hoparlör empedansları ve amfi uyumlulukları

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

hoparlör empedansları ve amfi uyumlulukları

Okunmamış iletigönderen zimanium » 01 Haz 2015, 00:14

merhabalar ben forumunuza yeni üye oldum kusura bakmayın konuyu açmak zorunda kaldım ama bütün siteleri dolaştım ama sorunuma tam çözüm bulamadım yardım ederseniz sevinirim

kabin yapımı hakkında bilgi topluyorum fakat bu empedans işini aklım almadı

elimde 2 tane 8 ohm 4 inch tang band midwoofer var bunlarla kullanacağım 4 ohm iki tane tweeter var tweeter ları 4 ohm luk mid wooferları 8 ohm luk amfiyle kullanıyorum şimdi buraya kadar tamam sorun yok bunların öncesine 1 tanede -24 db active crossover kullanıcam bu benim işimi görüyor fakat ben bunun denemelerini yapmak için (daha acemiyim) 1 adet marantz pm7200 almayı planlıyorum ama maalesef aynı kabinde bir 4 ohm birde 8ohm hoparlör oluyor tweeterlar 80 watt midwooferlar 25 watt ne yapmalıyım 4 ohm luk tweeterı 8 ohm yapabilirmiyim yada 8 ohm luk hoparlörü 4 ohm siz aranızda konuşuyorsunuz taş direnç bağlamak ama elektronik bilgim pek olmadığı için pek anlayamıyorum bağlayacağım herhangi bir malzemenin sese etkisi olurmu.çok kafam karıştı.

altta ne olu ne olmaz link verdim spesifik bir bilgi lazım olurmu bilemedim.

https://www.parts-express.com/tang-band ... r--264-915
https://www.parts-express.com/tymphany- ... --264-1034
zimanium
Yeni Üye

İl: istanbul

Ynt: hoparlör empedansları ve amfi uyumlulukları

Okunmamış iletigönderen chf » 01 Haz 2015, 16:42

zimanium yazdı:merhabalar ben forumunuza yeni üye oldum kusura bakmayın konuyu açmak zorunda kaldım ama bütün siteleri dolaştım ama sorunuma tam çözüm bulamadım yardım ederseniz sevinirim

kabin yapımı hakkında bilgi topluyorum fakat bu empedans işini aklım almadı

elimde 2 tane 8 ohm 4 inch tang band midwoofer var bunlarla kullanacağım 4 ohm iki tane tweeter var tweeter ları 4 ohm luk mid wooferları 8 ohm luk amfiyle kullanıyorum şimdi buraya kadar tamam sorun yok bunların öncesine 1 tanede -24 db active crossover kullanıcam bu benim işimi görüyor fakat ben bunun denemelerini yapmak için (daha acemiyim) 1 adet marantz pm7200 almayı planlıyorum ama maalesef aynı kabinde bir 4 ohm birde 8ohm hoparlör oluyor tweeterlar 80 watt midwooferlar 25 watt ne yapmalıyım 4 ohm luk tweeterı 8 ohm yapabilirmiyim yada 8 ohm luk hoparlörü 4 ohm siz aranızda konuşuyorsunuz taş direnç bağlamak ama elektronik bilgim pek olmadığı için pek anlayamıyorum bağlayacağım herhangi bir malzemenin sese etkisi olurmu.çok kafam karıştı.

altta ne olu ne olmaz link verdim spesifik bir bilgi lazım olurmu bilemedim.

https://www.parts-express.com/tang-band ... r--264-915
https://www.parts-express.com/tymphany- ... --264-1034

Elindeki Tang Band hoparlörler Full range(düz frekanslı ve tam frekans aralığı)ve 25 watt gücünde ; yani tweeter gerektirmez... Bu hoparlörü tek başına çalıştırabilirsin.(uygun bir kabinle) MARANTZ PM7200 de kalite amfi ve tangband hoparlörleri classA düğmesine basarak çalıştırman gerekiyor çünki o zaman amfi çıkışa 25 Watt (8ohm)veriyor...Normalde bu düğmeye basmaz isen 95 Watt (8ohm) veriyor..

http://www.tb-speaker.com/en/products/detail/169
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen zimanium » 01 Haz 2015, 19:52

size tekrar teşekkür ediyorum önceden özelden sorduğum sorularada büyük sabırla cevap vermiştiniz (bazen çok soru sorabiliyorum :oops: ) tweeterlarla çalıştırmadan fullrange ler kesinlikle bence çok daha iyi fakat biraz bi tweeter eksikliği hissediliyor aslına bakarsanız internette yaptığım araştırmalarda diğer kullanıcılarda bu konuda hemfikir ben tweeter almadan önce bir süre tek başına kullandım fakat sizinlede konuştuğum gibi kabin yapımıyla ilgilendiğim için iş aslında benden çıkıyor (doğru sesi aramak adına) zaten özellikle ahşap içerisinde sesler çok yutuluyor mdf denemesi yapıcam yakında 3-5 farklı malzemeyle çalışıcam velakin hem fullrange üzerindeki frekans aralığını bölmek hoparlörün frekans cevabını azaltıp daha temiz ses almak hemde yüksek frekanslarda daha iyi ayrılma için 2 tweeter ı denemelerimin içine sokmaya karar verdim bunu çözdükten sonrada umarım sonu iyi olur sisteme 5 inch bass sokmayı planlıyorum.

tekrar tekrar teşekkür ederim cevaplarınız için
zimanium
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen errör » 06 Tem 2015, 03:09

burada omajla ilgili bir sorun yok aksine sözettiğiniz sistemde aktif crosover bir açmaz olarak karşımıza çıkıyor aktif crosover dediğiniz zaman speakerinizdeki yol sayısı kadar amfi katına ihtiyaç duyarsınız ki "marantz da bildiğim kadarıyla bi amping özelliği yok yani her kanal için bir adet amfi katı var" stereo bir amfide aktif crosover kullanamazsınız işin doğasına aykırı bir durum bu.

yada arkadaşımızında dediği gibi sadece fullrange tek yollu bir yapı kullanırsınız ozamanda crosover e gerek kalmayacak

sonuç olarak

en pratik çözüm pasif crosovere dönmek şeklinde olacaktır

ikinci çözüm 1 adet preamp (crosower kaynak arasına) 4 adet mono power amp(crosower ile sürücüler arasına) edinmek olacaktır

üçüncü çözüm ise yüksek kalitede bir 5+1 kanal amfi temin edip 4 kanalını aktif crosovere kullanmak olur ,bu alternatifte sisteme alt frekanslar için bir sub ekleme şansına da sahip olursunuz vb vb

bu noktada yeri gelmişken;

işin hesap kitap kısmında değilde direkt deneme yanılma kısmında olan birisi olarak, tamamen kağıt diyafram ve kağıt körük yapıda olmayan bir hoparlörden fullrange cevap alınabileceğine inanmıyorum tecrübe ettiğim tüm sürücülerde "range" in; yarıçap ile doğru orantılı , diyafram hareket alanı ile de ters orantılı olduğuna şahit oldum, söz ettiğiniz tweeter ihtiyacı da tam bu noktada oluşuyor projeniz için nacizane iki önerim olacak birincisi sürücü seçerken mümkün olan en geniş diyafram ölçüleri ve en az diyafram hareketine sahip sürücüleri seçmeye çalışın ki bu biraz watt dan feragat etmek anlamına geliyor ve bu noktada alt frekansı bir sub ile desteklemek şart oluyor

ikincisi ise kabin malzemesi olarak çok ağır mdf gibi malzemeleri değilde dinleme esnasındaki ses seviyesinde rezonans tepkisi verecek incelikte malzemeler seçerek denemeler yapın tercihen ince doğrama veya ince sunta vb gibi.

keyifli çalışmalar.
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

Meslek: bilgiişlem.

Okunmamış iletigönderen resho » 06 Ağu 2015, 13:11

2 yollu aktif crossover iyi bir fikir ama öncelikle elinizdeki anfinin en az 4 kanallı olması gerekir (mesela Technics 2000'lerde çıkış katları iyi home theater sistemler üretiyordu). Yoksa, elinizdeki stereo anfiye ek olarak kazancı aynı olan tweeter için basit bir anfi (mesela Gainclone) yapmalısınız. Tweeterlar daha az güç gerektirdiği için işiniz kolaylaşır. Elinizdeki anfinin kazancını dökümanlardan veya geri besleme/giriş direnci oranından hesaplayabilabilirsiniz.

Elinizdeki midbass'ın ve tweeter'ın hassasiyet değerlerini db/m olarak biliyor olmalısınız çünkü hassasiyeti daha fazla olan hoparlöre L-pad denilen ve amacı hassasiyeti düşürmek olan 2 direnç bağlamalısınız yoksa hassasiyeti yüksek olanın karakteri ağır basar. Mesela midbass 86 db/m ve tweeter 90 db/m ise, tweeteri L-pad ile -4db aşağı çekmelisiniz. Dirençleri 10W veya daha büyük olarak seçmenizi tavsiye ederim.

Gerekli dirençleri nasıl bağlayacağınızın hesabı ve şeması: http://www.sengpielaudio.com/calculator-Lpad.htm
Kullanıcı avatarı
resho
DIY Audio Fanatiği

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • FİSHER CA-30 amfi
    gönderen kibrit » 24 Tem 2011, 01:15
    5 Cevaplar
    3587 Gösterim