Regülasyon ile batarya kalitesi

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Regülasyon ile batarya kalitesi

Okunmamış iletigönderen djmalan » 15 Eyl 2009, 15:12

Arkadaşalar ,regüle devreleri gerçek anlamda batarya kadar temiz bir DC gerilim verebilirlermi?
En son djmalan tarafından, 15 Eyl 2009, 15:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Cevap: Regülasyon ile atarya kalitesi

Okunmamış iletigönderen e_cag » 15 Eyl 2009, 15:43

Maliyetine katlanılırsa pratikte çok çok yaklaşılır ama teoride imkansız. Bataryada elektron hareketi tek yönde doğup devam ediyor. Ne kadar iyisi mümkündür bilmiyorum gerçi. Mesela TSE'nin elektriksel kalibrasyon laboratuarlarındaki cihazların mantığa sığmaz özelliklerde olduğunu hatırlıyorum :o :shock: :D . Fiyatları da pek mantıklı sayılmazdı.

En güzeli skop eşliğinde deneyerek uygun maliyetle mümkün olanı yakalamaya çalışmak. Single ended class a için bile batarya düşünmedim kendi adıma. Bataryası, şarj devresi, sınırlı kullanım süresi ve zamanla bataryaların ömür tamamlamaları sürekli masraf kapısı. Onun yerine 300-500.000uF kapasitör bankası kurmaya yönelirim, hiç olmazsa birkaç yıl rahat ederim.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Cevap: Regülasyon ile batarya kalitesi

Okunmamış iletigönderen djmalan » 15 Eyl 2009, 16:00

Benim amacım böyle bir besleme devresini amplifikatör çıkış katın da değilde ,Preamplifikatör ve benzeri devrelerin beslemesinde kullanmak ,öbür türlü gerçekten bana da pek mantıklı gelmiyor.Asıl amacım yılanın kafasını küçükken ezmek :mrgreen:
Scop ile daha önce denemiş arkadaş varsa lütfen paylaşsın.Benimde takıntım dip gürültüsü dedikleri 50hz. şebeke gürültüsü :D
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e_cag » 15 Eyl 2009, 17:17

Forumdaki ve site anasayfasındaki prelerin besleme katlarına bak istersen önce; belki fikir verirler. Sonuçta preamplilerin çok daha duyarlı olduğu biliniyor ve sitedeki projelerde de beslemenin mümkün olan hassasiyetle ele alındığını düşünüyorum. Dip gürültüsünün başlıca nedeni ise beslemeden çok şase döngüsü. Minicik bir hata, bir fazla bağlantı bile beslemeden artan gürültünün abarmasına neden oluyor. Sonuçta önü alınmayacak birşey değil. Skop olsa ben de incelemek isterdim...
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 15 Eyl 2009, 17:20

Aslında besleme diyotlarına paralel 10nF kondansatör ve bol kondansatörlü bir regüle devresi yaptığımızda bu gürültünün önüne geçilebiliyor (her 220V şebekesi için olmayabilir :roll: )
Preamplifikatör için uygun olabilir çünkü düşük akım çekiyorlar forumdan s. Noyan yaptığı DAC ta bataryalı bir besleme sistemi kullanmıştı aslında o gürültüyü en iyi şekilde endüstriyel yollarla yok etmenin yöntemi iyi bir smps devresinden çıkar ama smps devreleriyle beslenmiş audıo katlarında sinüs sinyal kırması gibi bir durum oluştuğu için buda mantıklı değil.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen djmalan » 15 Eyl 2009, 23:31

Aslında normalde sorun yok ama , hem adaptör ile hem pil ile deniyorum,şimdiye kadar pil kalitesini hiçbir zaman yakalayamadım ,bobinli filtre olayını hiç denemedim nedense ,deneyen varmı ,yada anahtarlamalı step down regulatörler ile sonuç nasıl oluyor acaba?
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 16 Eyl 2009, 15:31

Batarya ile beslenen devrenin kalitesine kısmen ulaşmak çok zor sadece yakın biçimde verim alınabilir, ama batarya gibi olacağını zannetmem.Bobinli filitre olayı trafo ve swich mode güç kaynakları girişlerinde kücük ripple voltajlarını bastırmak ve bunların oluşturduğu olağan parazitel etkileri indirgemek için güzel ve olması gereken bir seçim ,trafodan ve regülatör diyotlarından sonrada kondansatörlere seri biçimde konulması çok daha düz bir DC akım elde etmemize yarar(self bobini).

Diğer yandan Step Down regülatörler PWM tekniğinde çalıştığı için kare dalga kullanırlar bu kare dalga küçük bir zaman diliminde regülatör çıkışında çok fazla ripple e bir nevi voltaj değişimine neden olur,Voltmetre ile baktığımızda voltaj sabit görünür fakat skop ile hassas olarak incelediğimizde gerilimin saniye içinde ne kadar alçalıp yükseldiğini görürüz (bu aynen karde dalganın alçalıp yükselmesi gibi) bu yüzden bu işin konuda hassas tasarımcıları Step Down regülatör kullanmayı sevmezler öte yandan bu ani yükselip alçalma anahtarlama gürültüsü denen bir olayın oluşmasına neden olur diyorlar o konuda fazla bilgi veremeyeceğim ama benim izlenimim çok şaaşalı bir regülatör katı yapmayacaksanız (sürücü katları için) Step Down regülatörlerin çok uygun olacağıdır ama diğerinden bilhassa iyi değil!
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Güç Kaynakları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir