Trafo arayışları

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Trafo arayışları

Okunmamış iletigönderen Hazar » 18 Ekm 2009, 22:45

Lambalı amplifikatör dünyasına ben de adım atmaya çalışıyorum. Futterman beyefendinin geliştirdiği OTL çıkış yüzünden çıkış trafosuna ihtiyacım yok. Fakat, lambalarımızı yakabilmek için bir besleme trafosuna ihtiyacımız halen var.

Hammond 370DAX arıyorum aslında. Nedir özelliği; universal primer barındırıyor ve 260-0-260 V @ 90 mA DC + 6,3 V CT @ 3,5 A çıkışa sahip. Universal olması benim istediğim bir özellik değil, sadece 220V primeri de olsa yeter. Şimdi, illa Hammond dersem sağlam bir para ödemem gerekecek gibime geliyor, bu yüzden illa Hammond demiyorum, bu özellikleri sağlayan bir trafo diyorum. Bunun Türk malı olup hazırı var mıdır, yoksa sardırmalı mıyız, sardıracaksam da nerede sardırayım, Tormak uygun mu mesela?

Saygılar
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Ynt: Trafo arayışları

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 19 Ekm 2009, 13:44

Merhaba sayın Hazar,

Öncelikle lambalı amplifikatör dünyasına adım atmak güzel bir olgu, yanlız neden OTL çıkış katı ile bu adımı atmak istediğinizi anlamadım.

OTL çıkışlı (trafosuz-kapasitif) amplifikatörlerin tasarımı çok eskiye dayanır,çıkış devresinde kapasitör olması gerektiğinden ötürü kapasitörlerin yüksek voltaj(300-500v) altında müziğin bazı yüksek frekanslı ve komplex pasajlarında kısa devre olabilmeleri sonucunda imalattan kaldırıldılar.Tavsiyem çıkış trafolu bir lambalı amplifikatöre terfii etmenizde olacaktır.

Bunun yanında trafo için söyleyebileceklerim , işin eğer maliyet yönünü biraz daha zorlamak istiyorsanız dışarıdan almanız tavsiye olunur.Lakin yerli kaynaklarla bu işi temelli kapatmak istiyorsanız tormak trafo (özellikle toroidal için) sizinde bahsettiğiniz üzere uygundur lakin ürettiği trafoların vınıltı düzeyinin tam olarak '' iyi' olduğunu söyleyemem gördüğüm ve işittiğim kadar..

Yine Ayfa trafo var ama bildiğim kadar toroid trafo sarmıyolar kötü trafo sarmazlar lakin bizim Türk firmalarının audıo ağırlıklı (standardına uyan) düşük vınıltı düzeyli trafolar ürettiklerini söylemek zor olsa gerek..

Öte yandan Eka trafoda bu iş için uygun bir firma ve trafolarının tormaktan daha kaliteli olduğunu duydum.Şahsen tercihim bu yönde olurdu ..

Başarılar.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen nthere » 19 Ekm 2009, 15:38

Toroid trafolarım geçen hafta geldi eka trafodan. Karaköydeki şubeleri 1 aylıgına tatile girmiş. Siparişi Ankaradan aldılar ve 2 gün sonra elime geçti.
Kullanmak nasip olmadı vınıltı yapıyormu bilmiyorum ama gayet güzel gözüküyorlar. Fiyat için bilginiz olması açısından aldıklarımı söyliyeyim.
220V girişli ayrık 2*18V çıkışlı 120VA 2 adet toroidal ve bir adet 220V girişli 1*12V çıkışlı 20VA toroid toplam 140tl fiyata geldi.
Kullanıcı avatarı
nthere
DIY Audio Takipçisi

Meslek: elektronik müh.

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 19 Ekm 2009, 16:32

Trafonun iki önemli malzemesi var. Birisi galvanizli sac, diğeri de bakır kablo. Bizim memlekette dünya standartlarında kaliteli kablo üretiliyor, parasını verip araştırınca da iyi malzeme bulmak mümkün.

Ancak trafo konusunda aynı iyimserlik maalesef sözkonusu değil. Ama imkansız da değil.

Besleme trafolarını Tormak vb. yerlerde sardırabilirsiniz, belirli bir kaliteye kadar sorun yok. Ancak asıl sorun kalitenin oldukça yüksek olması gereken durumlarda ortaya çıkıyor. Maalesef memlekette kullanılan galvanizli sac kalite oldukça düşük. Eğer adetli olarak sardıracaksanız seçme şansınız var, yoksa genelde ne gidiyorsa o malzemeden yapılıyor.

Kısacası ses devreleri için kullanılan çıkış trafolarını yüksek kaliteli galvanizli sacdan, kaliteli verniklenmiş ve fırınlanmış (bakır kablonun mikron seviyedeki kımıldamaları bile vınıltı yapar), kaliteli bakır kablodan yapılmış trafo yok gibi birşey, yaptırmak da sükut-u hayal :(

Çıkış tarafoları için dışarıdan sipariş vermek lazım, inanın burada imal ettirmekten ucuza gelir, sonuç da garanti.

Hoparlör filtrelerinde de durum aynıdır. Hava göbekli bobinleri araştırırken öğrenmiştim.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Güç Kaynakları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Trafo girişleri bilinmeyen trafo
    1, 2gönderen darkbluedragon » 23 Ağu 2012, 15:04
    12 Cevaplar
    3072 Gösterim