadan oluşur (bobin ve direnç)
Şunu incelemenizi tavsiye ederim:
https://www.madisoundspeakerstore.com/a ... fullrange/

Bu linkte de datasheet ve application note dosyaları da var. Kabin ölçüleri de verilmiş.
http://seas.no/index.php?option=com_con ... Itemid=466

Tesekkürler yorumunuz ve öneriniz icin fakat kafamda hep tang band vardi. secenek sundugum modeller muzikte yetersiz olabileceginden bahsettiginiz icin.diger modelini siparis ettim. tang band w5 2143 ve hoparlör kabin kitini.ilk deneyim amatör biri icin hazir almak en mantiklisi geldi bana sonradan.

buarada modeli kullanmis tecrübesi olan var mi ?
KGarga
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 21 Kas 2016, 16:23

Merhaba,

Öncelikle şunu tavsiye edebilirim. Beğendiğiniz bir hoparlörü seçip kabin hesabı yapmak yerine İnternet üzerinde denenmiş tek sürücülü hoparlör tasarımlarını araştırıp incelemenizi tavsiye ederim. Bu size zaman ve kalite kazandıracaktır. Fostex çok tercih edilen markalardan biri olarak önerilebilir.

Ayrıca tek sürücülü sistemler genellikle bas kazançlarını artırmak üzere "transmission line" tipi kabinlerle kullanılır. Denenmiş bir hoparlör tasarımı bu açıdan size hesaplama ve detaylar konusunda avantaj sağlar.

3 inç boyutlarında bir hoparlörden çok fazla performans beklemeyin derim. Orta seslerde daha doğal bir tını elde etmek için 5 inç çok daha iyidir, bas konusunda da daha iyidir. Tasarıma bağlı olarak tiz performansı kabul edilebilir düzeyde olacağı tahmin edilebilir.

Crossover kullanımı genelde tavsiye edilmez. Zaten bu tür hoparlörlerin asıl amacı çıkış katının düşük empedans değerini araya giren bobin kondansatör gibi frekansa bağlı değişen ve faz farklarına yol açan pasif elemanlardan kurtulmaktır.

Son olarak part-express'ten hoparlör getirtmek istediğinizde oluşabilecek masrafları bir gümrükçüyle görüşmeniz iyi olur, sonradan sürpriz olmasın.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen KGarga » 25 Kas 2016, 04:17

hoparlör yazdı:Merhaba,

Öncelikle şunu tavsiye edebilirim. Beğendiğiniz bir hoparlörü seçip kabin hesabı yapmak yerine İnternet üzerinde denenmiş tek sürücülü hoparlör tasarımlarını araştırıp incelemenizi tavsiye ederim. Bu size zaman ve kalite kazandıracaktır. Fostex çok tercih edilen markalardan biri olarak önerilebilir.

Ayrıca tek sürücülü sistemler genellikle bas kazançlarını artırmak üzere "transmission line" tipi kabinlerle kullanılır. Denenmiş bir hoparlör tasarımı bu açıdan size hesaplama ve detaylar konusunda avantaj sağlar.

3 inç boyutlarında bir hoparlörden çok fazla performans beklemeyin derim. Orta seslerde daha doğal bir tını elde etmek için 5 inç çok daha iyidir, bas konusunda da daha iyidir. Tasarıma bağlı olarak tiz performansı kabul edilebilir düzeyde olacağı tahmin edilebilir.

Crossover kullanımı genelde tavsiye edilmez. Zaten bu tür hoparlörlerin asıl amacı çıkış katının düşük empedans değerini araya giren bobin kondansatör gibi frekansa bağlı değişen ve faz farklarına yol açan pasif elemanlardan kurtulmaktır.

Son olarak part-express'ten hoparlör getirtmek istediğinizde oluşabilecek masrafları bir gümrükçüyle görüşmeniz iyi olur, sonradan sürpriz olmasın.

On numara tam benim istedigim tarzda anlatim olmus. Size bu detayli bilgili yorumunuz icin saygilarimi sunarim
Saglicakla kalin.
KGarga
Yeni Üye

Reklamlar

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • CROSSOVER YAPIMI HAKKINDA YARDIM
    gönderen deniz1 » 09 Şub 2009, 20:27