Sesin Tınısı ve Rengi Üzerine

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Ynt: Sesin Tınısı ve Rengi Üzerine

Okunmamış iletigönderen onursal » 09 Tem 2013, 16:24

hamist yazdı:
hakan-imp yazdı:Eski İstanbul hi-fi kulübü başkanı Özhan Atalay streo ve surround sistemleri hakkında kısa bir bilgi paylaşmış..

http://www.uzmantv.com/odyofiller-muzig ... dan-dinler

Onursal Bey bu adamı döver valla
:)

Adam doğru söylemiş. Ama anlatımı teknik açıklamalı olmadığı için havada kalmış.
Daha önceleri de belirtmiştim. Surround sistemlerde frekans üst sınırı 16KHz tir. Bu değeri ben kafamdan uydurmuyorum. Belli değerleri vardır. Açıklayalım.
Bir 5.1 sistem yani 6 kanallı bir sistem 96KHz ile örneklenmektedir. Bu örnekleme frekansı toplam kanal adedine bölündüğünde kanal başına kullanılabilecek band genişliği ortaya çıkmaktadır. 96000/6ch= 16000Hz
Sesin tınısı üzerine yaptığımız o kadar kavgadan sonra 16KHz lik band genişliğinin ne kadar zayıf kaldığını takdir edersiniz. Bir stereo sistemin band genişliği takribi 20-22KHz civarıdır. Üstelik 16 KHz lik band genişliğine, çok pahalı decoderler ve ampli tasarımları ile ulaşabilmekteyiz. Kaynak seslerinin (eser meteryalleri) encode edilmesi de hesaba katıldığında ortaya korkunç bir fark çıkmaktadır. Çünkü bu encoding işlemleri belli koşullarda yapılmaktadır.
DOLBY DIGITAL ENCODING= Referans, profesyonel broadcasting uplink sistemleri uyumluluğu. MPEG1 L2 bitstream değeri. 2 channel 256Kb/sn. 6Ch için 384Kb/sn. DVD uyumluluğu band genişliği 640Kb/sn max. Max band genişliği 15KHz.
DTS ENCODING= Referans 640-1411KB/sn (1500KB/sn) CD stream standard değeri. 6 Ch. için toplam band genişliği 16KHz
Bu koşullarda surround dinlemek hangi odyo-fil kalitesine hitap edebilir ki.
Ama kanal başına elde edilen band genişliği 22KHz e çıksaydı (günümüzde HD ses anlayışı buraya gelmeye çalışıyor) O zaman tüm odyo-fil ler surround dinleyeceklerdi.
NOT: İşte ben adamı böyle döverim :D
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 09 Tem 2013, 16:55

Bu noktaya ulaşabilmek de bu kadar hızla gelişen teknolojiyi göz önüne alırsak pek de uzak görünmüyor anlaşılan

Ben herhalde eski gelenekçilerdenim

Dijital sistemler pek de ilgimi çekmiyor

Daha iyi bir analog kaynağım olmadığı için ve günümüz şartlarında müzik kayıtları ve ulaşılabilirlik cd formatında olduğundan Denon dcd686 cd çalar ile sistemi devam ettiriyorum

Şöyle iyi bir pikap almayı da çok istiyorum ancak bu iş cd den çok daha fazla özen istiyor görebildiğim kadarı ile.
Yani şu an ki alt yapım iyi bir analog kaynağa hazır değil.

Bir müddet daha cd player ile yola devam mecburiyetim var,umarım fazlaca uzun sürmez bu durumum.
Baştan sona iyi bir analog sistem kurup dinleyebilmeyi çok istiyorum.

Belkide iyi bir analog kaynak ile benim ampli doğal ses ve tınıları duymamda daha başarılı olabilir diye düşünüyorum.
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen onursal » 09 Tem 2013, 16:58

Sakın pikap işine girme.
Öyle bulaşıcı bir mikroptur ki asla vazgeçemezsin.
Üstelik tüm bütçeni de somurur :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen Amatör » 09 Tem 2013, 17:21

Anladım
:)
Amatör
DIY Audio Gurusu