Trafoma dogrultma devresi yapamıyorum

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Trafoma dogrultma devresi yapamıyorum

Okunmamış iletigönderen emre_kalay » 19 Haz 2011, 16:46

zunda yazdı:
4685.jpg
10 adet çıkış görünüyor şu sagdaki 3 çıkış sanki simetrik ve 10 vac gibi ki ton katının enerjisi gibi sonra şu 5 uçta yolların kalınlıgına bakılırsa anfi besleme çıkışı ama tek orta uç (zira benzeri trafo bende var 2*38 ve 2*18 çıkış aynı ortak ucu kullanıyor)soldaki 2 ince bakır yol çıkışta muhtemelen 5vac cıvarıdırki ledler için kullanılmıştırlar. anlatım sırası fotoya göre sagdan sola yapılmıştır sen olçum yaparken sagdan 6.ucu gnd kabul et o 5li grubu bir ölç koay gelsin

6 uç gnd mi şimdi ölçtügüm zaman -0 olan gnd mi oluyo çünkü sagdan 1 ci öle gösteriyor bnde öle yaptım
emre_kalay
Yeni Üye

İl: izmir
Meslek: elektronik

Okunmamış iletigönderen zunda » 19 Haz 2011, 17:03

trafonun kalın yolları olan plaket üzerindeki o 5li grup varya onların ortasını 0 diye düşünüyorum onun sagını solunu olç muhtemeldirki 2*18 bulursun birisini 2*32 cıvarında bulursun digerini bunlar anfi beslemede kullanılmışlardır en sagdaki 3 uç da simetriktir onlarında ortadaki uçları gnd sagı solu canlıdır 10 v cıvarıdır ton katını beslemiştir en soldaki 2 adet çıkışta asimetrik 5 v cıvarıdır ledleri falan yakmışlardır özetle sag 3 üç bir grub sonraki 5 uç 2ci grup sol 2 uçda diger grubdur zaten plaketteki yolların durumundanda anlaşılmakta
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

İl: kütahya
Meslek: revizör.

Okunmamış iletigönderen emre_kalay » 19 Haz 2011, 17:22

zunda yazdı:trafonun kalın yolları olan plaket üzerindeki o 5li grup varya onların ortasını 0 diye düşünüyorum onun sagını solunu olç muhtemeldirki 2*18 bulursun birisini 2*32 cıvarında bulursun digerini bunlar anfi beslemede kullanılmışlardır en sagdaki 3 uç da simetriktir onlarında ortadaki uçları gnd sagı solu canlıdır 10 v cıvarıdır ton katını beslemiştir en soldaki 2 adet çıkışta asimetrik 5 v cıvarıdır ledleri falan yakmışlardır özetle sag 3 üç bir grub sonraki 5 uç 2ci grup sol 2 uçda diger grubdur zaten plaketteki yolların durumundanda anlaşılmakta

sagol çok işime yaradı peki bnde köprü diyot var köprü diyodun Dc çıkışına konsdastör baglamask olurmu bide baglarsak iki tane baglamak gerekiyo seri mi paralel mi baglıcam ?
emre_kalay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen zunda » 19 Haz 2011, 17:41

filtreleme için ve devrenin ani enerji ihtiyaçları için yüksek kapasiteli en azından 2 adet simetrik besleme için elektrolitik kond şart ayrıca 2 adette 100nf 63 voll polyester gerkli polyesterleri elektrolitiklerin bacaklarına lehimlersin yani paralelleme işini yapmış olrsun.kapasiteli kond larıda önse 1.5 mm antigron kablo teli ile artı ve eksi uçları kısacık şekilde yan yana lehimle(dikkat et bbirinin artı ucu digerinin eksi ucu boşta olacak) sonrasında trafo canlı uçları köprü diyoda bagla bagladıgın uçların gnd sinden kablo çekip şu kondansatörlere bagladığın antigrona lehimle bu gnd miz olacak devamında köprünün artı çıkışını boş olan kondansatörün artısına köprü eksi çikişıda yine kondansatörün eksi ucuna baglayacagız ama dikkatli ol yanlış baglama anlayamamış isen deneme bunları tamamladınkmı dogrultma ve filtreleme tamam akabinde kodansatörleri birleştirdiğimiz yreden çekecegin kablo gnd eksi uçtan alacagın kablo besleme eksisi kond artı uçtanalacağın kabloda besleme artı olur oldukça basit ama anlamamış iseniz yapmayın aklıma geldi sorununuzun çözümünde yardımcı olabilir konuyu sonuna kadar incele entegreli-guc-yukseltecleri/3886-gain-clone-t1213.html
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen emre_kalay » 19 Haz 2011, 17:53

zunda yazdı:filtreleme için ve devrenin ani enerji ihtiyaçları için yüksek kapasiteli en azından 2 adet simetrik besleme için elektrolitik kond şart ayrıca 2 adette 100nf 63 voll polyester gerkli polyesterleri elektrolitiklerin bacaklarına lehimlersin yani paralelleme işini yapmış olrsun.kapasiteli kond larıda önse 1.5 mm antigron kablo teli ile artı ve eksi uçları kısacık şekilde yan yana lehimle(dikkat et bbirinin artı ucu digerinin eksi ucu boşta olacak) sonrasında trafo canlı uçları köprü diyoda bagla bagladıgın uçların gnd sinden kablo çekip şu kondansatörlere bagladığın antigrona lehimle bu gnd miz olacak devamında köprünün artı çıkışını boş olan kondansatörün artısına köprü eksi çikişıda yine kondansatörün eksi ucuna baglayacagız ama dikkatli ol yanlış baglama anlayamamış isen deneme bunları tamamladınkmı dogrultma ve filtreleme tamam akabinde kodansatörleri birleştirdiğimiz yreden çekecegin kablo gnd eksi uçtan alacagın kablo besleme eksisi kond artı uçtanalacağın kabloda besleme artı olur oldukça basit ama anlamamış iseniz yapmayın aklıma geldi sorununuzun çözümünde yardımcı olabilir konuyu sonuna kadar incele entegreli-guc-yukseltecleri/3886-gain-clone-
t1213.html

açık devre şeması varmı :)) elimde malzemeler var ama pertinaks yok uzay yapacagım şimdilik
emre_kalay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen zunda » 19 Haz 2011, 18:06

oradaki resimden anlatmaya çalıştığım uzay montajını çok kolay uygulayabilirsiniz
Kullanıcı avatarı
zunda
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen emre_kalay » 21 Haz 2011, 14:08

emre_kalay yazdı:
zunda yazdı:filtreleme için ve devrenin ani enerji ihtiyaçları için yüksek kapasiteli en azından 2 adet simetrik besleme için elektrolitik kond şart ayrıca 2 adette 100nf 63 voll polyester gerkli polyesterleri elektrolitiklerin bacaklarına lehimlersin yani paralelleme işini yapmış olrsun.kapasiteli kond larıda önse 1.5 mm antigron kablo teli ile artı ve eksi uçları kısacık şekilde yan yana lehimle(dikkat et bbirinin artı ucu digerinin eksi ucu boşta olacak) sonrasında trafo canlı uçları köprü diyoda bagla bagladıgın uçların gnd sinden kablo çekip şu kondansatörlere bagladığın antigrona lehimle bu gnd miz olacak devamında köprünün artı çıkışını boş olan kondansatörün artısına köprü eksi çikişıda yine kondansatörün eksi ucuna baglayacagız ama dikkatli ol yanlış baglama anlayamamış isen deneme bunları tamamladınkmı dogrultma ve filtreleme tamam akabinde kodansatörleri birleştirdiğimiz yreden çekecegin kablo gnd eksi uçtan alacagın kablo besleme eksisi kond artı uçtanalacağın kabloda besleme artı olur oldukça basit ama anlamamış iseniz yapmayın aklıma geldi sorununuzun çözümünde yardımcı olabilir konuyu sonuna kadar incele entegreli-guc-yukseltecleri/3886-gain-clone-
t1213.html

kardeş
sonrasında trafo canlı uçları köprü diyoda bagla bagladıgın uçların gnd sinden kablo çekip şu kondansatörlere bagladığın antigrona lehimle bu nnu anlayamadım antigrona fln kafamı karıştırdın bildigin kablo da bagladıgın uçun neresinde gnd hdi buldum kontastörün + sınamı - sinemi baglancak
emre_kalay
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen emre_kalay » 21 Haz 2011, 19:12

kardeş bn hala sunu anlamış deyilin ben 2*30 istiyorum trafoda buldu stk4241 için bu 2 30 voltu cevirip amfiyemi vercem sadece 1 tane 30 voltmu vercem bide büyük sorunum GND yi bulamıyorum devremde GND siz çalışmıyor :( :( :( :( :(
emre_kalay
Yeni Üye

Önceki

Güç Kaynakları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir