Bobin Sarımı değişimi 4ohm 10 ohm

Hoparlörler » Tweeter(tiz), mid-range(orta sesler), woofer ve subwoofer'lar hakkındaki tüm soru(n)lar

Bobin Sarımı değişimi 4ohm 10 ohm

Okunmamış iletigönderen tunccc » 04 Haz 2015, 13:08

Aranıza yeni katıldım ve sitenin konularındaki kaliteden çok etkilendim,
Herkese Selamlar,

Şimdi kısaca sorunumdan bahsedeyim. Arabamda 10 hoparlörlük bir sistem var .8+2 şeklinde. 2 tane 16.5cm lik bass bende bulunmuyor onun yerine aşağıda özellikleri olan Dls reference 6.2 woofer koydum. Hoparlörde patlama anfi dede aşırı ısınma oldu sonradan araştırdım ki oradaki 2 kanal 10 ohm a göre ayarlanmış. Hoparlörler 4 ohm olduğu için çok yüksek güç gelmiş bende geçici olarak tek kanalı iptal edip tek kanala çift hoparlör bağlayıp 8 ohm a çıkardım şimdilik iyi çalıyor (nadir de olsa arada bozulmalar yaşanıyor) ama tek kanalı kaybettim.

Esas soruma gelecek olursak bu hoparlörlerin sarımını arttırıp yada tel kalınlığını değiştirerek 10 ohm a çıkartırsam sağlıklı olurmu?
Hesaplamada sadece magnet size, magnet depth, Fs, Qts, Vas yeterli olur mu?
Sadece alt frekanslar önemli 3000hz in üstü önemli değil.
Bunu yapabilecek Anadolu yakasında bildiğiniz biryer var mıdır? Hem işini iyi yapan hem teknik bilgisi olan göz ile hesap yapmayan.

Not:Arabada 10 kanallı DSP anfi var ve anfi üzerinde malesef hiçbir ayar yoktur.

DLS R6.2 Art.no, driver 8-20062
Size 165 mm / 6,5”
Impedance 4 ohm
Nom. RMS power 100 Watt
Max. power 200 Watt
Peak power 300 Watt
Freq. range 30Hz-6 kHz
Sensitivity 86,7 dB
Fs 48,6 Hz
Qts 0,70
Vas 15,3 litres
Cone material Woven glass fibre
Magnet size 100 mm / 4”
Installation hole 140 mm / 5,51”
Inst. depth 78 mm / 3,07”

Çok teşekkürler
iyi günler dilerim
tunccc
Yeni Üye

İl: istanbul
Meslek: muhendis

Ynt: Bobin Sarımı değişimi 4ohm 10 ohm

Okunmamış iletigönderen tunccc » 10 Haz 2015, 10:00

Sorumu cevaplayabilecek bir usta yokmu?
tunccc
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 10 Haz 2015, 13:28

tunccc yazdı:Aranıza yeni katıldım ve sitenin konularındaki kaliteden çok etkilendim,
Herkese Selamlar,

Esas soruma gelecek olursak bu hoparlörlerin sarımını arttırıp yada tel kalınlığını değiştirerek 10 ohm a çıkartırsam sağlıklı olurmu?
Bunu yapabilecek Anadolu yakasında bildiğiniz biryer var mıdır? Hem işini iyi yapan hem teknik bilgisi olan göz ile hesap yapmayan.

Not:Arabada 10 kanallı DSP anfi var ve anfi üzerinde malesef hiçbir ayar yoktur.

Size 165 mm / 6,5”
Impedance 4 ohm
Nom. RMS power 100 Watt
Max. power 200 Watt
Peak power 300 Watt
Freq. range 30Hz-6 kHz
Sensitivity 86,7 dB
Fs 48,6 Hz
Qts 0,70
Vas 15,3 litres
Magnet size 100 mm / 4”

Çok teşekkürler
iyi günler dilerim

İyi kalite hoparlörlerin sarımını değiştirilerek netice alınamazlar. İyi firmalar güç faktörü için bile özel teller kullanabilirler.
Bunun yerine uygun empedansta ve iyi rezonans değerinde yeni hoparlör temin edip sisteme uyarlamalısın.
10 ohm genel standartlarda değildir. En yakın değer 8 ohm dur. Temin edilecek hoparlörler 8 ohm olursa sisteme uyum sağlayacaktır.
Amplifikatör DSP (Digital Sound Proccess) olduğu için bu hoparlörler muhtemelen bass kanal (LFE) hoparlörleridir.
Uygun duyarlılık ve empedansta iki yeni hoparlör ile sorunu çözebilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen tunccc » 10 Haz 2015, 16:46

onursal yazdı:
tunccc yazdı:Aranıza yeni katıldım ve sitenin konularındaki kaliteden çok etkilendim,
Herkese Selamlar,

Size 165 mm / 6,5”
Impedance 4 ohm
Nom. RMS power 100 Watt
Max. power 200 Watt
Peak power 300 Watt
Freq. range 30Hz-6 kHz
Sensitivity 86,7 dB
Fs 48,6 Hz
Qts 0,70
Vas 15,3 litres
Magnet size 100 mm / 4”

Çok teşekkürler
iyi günler dilerim

İyi kalite hoparlörlerin sarımını değiştirilerek netice alınamazlar. İyi firmalar güç faktörü için bile özel teller kullanabilirler.
Bunun yerine uygun empedansta ve iyi rezonans değerinde yeni hoparlör temin edip sisteme uyarlamalısın.
10 ohm genel standartlarda değildir. En yakın değer 8 ohm dur. Temin edilecek hoparlörler 8 ohm olursa sisteme uyum sağlayacaktır.
Amplifikatör DSP (Digital Sound Proccess) olduğu için bu hoparlörler muhtemelen bass kanal (LFE) hoparlörleridir.
Uygun duyarlılık ve empedansta iki yeni hoparlör ile sorunu çözebilirsin.

Teşekkürler cevabınız için evet LFE , yalnız piyasada 165mm 8-10 ohm bir sub hoparlor malesef yok, eskiden jl audio yapıyordu aynı özelliklerde iki farklı hoparlor biri 8ohm diğeri 4 ohm oda artık üretmiyor.
Acaba DLS ile yazısıp onlara da mı sormam gerekiyor?
Telin özelliklerine bakılıp iletkenlik yumuşaklık vesaire aynısı kullanılabilir diye düşünüyorum.
Aynı tip tel kullanılarak bütün ince hesaplamalar yapılırsa olamaz mı yoksa TR de yapabilecek mi yok?
tunccc
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen onursal » 11 Haz 2015, 12:35

tunccc yazdı:Teşekkürler cevabınız için evet LFE , yalnız piyasada 165mm 8-10 ohm bir sub hoparlor malesef yok, eskiden jl audio yapıyordu aynı özelliklerde iki farklı hoparlor biri 8ohm diğeri 4 ohm oda artık üretmiyor.
Telin özelliklerine bakılıp iletkenlik yumuşaklık vesaire aynısı kullanılabilir diye düşünüyorum.
Aynı tip tel kullanılarak bütün ince hesaplamalar yapılırsa olamaz mı yoksa TR de yapabilecek mi yok?

Regüle üretim yapan firmalardan bu hoparlörden Türkiyede bulman çok zor. Çin işi adi üretimlerden bulunur çoğunlukta.
Ama yurt dışı firmalara sorabilirsin. 8-10 ohm değerini dikkate alma. Sadece 8 0hm olabilir. Aynı güçte ve iyi bir rezonans değerinde uygun hoparlörler temin edebilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen tunccc » 11 Haz 2015, 16:52

onursal yazdı:
tunccc yazdı:Teşekkürler cevabınız için evet LFE , yalnız piyasada 165mm 8-10 ohm bir sub hoparlor malesef yok, eskiden jl audio yapıyordu aynı özelliklerde iki farklı hoparlor biri 8ohm diğeri 4 ohm oda artık üretmiyor.

Regüle üretim yapan firmalardan bu hoparlörden Türkiyede bulman çok zor. Çin işi adi üretimlerden bulunur çoğunlukta.
Ama yurt dışı firmalara sorabilirsin. 8-10 ohm değerini dikkate alma. Sadece 8 0hm olabilir. Aynı güçte ve iyi bir rezonans değerinde uygun hoparlörler temin edebilirsin.

Galiba beni yanlış anladınız 8-10 ohm derken 8 yada 10 ohm dan bahsettim piyasada 1-4-6(sadece ev)-8 oldugunu biliyorum.
Birde piyasa dediğim dünyadaki piyasa.
Benim bildiğim hiçbir marka Türkiye pazarını bırakın dünyada 8ohm 165mm bass höparlorü yapmıyor.
Ben bulamadım bildiğiniz varsa lütfen paylaşın çünkü 10 dan fazla markaya baktım hiçbirinde yok.

10 ohm höparlör leri de eskiden philips üretmiş.

benim tek çarem DLS ile yazışmak galiba bu sitede bile sorunu çözemedi isem Türkiyede başka yerde çözemem.
tunccc
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen tunccc » 19 Haz 2015, 10:55

Herkesin bilgisi olsun diye yazıyorum.

DLS ile konuştum voice coil ( ses bobini) değişmesi onun akabinde cone nunda değişmesi gerekiyormuş sadece tel sarımı ile olmazmış.
Özel tel diye de birşey yokmuş hepsinin belli özellikleri varmış bulunması sıkıntı değilmiş.

Ev tipi hoparlörlerin ise süspansiyon sistemleri ve calışma yerleri farklı olduğu için arabada iyi performans vermezmiş onun için benim yaptığım 4+4 ohm dan 8ohm a cevirmek dışında malesef başka yapılabilecek birşey yokmuş.
tunccc
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen errör » 21 Haz 2015, 22:31

sonuç?
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Meslek: bilgiişlem.