Match Sorusu

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Match Sorusu

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 12 Oca 2011, 19:41

10040219590290c251942989e0.jpg

Arkadaşlar yukarıdaki şemada paralel bağlanmış çıkış mosfetlerinin MPSA-42--92 transistörleri ile sürüldüğü görünüyor. Bu bağlantı şeklini görünce aklıma şu soru takıldı. Diyelim ki dörder adet çıkış mosfetine sahip bir amplifikatörümüz var. Paralel mosfet olduğunda match etme sorunu nedeniyle bir ton para harcıyoruz. Stereo AV400 amplifikatörünü yapmak için 40 tane mosfet kullandım ben mesela.. elimde yirmi tane mosfet kaldı. Gerçi başka bir amplifikatör için bir takım daha çıkıyor ama... bu match sorunu baya bir masraflı oldu.

Biz mosfetlerimizi yukarıdaki şekildeki sürüş mantığını kullanarak sürsek fakat mosfetleri değil de bu MPSA42'leri match etsek aynı sonucu alabilir miyiz:?. Yani mosfetleri match etmekten kurtulmak istiyorum... olur deyin lütfen :D
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Ynt: Match Sorusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 14 Oca 2011, 18:54

Bedri hocam.

Gelsen şu ras100 ü yap. Bırak bu eşlemeleri. Bizim tarafımızdan denenmiş, beğenilmiş, yapımı kolay, uygun maliyet. Yap, mutlu ol.

Kolay gelsin.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 14 Oca 2011, 19:49

Bedri hocam,

Küçük sinyal transistörlerini eşlemeye evet, güç transistörlerini eşlemeye hayır.

Güç transistörlerinin eşlemesini nasıl yapıyorsunuz merak ettim?

RAS100 için beni bekliyor hocam, siparişlerini pazartesi alıp gönderiyorum. Maalesef yarın da gidemiyorum :(
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 14 Oca 2011, 21:32

Sevgili Ersoy üstadım Ras 100 sırada zaten ilk onu yapacağım ardından LM3886 yapacağım ardından LM4702 ardından PA 0016 devrelerini yapacağım:) Fakat bir arkadaşım AV400 devresinin aynısını istiyor bende mosfet masrafından kurtulmak için ilk konuda bahsettiğim olayı sordum.

Hoparlör hocam küçük sinyal transistörlerini kesinlikle eşlemek gerektiğini artık biliyorum. Zaten takıntılı bir insanım fiyatları da makul olduğundan bu transistörleri eşlemek allahın emri gibi birşey benim için:) Yalnız aklıma takılan nokta şu. Yıllar önce bir kitapta okumutum... dörder adet çıkış transistörü olan bir devre vardı. Bu devreyi açıklayan yazıda yazar, çıkış transistörlerinin paralel bağlanması durumunda hfe değerlerinin çok önemli olduğunu ve çıkış transistörlerinin de eşlenmesi gerektiğini anlatıyordu. Eğer çıkış transistörleri eşlenmezse hfe değeri büyük olan transistörün (yada küçük olan) bir süre sonra üzerine aşırı yük bineceğinden olsa gerek yanacağını yazıyordu. Ayrıntıları net hatırlamıyorum. Zaten o sıralar bu match olayını bilmiyordum . Yazar çıkış transistörlerinin üretimi sırasında üretim zamanı açısından birbirine yakın olan transistörlerin karakterlerinin birbirine yakın olacağını, bu nedenle transistörlerin satın alınırken aynı sıradan hatta yan yana olanlarının seçilerek alınmasını söylüyordu. Bu kadar aklımda kalmış :D

Ben Ras 100 projemde çıkışta paralel mosfet olmadığından çıkış mosfetlerini eşleme yapmayı ihmal etmeye karar verdim.

Eşleme yaparken aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi güç transistörlerini üç bağlantı yuvası olan sokete ayak yaparak ölçü aletinin hfe bölümünde değerlerini ölçüyorum.
Mosfetleri ise alt kısımda resimleri gözüken devre ile yapıyorum.
Eklentiler
hh0001 copy.jpg
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen 400kg » 24 Ekm 2012, 23:25

[quote="Bedri®"]
10040219590290c251942989e0.jpg

slm bedri sorunun cevabını vereyim bu tip sürüş şeklinde de çıkışların meçlenmesi lazım artı sürücü mpsa42 ve 92 lerde meçli olmalı buda çok zor 100lerce mpsa42 ve 92 almak zorunda kalabilirsin.
400kg
DIY Audio Takipçisi

İl: sivas
Meslek: esnaf-öğrenci-sporcu

Okunmamış iletigönderen ta2cjj » 11 Mar 2014, 12:14

Ben malzemeciye komponent almaya gittiğimde digital displayli komponent analizör cihazımla gidiyorum.
Malzemecide alıyorum kutuyu karşıma, NPN,PNP,MOSFET farketmiyor,komponentleri cihaza değdirip anında ekranda sağlam olup olmadıklarını,betalarını,otomatik ayak bağlantılarını,kondansatörlerin ESR değerlerini,kapasite değerlerini vs vs anında görüp öyle alıyorum,anında match edilmiş parçalar da elimde oluyor.
Avuç içi kadar cihazım her zaman cebimde hazır...
transistor tester display.jpg
transistor tester display.jpg (84.16 KiB) 1021 defa görüntülendi

Şafak..
Eklentiler
mos.png
benim tester1.jpg
benim tester1.jpg (76.8 KiB) 1021 defa görüntülendi
ta2cjj
Yeni Üye

İl: Ankara
Meslek: Mad.Müh.

Reklamlar

çok güzelmiş. Yazılımı Hangi Mikrodenetleyici Ynt: Match So

Okunmamış iletigönderen birgitay » 11 Mar 2014, 14:43

http://320volt.com/en/atmega8-lcd-goste ... st-cihazi/
Yapmak isteyenler olursa burada var. Yaparım belki kendime , Mikroişlemci Atmega 8 16pu yeterli olacaktır ....
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 11 Mar 2014, 16:21

Ben malzemeciye komponent almaya gittiğimde digital displayli komponent analizör cihazımla gidiyorum.

Bizim buradaki malzemeciler kesin sopayla kovalar heralde.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Amplifikatörler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir