tek batarya ile +18 ve -18 v almak?

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

tek batarya ile +18 ve -18 v almak?

Okunmamış iletigönderen murti » 03 Şub 2010, 15:39

Arkadaşlar merhaba ben foruma yeni üyeyim
benim şöyle bir sorum olacak sizlere

elimde 1 adet 24 v 7 ah lik akü var.. Bir dac cihazı için akülü besleme yapmayı planlıyorum dac için +18 ve -18 volt gerekli ve ben dac ın içindeki 7818 ve 7918 regülatorlerinin girişlerine bu elimdeki 1 adet 24 voltluk aküden artı ve eksi girişlere dikkat ederek bağlarsam çıkışta +18 ve -18v elde edebilir miyim ?

Saygılar
murti
Yeni Üye

İl: istanbul

Ynt: tek batarya ile +18 ve -18 v almak?

Okunmamış iletigönderen Hazar » 03 Şub 2010, 18:52

Merhabalar.

Tek kaynağı bölerek ters gerilimi oluşturma tekniğine "floating(veya virtual) ground" adı verilir. Bu tekniği kullanarak elinizdeki potansiyel farkını ikiye bölerek ters gerilimlerde kullanabilirsiniz. Eğer 30mA civarından fazla bir akım çekmeyecekseniz oldukça basit bir şekilde klasik TLE2426 kullanarak isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Daha yüksek akımlar için buffer kullanılabilir; discrete elemanlar kullanarak kendi bölücünüzü de yapmanız mümkün. CMOY kulaklık amplifikatörlerinin besleme sayfasında çok güzel açıklamalar mevcuttur, öneririm: http://tangentsoft.net/elec/vgrounds.html

Burada sorun; +-18V elde edebilmeniz için 36V'luk bir kaynağa ihtiyacınızın olması. Basit (ve gürültüsüz; Step-Up converterlar kullanabiliriz fakat bu sistemi aküden besleme isteğinizin kalbinde maksimum DC kalitesi almak olduğunu düşünüyorum) bir metodla 24V'u 36V yapmak mümkün değildir. İki adet 24V akü kullanmanız en basit (ve gürültüsüz!) çözüm olacaktır.

DAC'ınızın 36V'luk beslemesi ilgimi çekti, ne tür bir DAC bu?
Görüşmek üzere.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen murti » 03 Şub 2010, 19:17

Sayın Hazar
Yaptığınız açıklama için teşekkür ederim..
Bahsettiğim dac Benchmark Dac1
murti
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen sebolof » 03 Şub 2010, 21:20

elimde şöle devreler var ama kalitesi konusunda bişey söyleyemem ama regüle ile sorun olmaz ve watt ı yüksek olsun
Eklentiler
simetrik.jpg
tek kaynaktan simetrik besleme
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Okunmamış iletigönderen Hazar » 03 Şub 2010, 21:36

sebolof yazdı:elimde şöle devreler var ama kalitesi konusunda bişey söyleyemem ama regüle ile sorun olmaz ve watt ı yüksek olsun

Sn. sebolof, akü ile besleme sorulmuş. Trafo ve doğrultucunun soru ile pek alakası yok

--
Sn. murti, Benchmark DAC1 beklemediğim bir cevaptı öncelikle :D Modifiye yaparak seste geliştirme midir amaç, yoksa sistemi taşınabilir kılmak mı?
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen sebolof » 04 Şub 2010, 00:39

dikkatli okumadım :D pardon ama 3 tane direnç ile yapabilirsin üç tane direnci seri bağla (özdeş) değri tam bilmiyorum ama 10k ile 100k deneyebilirsin hazarın dediği gibi gerilim yarıya düşecektir.aşağıda öreneği var
[attachment=0]simetrikleştir.jpg[/attchment]
yanlış bişey varsa arkadaşlar düzeltsin
Eklentiler
simetrikleştir.jpg
simetrikleştirme
simetrikleştir.jpg (20.88 KiB) 1579 defa görüntülendi
sebolof
DIY Audio Fanatiği

İl: niğde

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 04 Şub 2010, 01:32

Kaynaktan çekilen akıma göre o direnç değerleri değişir.
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen murti » 04 Şub 2010, 10:03

Hazar yazdı:Sn. murti, Benchmark DAC1 beklemediğim bir cevaptı öncelikle :D Modifiye yaparak seste geliştirme midir amaç, yoksa sistemi taşınabilir kılmak mı?

Evet seste daha da iyileştirme..
zaten bu amaçla cihazın toroidal trafosunu dışarı aldım ama bir de batarya besleme denemek istedim ama fazla akü kullanmak gereği işi zora sokuyor akülerin sarj zahmeti ve ömürleri gibi faktorler nedeni ile.. Teşekkürler.
murti
Yeni Üye

Güç Kaynakları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir