Dekublaj Kondansatörü

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Dekublaj Kondansatörü

Okunmamış iletigönderen sebolof » 04 Mar 2011, 17:34

arkadaşlar anfinin çıkışına koyduğumuz 4700 mf ya da dah üstü de kuplaj kondasatörünü anfiden gelen artıyı kondansatörün +sına kondansatörün -sini de hop un artısına mı giricez yoksa kondasatöre anfiden gelen + yi kondansatörün - sine kondansatörün + sınıda hopun artısına mı gircez tam oalrak nasıl
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Ynt: Dekublaj Kondansatörü

Okunmamış iletigönderen TRABZON1981 » 04 Mar 2011, 17:38

merhaba

amfi çıkışı kondansatörün + ucuna kondansatörün - ucu ise hop.un 4 ucuna gırecek

kolay gelsin.
TRABZON1981
Yeni Üye

İl: TRABZON
Meslek: SURVEYCİ ( TSSR + TK)

Okunmamış iletigönderen sebolof » 04 Mar 2011, 17:40

bende öyle biliyorum ters bağlayınca çalışması mümkün mü?ters bağlı gördüm de bas ses ler çıkıyo du ama yoğunluklu
sebolof
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 04 Mar 2011, 17:59

Benim tercihim simetrik beslemeden yana simetrik besleme kullanılınca amplifikatör çıkışında kondansatör kullanmıyoruz. Bu şekilde amplifikatör katında dev bir elektrolitik kondansatörde yer ayırmamış oluyoruz. Besleme devresinde estra kondansatör kullanıyoruz ama en azından bu kat amplifikatörden ayrı düzenlenebiliyor. Ayrıca simetrik besleme kullanıldığında çıkışta besleme gürültüsü duyma olasılığı tek beslemeye göre çok az oluyor. Sanırım bunun nedeni + ve - beslemedeki gürültü aynı fazda olduğundan birbirini yokediyorlar.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen e_cag » 05 Mar 2011, 01:11

Çıkışta büyük kondansatör, tek kaynak beslenen amplifikatörlerde bulunur (çıkışlar oto ampli entegrelerindeki gibi köprü çıkış değilse). Nasıl bağlandığını örneğin TDA2003 datasheet'indeki tek kaynak beslemeli şemada görebilirsiniz. Bedri hocam da söyleneceği söylemiş. Simetrik beslemeli yapmak her açıdan daha tercih edilir yöntem. Tek kaynak beslemelilerde çıkış kondansatörü sese renk katar yani aslından bir şekilde uzaklaştırır ki hi-fi için pek kabul görecek bir şey değil. Bu kondansatörün + ucunda besleme voltajının yarısı kadar dc bulunur (örneğin 12V besleme ise kondansatörün + ucu ile şase arasında votlmetre ile 6V ölçersiniz). Ters bağlanırsa ses çıkar ama kondansatör pek uzun dayanmaz, ya şişer ya da kondansatörün voltajı besleme voltajının yarısına ancak dayanacak gibiyse gümleyebilir dde.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen sebolof » 05 Mar 2011, 10:47

anfi 2sc5200 ile simetrik yapılmış anfi de yok zaten fakat ufak 100 watt hoparlörler var onun içine 3 tane eski 4700 mf paralel(dirence göre seri olmuş oluyor bildiğiniz gibi) bağlamışlar onlarda tüp şeklinde arka ve ön ucdan çıkan mavi kondasatörler şimdi size durumu anlatayım okulda bilgisayardan zil ve müzik yayını yapmaya çalışıyoruz eski anons sistemi hiç kullanılmamış söktük okul beş kat 5 katınki paralel bağlı biz en üst kattan aşağıya doğaru 8 ohm olan bu kabinleri bağladık çık büyük bişey değiller 50 ye 30 falan içinde 100 watt 8 ohm hoparlör ler var ama çokda iyi değil anfiyide en üst kattan bağladık hoparlöre paralel sesi duyduk 20hm gibi bi değer oluğu için anfiyi çeyrek seste falan açtık ses seviyesi istediğimiz düzeyde soğutucuda fazla aman aman ısınmıyor ılıyor ve 2sc5200 den 2 tane 2sa1943 den de 2 tane bağlamışlar anfide ses biraz bopuk ve bass lı gibi gelmiş anlaşılmamış alt katlarda tam siz ce neden tavsiyeleriniz nelerdir kondansatörleri sökeyim mi düzeltiyim mi
sebolof
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 05 Mar 2011, 13:53

Anladığım kadarıyla hoparlörlerin girişine seri olarak, birbirlerine paralel bağlanmış üç tane kondansatör var. Durum buysa kondansatörler hoparlörleri dcden korumak içindir. Ses boğuk geliyorsa ve dahi sistem de eskiyse bu kondansatörlerin kurumuş olmaları muhtemel. Bir hoparlörde bu kondansatörleri yenileyip deneyebilirsiniz, üçünün yerine bir tane elinizde olan büyükçe bir değerde, mesela 4700uF gibi ve sökeceğiniz eski kondansatörlerle aynı voltaj değerinde bir tane takıp deneyin.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 05 Mar 2011, 13:55

sebolof yazdı:anfi 2sc5200 ile simetrik yapılmış anfi de yok zaten fakat ufak 100 watt hoparlörler var onun içine 3 tane eski 4700 mf paralel(dirence göre seri olmuş oluyor bildiğiniz gibi) bağlamışlar onlarda tüp şeklinde arka ve ön ucdan çıkan mavi kondasatörler şimdi size durumu anlatayım okulda bilgisayardan zil ve müzik yayını yapmaya çalışıyoruz eski anons sistemi hiç kullanılmamış söktük okul beş kat 5 katınki paralel bağlı biz en üst kattan aşağıya doğaru 8 ohm olan bu kabinleri bağladık çık büyük bişey değiller 50 ye 30 falan içinde 100 watt 8 ohm hoparlör ler var ama çokda iyi değil anfiyide en üst kattan bağladık hoparlöre paralel sesi duyduk 20hm gibi bi değer oluğu için anfiyi çeyrek seste falan açtık ses seviyesi istediğimiz düzeyde soğutucuda fazla aman aman ısınmıyor ılıyor ve 2sc5200 den 2 tane 2sa1943 den de 2 tane bağlamışlar anfide ses biraz bopuk ve bass lı gibi gelmiş anlaşılmamış alt katlarda tam siz ce neden tavsiyeleriniz nelerdir kondansatörleri sökeyim mi düzeltiyim mi

Gerçekten ne yazdığınız anlayamadım. Bahsettiğiniz okulun, ilk okul ilmadığını düşünüyorum. Yazı yazarken, okuyanın sizi daha iyi anlayabilmesi için bazı küçük kurallar vardır. Bunlar ilk okulda öğretilir. Tavsiyem, bu kuralların hepsini uygulamasanızda, birkaçını kullansanız daha iyi analşılır olursunuz. Bir cümleye başlarken büyük harfle başlayıp, nokta ile bitirmek. Cümle arasında virgül kullanmak sizi çokdaha anlaşılır yapar. Yazdığınız yukarıdaki paragrafa bir bakın. Ben ne anlatmak istediğinizi anlayamadım. Herşey birbirine geçmiş. Yanlış anlamayın, sizi yermek için değil. Türkçemize hepimiz sahip çıkmalıyız. ;)
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen sebolof » 05 Mar 2011, 22:11

Haklısınız.Özür diliyorum.Şimdi her şeye baştan başlayalım :D.Okulumuzda aes 220 ile çalışan zil sistemi takılı meledi kutusu deniyor ve onların yanında ise binanın (1980) yapımında konulmuş anons sisteminin kutusu var(bazılarının içinde hoparlörleri var bazılarında yok ama hepsinde hat trafosu var).Biz okulumuzda bilgisayardan hem müzik hem de süpper zill programı ile zil yapmak istiyoruz.Ayrıca elimizde kullanılmayan 35x45xx30 boyutlarına yakın kabinler var içinde sadece 100 watt 8 ohm çok ta kaliteli olmayan hoparlörler(4 tane) ile onların girişine seri bağlanmış(anfiden gelen + kondansatörlerin - sine kond.ların + sından da hop un +sına bağlanmış -bence bu ters olmuş gibi-) 3 tane 4700mf 63 volt(aralarında seri bağlı tabi direnç gibi düşünününce paralel oluyor)kondansatör var.Biz bu hoparlörler leri anons sisteminin kutularını sökerek 3 kata bağladık 3. kattan ayrıca paralel olarak anfiyi bağladık ve çalıştırdık anfi(2x2sc5200+2x2sa1943 lü mono) soğutucusu ılıdı master ses çeyrekte idi daha fazla zaten açamıyoruz hoplar biraz sorun çıkarıyor.Ama bu durumda aşağı katlarda sesin çok iyi olmadığını net gelemediğini boğuk geldiğini söylediler,biraz da bas yoğunlukluymuş galiba.Sizce bu sorun nedendir bu şekilde çalıştırmaya devam etsek sorun olur mu eşdeğer direnç hesaba göre(4 tane 8 ohm paralel den) 2 ohm a yaklaşmış oluyor anfi için tehlike yaratır mı tavsiyeleriniz neler?
sebolof
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Havyalı Fil » 12 Eyl 2011, 21:06

Selam..

Kabloları indüktör gibi düşünürsek arkasından gelen kapasitörler 2. dereceden filtre yaratmış oluyor. Amfiden gelen ses trafo-kapasitör ile uzak mesafeye gönderiliyor, bu düzene göre sistemi gözden geçirin bas ses veren hoparlörlerin hattında fazladan trafo-kapasitör olabilir.
Tavsiyem amfi>trafo-kapasitör>hoparlörler şeklinde. Hoparlörleri (aynı iseler) gruplayıp seri bağlarsanız, seri bağlanmış çiftleri de paralel olarak amfiye girerseniz ohm'u yükseltmiş olursunuz, 2 ohm riskli bir değer.

(Vakit yokluğundan hızlı okudum, umarım bir şeyi atlamamışımdır)
Havyalı Fil
Yeni Üye

Meslek: Bilgisayar bakımı -Elektronik

Amplifikatörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir