TDA7294 Çalışmıyor.

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: TDA7294 Çalışmıyor.

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 24 May 2013, 11:32

Ben aktardan aldığım doğal çam reçinesi kullanıyorum. Bu reçine ilk alındığında yarı saydam taş şeklinde oluyor. Reçineyi önce un haline getiriyorum. Ardından yeterli miktarda selülozik tinerle akışkan hale getiriyorum. Hava almayan bir kap içinde saklıyorum. Mesela plaketi lehimle kaplamak istiyorum diyelim. Yağlıboya resim yapmak için kullanılan 12 numara düz fırçayı sıvı haldeki reçineye bulayıp plaket yüzeyine homojen şekilde sürüyorum. Havyayı plaket yüzeyindeki yollara değdirip ısıtarak lehimi bu yüzeylere değdiriyorum. Çok kolay şekilde yüzey homojen olarak lehimle kaplanıyor. Lehimle kaplama bittikten sonra selülozik tinerle ıslatılmış bir parça kumaş kullanarak yüzeydeki reçine artıklarını temizliyorum. Bir de ince zımpara attınız mı işlem tamamdır. :)
Ayrıca tv anten kablosunun içindeki canlı kısmı çıkarıp, kalan blendajına reçine bulayıp lehimi içine çekmesini sağlayarak hassas parçaları plaket yüzeyinden söküyorum.
Lehimleme esnasında reçine kullanma gereği görmedim. Lehim telinin içinde bulunan reçine iş görüyor.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya
Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 May 2013, 12:09

Bedri® yazdı:Ben aktardan aldığım doğal çam reçinesi kullanıyorum. Bu reçine ilk alındığında yarı saydam taş şeklinde oluyor. Reçineyi önce un haline getiriyorum. Ardından yeterli miktarda selülozik tinerle akışkan hale getiriyorum. Hava almayan bir kap içinde saklıyorum. Mesela plaketi lehimle kaplamak istiyorum diyelim. Yağlıboya resim yapmak için kullanılan 12 numara düz fırçayı sıvı haldeki reçineye bulayıp plaket yüzeyine homojen şekilde sürüyorum. Havyayı plaket yüzeyindeki yollara değdirip ısıtarak lehimi bu yüzeylere değdiriyorum. Çok kolay şekilde yüzey homojen olarak lehimle kaplanıyor. Lehimle kaplama bittikten sonra selülozik tinerle ıslatılmış bir parça kumaş kullanarak yüzeydeki reçine artıklarını temizliyorum. Bir de ince zımpara attınız mı işlem tamamdır. :)
Ayrıca tv anten kablosunun içindeki canlı kısmı çıkarıp, kalan blendajına reçine bulayıp lehimi içine çekmesini sağlayarak hassas parçaları plaket yüzeyinden söküyorum.
Lehimleme esnasında reçine kullanma gereği görmedim. Lehim telinin içinde bulunan reçine iş görüyor.

Tiner yerine alkol kullanabilirsiniz, zira alkol reçine ile eriyik oluşturuyor.
Tiner reçineyi eritiyor mu, yoksa zaten un haline gelmiş olan madde solusyon olarak mı kalıyor bilmiyorum,
eritiyorsa sorun yoktur elbette.
Yüzeyde oluşan reçine örtüsünü temizlememek korozyon önlemede son derece etkindir.
Dolayısı ile bir başka yöntemle kaplama gereksinimi doğmaz.
''Ticari Üretimde lehimleme'' konusunda da anlattığım gibi,
reçine kullanımı sorun önlemede son derece başarılıdır.

İnce zımpara ne kadar da olsa yüzeyde çizikler oluşturabiliyor,
su ile zımpara daha az çizik demek olsa da, ben kullanım öncesi temizlik için Cif kullanıp
el ile tüm yüzeyi sürtürüyorum.
Bunun içindeki ince toz aşındırıcılar çizik bırakmadığı gibi, yağ kalıntılarını da alıyor.
Tüketimleri ile ünlü ülkelerin tarihlerini üreten ülkeler yazar.
hamist
DIY Audio Gurusu

İl: istanbul
Meslek: endüstriel elektronik

Okunmamış iletigönderen birgitay » 24 May 2013, 12:33

hamist yazdı:
birgitay yazdı:Pasta zaten lehimin içindedir. Yoksa , kolayca yapışmaz. Vede ayrıyetten , havyanın ucuna her lehim yaptığımda mutlaka kaliteli pasta kullanıp nokta kadar ucunu batırıp öyle lehim yaparım hemen herşeyi anında lehimliyorum o sırada. Tavsiyede ederim. Zor lehim olan yere pastaya inceden sürmeniz yeterlidir. Ama , bu bizim kartları , plaketleri lehimerken , lehimin içinden çıkan pasta kötü bir etki yaratıyor. Onu temizlemek gerekir.

Lehimin içinde Pasta olmadan nasıl yapışır peki ? Ve ayrıca geçende bahsettim başka bir safada , plaketi temizlemedim , ve REÇİNE ile kaplı iken devreye voltaj verdim (450volt) Lamba soketinin altında defalarca ölçmeme rağmen ana artı vede lambanın fleman ucları arasında ark çıktı var kart tutuştu. Bunun sebebi kısa devre olsa sigorta atardı aşırı akımdan. Ama bu farklı olaydı .

Arkadaşım lehimin içindeki pasta değil, reçine ve/veya benzeri bir koruyucudur
ve de aşındırma, ya da iletkenlik etkisi yoktur.
Ben şu an'a kadar lehim içindeki reçineyi hiç bir şekilde temizlemedim.
Çalışmalarımın sadece audio değil de endustriel uygulamalar da olduğu düşünülürse,
40 yıldır hiç bir sorun yaşamadığım bunun kanıtıdır.
Lehim pastası başka bir kimyasaldır.

Konuyu saptırma noktasında daha fazla uzatmak kirliliktir.

Lehimin içinde Pasta olmadan nasıl yapışır peki ? Ve ayrıca geçende bahsettim başka bir sayfada , plaketi temizlemedim , ve REÇİNE ile kaplı iken devreye voltaj verdim (450volt) Lamba soketinin altında defalarca ölçmeme rağmen ana artı vede lambanın fleman ucları arasında ark çıktı var kart tutuştu. Bunun sebebi kısa devre olsa sigorta atardı aşırı akımdan. Ama bu farklı olaydı .
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen Bedri® » 24 May 2013, 12:59

Alkol koymayı öğrenmek iyi oldu teşekkür ederim:)

Selilozik tiner reçineyi eritiyor. İlk zamanlar reçine tamamen sıvı halde oluyor. Fakat zaman geçtikçe sanırım selülozik tinerin etkisi geçiyor yüzeyde katılaşma meydana geliyor.
Küçük silikon yağı kutusuna bu karışımdan koyup kapağını kapatmadım.
Vanadyum kaplaması olan havya ucumda meydana gelebilen cürufları bu yağ kutusundaki karışıma havya ucunu batırarak bir bezle temizliyordum. Kapağı açık duran reçinenin yüzeyinde 1 hafta içerisinde hafif sertleşme başladı. Aradan 6-7 ay geçti yüzeydeki kabuğun altında hala yaş halde reçine olduğunu gördüm.
Kapağı kapalı olan şişede ise bir sene geçmesine rağmen sıvı haldeki reçinenin yapısında bir değişiklik gözlemlemedim.

Yüzeydeki reçineyi temizlemek aklıma geldi benim de sonuçta bakırın hava ile temasını kestiğinizde korozyon olmayabilir. Ama benim gibi yaptığı devreleri kutuya koymayıp sürekli elleyen biri için bu yüzeydeki reçinenin ellere yapışması pek hoş olmuyor:D Bir de plaketi küçük yapma gayretleri yüzünden yolların kalınlığını azaltıyoruz çoğu zaman. Özellikle besleme yollarındaki incelikte sınırları zorlayınca lehimle kaplama belki bu ince yollar sorununu bir nebze de olsa telefi edebilir diye düşünüp te kaplama yapıyorum.
Kullanıcı avatarı
Bedri®
DIY Audio Gurusu

Meslek: Resim Öğretmeni

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 May 2013, 13:19

birgitay yazdı:
hamist yazdı:
birgitay yazdı:Pasta zaten lehimin içindedir. Yoksa , kolayca yapışmaz. Vede ayrıyetten , havyanın ucuna her lehim yaptığımda mutlaka kaliteli pasta kullanıp nokta kadar ucunu batırıp öyle lehim yaparım hemen herşeyi anında lehimliyorum o sırada. Tavsiyede ederim. Zor lehim olan yere pastaya inceden sürmeniz yeterlidir. Ama , bu bizim kartları , plaketleri lehimerken , lehimin içinden çıkan pasta kötü bir etki yaratıyor. Onu temizlemek gerekir.

Lehimin içinde Pasta olmadan nasıl yapışır peki ? Ve ayrıca geçende bahsettim başka bir safada , plaketi temizlemedim , ve REÇİNE ile kaplı iken devreye voltaj verdim (450volt) Lamba soketinin altında defalarca ölçmeme rağmen ana artı vede lambanın fleman ucları arasında ark çıktı var kart tutuştu. Bunun sebebi kısa devre olsa sigorta atardı aşırı akımdan. Ama bu farklı olaydı .

Arkadaşım lehimin içindeki pasta değil, reçine ve/veya benzeri bir koruyucudur
ve de aşındırma, ya da iletkenlik etkisi yoktur.
Ben şu an'a kadar lehim içindeki reçineyi hiç bir şekilde temizlemedim.
Çalışmalarımın sadece audio değil de endustriel uygulamalar da olduğu düşünülürse,
40 yıldır hiç bir sorun yaşamadığım bunun kanıtıdır.
Lehim pastası başka bir kimyasaldır.

Konuyu saptırma noktasında daha fazla uzatmak kirliliktir.

Lehimin içinde Pasta olmadan nasıl yapışır peki ? Ve ayrıca geçende bahsettim başka bir sayfada , plaketi temizlemedim , ve REÇİNE ile kaplı iken devreye voltaj verdim (450volt) Lamba soketinin altında defalarca ölçmeme rağmen ana artı vede lambanın fleman ucları arasında ark çıktı var kart tutuştu. Bunun sebebi kısa devre olsa sigorta atardı aşırı akımdan. Ama bu farklı olaydı .

Çalışmalarınızı bilmediğim için lambalı çalışmanız ile ilgili bir şey söylemem mümkün değil.
Ama ben zaten pasta kullanmadığım için böyle bir olay yaşamam söz konusu değil.
Ha eğer bu sorun reçine nedeni ile oldu diyorsanız, orada başka bir sorun var.
Zira ben 3KV devrede bile reçinenin delindiğine şahit olmadım.
Bu gün hala bir çok devrede reçine, korozyona karşı koruyucu olarak kullanılmakta.

Lehim içindeki reçine (size göre pasta) yapıştırıcı değil, yapılan işlem de
yapıştırma değil zaten.
Daha önce söylediğim gibi, eğer lehim tutabilen bir madde lehimlenecek ise,
lehimleme bölgesinin zaten temiz olması gerekiyor.
Elektronikte, zaten başta söyledim, bir iletken lehim tutacak kadar temiz değilse,
problemler daha orada başlar.

Konu yine kişisel gözlemleriniz nedeni ile başlıktan uzaklaşıyor
umarım farkındasınızdır.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 24 May 2013, 16:38

Lehim yapmadan önce bakır yüzeyi maden cilası ile parlatıyorum ayna gibi oluyor diyebilirim.
Sonra tinerle temizleyip üzerine tinerde eritilmiş reçine sürüyorum.
164 _normal.jpg
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 24 May 2013, 17:23

Arkadaşlar trafonun ucuna bağladığım kondansatörleri 4700 uF yapsam sizce düzelir mi sorun ?

Bu arada bir arkadaş sormuş Simetrik bağlı değil mi diye. 2x24 v yani simetrik bağlı. 0-24-48 v uçlarından aldım voltu. Şase ile +uç veya -uç toplamda 36 v, + ve - uç toplam 72 v olarak ölçülüyor.
En son YunusGür tarafından, 24 May 2013, 17:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
YunusGür
Yeni Üye

İl: Antalya

Okunmamış iletigönderen hamist » 24 May 2013, 17:26

YunusGür yazdı:Arkadaşlar trafonun ucuna bağladığım kondansatörleri 4700 uF yapsam sizce düzelir mi sorun ?

Bu arada bir arkadaş sormuş Simetrik bağlı değil mi diye. 2x24 v yani simetrik bağlı. 0-24-48 v uçlarından aldım voltu. Boşta 36 v toplam 72 v olarak ölçülüyor.

4700u yapın ama sorun giderilmiş olmayacak.
Asıl sorun besleme kond. değil şu an.
Zira hiç çalışmıyor.
hamist
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen birgitay » 24 May 2013, 23:38

Reçine'yi ne olursa olsun , tinerle yada tel fırça ile hiç bir tortu kalmayacak şekilde temizliyorum artık sorun kalmıyor.
Facebook Elektronik üzerine sayfam : https://www.facebook.com/groups/1216358921722507/
birgitay
DIY Audio Gurusu

İl: Kocaeli
Meslek: Elektronik

Okunmamış iletigönderen YunusGür » 25 May 2013, 20:38

Yok beyler yeni aldığım entegre de çalışmadı bu devrede. Ben tükendim. Bu devre üzerinde çalışmayı bırakıyorum. Ama elimdeki entegreleri değerlendirmek için bir şeyler daha düşünebilirim. Elimde 3 tane TDA7294 oldu.
YunusGür
Yeni Üye

İl: Antalya

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • TDA7294 2.1
    gönderen pckolok » 16 Ekm 2012, 22:16
    2 Cevaplar