Amfi 4 Ohm Çıkışlı 8 Ohm Hoparlör taksak?

Hoparlörler » Hoparlör, kablo, binding post, RCA vs. konuları..

Amfi 4 Ohm Çıkışlı 8 Ohm Hoparlör taksak?

Okunmamış iletigönderen Brutalrebirth » 04 Eyl 2010, 15:27

Merhaba arkadaşlar ben 100 watt rms @ 4 ohm çıkış lı bir elektro gitar kafa amfisi alacağım. Tabi doğal olarak buna bir hoparlör almam gerekicek. Ve bu konularda bilgisizim. Öncelikle alcağım hoparlör 4 ohm olmalı sanırım. Ama internette çeşitli sitelerde baktığım 12" lik hoparlörler hep 8 ohm. şimdi bu 4 ohm luk amfiye 8 ohm luk hoparlör alıp taksak ne değişir? bu durumda amfiye yada hoparlöre zarar gelirmi?

Kafama takılan bir diğer şey ise nasıl bir hoparlör almam gerektiği. Almam gereken hoparlör mid range hoparlörmü olmalı? bide şu frekans aralığı meselesi var. mesela maximum 2.5 khz olan hoparlörle 5 khz olan hoparlör arasında ne fark vardır? gitar amfisi için hangisini kullanmalıyım? yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi günler.
Brutalrebirth
Yeni Üye

İl: izmir

Ynt: Amfi 4 Ohm Çıkışlı 8 Ohm Hoparlör taksak?

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 04 Eyl 2010, 23:25

4 ohm çıkışlı bir amfiye 8ohm hoparlör takılabilir, sadece çıkış gücü düşecektir.

Hoparlör konusu ise enstrüman amfilerinde ayrı bir uygulama alanıdır, çünkü kaydedilmiş müziği aslına uygun sese çevirmek ile müziğin orjinali yapmak farklı şeyler. Gitar amfileri aslında distorsiyon üretirler, ya da üretilen distorsiyonu kuvvetlendirip hoparlöre aktarırlar. Burada ton, tını, sen rengi vs. birçok konu devreye girmekte. Dolayısı ile sizin hoparlör seçiminiz de buna uygun olmalıdır. Eminence'in sitesine bakarsanız gitar/enstrüman hoparlörleri farklıdır, daha çok full-range gibi çalışırlar veya farklı entrümanlar için farklı kararkterlerde üretilirler.

Bütçenize uygun olarak bu tür bir hoparlör seçmenizi öneririm. B&C, Fane, Eminence, RCF, Ciare, vs. pek çok hoparlör var. Daha ucuz birşey ise durumu kurtarmaktan ibaret kalabilir. Veya daha iyisi örneğin gidip bir Fender hoparlörlü gitar amfisi alınabilir.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Brutalrebirth » 05 Eyl 2010, 18:24

ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
Brutalrebirth
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen gambit » 06 Eyl 2010, 15:50

Gitar amfisi yapmayı ben de düşünüyorum. Bu yüzden biraz araştırma yaptım internette ve şu sonuçları elde ettim.
-Hoparlör empedansı çok önemli değil sadece amfinin hoparlöre verdiği gücü etkiliyor.
-Marka olarak Eminence bana daha uygun geldi, Celestion'lar biraz pahalı. Eminence nin de pahalı modelleri var ama, fiyat/performans açısından Eminence derim.
-Elektro gitar hoparlörlerinin frekans genişliği max 4 kHz olmalıymış.
-Kabin de çok önemli, çıplak hoparlörden aldığın ton ile iyi yapılmış kabinden aldığın ton aynı olmaz.

Şimdilik aklıma bunlar geldi, bu arada nasıl bir ton yakalamak istiyorsun? Mesela Eminence nin sitesinde Tone guider diye bir .pdf dosyası var, oradan istediğin müzik türüne göre hoparlörü seçebilirsin.

Ben Eminence Legend 1218 almayı düşünüyorum, müzik olarak Heavy metal, Trash metal, Rock müzik dinliyorum. Bu arada hoparlörün fiyatı yurtdışında 80$+ kargo, Türkiye'de ise 140$.
A. Kadir Çelik
11.09.1990
Elektrik Mühendisi Adayı
Kullanıcı avatarı
gambit
DIY Audio Takipçisi

İl: İstanbul/Konya
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 06 Eyl 2010, 23:20

Ben Man o war modelini beğeniyorum 12" :)

70Hz-5.5KHz arası genelde gitar hoparlörleri. 100Hz-4.5KHz arası da genellemeye uygun ama özellikle bu uçlar gitarın tonunu da etkilediğinden farklı olacaktır. Legend adı üstünde efsane :)

