Aciko Abe 2000 Ekolayzır

Güç Kaynakları » Ses devrelerinde kullanılan komponentler kadar, güç kaynağının kalitesi de önemlidir. Güç kaynakları hakkındaki soru(n)lar

Cevap: Aciko Abe 2000 Ekolayzır

Okunmamış iletigönderen e_cag » 17 Eyl 2009, 09:05

Ekolayzırı düşük voltajla çalıştırmanın zarar vereceğini sanmıyorum.
Anlaşılan DVD çıkışının sağlayabileceği akım ekolayzırı sürmeye yetmemiş. Kulaklık çıkışı da ucu ucuna. Dediğiniz gibi high input doğrudan teybin hoparlör çıkışından beslenmek için tasarlanmış. 10W olmasa da 10-50mW yerine 300-500mW'tan başlayan seviyede sinyalle çalışıyor olmalı. Mevcut çözüm şu an için en ekonomiği olduğundan, düşük çıkış gücü ve erken distorsiyonu da sisteme başka birşeyler eklemeden yada modifiye etmeden iyileştirmek olası görünmediğinden bir süre idare eder umarım.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 17 Eyl 2009, 09:36

Merhaba aslında sn. e_cag güzelce açıklamış denildiği gibi hıgh ınput terminali(teyp-ampli.) hoparlör çıkışlarını girmek için, low ınput terminaline ise DVD ses kartı çıkışı CD çalar vs . mV'i düşük en fazla 1-2V çıkışları kullanabileceğiniz bir giriş.Hıgh ınput girişi teyp hoparlör çıkışından gelen çıkışı low ınput seviyesi çıkışa ingirgeyerek Equalizer 'ın kendi yükseltecine yollar cihazın içini açarsanız hıgh ınputun girişinde basit bir dirençli kondansatörlü düşürme sistemi (bobinlide olabilir ama genelde direnç/kondansatör) göreceksiniz anlamadığım DVD'yı low ınputtan bağladığınızda hoparlörlerden yinemi yüksek ses alamadınız?
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen djmalan » 17 Eyl 2009, 18:31

12 voltta sesi açınca ışıkların yanıp sönmesi bana normal gelmedi hem de regülasyonlu bir kaynaktan.bu tip cihazlar genelde köprü çıkışlı olduğu için 4 ohm 12 voltta en az 15Watt güç vermesi gerekir.8 ohm dada 7 ,8 Watt civarı bişey.Sanki biyerler de arıza yada güç kaynağın da sorun var gibi .Yük te iken mutlaka psu voltajını ölç...
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen e_cag » 17 Eyl 2009, 18:52

Mehmet__Can yazdı:...anfinin ekranı biraz soluk gibi idi yarıdan fazla sesi açınca anfi ışıkları yanıp sönme yapmadı ama ses...
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen djmalan » 17 Eyl 2009, 22:59

Özür dilerim dikkat etmemişim.
Kullanıcı avatarı
djmalan
DIY Audio Fanatiği

İl: ANKARA

Okunmamış iletigönderen Mehmet__Can » 18 Eyl 2009, 11:01

Dün değerleri tek tek ölçtüm.Şöle;
Psu boşta iken ..................................................................................11,88 volt
Psu ekoya bağlı ama eko çalışmazken........................................................11,72 volt
Psu bağlı ve eko çalışırken yarım ses (müzik anlaşılır-dinlenebilir) seviyelerinde.......11,60 volt
Psu bağlı ve eko çalışyo son ses (tabi müzikten eser yok anlaşılmaz) seviyede.........11,20 volt

Şuan da sizce tek sorunum voltajmı yoksa voltaj + amper mi?
Kullanıcı avatarı
Mehmet__Can
Yeni Üye

İl: Antalya
Meslek: Bilgisayar

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen e_cag » 18 Eyl 2009, 11:04

Bir de tam yükte akım ölçseniz belki fikir verir. Ama voltajdaki düşüş çok anormal değil sanki. Tedavisi içinse pratik birşey bilemiyorum. PSU'ların 12V için akım değerlerine bakıp daha yüksek kapasitelisi varsa onu kullanabilirsiniz belki.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 18 Eyl 2009, 20:56

Mehmet__Can yazdı:Dün değerleri tek tek ölçtüm.Şöle;
Psu boşta iken ..................................................................................11,88 volt
Psu ekoya bağlı ama eko çalışmazken........................................................11,72 volt
Psu bağlı ve eko çalışırken yarım ses (müzik anlaşılır-dinlenebilir) seviyelerinde.......11,60 volt
Psu bağlı ve eko çalışyo son ses (tabi müzikten eser yok anlaşılmaz) seviyede.........11,20 volt

Şuan da sizce tek sorunum voltajmı yoksa voltaj + amper mi?

Bu değerler banada normal gelmedi eğer tannoy MX-1 lerde denediyseniz..sorun amper eksikliğinden ötürü voltaj çökmesi yeterli amperi sağlayamadığı için psu gerilimi çöküyo equalizer a seri ampermetre bağlayıp kaç amper çektiğini umarım ölçmüşünüzdür..yine randımandan memnun olmazsanız psu nun mavi (-12v) ucunu şase alın kırmızı(+5v) ucunuda +referans alın ,güç kaynağı seri bağlı gibi olacaktır bu durumda ve çıkışta 17v civarı bir gerilim oluşacaktır buda 11-12v tan daha iyi bir besleme sağlayacaktır,eğer equalizerınızın içindeki besleme filitre kondansatörleri 25v ise bunu deneyin 16v risk oluşturabilir.Birde psuların -12V (mavi kablo) olan kısımı psu plaketinde genelde çok ince yolla kabloya aktarıldığı için bu yol bağzen yüksek akım çekmede yanabiliyor..Anlattığım şekilde mavi(-) ve kırmızı(+) kabloyu esas alarak birçok oto teyp equalizer ve çıkış katı denedim bir sorun olmadı ama siz eğer dediğim kablolarla denerseniz ve psu kısa devre verirse birdaha denemeyiniz psu ya zarar verebilirsiniz
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen Mehmet__Can » 26 Eyl 2009, 15:20

Şimdilik bu şekilde kullanıyorum.Fazla sese yüklenmiyorum.Çok fazla sorun yok.Ekolayzır çıkışları 4 ohm mx-1 ler 8 ohm bunu biliyorum.Burada mx1 leri 4 ohm nasıl yapabilirim.Birde böle denesem.
Kullanıcı avatarı
Mehmet__Can
Yeni Üye

İl: Antalya
Meslek: Bilgisayar

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 26 Eyl 2009, 19:33

Merhaba , mx -1 leri 2sini paralel bağlayarak 4 ohm yapabilirsiniz ama bu şekildede mono ses dinlersiniz veya elinizde mx-1lerden başka 2 tane daha hoparlör varsa onlarla paralleleyiniz başka alternatif malesef yok.
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Önceki

Güç Kaynakları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 1 misafir