sb-t100 clone

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

Ynt: sb-t100 clone

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Ağu 2010, 14:22

maystor yazdı:Bunlaru uygun boyut ve kaliteli sürücüler ile yapamıyormuyuz, hesaplanan hacimlere göre uygun ölçekleyerek?

Bu hoparlör işi keşke bu kadar basit olsaydı ama maalesef. Özellikle bahsi geçen tasarımda kullanılan mid-bas hazır değil, bu amaca yönelik olarak tasarlanmış bir hoparlör. Yani lambalı amfilerin gerektirdiği yüksek verimli hoparlör olarak mekanik ve elektriksel tasarımları yapılmış, buna uygun kon ve süspansiyon malzemesi seçilmiştir. Tiz her ne kadar daha standart olsa da yüzlercesinin içinden özelliklerine göre seçilmiş, yoksa standart 1" dome kullanılacakken 2" kullanılmış, akustik mercek de buna uygun olarak konumlandırılmıştır. Yani görüntü, ses dağılımından ziyade ses tonundaki etkisi nedeniyle tasarıma eklenmiş durumda.

Dolayısı ile kabin tasarımı, özellikle TL (Transmission Line) yapısı gibi seçenekler her ses tonuna etkisi düşünülerek seçilmil durumda. Arka tarafa eklenen bas hoparlörlerin 10" olması, neden 12" değil ya da 8" gibi soruların da cevabı hep burada yatıyor. Hepsi amaca yönelik olarak seçilmiş, hani ucuzdu pahalıydı felan demeden. Ne uygunsa o, yoksa özel tasarım.

Crossover konusu da aynı şekilde özel ve sadece bu hoparlörlere özgü, onların empedans eğrilerine, bobin dirençlerine, frekans cevaplarına göre seçilmiş.

Yani başka hoparlörlerle bu işi yapamazsınız.

Kabini ve crossover yapısını değiştiririm derseniz buyrun derim, gerekli ölçümleri yapabiliyor, bizim piyasadan da "kaliteli" hoparlör bulabiliyorsanız daha ne isteriz.

Maalesef bizim piyasada felan yerde kalmış spot malların bazı hevesliler tarafından ithal edilmesinden ya da yedek parça olarak getirilmesinden başka hoparlör bulunmuyor. Bunlarla da ancak amatör eğlendiriyoruz işte. Sadece arka tarafta kullanılan 10" Beyma ya da Eminence hoparlörleri bulabilirsiniz ama tanesine 450TL kim verir bilinmez.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Ağu 2010, 14:31

scarab yazdı:
maystor yazdı:Bunlaru uygun boyut ve kaliteli sürücüler ile yapamıyormuyuz, hesaplanan hacimlere göre uygun ölçekleyerek?

valla piyasa malı (çok dandik olanlar hariç) sürücüler bile kullanılsa 500tl'den aşşağıya maal etmek çok zor diye düşnüyorum.
Bende projede değişikliğe gideceğim ,bu kabinlerin performası beni pek tatmin etmedi sanırım bu küçük hoparlörlerden çok fazla ümitliydim hoparlor çapını genişletmenin zamanı geldi diye düşünüyorum :D

Maliyetler malesef yüksek, ama evde birşeyler yapacaklar için birkaç tavsiyem olabilir.

Dinlediğiniz müzik türüne göre değişir ama genel kabul görmüş hoparlör boyutları için şunları söyleyebiliriz. Baslar için 10"/25cm ideal, 12"/30cm gayet makul. Paranız ve yeriniz varsa kesinlikle 15"/38cm. Orta sesleri en iyi veren boyut 8"/20cm olarak geçiyor. Tizler için ise 1" dome ideal.

Hemen belirteyim bunlar genellemeler, ama fizik kuralları da gayet net, 14cm bir bas hoparlörün ses şiddeti oluşturabilmesi için piston gibi hareket etmesi distorsiyona yol açıyor. Ancak 25cm bir hoparlör aynı miktarda havayı çok daha az bir hareketle itebiliyor.

Yani bu kurallara uymayan bir sürü iyi kalite hoparlör markası var ama fiziği değiştirecek mühendislik altyapısına sahip oldukları için var. Biz amatörler için bu kurallar genelde oldukça geçerli.

Ama örneğin 20cmlik bir mid hoparlörü yerine iki tane 12-16cm hoparlör paralel olarak kullanılabilir. Veya 10"/25cm yerine 16cm 2-3 hoparlör olabilir. Tizler tek olmak zorunda.

Dolayısı ile yeni hoparlör ararken bu konulara dikkat etmek gerekir kanısındayım.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen scarab » 24 Şub 2012, 22:13

P1010101.JPG

proje başlangıcından farklı bir boyut aldı ama bu şekilde çok daha iyi sonuç aldım.
kabini 3yolluya çevirirken içine iki ayrı bölüm yaptım ve 6db oktav filtre kullandım orta ve üst frekanslar çok başarılı oldu diyemem ama bass sesler benim için fazlası ile yeterli.

P1010096.JPG

buda ikinci el olarak aldığım ufaklık tangband w4-930sf beklentilerim yüksek
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 Şub 2012, 23:22

Kendimizin bir şeyler üretmesi üst düzey başarı olmasa da güzel.
Bu nedenle gayretinizi kutluyorum.

Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen scarab » 25 Şub 2012, 00:04

Teşekkürler
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)