sb-t100 clone

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

sb-t100 clone

Okunmamış iletigönderen scarab » 23 Tem 2010, 20:00

aslında kabinlerin kabasını yapalı 4-5ay oluyor ama projeye tam manası ile start vermek bu gün'e nasip oldu öncelikle malzemeleri tanıtayım;
Resim
hoparlor 13cm çapında technics sb-t100'ün hoparlorü adı altında satılan bir mal.
tweeter grundig alman malı eski bir coaxional hoparlorden söktüm sesi daha önceki kabinde kullandığım tweeter'lara göre çok daha iyi hatta kulak izlenimlerime göre bir tweeter'a oranla çok daha alt frekaslarada inebiliyor, benim mid fakiri midbass'lar ile iyi bir çift oluşturacak diye düşünüyoum.

kabin ölçülerini aşşağıdaki kullanma klavuzundan alarak aynı ölçülerde bir çift kabin yaptım.
Resim
orjinal sb-t100;
Resim

bu da benim yaptığım kabinler hoparlorleri ön yüze arkadan monte edip ,sonrada ön yüzü kabine civata ile monte etmeyi düşünüyorum,üst üste gelen suntalar sonucu kabinin ön yüzünün kalınlığı 5cm'ye ulastı ve hoparlor 30mm içeri gömülü kaldı.
Resim
Resim
Resim
orjinal kabinlerdeki gibi portlu bir tasarım olucak ama port ölçülerini bilmediğim için port'u henüz yapmadım
evet görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Ynt: sb-t100 clone

Okunmamış iletigönderen Amatör » 23 Tem 2010, 20:28

Tebrik ederim
Görsel olarak kusursuz olacağı kesin,inşallah ses kalitesi olarak da sizi tatmin eder.
Pek anlamamakla birlikte,hoparlörlerin 5 cm içeride olması sesin yayılımını etkilemez mi acaba.Gerçi konuyu iyi bilenler daha doğru yorumlar yapacaklardır. Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen scarab » 23 Tem 2010, 20:45

teşekkür ederim.
evet sizin deyindiğiniz konu benide düşündürüyor hoparlorlerin içeride kalması sesin yayılma açısını daraltırmı acaba bakalım ne gibi yorumlar gelecek.
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen miriel » 24 Tem 2010, 01:35

tweeterin ön kısmındaki ahşap işlemeciliği çok orjinal olmuş gerçekten, bass hoparlörü içinde bu derinlik için yuvarlatma kaçınılmaz oldu aslında. kısa vidalar kullanarak veya içerden vida çapını geniş tutan bir aparat kullanarak ön kısım tweeterdeki gibi yuvarlatılırsa ses dalgalarını daha yaygın bir şekilde hareket ettirebilirsiniz.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen miriel » 24 Tem 2010, 01:39

ikinci kademenin sunta olduğunu kaçırmışım, yuvarlatma işlemi olmayacak gibi. En iyisi üstteki mdf yi oyup hoparlörü suntaya kadar gömmek. ida kısımlarını kapatan şekilli bir halka parçasıda bunun üzerine eklenebilir vidalarla birlikte.

Hadi hayırlı olsun. Umuyorumki istediğiniz kaliteyi yakalarsınız.
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Okunmamış iletigönderen scarab » 24 Tem 2010, 04:37

teşekkür ederim
demekki kenarları yuvarlantmam gerekecek ama önden montaj şekili bozar sanırım en basiti kenarları sunnta kısıma kadar yuvarlatmak zaten hoparlorü 4-5mm öne almam gerekecek ,artık açık olan sunta uclarada bir miktar polyester emdirip sertlestirmeyi düşünüyorum sonrada çelik macun çekerim.
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen scarab » 28 Tem 2010, 19:57

kabinlerin son durumu bu aslında ses olarak pek ümitli değilim dekor'a çalışacağız galiba :D
Resim
Resim
Resim
Resim
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 01 Ağu 2010, 23:14

Yahu ben bu başlığı kaçırmışım :roll:

Bas hoparlörün geride olması sorun olmaz, ancak hoparlörlerin akustik merkezlerinin aynı doğrultuda olması açısından çok da iyi olmaz. Eğer bir mid hoparlör kullansaydınız hiç sorun yok diyebilirdim ama ön panelin arkasındaki suntayı biraz daha alıp hoparlörü öndeki mdf panele yakınlaştırabilirseniz daha iyi olur.

Bunun dışında ön paneli pek beğendim, tizler ilginç olacak, ahşap akustik lens yapmak çok keyifli bir iş ama bir o kadar da zor. Sanırım freze ile yaptınız. gayet başarılı olmuş. Ön panelin yanları da mükemmel, merak ettim nasıl yaptınız, kesimden çok freze işi gibi duruyor.

Elinize sağlık, sonucu merakla bekliyoruz.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen scarab » 02 Ağu 2010, 10:48

kenarları yuvarlama işini daire testere ile açılı keserek yaptım sonrada zımpara ile yuvarlattım, tweeter ve hoparlorlerin kenarınıda zımpara ile yuvarlattım .
aslında dediğiniz gibi hoparlorü biraz daha dışarı alabilirim ve deneyeceğim galiba. port konusunu şuan düşünüyorum ressimden orjinal port'un 7cm çapında olduğu anlaşılıyor ama uzunluğu belli değil?
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 02 Ağu 2010, 10:54

Şahane. Tebrikler.

Gokhan a katılmakla birlikikte, Temel teori tiz ses frekansları havada hareket ederlerken bas ses frekanslarına göre daha hızlı hareket ederler. Buyüzden birçok fil işi hoparlör kabini üreticisi tasarımlarında, tiz sürücüyü bas sürücüden daha geriye yerleştimiştir. Açıkçası sizin dinleme mesafenizde önemli bence. Mesafenin yakın olduğunu düşünerek pekfazla fark olacağını düşünmüyorum. Gökhana katılıyorum.

Ayrıca Tiz sürücünün önüne açılan pahlı kanal çok önemli. Bir nevi horn yapılmış. Ses karekterine çok büyük etkisi olacaktır. Bu yüzden çeşitli hornlar var. Mümkünse deneme yaparak açıya karar vermenizi tavsiye ederim.

Kolay gelsin.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Hoparlörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir