Nihayet SMPS yi bitirdim

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Nihayet SMPS yi bitirdim

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 02 Arl 2011, 23:21

Daha evvel oto amfisi yapmak istedigime dair bir baslık açmıstım.Bu projemin ilk ayagı olan smps bolumunu nihayet bitti ve ilk denemelerini bu kasam yaptım.Trafoyu kendim sardım etd39 nuve uzerinde primer 5x0,5lik telden 2x4 tur sekonder 2x0,8lik telden 2x9 tur olarak sardım çıkıştan ölçtügüm voltaj 2x26 volt civarı.Çıkış boşta iken yaklasık 450ma akım cekiyor.
Ve bir kaç resim....
Kaynak:http://sound.westhost.com/project89.htm

Devreyi son olarak stk4122 li amfi devresinde denedim fakat bu denemede 56R 2W direncler kavrulacak derecede ısındıgını fark ettim.Sanırım direnc degerini bir miktar buyutucem.Karsılastıgım tek sorun simdilik bu.
Eklentiler
SAM_0354.JPG
2 adet 100W ampul denemesi cıkıs voltajı bir miktar yukseldi yani devremizde voltaj cokmesi gibi bir durum su an icin yok...
SAM_0353.JPG
100W ampulun cektigi akım
SAM_0352.JPG
Bu resimde 100W lık bir ampul baglı giriş voltajı 12,5V
SAM_0356.JPG
SAM_0355.JPG
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

İl: KOCAELİ
Meslek: Genel Çırak

Ynt: Nihayet SMPS yi bitirdim

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 03 Arl 2011, 14:36

elinze sağlık vede hayırlı olsun...
devrenin şema ve pcbsini paylaşırsanız daha güzel olur kanısındayım yapmak isteyenler için kolaylık olur...tabi nette bir süre var diye bilirsniz ama burda paylaşmanız daha güzel olurdu denenmiş şema ve pcb olarak...

ısınan 56ohm direnc muhtemelen mosfetleri koruyan snubber devresnie ait bir direnc. degerini yükseltirseniz mosfetler tehlikeye girebilir bu sebeble direnç degerini yükseltmek yerine direncin gücünü yükseltin derim. 2watt yerine 5watt yapın...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 03 Arl 2011, 20:56

Devrenin lyt dosyasını tabiki paylasıcam sadece uzerinde biraz duzeltmeler yapmam gerekiyor zira resimlerden de anlasılacagı uzere cıkıs kond bulundugu bolum biraz sıkısık yapmak isteyenler sıkıntı yasayabilir.Ayrıca wattlı direnclerin watını buyutursem o kısmı da duzenlemem gerekecek...Herkese kolay gelsin...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen dhan000 » 03 Arl 2011, 21:16

bana pekte sıkışık gelmedi direnç için bile yer var görünüyor...yollar ne kadar kısa olursa o kadar iyi diye biliyorum...hatta pwm enteğresinin olduğu yer biraz daha sıkıştırılabilir...
dhan000
DIY Audio Fanatiği

İl: adana

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 04 Arl 2011, 02:44

Yok yok sıkısık hızlı diyotlar trafoya temas ediyor hatta biraz diyotları kond.lere dogru yatırmak zorunda kaldım ayrıca cıkısdaki kond.birbirine temas ediyor daha buyuk caplı kond.ler oraya sıgmayacak...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 04 Arl 2011, 19:22

Çok güzel bir devre olmuş elinize sağlık:)
Trafo sararken kullandığınız bobinleri formulde yerine koyduğunuzda kaç mm tel yazdığınızı merak ettim. 2,5mm'lik bir tele eşdeğer olmuyor değil mi?
Merakla devrenin dosyalarıyla bitmiş halini görmeyi bekliyorum. Kolay gelsin:)
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 05 Arl 2011, 17:01

Bedri hocam trafoyu sararken ben herhangi bir hesaplama yapmadım dogrusu esp nin proje sayfasında 0,5 lik telden sarıldıgı yazıyordu yazıyı takip ettiginizde sizde trafo sarımı hakkındaki ayrıntıları goreceksiniz ayrıca bu sekilde sarmak sarım işini de oldukca kolaylastırıyor tek dez avantajı uclarını sıyırırken ciddi sabır gerektiriyor.Sekonderi elimde 0,5lik tel kalmadıgından daha onceden elimde olan ei33 u sokup onun tellerini kullandım bu devre 150W gibi bir guc verirse benim beklentimi karsılayacak zira kullanacagım gucu 100W gibi planlıyorum sayet birde oto amfi kasası bulabilirsem smps+amfi aynı pcb uzerinde daha sık duracagını dusunuyorum...Kalın saglıcakla...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 07 Arl 2011, 11:53

Snubber direnclerinin ısınma problemini cozdum direnclere seri baglı 100nf olan kapasitorleri 10nf yapınca ısınma falan kalmadı.Olayın teknik acıklamasını yapamıycam fakat trafonun primer sarımından supheleniyorum cunku ben trafoyu sararken proje sayfasında bulunan sarım resimlerinin alt kısmındaki acıklamaları dikkate almıstım ve bu yuzden primeri 4 tur sardım fakat rod eliot amca kendi modifikasyonunda primeri 5 tur sarmıs sorunun bu olabilecegini dusunuyorum ayrıca 10nf kapasitorleri yuksek voltajlı(530v) olanlardan taktım yapacak olan arkadaslar bunları dikkate alsın su anda smps cıkıs voltajı cok stabil ve neredeyse tam simetri yaklasık 10dk 100w lık ampulu yakılı durumda gozlemledim sadece 0.1v oynama oldu moslarda sogutucu olmamasına ragmen sadece ılıdılar.Bu arada mos olarak ben irfz48n kullandım.
Buyrun bu da lyt dosyası...
http://www.upload.gen.tr/d.php/www/2xob ... u.LYT.html
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hamist » 07 Arl 2011, 12:26

tiger41 yazdı:Snubber direnclerinin ısınma problemini cozdum direnclere seri baglı 100nf olan kapasitorleri 10nf yapınca ısınma falan kalmadı.Olayın teknik acıklamasını yapamıycam fakat trafonun primer sarımından supheleniyorum cunku ben trafoyu sararken proje sayfasında bulunan sarım resimlerinin alt kısmındaki acıklamaları dikkate almıstım ve bu yuzden primeri 4 tur sardım fakat rod eliot amca kendi modifikasyonunda primeri 5 tur sarmıs sorunun bu olabilecegini dusunuyorum ayrıca 10nf kapasitorleri yuksek voltajlı(530v) olanlardan taktım yapacak olan arkadaslar bunları dikkate alsın su anda smps cıkıs voltajı cok stabil ve neredeyse tam simetri yaklasık 10dk 100w lık ampulu yakılı durumda gozlemledim sadece 0.1v oynama oldu moslarda sogutucu olmamasına ragmen sadece ılıdılar.Bu arada mos olarak ben irfz48n kullandım.
Buyrun bu da lyt dosyası...
http://www.upload.gen.tr/d.php/www/2xob ... u.LYT.html

100W lamba ile test ediyorsunuz, sanırım 220V 100W
220V altında enerji verildikten bir kaç saniye sonra tel direnci 489 ohm,
bu da 220V için 0.45A olur.
35VDC (orijinal devre çıkış voltajı) 489 ohm 0.071A demek olur.
Bu devreyi test etmek için bir kaç amper çekecek yükler bağlamalısınız.

Mesela 12V ve 24V 50-60W araba ampulu seri bağlı kullanılabilir.

Ayrıca; bu devreyi araba ampl. için düşünüyorsunuz,
ripple ölçme şansınız var mı?
Bir not daha, günümüz otomobillerinde ileri düzeyde bir dizi microcontroller ve I/O devreleri vardır,
bu devrenin onların çalışmasını olumsuz etkileme ihtimalini hiç düşündünüz mü?
Bu ve benzeri devreler, tasarım ve sonraki aşamalarda çevreye olabildiğince düşük düzeyde
yayılım sağlamalıdır ve çok iyi şekilde ekranlanmalıdır, özellikle araba için kullanılacaksa.
Araba ampli. için resonanslı SPS ler daha uygundur, zira onlar frekans modulasyonu ile
çalıştıkları için, dalga formu PWM formunda değil, kare dalga formundadır.
Dolayısı ile DC çevrimi sırasında hem daha küçük kapasiteler kullanılabilir,
hem de kare dalga DC ye çevrildiğinde ripple ve harmonik daha az olur.

Emeğinize sağlık, gayretinizi eksiltmeyin
Selamlar...
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen tiger41 » 08 Arl 2011, 15:06

Hamist hocam verdiginiz bilgiler ve tavsiyeleriniz icin tesekkur ederim.Öncelikle devremiz hala deneme surecinde elimde daha evvel yaptıgım stk4141 li amfi (ki bunu aracta kullanmak istiyorum) ile denemeyi dusunuyorum zaten henuz uygun bir kutu bulamadım bulana dek denemelere devam edicem.Maalesef skobum olmadıgından ripple ölçemiyorum.Arabam 96 model yani gunumuz araclarına oranla daha az elektronik ama yinede önemli bir konuya temas etmişsiniz mutlaka göz önüne alıcam devreyi ekranlama konusunda tavsiyeniz varsa ve elimden gelebilecek bir sey ise denemek isterim.Tekrar tesk.
Kalın saglıcakla...
.......
tiger41
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Güç Kaynakları

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti