Fostex sürücü nerden bulabilirim?

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Ynt: Fostex sürücü nerden bulabilirim?

Okunmamış iletigönderen mp3dragon » 18 May 2016, 13:43

Evde yeterli alan olmaması, gürültünün komşular ve ev ahalisi ile yaratacağı gerginlik ve çıkacak toz toprak sorunu nedeni ile evde yapılabilir olmayacağını düşünüyorum. İzinde yazlık bahçesinde denenebilir ancak. O zaman da komşular ile problem çıkması kaçınılmaz. Tanıdık bir marangoz verilen plana göre daha profesyonel yapar. Saydığınız malzemelere dekupaj filan da ekleyin. Zaten bir marangoz atölyesi malzemesi gerekiyor.Bir kaç tane üretmeyecekseniz değmez bence.

Birde kaplama sorunu var. Çıplak sunta bir heyhulayı salona koyarsam ne eşimi ikna edebilirim ne de ben rahat ederim.
Kaplama ne yapılabilir? Suntalam harici tabi. Lake aklıma geliyor ama ses kalitesine etkisi nasıl olur, bir de pahallı ve çizilme problemi olur elbet?
mp3dragon
Yeni Üye

İl: İzmir

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 19 May 2016, 03:08

Aslında doğal ahşap kaplama, ya da daha kalın olan papel dedikleri kaplamayı güzelce yapıştırıp üzerine de vernik muhteşem olur. Ahşap için yarım saydam, kaliteli boyalar var. Hem renkli hem de ahşabın doğal deseni kaybolmuyor.
Kaplama için de seçenek çok ama benim favorim akçaağaç (maple).
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen mp3dragon » 21 May 2016, 02:32

Open baffle da karar kıldım sanırım. Fostex fe206 ve 2x 38 cm Eminence Alpha 15a her bir kabinde olacak.Eğer pasif filtrede sorun yaşarsam aktif crossover çözümüne geçerim.
mp3dragon
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen chf » 21 May 2016, 16:46

Baslar hiçte fena sayılmaz... Tabi Eminencenin 100 hz den önce SÖNÜMLEME yaptığını farz edersek...
Eklentiler
fostex.jpg
fostex.jpg (36.43 KiB) 817 defa görüntülendi
eminence.jpg
En son chf tarafından, 03 Mar 2017, 11:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 21 May 2016, 20:52

mp3dragon yazdı:Open baffle da karar kıldım sanırım. Fostex fe206 ve 2x 38 cm Eminence Alpha 15a her bir kabinde olacak.Eğer pasif filtrede sorun yaşarsam aktif crossover çözümüne geçerim.

Transmission-Line tipi hoparlörler sayesinde bass bölgesi güçlendirilmiş full range tasarımlar da var. Bu transmission-line muhteşem bir şey zaten.

Ayrıca hem open baffle, hem TL tasarımların bulunduğu, bolca fullrange'li ve Eminence 15A'lı uygulamaların olduğu bir site linki vereyim. Proje detayları açıktan yok ama tasarımcıların mail atınca genelde gönderiyorlar.
http://www.quarter-wave.com/Gallery/Gallery.html
Ben de bu siteden bir hoparlör yaptım kendime zaten.
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen chf » 21 May 2016, 22:17

:)
En son chf tarafından, 03 Mar 2017, 11:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 22 May 2016, 17:41

Tek sürücülü hoparlör sistemlerini tercih ediyorsanız öncelikle çoğunlukla dinlediğiniz müzik türü önemlidir. Bu tür hoparlör sistemlerini daha çok klasik müzik, caz gibi akustik enstrümanlarla icra edilen müzik türlerini ağırlıkla dinleyenler tercih ediyorlar. Eğer rock ya da elektronik müzik tercihiniz ise açıkcası klasik sistemler tercihiniz olmalıdır.

Fostex 208'in rezonans frekansı 42 Hz olarak görünüyor ki bu oldukça iyi bir değer. Genelde tercih edilen kabin tipi "transmission line" tarzıdır ve sunta ya da mdf yerine bizde su kontrası/kontraplak denilen malzemenin kaliteli tipleri kullanılır. Bunu herhangi bir marangozda kesirebilirsiniz ama daha çok inşaat kalıplarında bir yüzü lamine olanları kullanıldığından marangozda işlemekten ziyade bu malzemeyi marangoza getirtip ya da temin etmek zor olacaktır. Çok çeşidi var ama genelde sunta ya da mdf kullanıldığından mahalle marangozlarında (artık kaldıysa onlardan) pek bulunmuyor.

Kaplama konusunda su kontrasının dışı doğal malzeme kaplı olduğu için ayrıca kaplama yapmanız gerekmez, en ucuzu bile masif çam kaplamalıdır. Maun, ceviz kaplı dekoratif olanları ve lamine tipleri de bulabilirsiniz. En büyük zorluk kenarları 45 derece açılı kestirmek gerekecektir, aksi takdirde kenarlar biraz garip görünebilir. Renkli veya saydam pinoteks ve tercihe göre parlak veya mat verniği fırçayla sürüp şık bir sonuç elde edebilirsiniz. Boya da olabilir ama evde yapmak yerine bir mobilya boyacısına iyice kaliteli macun kullanarak yaptırmanız yerinde olur.

Alt frekansları ayrıca bir bas hoparlörü ile desteklemek çok da iyi bir fikir değil bence, çünkü bu tip hoparlörler aslında bir disko sistemi kurmak için imal edilmiyorlar. Gene de uygulamada yapılıyor, hatta iyi örnekleri de var. Ama şunu da unutmayalım ki 100Hz'deki bir ses sinyalinin dalga boyu 3,4m'dir. Yani sesin hoparlörden çıktıktan sonra duyulabilir olması için 3,4m gerekiyor ki kulağımız duysun. Buna göre 50 Hz için 6,8m gerekir ki kaçımızın evinde böyle bir genişlik bulunur tartışılır. Gene de duvardan yansıyarak oluşan harmoniklerle aslında bir şekilde duyarız ama asıl komşularımız dinlemiş olurlar. Bu tıpkı arabanın bagajına 15 inç bas hoparlör koyup dolaşmak gibi bir şey, arabanın içinde ses basıncını hissedersiniz ama asıl dışarıdakiler duyarlar bas sesleri...

8 inç boyut çok ideal, özellikle orta sesler için, vokaller için, iyi bir kabinle de ek bir bas desteğine gerek kalmayacağını düşünüyorum. Fostex 206 için de benzer şeyler sözkonusu, ama 208 daha modern ve daha tek başına işi kıvırabilecek bir seçenek. Open baffle da bir seçenek ancak odanın dekorasyonuna çok bağlı bir durum ve her yerde iyi seçenek vermeyebilir. Basların kaybolması da cabası, eğer iyi bir yerleşim sağlayamıyorsanız. Özellikle evli olanların pek de akustik ayarlama yapabileceklerini sanmıyorum, bu yüzden akustik ayarları kabin içinde düşünebileceğiniz tasarımlar daha uygun olabilir.

Yurtdışından ithal etmek konusu maalesef bir sorun, zira Türkiye'de üretimi var! diye yüksek gümrük vergisine tabii ama ne üretiyoruz sizler düşünün. Dolayısıyla şirket adına getirtmek ya da yurtdışına çıkıp bir şekilde kendiniz bavulunuza koyup getirmek en makul olanı. Yine de tanıdık bir gümrükçü varsa, bir şekilde durumu idare edebilirsiniz.

İyi bir amfiniz var, ve haklısınız ona uygun bir çift iyi hoparlör de lazım. Kolay gelsin..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 22 May 2016, 19:32

Sayın hoparlör, sizi bulmuşken bir kaç soru sormalıyım.
İnşaatta kullanılan su kontrası bile mdf ve suntadan daha mi iyidir sizce?
Ben de kaliteli kontrplak için çok gezindim istanbulda. 4.Levent yakınlarındaki Sanayi Mahallesi' nde bir orman ürünleri tedarikçisinde buldum. Onda da Baltic Birch(huş) kontrplağı yoktu. Kayın, kavak ve çam vardı hatırladığım. Huş en iyisiymiş ama toptan satıyorlar, tek plaka satanını bulamadım hiç.
Amerika'da Paul Kittinger diye hoparlör tasarımcısının bir hoparlörünü yaparken bolca mesajlaştık kendisiyle. TL kabinler üzerine çalışır, DIY ortamında pek çok projesi var. Neyse, bana "Sunta asla kullanmam ben. En iyisi kaliteli birch plywood ama onun da iyisini bulamıyorsanız MDF kullanın" dedi. Ben de en son aramaktan usandım MDF ile yaptım.
Sizin bildiğiniz, hoparlör için kaliteli kontrplak (özellikle birch-huş) bulabileceğimiz bir yer var mı?
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen mp3dragon » 23 May 2016, 16:50

Cevaplar için teşekkürler. Çok geniş skalada müzik dinlediğim için gerçekten tek tip hoparlöre yönelemiyorum. Eh, eş faktörü yüzünde 3-5 takım hoparlör alıp müziğe göre tak çıkar yapamayacağım da ortada :) Optimum çözüm arayışım bu yüzden. Fullrange tek hoparlör orta frekanslar, jazz, klasik ve vokal de iyi. Bu sebeple üst frekanslarda başarılı fullrange (tweeter kullamadan ve sıkıntılı kabin tasarımına girmeden) basları güçlendirilmiş OB yöneldim. Salonum yaklaşık 7x7 m2 (50 m2).
Tang Band W8 - 1808 olarak fullrange tercihimi değiştirdim gibi. FE208 daha yeni ama üst frekanslar için tweeter şart gözüküyor. TL kabinlerin alt frekanslarından şüpheliyim. OB tasarımın yerleşim seçtiği aşikar. Huzur denizi tarzı kapalı kabin de düşünülebilir. Ama tek full range hoparlörlü çözümü geniş müzik seçimlerim yüzünden ben çok tercih etmiyorum.

Crossover için aktif olana yöneldim, Alt frekanslar içi gain clone lm3886 yapabilirim. Kritik ve pahallı bobin/kondansatör ile uğraşmam. Ve ayrıca decibel/cutoff frekansı ayarlama işini rahatça ve çok seçenekli olarak ordan yapabilirim. (müzik cinsine ve yerleşime göre)

Hazır hoparlör alma için de araştırmalarım var ancak serde DIY cılık var, dürtüyor işte :) Biraz eli havya tutan biri olarak, hazır satılan markalı ürünlerin aslında çok da fiyatını haketmediğini de deneyerek ve dinleyerek öğrendim. İşi kuralına göre oynar ve malzemeden kasmazsanız DIY olarak ulaşacağınız sonuç hazır almadan daha iyi olabiliyor. Hah maliyeti, deneme/yanılma sürecini, harcanan emeği vs "ARGE" diye düşünmeniz lazım.

Bu konuda internet bir derya. Orta okulda bu işlere bulaştığımda STK serilerinin datasheet leri sır gibi idi. Entegre var ama şema ara da bulasın. Hiç bir ağabeyimiz paylaşmazdı. Şimdi herşeye ulaşmak daha kolay.

Son olarak ebay da part express dükkanı var. Ordan sipariş edince 2 hoparlör (TB W8-1808 tanesi 210 usd) için kargo harici 198 usd "import charge" ekledi. Bu neyin nesidir? Gümrük ayrıca burdan ödenmiyor mu?

Arayışa devam, sonuçtan haberdar ederim.
mp3dragon
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 May 2016, 17:36

devirsefa yazdı:Sayın hoparlör, sizi bulmuşken bir kaç soru sormalıyım.
İnşaatta kullanılan su kontrası bile mdf ve suntadan daha mi iyidir sizce?
Ben de kaliteli kontrplak için çok gezindim istanbulda. 4.Levent yakınlarındaki Sanayi Mahallesi' nde bir orman ürünleri tedarikçisinde buldum. Onda da Baltic Birch(huş) kontrplağı yoktu. Kayın, kavak ve çam vardı hatırladığım. Huş en iyisiymiş ama toptan satıyorlar, tek plaka satanını bulamadım hiç.
Amerika'da Paul Kittinger diye hoparlör tasarımcısının bir hoparlörünü yaparken bolca mesajlaştık kendisiyle. TL kabinler üzerine çalışır, DIY ortamında pek çok projesi var. Neyse, bana "Sunta asla kullanmam ben. En iyisi kaliteli birch plywood ama onun da iyisini bulamıyorsanız MDF kullanın" dedi. Ben de en son aramaktan usandım MDF ile yaptım.
Sizin bildiğiniz, hoparlör için kaliteli kontrplak (özellikle birch-huş) bulabileceğimiz bir yer var mı?

Kaliteli su kontrası, özellille baltic birch bulmak gerçekten zor. Kağıthane'de bulmuştum, büyük toptancılardan birinde ama sonra vazgeçmiştim. Birkaç plaka almak zor olabiliyor, şansıma inşaat şirketi üzerinden alma fırsatım olmuştu. Bir de İkitelli tarafındaki büyük atölyelerde ve toptancılarda bulunabiliyor. Plaka plaka alıp istediğiniz şekilde kestirebiliyorsunuz, hazır mobilya ve mutfak dolabı vs üreticilerinin, inşaatçıların tercihi buralardır. İsterseniz cnc'de işlenebilir ama net olarak söyleyebilirim ki CNC kullanmak kabin için gereksiz ve pahalı oluyor, avantajı da yok. Tabiki eğer çok farklı bir tasarımınız ya da özellikle son zamanlarda yurtdışında moda olan kavisli ve iç hacminin de dairesel formlardan oluştuğu uç örnekler üzerinde çalışmıyorsanız. İyi bir tasarım ve ölçüm sisteminiz yoksa zaten düşünülecek birşey değil, maliyetine çok daha iyi hazır bir sistem alınabilir.

Baltic birch özellikle Trasmission Line tasarımları için tercih ediliyor. Bu konuda çok tartışmalar yapılabilir ama açıkcası önemli olan iyi kalitede mdf veya sunta kullanmaktan öte bir fark yaratacak sistemler tasarlamak kolay değil. Bu yüzden kaliteli mdf kullanmak ve kabin tasarımını iç destekler, sönümleme malzemesi ve içeride dairesel formalar oluşturmak gibi yapılabilir seviyede tutmak fazlasıyla yeterlidir. Şahsen mdf ile form verilebilirlik, kaplama, boyama, dayanıklılık, hataları örtebilme gibi nedenlerden ötürü fazlasıyla yeterli kabinler yaptım. Orta kalite sunta ile 5 yıl içinde kabin vasfını yitirebiliyor, iyi kalite sunta ise biraz pahalı ve orta kalite bir mdf'den daha iyi değil. Bu kalite meselesi özellikle önemli zira sunta deyince Çin malından Endonezya malına kadar yerli yabancı pek çok seçenek olabiliyor. Biraz sorgulama ile düzgün bir seçenek bulabilirsiniz.

Daha eski bir teknik olarak da 5 mm kalınlığındaki mdf veya kontraplak tabakalarını birbirine yapıştırıp, hatta prese verip kaplamalı olarak yapıştırmanızdır ki bu da eski tip üst seviye kabin tekniklerindendir.

Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki DIY çerçevesinde evet sunta kullanmayın, ama elinizde varsa neden olmasın derim. Ya da ucuz hoparlörler için elinizdeki suntayı kullanın geçin derim. İyi hoparlörler için mdf yeterli olacaktır, kaliteli su kontrası da iyi sonuç veriyor. En büyük artısı işlemesi kolay ve de bahsettiğim gibi kaplama derdi yok, kayın sevdiğim bir seçenek, tek sorun kenarların 45 derece kesilmesi ki bildiğimiz yatay marangoz daire testereleri rahatlıkla kesebiliyor. Baltic Birch kullanımının fark yaratabilmesi için hem tasarımın hem de kullanılan hoparlörlerin buna uygun olması ve sonucun iyi ölçülebilmesi gereklidir.
Bir başka seçenek de su kontrasının film kaplı ya da ithal edilen bir tarafı desenli seçenekleri ile de kabin yapılabilmesi. Bunlar daha yüksek mukavemet gösteren malzemeler, su da geçirmezler, dolayısı ise çok dayanıklıdırlar. Aksine de hafif oldukları için aşırı ağır değillerdir. Profesyonel kabinlerde kullanılabiliyor, çok tavsiye etmiyorum, benim favorim mdf üzerine çelik macunu ve lake tarzı mat siyah boyadır. Eski tarz ceviz kaplamalı olanlardan bıktım ama gül ağacı kaplamalı eliptik bir kabin formu da eğer bu tarz kabin yapıyorsanız favorilerimdendir.

Kolay gelsin..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

ÖncekiSonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir