Tda8924

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Tda8924

Okunmamış iletigönderen skaya35 » 09 May 2013, 19:31

zaten hep böyle oluyor anlayabilmek için hamit abini yorumunu okumak gerekiyor.. :D :D :D
Teşekkürler abi...
Örnek olarak:
iasca spl yarısmalarına katıldım (oto grubu ses yarışması)
meşhur markaların ürünlerini kullandık ama amfiler hep özel gelirdi 45 ile 75 hz arasında çalışırdık..
stok amfiler alt frekansta zayıf kalıyordu ama içini açtıgımızda güç elemanları mosfetti
yani farklı degildi 20-20khz amfilerden tasarım farkı oldugu kesin..
Selamlar saygılar
Saygı mecburi sevgi ihtiyaçdır
Kullanıcı avatarı
skaya35
DIY Audio Fanatiği

İl: izmir
Meslek: teknisyen

Okunmamış iletigönderen birgitay » 09 May 2013, 20:26

hamist yazdı:
birgitay yazdı:Abi seninle konuşmayacaktım ama , cevap vermem gerekiyor. Senin kavrayamadığın birşey var. Bass Frekanslarını geçirmesi farklı , hoparlörün hissetmesi farklı birşey. Bu Şöyle diyeyim , Fet'ler yada Lamba'lar , yada diğer Metal Oskit yapılı ( Metal Oxide Semiconductor Field Effect) transistörler Bass frekanslarını geçirirler ama hissedemezler.

Arkadaşım ben de seninle iletişim için can atmıyorum.
Ama class d de bile mosfetler baslarda zayıf dersen bu bilgi kirliliğinden öte bir şey olamaz.
Bu da gelecekte birilerinin daha benzer saplantılara gireceği ihtimaline karşı duruş gerektirir.
Zira class d de baslar dahil tüm frekanslar smps lerde kullanılan pwm tekniği (100khz ve üzeri) ile çıkışa
aktarılır ve bizim duyacağımız noktaya gelmesinde de çıkıştaki LC LPF devre etkendir.

Yani 20Hz de de mosfetler 100KHz civarında sw. frekansında çalışır.
Eğer bunlarda bass lar hala zayıf ise, bu, devrenin tasarımı ile ilgilidir
ve bir genelleme saçmadır.

Umarım bu saçmalığa bir son verirsin, zira her defasında bir konudan yola çıkıp
provakatorlük yaptığını düşünüyorum.

Abi sen Subwoofer nasıl çalışıyor Allah aşkına anlatsana bana Lütfen rica ediyorum ? Sw dediğin 20hz vede 100khz arasında dersen ben sana hiç birşey diyemem. Zira Subbwoofer denilen alette Crossover bile tek kullanılması yetersiz. Sebebi ise, Alt frekans vede üst frekansları komple sinyalin genliğine göre geçiriyor. Şimdi bu seviyede Compressor Gate devreye giriyor. Zira bu sebeple her hoparlörün rezonansı çok farklıdır. Kasa uyumu vede filtre hesabı. Ne var elinde döküman bana sadece yaptığın amplifikatörlerin önüne istediğin cross'u gir kayıt al . Yada kendin emin olmaya çalış. Hoparlör tam Pik'lerden sonra uzamaya devam edecek sesler , Sebebi Compressor gate olmamasından kaynaklanıyor. Şimdi konu bundan ziyada daha oraya kadar ilerleyememek. Mosfet amplifikatörl'lerde D class olsa High Fidality olsa bile , önüne ne devresi koyarsan koy , hoparlörün (Subwoofer'in hissetmesini sağlayamazsın) Yıllardır , defalardır tamir ettiğim bütün sistemlerde hep bütün Power amplifikatör uygulamalarıda Crown , Behringer , Maudio , Rcf, Eaw 'nin hepsinde Bjt ile kuvvetlendirilmiştir. Bunun ben hiç bilmiyorsam bile siz söyleyin ozaman sebebini ? Neden Mosfet uygulama yok. Bir daha uzarsa mantıklı uzasın yoksa ben kafamdan atıyorum bilmiyorum gibi anlaşılıyor. Size Gate devresinide vereyim yapacak olursanız. Ama Mixer'in Send Return girişine bağlanıyoR. Bunu belirteyimde dahada bu konu hakkında konuşmak istmiyorum siz nederseniz diyin. Ve tekrar üstüne basarak söylüyorum , Orta seslerde vede Tiz seslerde Mosfet amplifkatörler şahenedir.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 09 May 2013, 20:28

Amatör yazdı:Vallahi bu bipolar ve mosfet olayını ben de anlayabilmiş değilim.Her iki tip de amplim var.Hatta eski şapka tipli transistörlü amplim de var.Hepsini de severek dinliyorum.
Hepsininde ayrı ses karakterleri var.Bence çok normal bir durum bu keza meydana geldikleri materyaller farklı,ses karakterlerinin de tını olarak farklı olması kaçınılmaz bir durum herhalde.
Mosfetlerin bass yeteneği noktasında,sürülmelerinin çok daha basit olması dolayısı ile ki bass frekanslar daha fazla hız isteyen üst frekanslardan çok daha kolay geçip çıkışa ulaşabilirler diye düşünüyorum.Keza mosfet çıkışlar çok temiz ve keskin orta ve üst frekansları ile bilinirler,durum böyle ise bass frekanslar neden orta ve üst frekanslardan eksik kalsın.
Acaba bipolar transistörler sürülme şartları ile orantılı olarak detay bass lar dediğimiz 50-300 hz arası bölgeyi yeterince ayıramayıp,bu frekansları karıştırıp tek ton olarak çıkışa iletiyor ve bizim bu frekansları daha yüksek gibi algılamamıza neden oluyor olabilir mi :?:

Selamlar

Bende sizinle aynı fikirdeyim Amatör usta. Yoksa neden üstüne durduğum konu olsun ki?
En son birgitay tarafından, 09 May 2013, 20:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 09 May 2013, 20:30

Comressor Gate devresi .
Eklentiler
rp252man.pdf
(391.44 KiB) 543 defa indirildi
birgitay
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hamist » 09 May 2013, 20:54

''Biliyorum. Fakat -mos olması , bazı frekansları hissetmemesine sebep oluyor. Orta seslerde vede yüksek frekanslarda (Tiz'lerde) çok iyi . ''

Mesajım bu ifade ile ilgili.
Cevabımı da incelersen ne dediğim son derece net.

Konuyu bir de subwoofer tarafına taşımaya gerek yok.
Benden beklediğin cevap ihtimalleri arasındaki tahminlerin boyundan büyük.

Laf yerine üretiklerime bakılırsa ne demek istediğim anlaşılır.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 09 May 2013, 21:48

Eyvallah abi büyüksün. Yanlışımız varsa seni dinleyelim sistemleri boşver. Hepsi çalışıyor zaten :D Eğerki bu Gate şeması eksiksiz pcb çizip çalıştırılırsa ozaman Subwoofer nedir anlaşılır.
birgitay
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen cagdasbay » 10 May 2013, 14:28

Switching "bufır"a bağlanmış :lol: Yine bilimsel, teorik muhabbetlerle dolmuş sayfalar :D
cagdasbay
DIY Audio Fanatiği

İl: muğla
Meslek: mak müh

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Tda8924 amfi yapımı ?
    Eklenti(ler) gönderen Tekin26 » 11 Oca 2014, 18:30