Eminence'ler baktığımızda kesin daha pahalı ama gidip kendiniz almazsanız kargo ile daha pahalıya geliyor. Malum meselemiz. Ama hoparlörler Türkiye'de üretildiğinden !! bir aklı evvelimiz gidip ithal hoparlörlere fazladan gümrük vergisi koydurmuş. Yerli üreticiyi koruyoruz ya, tamam koruyalım da yerli üretici kim var merak ediyorum. Daha doğrusu kim kaldı acaba. 25 sene önce Levent'te üretimhanesine gidip bir çift Sinefon 10"-25cm bas hoparlör almıştım. Halen severek kullanırım, kauçuk süspansiyonlu, kağıt konili. Galiba 16 ya da 20cm lik olanları da vardı ama ben kaçırmışım. Şimdi aynı firma hoparlör sanayi olarak Dudullu'da ama bir bakın neyi üretiyor? Bir Vifa, Westra, Haes, ya da Visaton olmuşlar mıdır? Yani Kef felan oldunuz demiyorum ya da Wharfedale? Üst sınıf markaları zaten hiç saymıyorum.
Olmayan yerli sanayiyi korumak adına %20 fon ödeniyor ama bakın Vestel dahil varsa kalan herkes Çin malı hoparlör alıp kullanıyor. Daha komponent bazında minik hoparlör bile üretemiyoruz.

Offf offf. :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen gambit » 07 Eyl 2010, 01:29

Man o war kullandınız mı? Nasıl bir hoparlör? Ben de çok yakında bir tane almayı düşünüyorum ama tam karar veremedim.
A. Kadir Çelik
11.09.1990
Elektrik Mühendisi Adayı
Kullanıcı avatarı
gambit
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 07 Eyl 2010, 13:46

Nerdeeee? Artık gitar tıngırdatmıyorum bile. Sadece adını sevdim, adını aldığı grubun gitar tonu.

Açıkcası sadece dinleyiciyim. Ara sıra kuzenimin oğullarının ibanez'lerinden anlamsız ve kulağı tırmalayan sesler çıkarıyorum. Aslında Mac'de bir zamanlar tuşlarla gitar çalmayı sağlayan bir program vardı, eminim şimdi bir sürü pc yazılımı vardır böyle. Trash hevesimi gideriyordum işte, ama enstrüman amfi ve hoparlörü yapmak ilgi alanımın dışında. Dolayısı ile yorum yapmasam daha iyi olacak.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen gambit » 07 Eyl 2010, 13:55

Tamam sağolun
A. Kadir Çelik
11.09.1990
Elektrik Mühendisi Adayı
Kullanıcı avatarı
gambit
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen Brutalrebirth » 08 Eyl 2010, 12:06

Evet kabin meselesini bende bu sitede makaleler bölümünde okumuştum. Hatta kabin tasarlamak için bir program bile vardı kabinin ölçülerini belirliyordu fakat son derece karışık bir iş. Zaten şimdilik bu konudan vazgeçtim gibi. 2. el alışveriş sitelerinde 30 wattlık amfiler buldum bayramdan sonra içlerinden birini seçip alıcam. Sizinde dediğiniz gibi yurt dışında 80$ olan hoparlör ülkemizde 200 tl ye satılıyor. Bakıyorum içinde aynı hoparlörden olan 4 lü kabin 600 tl ! hazırlar daha ucuza geliyor. o yüzden şimdilik 30 wattlık bir amfi alıp idare edeceğim. ilerde lambalı bir amfi alıp kaliteli bir kabin ayarlayacağım.
Brutalrebirth
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Brutalrebirth » 11 Eyl 2010, 10:52

Merhaba. kafa amfiyi almaya karar verdim. Bu durumda tekrar hoparlör konusu gündeme geldi. Eminencenin ve celestionun gitar hoparlör modellerine baktığımda gitar hoparlörlerinin maximum 5.5 KHz frekans aralığına çıktığını gördüm. Şimdi bu hoparlörlerde frekans tam oalrak ne işe yarıyor? mid range, full range bunlar ne fark ediyor? mesela celestionun şöyle full range bir hoparlörünü buldum. Bunumu alsam iyi olur yoksa eminencenin gitar amfileri için üretilen legend serisinden v12 modelinimi?

celestion full range bu = http://www.meteormuzik.com.tr/asp/show_ ... duct=15574

Eminence Legend V12 = http://www.meteormuzik.com.tr/asp/show_ ... duct=13229

Alacağım amfide ashton GA100H 100 watt rms@4 ohm

Sizce hangisi uygun olur?
Brutalrebirth
Yeni Üye

Sonraki

Hoparlörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti