Hoparlör koruma devresi önerisi olan?

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Hoparlör koruma devresi önerisi olan?

Okunmamış iletigönderen sasen » 01 Haz 2016, 17:21

Arkadaşlar merhaba TDA1554Q ve LM1036 kullanarak yapmakta olduğum anfiye uygun hoparlör koruma devresi ilave etmek istiyorum.Önereceğiniz bir şema var mı?İnternette baktıklarım var ama bu anfi ile uygun mu, bilemediğim için karar veremedim.Sizin öneriniz ne olur?Teşekkürler.
20160531_112304.jpg
sasen
DIY Audio Takipçisi

İl: Adana

Ynt: Hoparlör koruma devresi önerisi olan?

Okunmamış iletigönderen olc technics » 02 Haz 2016, 10:24

sasen yazdı:Arkadaşlar merhaba TDA1554Q ve LM1036 kullanarak yapmakta olduğum anfiye uygun hoparlör koruma devresi ilave etmek istiyorum.Önereceğiniz bir şema var mı?İnternette baktıklarım var ama bu anfi ile uygun mu, bilemediğim için karar veremedim.Sizin öneriniz ne olur?Teşekkürler.
20160531_112304.jpg

TDA1554 için koruma devresi :) Tek kaynakla çalışan amplifikatörlere koruma devresi uygulanmaz. Nedeni; 1- Simetrik beslenen amplilerde çıkış DC 0v kabul edilir. Bu çıkışlardaki transistörlerden biri kısa devre olursa bu durum değişecektir. DC koruma devreleri + ve - kaçak gerilimlerde tetiklenir. Tek kaynak beslenen devreler ise, çıkıştaki DC dekuplaj kondansatörü bu durumu bozmaktadır. Kond. + tarafında besleme değerinin yarısı kadar bir değer okunurken, eksi tarafında düzgün bir değer okunamaz, değişkendir. Bu durum DC korumanın dedektör katını da yanıltıp, yanlış alarm vermesine neden olur. Tek kaynakla beslenen ampliler arasında çok popüler olan köprü çıkışlı ampl. de vardır. Teoride iki kanallı (stereo) bir amplifikatör köprü çıkış verebilmesi için düzenlenebilir. Hoparlöre giden + ve - sinyal, periyodik ve genlik olarak aynı değerlere sahiptir. Ancak alternans olarak birbirinin tam tersidir. Referans gerilim (0v) ile kıyaslandığında işler yine karışacaktır.

2- Tek kaynak çalışan ampl.ler, çoğu zaman entegre amplifikatörlerdir. İçlerinde dahili koruma devreleri bulunduğundan, üretici firmalar tarafından gereksiz lüks sayılır. "E içlerinde koruma devresi var diyorsun. Biz niye yapamıyoruz? " diye sorarsanız; koruma devresi ampl. devresiyle iç içedir.

Velhasıl kelam, tek kaynakla beslenen ampl lere koruma devresi uygulanmaz, daha önce yapılmış bir örneğini de görmemiştim.

Bunu da ilave edeyim: İlle de yapılacaksa, çok daha karmaşık devrelere ihtiyaç olunacağını, işin içinden çıkılamaz hale gelebileceğini de söyleyeyim. Farazi olarak konuşursam; Hoparlör çıkışlarından alınacak peak gerilim tespit edilip referans alınırsa, buna yönelik karşılaştırıcı ve anahtarlama devreleriyle zannediyorum bir sonuç alınabilir. Ama ölçümler ve kalibrasyonlar epey zorlayacaktır. Kendi fikrimi öne atıyorum. Çok bilimsel bir yanı yok. Öte yandan, astarı yüzünden pahalı olacaktır.

Benim aklıma gelenler bunlar.
En son olc technics tarafından, 06 Haz 2016, 10:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

İl: tekirdağ
Meslek: ha ha ha, please

Okunmamış iletigönderen sasen » 02 Haz 2016, 13:01

olc technics yazdı:
sasen yazdı:Arkadaşlar merhaba TDA1554Q ve LM1036 kullanarak yapmakta olduğum anfiye uygun hoparlör koruma devresi ilave etmek istiyorum.Önereceğiniz bir şema var mı?İnternette baktıklarım var ama bu anfi ile uygun mu, bilemediğim için karar veremedim.Sizin öneriniz ne olur?Teşekkürler.
20160531_112304.jpg

TDA1554 için koruma devresi :) Tek kaynakla çalışan amplifikatörlere koruma devresi uygulanmaz. Nedeni; 1- Simetrik beslenen amplilerde çıkış DC 0v kabul edilir. Bu çıkışlardaki transistörlerden biri kısa devre olursa bu durum değişecektir. DC koruma devreleri + ve - kaçak gerilimlerde tetiklenir. Tek kaynak beslenen devreler ise, çıkıştaki DC dekuplaj kondansatörü bu durumu bozmaktadır. Kond. + tarafında besleme değerinin yarısı kadar bir değer okunurken, eksi tarafında düzgün bir değer okunamaz, değişkendir. Bu durum DC korumanın dedektör katını da yanıltıp, yanlış alarm vermesine neden olur. Tek kaynakla beslenen ampliler arasında çok popüler olan köprü çıkışlı ampl. de vardır. Teoride iki kanallı (stereo) bir amplifikatör köprü çıkış verebilmesi için düzenlenebilir. Hoparlöre giden + ve - sinyal, periyodik ve genlik olarak aynı değerlere sahiptir. Ancak alternans olarak birbirinin tam tersidir. Referans gerilim 0v ile kıyaslandığında işler yine karışacaktır.

2- Tek kaynak çalışan ampl.ler, çoğu zaman entegre amplifikatörlerdir. İçlerinde dahili koruma devreleri bulunduğundan, üretici firmalar tarafından gereksiz lüks sayılır. "E içlerinde koruma devresi var diyorsun. Biz niye yapamıyoruz? " diye sorarsanız; koruma devresi ampl. devresiyle iç içedir.

Velhasıl kelam, tek kaynakla beslenen ampl lere koruma devresi uygulanmaz, daha önce yapılmış bir örneğini de görmemiştim.

Bunu da ilave edeyim: İlle de yapılacaksa, çok daha karmaşık devrelere ihtiyaç olunacağını, işin içinden çıkılamaz hale gelebileceğini de söyleyeyim. Farazi olarak konuşursam; Hoparlör çıkışlarından alınacak peak gerilim tespit edilip referans alınırsa, buna yönelik karşılaştırıcı ve anahtarlama devreleriyle zannediyorum bir sonuç alınabilir. Ama ölçümler ve kalibrasyonlar epey zorlayacaktır. Kendi fikrimi öne atıyorum. Çok bilimsel bir yanı yok. Öte yandan, astarı yüzünden pahalı olacaktır.

Benim aklıma gelenler bunlar.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Peki anfinin açma-kapama düğmesine bastığımızda hoparlörden gelen ve sonra geçen "pat " sesini nasıl kesebilirim.Bununla ilgili bir bilgi verebilirseniz memnun olurum.teşekkürler.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen rediceman » 02 Haz 2016, 14:20

Merhabalar,

Sanırım hoparlör geciktirme devresi ihtiyacınızı görücektir.Linkteki uygulama örnek almanız için verdim başka uygun yada basit birşeyde yapılabilir.

http://320volt.com/hoparlor-geciktirme-devreleri/

Keyifli forumlar.
rediceman
DIY Audio Fanatiği

İl: İstanbul
Meslek: Bilgiişlem

Okunmamış iletigönderen olc technics » 02 Haz 2016, 14:28

http://www.epanorama.net/circuits/ampdelay.html

Şu basit devre bu iş için bire bir. 12v AC kullanılacaksa, BC547 transistörünü BC517 olarak takın. BC547 DC akım kazancı (hfe) 12v ta yetersiz kalmaktadır. BC517 kullanırsanız sorunsuz çalışır. Denenmiştir.

@Rediceman ın linkinde de aynı şema varmış :)
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 02 Haz 2016, 14:35

Arkadaşlar önerileriniz için çok teşekkür ederim.Dediklerinizi uygulayacağım.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen sasen » 02 Haz 2016, 19:08

olc technics yazdı:http://www.epanorama.net/circuits/ampdelay.html

Şu basit devre bu iş için bire bir. 12v AC kullanılacaksa, BC547 transistörünü BC517 olarak takın. BC547 DC akım kazancı (hfe) 12v ta yetersiz kalmaktadır. BC517 kullanırsanız sorunsuz çalışır. Denenmiştir.

Basit bir soru olacak ama, şemadaki rölenin Amp ve speaker bacaklarına + uçları bağlayıp GND ler GND ye bağlı kalacak değil mi? Yani stereo giriş -çıkış olacağı için.Her şey yolunda giderken hata yapıp bir şeyleri yakmak istemiyorum.:)
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen olc technics » 03 Haz 2016, 00:53

sasen yazdı:

Basit bir soru olacak ama, şemadaki rölenin Amp ve speaker bacaklarına + uçları bağlayıp GND ler GND ye bağlı kalacak değil mi? Yani stereo giriş -çıkış olacağı için.Her şey yolunda giderken hata yapıp bir şeyleri yakmak istemiyorum.:)

Rölenin com (hareketli uca bağlı pini) ucunu ampliden gelen + uca bağlayın.

Rölenin NO (normalde açık) pinini hoparlöre bağlayın. - hattı direk hoparlöre gitsin. Her iki çıkış içinde dediğimi uygulayın.

Sakın - uçları gnd sanıp kısa devre etmeyin.
Kullanıcı avatarı
olc technics
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sasen » 03 Haz 2016, 11:07

olc technics yazdı:
sasen yazdı:

Rölenin com (hareketli uca bağlı pini) ucunu ampliden gelen + uca bağlayın.

Rölenin NO (normalde açık) pinini hoparlöre bağlayın. - hattı direk hoparlöre gitsin. Her iki çıkış içinde dediğimi uygulayın.

Sakın - uçları gnd sanıp kısa devre etmeyin.

Teşekkür ederim.
sasen
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen siraelyn » 03 Haz 2016, 17:02

O devre için gerek yok ama illa birşey yapıcam dersen; hoparlörlere seri 2200uf 25v kondansatör bağlayabilirsiniz.
siraelyn
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla

Sonraki

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir