Amfi'de giriş hassasiyeti

Amplifikatörler » Hoparlör amplifikatörleri, preamplifikatörler hakkında soru ve incelemeleriniz...

Amfi'de giriş hassasiyeti

Okunmamış iletigönderen aka » 11 May 2016, 07:38

Arkadaşlar, ( no name ) ve üzerinde clip indikatörü bulunmayan bir amfinin, maksimum doyuma ulaştığını, yani max giriş voltajını, basitçe nasıl buluruz.?
aka
DIY Audio Takipçisi

İl: Muğla
Meslek: emekli

Ynt: Amfi'de giriş hassasiyeti

Okunmamış iletigönderen chf » 11 May 2016, 09:56

Besleme AC gerilimini(mesela 2x24v) biliyorsanız ve birde kazancı biliyorsanız; bu AC voltajı kazanca bölerseniz yaklaşık bir giriş max seviyesi bulmuş olursunuz...
Mesela gerilim kazancı 30 olsun ; Girişmax=24v(AC)/30=0.8V=800milivolt
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen aka » 11 May 2016, 11:56

sadece besleme gerilimini biliyorum 2X52 V. AC. ama sorum sadece elimdeki amfi için değil, poweramp larda yaşanan sorun bu, bir çoğunda "clipping dedect" zaten var, ama olmayanlar için ne yapılmalı.
Belkide soruyu yanlış sordum, örneğin, elimdeki amfiye bağladığım preamp, yeterli sürmeyebiliyor, yani bazı amfilerde 1v yetmeyebiliyor, 1.5-2 v gibi sürülürse kulak olarak doyuma ulaştığı hissediliyor, ama bunu bilimsel olarak görmek istiyorum,
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen chf » 11 May 2016, 12:30

Amfi çıkışına; zener diyotlu+led+direnç(kendi içinde seri) bir paralel bağlantı gerekiyor basitçe..(Denemedim ama) Yani çıkışın max gerilimi 52 volta çıktığında örneğin ;52 voltluk zener diyodundan led'e akım geçecek ve led yanacak...Alttaki çıkış peak devresi orjinal bir power amfiden alıntıdır.Burdaki zener voltajı amfinin max çıkışına göre seçiliyor..Ya da siz hangi voltajdan sonra led yansın diyorsanız o voltajda bir zener takarak deneyebilirsiniz...
Eklentiler
3.jpg
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen aka » 11 May 2016, 19:59

Şimdi, madem bu örnekten konuşuyoruz gene aynı örnekten devam edeyim, bu ampli çıkışı 52 volta ulaştığında sesi bozmadığını nasıl bileceğiz, yani kural, besleme gerilimi eşittir çıkış gerilimi = max düzgün çıkış seviyesi' midir. bu bana biraz ezbercilik gibi geliyor, belki doğru bir formül olabilir, ama sanıyorum emin olamayız.
Yada şöylede yapabilirim, çıkışa bir skop bağlayıp, sinüsün bozulduğu noktayı bulabilirim, ama girişe kaç Hz uygulamalıyım, bunun bir standart'ı varmıdır ve bu yöntem doğrumudur.
Soru saçma olabilir, kusura bakmayın.
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen chf » 11 May 2016, 20:14

Ben direkt bu formülü yüzeysel olarak verdim aslında.(zaten bir yüksek düzey labaratuvarım da yok :) ).Tabi amfinin nasıl bir max. karakter sergileyeceği profesyonel ölçü aletleri ile belirlenmelidir zaten..Amfi girişine karmaşık(mesela bir gürültü üreteci)bir ses sinyali verilip sonuçtaki -ortalamanın- max.gerilim değeri(yüke göre)belirlenir benim kendi bilgilerime göre. Sonuçta ses sinyali karmaşık bir yapıdadır...Son çıkan power amfi sistemleri; bildiğimiz gibi dijital devre ve ekranlarla donatılıyor artık..Normalde bu ekranlarda sesin dalga yapısıda gösteriliyordur belki de(küçük bir osiloskop gibi).
chf
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen aka » 11 May 2016, 20:35

Anlaşılmıştır, evet ses sinyali karmaşık bir yapıda, o halde seyyar bir clip indikatörü ( sinüs ve kırılmayı gösteren ) yapacaz demektir.
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 11 May 2016, 21:28

aka yazdı:Şimdi, madem bu örnekten konuşuyoruz gene aynı örnekten devam edeyim, bu ampli çıkışı 52 volta ulaştığında sesi bozmadığını nasıl bileceğiz, yani kural, besleme gerilimi eşittir çıkış gerilimi = max düzgün çıkış seviyesi' midir. bu bana biraz ezbercilik gibi geliyor, belki doğru bir formül olabilir, ama sanıyorum emin olamayız.
Yada şöylede yapabilirim, çıkışa bir skop bağlayıp, sinüsün bozulduğu noktayı bulabilirim, ama girişe kaç Hz uygulamalıyım, bunun bir standart'ı varmıdır ve bu yöntem doğrumudur.
Soru saçma olabilir, kusura bakmayın.

Emin olunamaz.
Teknik olarak açıklaması literatürde yer almıştır.
POWER BANDWIDTH (Güç bandı) olarak araştırabilirsiniz. Ancak basit bir anlatımla ve bir iki sayfalık bilgilerle çözüme ulaşamayabilirsiniz.
Güç bandı kavramı amplifikatörün tüm frekans bandını kapsamaktadır ve yük unsuru doğrultusunda karmaşık bir hal almaktadır. Çünkü kullanılan yük (HOPARLÖR) endüktif bir yüktür ve muhtelif frekanslarda değişken empedans içermektedir.
Konu içeriğine dahil edilmesi gereken bir diğer unsur ise DUMPING FACTOR olgusudur.
Yukarda saydığım unsurlar doğrultusunda tüm frekanslarda testten geçirilmiş bir amplinin çıkış karakteristik eğrisi çıkartıldıktan sonra belli kurallar doğrultusunda izlenebilecek yöntem ise:
Giriş sinyal seviyesi hassas bir ölçü aleti ile ölçülebiliyorsa, (PPM ler) bu ölçü aletlerinin göstermiş olduğu değerler doğrultusunda amplinin çıkışının bozulmaya gidip gitmediği temel olarak anlaşılabilmektedir.
Ancak HEADROOM LEVEL denilen özelliğin de bilinmesi ve ne oranda bu toleransın sağlanmış olduğu da işin içerisinde dahil edilmelidir.
NOT:
Çok gelişmiş olarak tasarlanmış bir CLIP INDICATOR, esasen ampli çıkışındaki kırpılmış (Kare dalgaya geçen sinüs) işeretleri gösterse de, belli bir seviyede kırpılma olmadığı sürece aktif olmamaktadır. (Takribi %10)
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Okunmamış iletigönderen aka » 11 May 2016, 21:47

Hımm, iş netleşmeye başladı, " Giriş sinyal seviyesi hassas bir ölçü aleti ile ölçülebiliyorsa ", girişe sabit bir frekans girerek ( belli bir Hz de) seviyeyi takip etmek mümkün olabilir sanıyorum, ama bu kaç Hz olmalı, çünki gördüğüm kadarıyla P.A üzerindeki clip ind. bass ve tiz sinyallerden çok orta seslerde kırpışıyor.
""Çok gelişmiş olarak tasarlanmış bir CLIP INDICATOR, esasen ampli çıkışındaki kırpılmış (Kare dalgaya geçen sinüs) işeretleri gösterse de, belli bir seviyede kırpılma olmadığı sürece aktif olmamaktadır. (Takribi %10)"" demişsiniz, zaten amacım max güçte kaç volt ile sürüleceğini görmek, ve gene buradaki ifadenize bakılırsa, demekki P.A. lar üzerinde gördüğümüz clip ind. lere fazla güvenmememiz gerektiği ortaya çıkıyor, yanlışmı düşünüyorum acaba.
aka
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen onursal » 11 May 2016, 22:46

aka yazdı:Hımm, iş netleşmeye başladı, " Giriş sinyal seviyesi hassas bir ölçü aleti ile ölçülebiliyorsa ", girişe sabit bir frekans girerek ( belli bir Hz de) seviyeyi takip etmek mümkün olabilir sanıyorum, ama bu kaç Hz olmalı, çünki gördüğüm kadarıyla P.A üzerindeki clip ind. bass ve tiz sinyallerden çok orta seslerde kırpışıyor.
""Çok gelişmiş olarak tasarlanmış bir CLIP INDICATOR, esasen ampli çıkışındaki kırpılmış (Kare dalgaya geçen sinüs) işeretleri gösterse de, belli bir seviyede kırpılma olmadığı sürece aktif olmamaktadır. (Takribi %10)"" demişsiniz, zaten amacım max güçte kaç volt ile sürüleceğini görmek, ve gene buradaki ifadenize bakılırsa, demekki P.A. lar üzerinde gördüğümüz clip ind. lere fazla güvenmememiz gerektiği ortaya çıkıyor, yanlışmı düşünüyorum acaba.

Amplinin frekans cevabını bilmeden hangi frekansta diye sorman anlamsızdır.
Amplinin bass kazancı +3 db ise ve sen ölçümlerini 1 KHz temel frekansta yaparsan, bass seslerde (herhangi bir bass frekansında) çoktan kırpılma yaşamışsın demektir.
Aynı zamanda şu olay çok önemlidir.
Bir ampli lineer bir frekans cevabına sahip olsa da belli bir yük altında tüm frekanslarda aynı frekans cevabına sahip olmayabilir. Bunun öncelikli unsuru yükün endüktif olmasından kaynaklanmaktadır.
BASİT BİR ÖRNEK.
Amplimizin tüm frekanslardaki çıkış gerilimi eşit ise;
8 ohm luk örnek yük altındaki davranışları frekanslara göre nasıl olacaktır.
8 ohm luk yük temelde omik olarak alnmış olsa da alçak frekans bölgelerinde bu DC seviyesine yakın olacaktır.
30Hz te 8 0hm, 50Hz te 9 ohm 100Hz te 10 ohm gibi.
Keza frekans yükseldikçe
1KHz te 30 ohm, 5KHz te 50 ohm 10 KHz te 100 ohm gibi atmasyon değerler örnek verilebilir.
Bu durumda amplimizin çıkış gerilim eğrisini GÜÇ BANDI denilen değerleri verecektir.
Yani her frekansa göre çıkış gerilimimiz değişkenlik gösterebilecektir. Bununla beraber çıkış gerilimimizdeki düşüşler yük üzerinde daha fazla akım akıtılması ile güç unsuru dengelenecektir.
Bu durumda amplimizin çıkışındaki clip değerini hangi frekansa göre tespit edebileceğin zor olacaktır. Ama amplinin güç bandını bilirsen (önceden ölçmekle bilinebilir) doğru bir kanaat oluşturabilirsin.
PA lardaki clip indikatörleri bilemem ama benim incelemiş olduğum STUDER A723 (Profesyonel)monitörler %5-%10 civarı kırpılmada clip indikatörleri aktif oluyordu.
Kullanıcı avatarı
onursal
DIY Audio Gurusu

İl: ankara
Meslek: broadcasting

Sonraki

Amplifikatörler

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi