Apex soft start

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Ynt: Apex soft start

Okunmamış iletigönderen chf » 18 Nis 2014, 13:42

siftery yazdı:Teşekkür ederim ustam hop koruma devresini biraz daha uzatmak gerekli sanırım kondansator ler dolana kadar ki süre uzayacak sanırım 120000 mf gibi bir kapasite ve 625w trafom var :) ondan korkuyorum :)

Hesapları tekrar yaptım ve kısa bir süreliğine 32 volt primer sargısına gidiyor(150watt trafo)... Amfinin çıkışında yük direk bağlanmadıktan sonra sorun olmaz sanırım(gecikmeli hoparlör rölesi)..En azında benim denediğim amfide bi sorun olmadı... :evet:
chf
DIY Audio Gurusu

İl: izmir

Okunmamış iletigönderen siftery » 18 Nis 2014, 13:45

Evet hop koruma devresi ve aynı trafoyu kullanıyor lar
Kondansator leri doldurmak için bekleme süresini uzatmalı mıyım ?
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

İl: rize
Meslek: plastik enjeksiyon

Okunmamış iletigönderen chf » 18 Nis 2014, 14:03

siftery yazdı:Evet hop koruma devresi ve aynı trafoyu kullanıyor lar
Kondansator leri doldurmak için bekleme süresini uzatmalı mıyım ?

Sonuçta kısa bir süreliğine bu devre çalışıyor...2-3 saniye sonra normal akım trafoya veriyor...Normal olarak ta hoparlör gecikme rölesi daha sonraki zamanda otomatik olarak(röle kondansatörünün dolma zamanına göre, mesela 6 saniye gibi) çalışıyor...
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen siftery » 18 Nis 2014, 14:14

Teşekkür ederim çok iyi oldu :)
yapacak bi şey yok
siftery
DIY Audio Gurusu

İl: rize
Meslek: plastik enjeksiyon

Okunmamış iletigönderen chf » 18 Nis 2014, 14:20

siftery yazdı:Teşekkür ederim çok iyi oldu :)

Bak bu da 4 ohmluk yüke 660watt veren bir markalı power amfinin gecikme devresi... :evet: Bu trafo 2000 watın üstünde ona göre hesap et...
Eklentiler
soft start1.JPG
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen raconcu » 20 May 2014, 20:24

Arkadaslar apex soft startini yaptim triyak yerine 40 amperlik bir triyak kullandim ama malesef devrede bir problem var.devreki 10r 5w cok asiri isiniyor
raconcu
Yeni Üye

Meslek: elektrik teknikeri

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen chf » 21 May 2014, 18:37

raconcu yazdı:Arkadaslar apex soft startini yaptim triyak yerine 40 amperlik bir triyak kullandim ama malesef devrede bir problem var.devreki 10r 5w cok asiri isiniyor

ordaki direnç değeri 10 kiloohm /5watt yanlış takmadın değilmi... Hem bu direnç bir ledi çalıştırıyor sadece ... Bir de zener diyot... Devre onun dışında normal çalıştı mı...
chf
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen raconcu » 23 May 2014, 18:16

yanlış değil hocam ayrıca aynı devreden mi bahsediyoruz bilmiyorum (ilk sayfadaki apex soft start) led dediğin infaruj led ise evet moc'un içindeki triyak'ı tetiklemesi için çalıştırdığı şey led.Devre onun haricinde güzel çalıştı tek kötü yanı 10k 5w çooookk aşırı ısınıyor büyük ihtimal uzun süreli kullanımda yanar.Hala devrede hata yaptığımı düşünyüyorsan istersen fotoğraf çekip ekleyebilirim.
raconcu
Yeni Üye

Meslek: elektrik teknikeri

Okunmamış iletigönderen chf » 24 May 2014, 12:13

raconcu yazdı:yanlış değil hocam ayrıca aynı devreden mi bahsediyoruz bilmiyorum (ilk sayfadaki apex soft start) led dediğin infaruj led ise evet moc'un içindeki triyak'ı tetiklemesi için çalıştırdığı şey led.Devre onun haricinde güzel çalıştı tek kötü yanı 10k 5w çooookk aşırı ısınıyor büyük ihtimal uzun süreli kullanımda yanar.Hala devrede hata yaptığımı düşünyüyorsan istersen fotoğraf çekip ekleyebilirim.

Devreyi Tasarlayan sınır değerlerde yapmış devreyi hesaplarıma göre.... 10k/5watt dirençten 220 voltta 22mili amper akım geçiyor ama direnç 5 wattlık olduğundan bu direnç maximum 22 mili amperi kaldırıyor...( P=I2*R 'den 5w/10k= 22miliamper)onun için ısınıyordur direnç... o nedenle 10k / 10 watlık bir dirençle deneyin derim... Sonuçta devre tam çalışıyor... :evet:
chf
DIY Audio Gurusu

Önceki

Güç Kaynakları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir