Hoparlör omajı hakkında

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

Ynt: Hoparlör omajı hakkında

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 May 2015, 18:23

forester68 yazdı:Onursal Arkadaşımın yazdıklarından anladığım ampli karakteristiği ile hoparlör karakteristiğini uyum içinde olması direk etken birde indirek etkenler olduğunu düşünüyorum, mesela ampli ile hoparlör arasındaki kablonun kalitesi,
Onursal arkadaşım sizce kablo kalitesinin ses üzerindeki etkisi nedir. sizin fikirleriniz bizim için önemli.

Değil dostum.
Bir ampli ile hoparlör uyumunun tek kriteri ampli çıkış empedansı ve hoparlör empedansıdır.

Teknik olarak açıklayayım da okuyanlar da bilgilensin.
Ampli ile hoparlör uyumu denilen bir şey sözkonusu değildir. Her iki aygıtın kendine has özellikleri vardır.
Frekans karakteristiği çok geniş olan bir ampliye sadece tiz hoparlör (tweeter) bağlarsak sadece tiz sesleri duyabiliyoruz demektir. Bir medium hoparlör bağlamışsak sadece orta sesleri duyabileceğiz demektir. Keza sadece bass sesleri verebilen bir hoparlör bağlarsak sonuç boğuk bir ses demek olacaktır.
Oldukça kaliteli ve frekans karakteristiği iyi olan bir hoparlöre sadece bass sesleri yükselten bir ampli bağladığımızda da duyacağımız ses sadece GÜMBÜRTÜLER olacaktır.
Demekki ortaya şu gerçeklik çıkıyor.
Hi-Fi olayı kaynaktan (kayıt meteryali) başlayıp hoparlörde son bulan bir tekniktir. İnce bir detay. Ortam akustiği de önem arzetmektedir.
Demekki başta ses kaynağımızın karakteristiği ve yükseltme yolundaki tüm elektronik ekipmanlar olmak üzere hoparlörlere kadar tüm cihazları işin tekniğine göre incelemeiyiz.

Bir hoparlöre bağlanan kablonun etkisi temel olarak hiç yok denecek kadar azdır.
Bazı forumlardaki es-aş'ların belirtmiş olduğu gibi iyi kalite ve pahalı kablo kullanımı ses kalitesini artırmaz. (Sadece para tuzağıdır)
Bir kabloda tek ölçülecek unsur iç dirençtir. Hoparlör empedansımız 2 ohm gibi düşük bir değerde ise 0.5 ohmluk kablo direnci güç faktörüne dolaylı olarak etki edecektir. Ancak bu etki direk ses kalitesini belirtmeyip SES DÜŞÜKLÜĞÜ (zayıflama) olarak karşımıza çıkacaktır. Bilinçli bir kullanıcı kullanmakta olduğu hoparlörün empedansını ve güç faktörünü biliyorsa kullanacağı kablonun kalınlığını bilimsel olarak hesaplayıp UYGUN KALINLIKTA kablo ile sistemini normal olarak çalıştırabilir.
ÖNEMLİDİR:
Uzun kablo alınıp ta kablonun artığını kesmeden BOBİN haline getirip kullananlar da görülmektedir. Hoparlör bir bobindir ve bir empedansı vardır. Bu bobine serii olarak bağlanmış başka bir bobin hoparlörlere iletilen frekanslarda farklı direnç etkisi gösterebilir. Doğal olarak bazı frekansları zayıflatabilir.
Bu kullanım hatasıdır ve YANLIŞTIR.
Bahsi geçen KABLO KALİTESİNİN ses üzerine etkisi demek değildir.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen onursal » 12 May 2015, 18:33

Captain454 yazdı:Merhabalar,
Öncelikle ilgi ve alakanız ve paylaştığınız bilgiler için çok teşekkür ederim.
Kolonları başka bir amfi ile denediğim zaman hakikaten sonuç çok farklı oldu,hatta bu denemeyi yaparken kaynak ile amfi arasında eq kullanmadım,buna rağmen sonuç beklediğimden bile yüksekti,bu ses bu kolonlardan mı çıkıyor dedim.
Çeyrek volümün biraz üstüne çıktığımda sistemde sanki aktif sub varmış gibi çalmaya başladı.
Bu sayede kolonlarda bir problem olmadığını,doğru beslendiği takdir'de,vermesi gereken performansı verdiğini gördüm.
Problem malesef benim amfi seçimim'de oldu bunu kabul ediyorum zaten daha önceki mesajlarımda bunu belirttim,marka olarak kötü bir tercih değildi hatta ses rengi olarak bir çok giriş seviyesi stereo amfiden daha detaylı tınılar çıkartan bir cihaz,ama üretilme amacı stereo'dan ziyade sinema ağırlıklı olduğundan dolayı bir uyuşmazlık sorunu yaşadım.
Bu avr cihazlarının bir çok modelinde kolon takımı olarak aktif yada pasif sub'lar ve çapları 10-12cm olan center,front,surround vs tarzında uydu kolonlar kullanıyorlar.
Aktif yada pasif sub ile kullanıldığı takdirde çok güzel netice veriyorlar,fakat sub'ı devreden çıkarınca iş bitiyor.
Benim yapabileceğim iki şık var ya bu cihazı satıp yerine left right çıkışı olan klasik stereo bir amfi alıcam,yada bu sisteme extra'dan bir aktif sub ekleyecem.aktif sub'ı eklediğim zaman aslında sadece kendimi kandırmış olucam,sorun çözülmüş olmayacak,mevcut kolonlarım yine olması gereken performansı vermek yerine midrange ve tweeter gibi çalmaya devam edecek.
Yada geriye üçüncü bir seçenek olarak bu cihazı gözden çıkartıp,içinde kullanılan mevcut amfi katını iptal edip,elimde fazladan bulunan toshiba ve sanken transistörlerini kullanarak yeni bir amfi katı tasarlayıp cihazın içine monte etmek kalıyor.lm 3886 ile yapılmış örnekleri mevcut
http://youtu.be/NBOGFZIfymQ

Benim tavsiyem şöyledir.
Çalışan bu amplini uygun fiyat ile elden çıkartıp stereo ve Hi-Fi özellikli bir ampli temin etmendir.
Günümüzde stereo sistem amplifikatörler ne yazık ki ya çok pahalı ya da ucuz basit üretimlerdendir.
Bu gibi eski ürünleri satan bir ikinci el dükkanına gidip kalitesinden emin olacağın (Önce araştırmalısın) bir ampli temin edebilirsin.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Captain454 » 12 May 2015, 18:37

Merhabalar,
En mantıklısı'da bu aslında,stereo bir amfi alıp yine eskisi gibi mutlu mesut müzik dinlemek.
İlgi ve alakanız için tekrar çok teşekkür ederim,Saygılar.
Kullanıcı avatarı
Captain454
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Kaptan

Önceki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Hoparlör takımı hakkında yardım rica ediyorum.
    gönderen redbreath » 25 Oca 2010, 13:04
    4 Cevaplar
    2292 Gösterim
    Son ileti gönderen hakers Son iletiyi göster
    07 May 2010, 12:59
  • Hoparlör
    gönderen nthere » 12 Haz 2010, 20:28
    5 Cevaplar
    1969 Gösterim
    Son ileti gönderen hakers Son iletiyi göster
    22 Haz 2010, 18:47
  • Hayalinizdeki Hoparlör