ucuz trafo ve çözümü (denendi)

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

ucuz trafo ve çözümü (denendi)

Okunmamış iletigönderen dregoist » 16 Nis 2010, 00:34

slm
benim şu an kullandığım ve size tavsiye edeceğim amplifikatörlerinizi besleyebileceğeniz ucuz bir önerim olacak.
eski ve ya bozuk bilgisayar UPS yani kesintisiz güç kaynağının içinden çıkan tarfoları kullanamak gibi...bunlar bir çok sitede bozuk şekilde satılıyor ben iki tane 600 bir tane 1000 wattlık bozuk UPS yi 30 ytl ye aldım kargo biraz tuzluydu ama olsun toplam 45 ytl tuttu..
bildiğiniz gibi bu güç kaynaklarının içinden 12 ve ya 24 volt akü gerilimini 220 volt gerlime dönüştürmek için invertör katına bağlı trafolar mevcuttur,bu trafolar genelikle yüksek güçlü olur
örnek verecek olursak 600 watt bir UPS içinden teorik olarak 600 watt bir tarfo olması gereklidir tabi kaliteli olması kaydıyla kaliteli olmasa bile 300wattan az çıkmaz emin olun.bunların iki tane 10v çıkışı olur simetriktir asıl güç bunlardadır bunun yanında genellikle 14v geri besleme ve 18-20 volt bir ek besleme kısmı daha mevcuttur.
10v olan kısımları DC ye çevirirsek yaklaşık 2x14volt en az 300 watt besleme kaynağımız olur ayrıca diğer kısımları da dc ye çevirirsek preamp için ek güç kaynağı olarak görev yapacaktır.benim şu ana kullandığım hazır oto amplifikatöründe bu güç kaynağı bağlı ve 150W köprü bağlantıda kesinlikle baslarda boğulma yok (20000mf çıkış köndansatörü bağlı). aynı sistemi aynı ses giriş seviyesiyle aküyle(60A) de denedim aküyle aynı verimde. en kısa zamanda resimlerini de koyacağım.
hazır sistemlerinizde ve ya kendi yapımınız olan amplifikatörlerde denemenizi tavsiye ederim.
ayrıca iki taneyi seri bağalama ve orta ve orta uç çıkarma şansınızda var.tabii aynı marka olmak kaydıyla.
vakit ayıranlara tşk
dregoist
Yeni Üye

İl: giresun
Meslek: doktor

Ynt: ucuz trafo ve çözümü (denendi)

Okunmamış iletigönderen e_cag » 16 Nis 2010, 08:59

Denediğim bir çözüm. UPS trafolarının çıkış voltajlarının içlerindeki akü voltaj ve sayısına göre değişebileceğini eklemek isterim. Elime geçenlerden bazıları 2x 6.5-7V büyük bir ups'ten çıkan birisi ise 2x 14.5V oldu. Aynı modelden iki tane bulduğum da oldu bazen, onları ayrık sekonderli tek trafo gibi kullandım birer uçlarını ortak kullanarak. En son deneyip 2x14.5V olduğunu gördüğümü ise RAS10'da kullanacağım. Kesin olansa yüksek akım kapasiteleri. Sekonder sarımlarının tel çapı 1.5mm'den aşağı çıkmadı bulduklarımın.

Bunun yanında trafonun üzerindeki telden biraz daha küçük çaplı parça emaye tel bulunabilirse sekonderi tekrar sarmaya çalışmak da mümkün ki zahmetli de olsa öğrenmek için bir kez deneyip başarıya ulaştığım bir çözüm oldu. 2x9V trafoyu 2x15'e dönüştürdüm. Akım kapasitesinin hesabına girmek yerine piyasa bobinajcılarından fikir alarak 2mm sekonder yerine 1mm kullandım ki kabaca 3A kadar akımı rahatça sağlayabileceği söylendi. Mesele nüveyi düzgün sökmekten, primer uçlarına zarar vermemekten, eski sekonderi sökerken ve yenisini sararken tur saymaktan ibaret. Bir de işin hesaplı olması açısından yeni sekonder olarak kullanılacak teli (ben 30 m kadar kullanmıştım) temin edecek tanıdık bobinajcı lazım ki bu işle tekrar uğraşmaktan beni alıkoyacak tek koşul bu.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Ynt: ucuz trafo ve çözümü (denendi)

Okunmamış iletigönderen miriel » 16 Nis 2010, 14:51

Çok mantıklı bi düşünce, paylaşımınız için teşekkür ederim. Bende güçlü bir regule devre ettim ve 2 trafo kullandım ama trafolar yinede yetersiz. Bu paylasımla nette biraz araştırma yapayım :)
İnanç GÜMÜŞLER
Kullanıcı avatarı
miriel
DIY Audio Gurusu

İl: RİZE
Meslek: Makina Mühendisi

Güç Kaynakları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Trafo girişleri bilinmeyen trafo