Fostex sürücü nerden bulabilirim?

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Fostex sürücü nerden bulabilirim?

Okunmamış iletigönderen mp3dragon » 12 May 2016, 16:39

Öncelik ile selamlar,
Fostex FE208EZ full range driver arıyorum. TR de nerde bulabilirim? Yurtdışından getirme konusunda tecrübesi olan varsa paylaşabilir mi?
Sürücülerin linki;
https://www.madisoundspeakerstore.com/a ... ma-series/
mp3dragon
Yeni Üye

İl: İzmir

Ynt: Fostex sürücü nerden bulabilirim?

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 14 May 2016, 03:04

Türkiyede sıfırını bulmak imkansıza yakın, belki ikinci el, o da şansa. Baktığınız hoparlör bence iyi, Fostex iyi marka, hem hassasiyet 97 dB çok başarılı.
Tabi bu hoparlörler "Single-Ended Class A" amfi de ister :)

En yakın Almanya'dan gelir diye biliyorum mesela iki link:

https://www.intertechnik.com/
http://loudspeakerfreaks.com/

Veya ebay'dan bakabilirsiniz, kendi büyük ihtimal kargo+gümrük masraflarını otomatik ekleyecektir.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen mp3dragon » 14 May 2016, 15:15

Cevap için teşekkürler. Anfim geliştirilmiş Aleph5-J single ended class A. Jfet girişli (2sj74). her kanalda 4 çift eşleştirilmiş irfp240 kullandım. +-40 voltta 2.5 amper çekiyor. Yani bir soba :)) Fostex bulursam gücü(besleme voltajı) düşürüp akımı arttırmayı düşünüyorum.
mp3dragon
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 16 May 2016, 08:32

Rica ederim, siz de foruma hoşgeldiniz.
Kanal başı ise 2,5 amper zaten yeterli bence, ama kanal başı 1,25 amp ise bunu 2 amper civarına yükseltip beslemeyi +/-20 ile 30 volt arası ayarlarsanız çok güzel olur.
Bu fostexler için 10w bile fazla gelir :)
Bu arada yurtdışına butceniz yetmezse bir ara sahibinden'de Jordan marka full-range getiren birini gormustum.
Amfinizin resmini, şemasını da bizimle paylaşırsanız mutlu oluruz.
Selamlar.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen mp3dragon » 17 May 2016, 00:13

Resimleri yolluyorum. Şema biraz karışık hem alephx-j hem aleph-j olsun diye üniversal pcb bastırdım. Giriş katı ve güç katı için ayrı 2 pcb yaptım hali ile şema tek değil parçalı oldu.
elbette kanal başı 2.5 amper.
2 x 100.000 uf ve 4 x 47.000 uf kondansatör 2 tane 1 mh şok bobinin ve 0.15 ohm direnç var beslemede.(CLCRC filtre) 1000 watt toroidal 2x30v kullandım.ölçümlerim 85 watt 8 ohm yük direnci altında. osilaskop ile ölçümlerde 85 watta kadar bozulma görülmüyor.
1 saat sonra 24 derece ortam sıcaklığında 53 derece oluyor
Resim

frontend (giriş katı);
Resim

soğutucu üzerinde tek kanal çıkış katının yarısı(2+2 = 4 irfp240) diğer 4 dü soğutucunun devamında. Karşıda da aynı şekilde 4 soğutucuda toplam kanal başı 8 mosfet var.
Resim

Genel iç görünüm;
Resim

şema ve pcb de yayınlarım. Girişte balanced (XLR) kullanıyorum. Preanfim de kendimin yapımı.
ne vınıltı ne de hışırtı var çıkışta. kanal başı 2.5 amperde zordur (bilen bilir ) bu gürültüsüzlük seviyesini yakalamak :)
Soğutucuların toplam ağırlığının 18 kg olduğunu da belirteyim. kanal başı 200 watt harcıyor sukünette sonuçta..
mp3dragon
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 17 May 2016, 21:00

Bu amfi tam bir "canavar".
Elinize sağlık, ciddi emek olduğu resimlerden bile anlaşılıyor. Böyle iyi çalışmalar görmek beni mutlu ediyor.

"Eğer kullanılan kaynağın giriş voltajı yetiyorsa preamp sesi bozmaktan başka bir işe yaramaz. Hiç bir preamp sesi iyileştirmez, en iyisi sesi aynen iletendir" denilir.

Bir de, mosfetleri paralelledikçe iç kapasiteleri nedeniyle slew rate'in olumsuz etkilendiğini yeni öğrendim ben de.Eğer Fostex sürücüleri alacaksanız, bu güç zaten yeterince fazla olacaktır. 4 amfi kartı yerine sadece 2 kartı da kullanmanız daha iyi sonuç verebilir. Hatta o zaman voltajla hiç oynamadan akımı yükseltme şansınız olur.

Çevresini bobin gibi sardığınız transistörler ne için acaba? Daha doğrusu neden öyle sardınız?
Tekrar elinize ve emeğinize sağlık.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen mp3dragon » 17 May 2016, 23:39

Teşekkür ederim. Doğru; Mosfetlerin giriş kapasitesi yüzünden paralel bağlama yüksek frekans karakteristiğini olumsuz etkiler. Ayrıca mosfet ne kadar yüksek güçlü ise kapasitesi o kadar büyük olur. Bu sebeple anfi katlarında irfp240, irfp250 den daha iyi ses kalitesi sağlar. Tek başına irfp240 yaklaşık 800 khz kadar, 2 tane paralel bağlı 400 khz, 4 tane paralel max 200 khz frekans bandı demektir. Zaten osilasyon olmaması için geri besleme direncine bağlı 4.7 pf ile yaklaşık 150 khz sınırlıyorum. Bence yeterlidir.

Bobin tel sarılı olanlar jfetlerin akım kaynağı bc556. 2sj74 lerin drain akımını ayarlamak, bu şekilde çıkış ofset voltajını 0 volt civarında tutmak için. Her ikisinin aynı sıcaklıkta tutulması önemli. Özel bc tipi 2 li soğutucular yerine böyle ucuz çözüm buldum, İşe yaradı. :) Dikkat ederseniz jfetler ve aşağıdaki kaskat transistörleri de düz yüzeyleri birbirine değecek şekilde. Jfetlerinde eşlenik (matched) olduğunu söylememe gerek yok sanırım.

Jfetlerin dayanımı maksimum 30volt. Bu sebeple alephj +-24v için tasarlanmıştır. Ancak kaskad devresi yaparak +-40 voltta jfetlerin source - drain voltajının 30 voltu aşmamasını sağladım.
Preanfim ayrı bir konu. balanced, 4 adet BB OPA627 ve mcu kontrollü mDac volume kontrollü olduğunu belirteyim.
mp3dragon
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 18 May 2016, 01:18

Foruma bir usta daha gelmiş, hoşgelmiş :) Siz daha önce nerelerdeydiniz?
Hoparlör konusunu bir sonuca bağladınız mı?
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen mp3dragon » 18 May 2016, 10:47

Hoparlörler hala sonuca bağlanmadı. Sistemim çok iyi. Performansından çok memnunum. Ancak hoparlörlerim yumuşak karın. Şu an jamo128 kullanıyorum. 1998 yılında almıştım. Bu sisteme yakışmıyor ve tam performansı vermiyor hali ile. Bir yandan hazır hoparlör arayışım var. Triangle altea veya antal, KEF Q serisi arasında gidip geliyorum Sağolsun satıcılar getir anfiyi deneyelim diyolar ama anfi 45-50 kg. ev taşırken hamalın bile beli kırılıyordu. Abi bu ne yahu dedi :) Salondan çalışma odama bile taşırken canım çıkıyor. Fostex için ayrı kutu yaptırma işi, gümrük kargo filan parası bir yana kağıt kürek bürokrasi ile uğraşması düşündürüyor. Bir de fullrange de bas performansı düşebilir diye endişem var. Şöyle bir çözüm var ama bass driverlar kamyon yükü ile para ve ayrı yerden kargo+gümrük işlemi olacak??
http://www.yildiz.edu.tr/~ilkorur/hd.htm
mp3dragon
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 18 May 2016, 13:16

mp3dragon yazdı:Hoparlörler hala sonuca bağlanmadı. Sistemim çok iyi. Performansından çok memnunum. Ancak hoparlörlerim yumuşak karın. Şu an jamo128 kullanıyorum. 1998 yılında almıştım. Bu sisteme yakışmıyor ve tam performansı vermiyor hali ile. Bir yandan hazır hoparlör arayışım var. Triangle altea veya antal, KEF Q serisi arasında gidip geliyorum Sağolsun satıcılar getir anfiyi deneyelim diyolar ama anfi 45-50 kg. ev taşırken hamalın bile beli kırılıyordu. Abi bu ne yahu dedi :) Salondan çalışma odama bile taşırken canım çıkıyor. Fostex için ayrı kutu yaptırma işi, gümrük kargo filan parası bir yana kağıt kürek bürokrasi ile uğraşması düşündürüyor. Bir de fullrange de bas performansı düşebilir diye endişem var. Şöyle bir çözüm var ama bass driverlar kamyon yükü ile para ve ayrı yerden kargo+gümrük işlemi olacak??
http://www.yildiz.edu.tr/~ilkorur/hd.htm

Hoparlör kabini yapması o kadar da zor değil bence. Bir daire testere, 3-5 mengene, duruma göre de bir freze yeter. Tabi sonrasında test için mikrofon vs saymıyorum.
Evet bu "Huzur Denizi" projesi de forumda daha önce tartışıldı ve özellikle benim de hayalimde olan hoparlör sistemi bu aslında ama öğrenci bütçesi yetmiyor malesef.
Gerçekten de 15" hiend woofer ve yüksek frekanslara çıkabilen bir full-range de bu işte nokta olabilir.
Teki 20.000 dolara satılan, 20hz-20khz frekans bandı ve 30-40Hz Fs rezonans frekansına sahip 100dB hassasiyette fullrangeler de var yapılmadı değil. Ama nasıl alacaksın? Mesela "voxativ" markası.
Ayrıca "magnepan" markasının elektrostatik veya ribbon (tam doğrusu nedir bilmiyorum) hoparlörlerine de ayrı bir merakım var. Onlar bu kadar pahalı değil çifti 5bin dolar :)
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir