TDA7560 Sorunu

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

TDA7560 Sorunu

Okunmamış iletigönderen emesut » 24 Şub 2007, 00:55

Bu siteyi ben yaptım ve Projemde kullanacağım tüm devreler bulunmaktadır.
http://emesut41.googlepages.com
Ton kontrol ve vumetre olarak o devreleri kullanacağım.
Amfinin devresi ve baskı devresi sitede mevcut.
Biraz amatör oldu ama Bu devremin baskı devreden cıkmış hali.

Resim
Buda projemin birleştirilmiş hali:
Resim
Bu kullanacağım hoparlör ve bundan 2 tane var Markası OSAWA:
Resim
Birde ben 12 voltu gecmek istemiyordum..
Bana tavsiye edeceğin ve bu hoparlörleri besleyecek bir amplifikatör varmı. 12 ila 15 volt arası..
Hoparlörler arkasında yazdığına göre 8ohm 250 watt
Ben bu entegrenin sahte olduğunu nasıl anlarım.. 14 küsür milyon para verdim.
Aslında bana 2X70 80 watt verebilecek bi anfi yeter sadece osewaları beslese benim için yeterli yani..
Yardımların için cok teşekkür ederim.
En son emesut tarafından, 01 Mar 2007, 22:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

İl: Kocaeli/İZMİT
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen drhardware » 24 Şub 2007, 12:04

Öncelikle eline sağlık. Sıkı bir çalışma. Ancak gördüğüm kadarıyla baskı devrede bir sorun var. Etrafındaki çevreleyen kalın iz umarım GND değildir. Eğer öyleyse çalıştırdığında bol bol gnd loop sesi duyarsın. Yani hırıltı. Vaktim olursa sana uygun bir PCB tasarlayıp yollayayım.
Diğer yandan TDA1524 çok kalitesiz bir ton kontrol devresidir tavsiye etmem. Zaten PT2389 la bir ekolayzer yapmışsın artı buna gerek yok.

Eğer TDA7560 yerine başka bişey kullanmak istiyorsan TDA1562Q öneririm. Gerçek anlamda 70W güç alırsın. TDA7560 ın anılan gücü gerçek değil anlık peak güçtür.

Ayrıca entegren sahte olabilir tekrar söylüyorum.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Okunmamış iletigönderen emesut » 26 Şub 2007, 15:11

Abi Yardımların için cok teşekkür ederim.
Şimdi senin sorularını şöle acıklayayım:
Etrefındaki kalın iz GND. Ama dediğin hırıltı sesi yok.
Vaktin olupda bir PCB cizeyim demişsin sağol. Eğer bahsettiğin entegre (TDA1562Q) bu kadar kuvvetli ise sen bana onun PCB sini göndersen daha cok sevinirim..
Benim kolonları gördün, Kabinin içindeki altta duran kolonlar OSAWA nın 8ohm 250watt (arkasında öle yazıyor) bunları sanırım bahsettiğin entegre besler (TDA1562Q) Kabindeki tivıtır ile diğer ufak kolonu ben bi şekilde beslerim..
Diğer yandan bu TDA1524 kaliteli değil demişsin. Artı zaten PT2389 var demişsin.. TDA'yı ses ve balans ayarı için kullanacaktım ama dediğin doğru ise ozaman bende ses ayarını Pt serisi bi başka entegre ile hallederim yani butonlarla..

Şimdi istersen msn üzerinden halladelim dicem ama ben cok soru sorarım şimdi bıkarsın benden :D en ıyısı burdan devam edelim tabi istersen..!
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 26 Şub 2007, 20:05

Hmmm. 8 ohm işi kötü oldu şimdi.. 12v beslemeyle 8 ohma kesinlikle 70W aktaramazsın. Aslında indüktif yükler için tam 8 ohm denemez ancak genede 8 ohm kötü bir durum. Sıkıntın bu devreyi arabada kullanmak mı yoksa elinde hazır bir 12v besleme var onu mu kullanmak istiyorsun?
Bu arada TDA7560ının ön ve arkda resimini zumlu olarak gönderirsen sana sahte olup olmadığı hakkındaki fikrimi söylerim. Ama 14YTL iyi para heralde sahte diildir. Neyse, sen şu güö kaynağı konusunu aydınlat, sana o kolonlarını patlatacak bir devre yaparız. Umarım komşuların "Duyma Engellier Derneği" felandır. :)
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen emesut » 27 Şub 2007, 16:07

Arabada kullanmak gibi bi amacım yok abi. Ben bu devreyi evde kullanacağım..
Ya kolonları ilk önce 4 ohm aldım ama daha sonra değiştirip 8 ohm aldım.. Keşke 4 ohm kalsalardı.. Ama artık gec :(
Yani aslında dediğin gibi 12 voltta kendimi sabitlememem gerekiyor. Haklısın aslında.
O zman 14 18 hatta 20 voltta olabilir.
Eğer diyorsanki buda yetmez öleise dediğin gibi kolonları patlatacak bi devre yapmamda bana yardımcı olursan sevinirim..
Yani patlatmasında şöle koneleri 3-4 santim ileri geri oynatsada olur.. :)
Komşulardan yana bi problemim yok. Yani kolay kolay kızmazlar.. ;)
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 27 Şub 2007, 16:49

Basit bir cevap olacak ama neden bizim LM4780 projesine el atmıyorsun? Komple çözüm, full volum açarsan senin kolonları gümletir garanti ederim. Ama yok dersen başka çözüm arayalım.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 28 Şub 2007, 01:42

"Bir HIFI kuvvetlendiricisinin 4 ohm luk yüke 50 Watt ses frekansı çıkış gücü verebilmesi için, besleme geriliminin 40 Volt un üzerinde olması ve çıkış katının tepe değer olarak 5 Amper akıtabilmesi gerekir." (ECKD dizisi - 8. kitapçık sayfa 40 - 1. paragraf)

Yukarıdaki cümle eski bir amfi kitabından alıntıdır.
Yani 12 Volt ile o kolonları yarıya kadar bile sürebilmem pek mümkün gözükmüyor. Kaldı ki senin hoparlörlerin 8 ohm.
Aslında sana 8 ohm yüke 100 Watt RMS veren iki tane anfi lazım veya LM4780 uygulaması ile fazlasıyla yetinebilirsin, zira 100 Watt ta sürekli dinlemeyeceğin için yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

Okunmamış iletigönderen emesut » 28 Şub 2007, 13:30

drhardware yazdı:Basit bir cevap olacak ama neden bizim LM4780 projesine el atmıyorsun? Komple çözüm, full volum açarsan senin kolonları gümletir garanti ederim. Ama yok dersen başka çözüm arayalım.

Aslında iyi fikir ama bunu yapacak olursam
bana msn üzerinden bazı yardımlarda bulunman gerekebilir abi..
Birde sanırım sen bu projeyi yaptın.. Acaba kac paraya mal olur bana..?
Başka ne çözüm sunacakdın onuda sölermisin..?
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

Okunmamış iletigönderen drhardware » 28 Şub 2007, 17:11

Tabii neden olmasın yardım ederim msn üzerinden...
Maliyet olarak;
LM4780 ~6€
LM833 ~1€
Dirençler ~3€
Kondansatörller ~3€
Potansiyometre (benim tavsiye ettiğim) 10€
Besleme devresi ~10€
Trafo ~20€
Kutu vs.. 10~
Yani yaklaşık 65€ ya malolur. Ama herhangi bir ampli devresi de aynı paraya malolur.
Daha basit bir çözüm istiyorsan dediğim gibi TDA1562@ alabilirsin. İki entegre ve basit bir baskı devre işini görür üstelik tek beslemedir.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen emesut » 01 Mar 2007, 17:43

O zaman abi ben bu akşam elektronikciye gidip kendime bir maliyet cıkartayım..
Sende beni msn listene ekle [email protected]
Kutu işini ben hallederim zaten burdaki elektronikcilerde güzel kutu yok.
Aslında şu TDA7560 ı calıştırıp sitede kendin yap projesi olarak yayınlamak isterdim ama..!
Artık bunu yapabilirsem yayınlarım izninle..

Şimdiden cok teşekkür ediyorum abi..!
Resim
Kullanıcı avatarı
emesut
DIY Audio Takipçisi

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim