Taşınabilir Kulaklık Amplifikatörü

Head-Fi » Kulaklık filleri için özel alan!! Hoparlörcüler giremez!

Ynt: Taşınabilir Kulaklık Amplifikatörü

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 09 Nis 2011, 15:37

scarab yazdı:opamp olarak ad8397 veya njm4556 gibi yüksek akım kapasiteli bir şeyler kullanmak nasıl olur acaba

Kullanılabilir fakat Türkiye şartlarında bulunması da benim için çok önemli o yüzden şimdilik diğer opamplarla idare edeceğiz :? .
RM36CB yazdı:merhabalar
bu konu hakkında bir bilgim olmadığından yardımcı olamayacağım.bazı terimler bana yabancı.fakat merakımı gidermek istedim.
yaptığınız devreyi kulaklığı güçlendirmek daha fazla performans elde etmek içinmi yapacaksınız?

Evet, devre kulaklık ve kaynaktan daha fazla performans alabilmek için.İyi bir ses kaynağı, kötü preamplifikatör ve kötü güç yükselteçleriyle beraber hiçbir anlam ifade etmez.Benim amacım Sayın Ersoy Bey'in de tabiriyle torklu bir amplifikatör yapıp kulaklıktan maksimum verimi sağlamak.
cagdasbay yazdı:
irfankanisli yazdı:Cagdasbay arkadaşımızın yaptığı vivident kulaklık amfisini (Bu arada çalışmasını takdir ediyorum, ellerine sağlık) seçenekler arasına alıp...

İlk postunuzdaki yorumunuz için teşekkürler bu arada...

Bu da .lyt olarak ares pcb çizimi
headphone amp.rar

Ben teşekkür ederim dosyaları bizimle paylaştığınız için.İnanın çok makbule geçti.En kısa zamanda yapıp sizin devreyi de dinlerim.
hoparlör yazdı: aldığınız kulaklık hayırlı olsun, güzel, ancak çok da iyi kalite değil maalesef. Bu yüzden bahsettiğim devrelerle uğraşmaya değmeyebilir. Daha az güç harcayan ve küçük devreler daha iyi bir seçim olacaktır.

Haklısınız Üstadım, pek de üst segment bir kulaklık değil ama ekonomik şartlar ve gereklilik olarak alınacabilecek en iyi kulaklıkdı benim için :).Şimdilik dediğiniz gibi opamp'lı küçük devrelerle uğraşacağım.İlerleyen zamanda testleri bitirdiğiniz devrenizi paylaşırsanız çok sevinirim.Rod Elliott'un devresini de daa sonraki bir tarihe erteleyeceğiz şimdilik.
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen scarab » 09 Nis 2011, 17:14

jrc4556 eski creative sound blaster 5.1'lerin üzerinde vardı galiba elime geçerse bir deneme yapmayı planlıyorum
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen RM36CB » 09 Nis 2011, 20:11

benim nokia 5800 telefonum var.SHN-5500 PHILIPS GÜRÜLTÜ ÖNLEYİCİ KULAKLIK a sahibim.kulaklığı telefonumda kullanabiliyorum fakat performansı düşük.telefonun çıkışı yetmiyor.ancak kulaklıkta bulunan 1.5V pil sahesinde (dahili olarak kulaklığın kumandasında bulunuyor.performansı arttırmak için.) performansı biraz artıyor ama yinede yetmiyor.acaba bu devre uygunsa bende yapmak isterim.

kulaklığım için ilgili link; http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbi ... =tr&slg=tr
Kullanıcı avatarı
RM36CB
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: Elektrik Teknisyeni

Okunmamış iletigönderen sencer76 » 18 Tem 2011, 04:15

Selam arkadaşlar.Tda 7050 gibi basit ve kaliteli ses veren kulaklık amfisi varken neden opamplı transistörlü gibi devreleri arıyorsunuz anlamadım.Philips yapmış işte 6V ile 32ohm kulaklığınızı parçalar.Yetmedimi iki tane yapıp köprüleyin patlayın.Ukalalık olarak almayın anlamadığım yanlış olduğum bişey varsa lütfen anlatın.Teşekkürler
sencer76
Yeni Üye

Meslek: Simultane,ses,ışık,görüntü tek

Okunmamış iletigönderen nthere » 18 Tem 2011, 14:37

sencer76 yazdı:Selam arkadaşlar.Tda 7050 gibi basit ve kaliteli ses veren kulaklık amfisi varken neden opamplı transistörlü gibi devreleri arıyorsunuz anlamadım.Philips yapmış işte 6V ile 32ohm kulaklığınızı parçalar.Yetmedimi iki tane yapıp köprüleyin patlayın.Ukalalık olarak almayın anlamadığım yanlış olduğum bişey varsa lütfen anlatın.Teşekkürler

Temelde felsefe olarak bazı eksiklikler oldugunu düşünüyorum. Amaç kulaklık yada hoparlör hoplatmak değil, kaliteli ses elde etmek. Kalite kavramı teknik verilerin dışında bir çok kişiye özel parametre ile değişiyor tabi. Ancak en azından teknik veri olarak kaliteyi yakalamak hepimizin ortak noktası. Yoksa ben lambayı severim, öbürü entegre ampli sever, kimi mosfete bayılır kimi darlingtona, kime illede class A der kimisi opampa bayılır, tercih meselesi...
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik müh.

Okunmamış iletigönderen e_cag » 18 Tem 2011, 15:54

Doğrusu burada bulunmamızın temel amacı daha iyisini araştırmak, daha keyifli müzik dinleme yolunda denemeler yaparak iyi vakit geçirmek. Dediğiniz doğrultuda 1000 USD'lık kulaklık amplifikatörlerini yapıp satanlar neye dayanarak satıyor alanlar neden alıyor diye sorgulamak lazım.Yoksa 60W amplfikatörü kulaklıklara bağlayıp hoplama zıplama bir yana ızgara yapmak da elden gelir. :) Ne yapmaya çalıştığımızı anlamak için önce iyi bir hi-fi satıcısını ziyaret edip kaliteli cihazları bir süre dinlemek ve TDAküsür ile karşılaştırmak gerekir. Öbür türlü tek transistörle de ses yükseltilir.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen devirsefa » 08 Oca 2015, 00:24

hoparlör yazdı:Simetri bozulması ciddi bir sorun olabiliyor. Kaliteli pil de daha fazla para demektir.

Bu yüzden Nico'nun tasarımı 9V beslemeli bir kulaklık amfisi yaptım, ancak henüz çalıştırmadım. Mayıs ayında testlerini yapıp sizlere de sunmayı hedefliyorum. Tamamen transistörlü, ancak hedef taşınabilir olurken yüksek kalite sağlamak. Bu taşınabilirlik de pillerin taşınabilir olması, taşıyabiliyorsunuz ama pek de küçük değiller.

Ben gene de opamp'lı bir versiyon tavsiye derim, aldığınız kulaklık hayırlı olsun, güzel, ancak çok da iyi kalite değil maalesef. Bu yüzden bahsettiğim devrelerle uğraşmaya değmeyebilir. Daha az güç harcayan ve küçük devreler daha iyi bir seçim olacaktır.

Benim tavsiyem budur:
http://sound.westhost.com/project109.htm

9V amfi arıyorum ben de. "shure se215" kulaklığım var, 20 ohm. Samsung S3 telefonla kullanmak istiyorum. telefonun ses şiddetinden memnunum ama sesi açtıkça gelen distorsiyon canımı sıkıyor. Ne önerirsiniz?
devirsefa
DIY Audio Fanatiği

Önceki

Head-Fi

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Vivident kulaklık yükselteci :)
    Eklenti(ler) gönderen cagdasbay » 10 Mar 2011, 00:12
    9 Cevaplar