TDA2822 Mini Amplifier

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

TDA2822 Mini Amplifier

Okunmamış iletigönderen e_cag » 01 Kas 2009, 23:11

Selamlar,

Biraz el-göz oyalama için, biraz da şu mini hoparlörlerden bir çiftini kullanılır hale egtirmek amacıyla TDA2822M ile standart uygulama şemasına bağlı kalarak uygulama yaptım. Elime geçen trafoyu gören bacanağım "ne güzel trafoymuş" deyince "madem öyle, gösterelim" dedik :D Bizim forumda diğer bir TDA2822 başlığında geçen uygun kutu bulma derdi de ortadan kalkmış oldu böylece.

TDA2822M Amplifier_side view.jpg

TDA2822M Amplifier_2.JPG

TDA2822M Amplifier_3.jpg

Yerleşim.png

pcb.pdf
(26.07 KiB) 757 defa indirildi

ÖNEMLİ UYARI: Eagle'da 1N400x diyot kılıfları biraz uzunca yer aldığından onların yerine direnç koydum yerleşim planında. Öyle olunca diyotların montaj yönleri belli olmuyor. Yapmak İsteyip de bilemeyen olursa sorsun, buraya eklerim.
En son e_cag tarafından, 04 Kas 2009, 00:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Ynt: TDA2822 Mini Amplifier

Okunmamış iletigönderen farfisa » 01 Kas 2009, 23:25

ilk yorum benden olsun çok şirin ve bir o kadar kullanışlı bir çalışma olmuş 2822 sesi hoş bir entegredir trafonda kaliteli daha ne diyelim güle güle kullan
Resim
farfisa
DIY Audio Gurusu

Meslek: Bilgisayar müh. Hifi tamircisi

Okunmamış iletigönderen N5K3G » 02 Kas 2009, 00:38

Güle güle kullanın. Şirin gözüküyor.
Kıvanç GÜMÜŞLER
N5K3G
Yeni Üye

İl: Rize
Meslek: İşletmeci

Okunmamış iletigönderen e_cag » 02 Kas 2009, 01:34

Çok teşekkürler.

Evet, sesi beklediğimden epeyce iyi çıktı. Bir taraftan da gördüm ki entegrenin verisayfasında bildirilen 2x1W güç evde oturma odasında sonuna kadar kullanmak için fazla bile.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 03 Kas 2009, 12:42

Eminim.

Eline koluna sağlık.

Güzel hoş.

Yaw canın kimyacım.

Class A yapmış, dinlemiş adamsın. Nediye bunlara emek, zaman harcarsın.

Eninde sonunda, baba bir class A yapacaksın.

Yaslanıp arkana, keyfine bakacaksın.

Farklı müzik dinlemenin farkına varacaksın.

Belkide başka ampli yapmayacaksın.

Bak gör sana daha neler yazacağım, şaşıracaksın.

:lol: :lol: :lol:
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen e_cag » 03 Kas 2009, 13:56

Ersoy yazdı:Eminim.

Eline koluna sağlık.

Güzel hoş.

Yaw canın kimyacım.

Class A yapmış, dinlemiş adamsın. Nediye bunlara emek, zaman harcarsın.

Eninde sonunda, baba bir class A yapacaksın.

Yaslanıp arkana, keyfine bakacaksın.

Farklı müzik dinlemenin farkına varacaksın.

Belkide başka ampli yapmayacaksın.

Bak gör sana daha neler yazacağım, şaşıracaksın.

:lol: :lol: :lol:

:D :lol:
Valla her ihtiyaca göre birşey yapıyorum. Bu da bir nevi süs niyetineydi, göz önünde duracak. Tam da çözebilmiş değilim gerçi sorunlarını. Çıkışa DC gönderiyor olmalı ki çıkış kondansatörlerinin ikisi de tepeden şişti biraz. Ya entegreyi sakatladım -ki gayet normal ses de veriyor aslında- ya da çıışa dc göndermesi normal hali ama kondansatörleri soyunca kutuplarını şaşırdım -ki işaretlemiştim sözde- o yüzden şişiyorlar. Bakacağım yine...

Class A'yı da kutulamaya çalışacağım kendime göre bu yakınlarda. Adam gibi pot hep sorun. Karaköy'den aldığım RFT'ler sözde en eli yüzü düzgün olanlar ama bir kanal 90 diğeri 105K olunca saçmalıyorlar. LM1875'i de yorumlarına uygun olarak tork yükselsin diye iyi besleme ile besledim, bir türlü adam gibi pot bulamadığımdan maksimum volumle kullanmak zorunda kalıyorum. Akşam başka pot deneyeyim diye dağıttım yine cihazı, hanımdan bu öğlen fırçayı yedim; film izleyecekmiş de ses yokmuş... Ha iyi yanından bakmak lazım, boşu boşuna uğraşıyorsun, ne yapıyorsun tarzı bir yorum yerine adam gibi çalışan kutusu düzgün birşey yap da kullanalım tarzı yorum almış oldum ki diy aleminde sık rastlanır birşey değil sanki :lol:

Başka neler yazacaksın, meraktayım...
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 03 Kas 2009, 17:37

Hazır konu açılmışken bende yazayım bir şeyler :)

Öncelikle elinize sağlık, ilk bakışta insan bir ''lambalı izafiyeti'' alıyor,yanılıyormuyum? :roll: Aynı zamanda Trends Audıonun TA-10 gain cardını hatırlattı bana.Lakin kutu derdinden kurtulmak için bilhassa güzel tasarım olmuş kutlarım,yanlız ilerleyen günlerde orjinal pilipis tda7052 ile geliyorum Emin bey haberiniz olsun :) her türlü kapıştırırım tda2822 ile artık :D Ne diye uğraşırız şu küçük bilmecelerle ki. :P

Pot konusundaki sıkıntılarınıza aynen katılıyorum.Karaköy pasajının 2. ve 3. katındaki potçudan pot almanızı tavsiye etmem.Zamanında alps vs. marka diye çok pot aldım birçoğunda acayip bir tölerans farkı vardı(sanki sahte alps potlar vardı aralarında) götürüp adama ima etmeye çalışıyorum işine gelmiyor,anlamıyor. ...Herneyse beni bayağı sinirlendirmişti :evil: artık ondan pot almıyorum ..
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Kas 2009, 17:41

Yahu Emin bunu niye yaptın?

Biraz daha beklesen yapardık birlikte birer adet Krell, bakardık keyfimize 8-)

Bak Mimar Sinan bile durmuş durmuş yaptığı ilk cami ustalık devri eseri olan Edirne Selimiye Camii olmuş :shock:

Vallahi eline sağlık bence çok da şirin olmuş, lambalı amfi gibi trafolu görünüm, ahşap altyapı, pek de güzel maşallah:)

Arada böyle şeyler yapmak lazım, bazen hor gördüğümüz projelerden çok şey öğrenip asıl projelere aktarabiliyoruz. Karaköy pasajında kondansatörcü Cezmi abimizin yanında motor ağırlıklı bir dükkan var, orada 100K motorlu alps satılıyor, istersen bir bak, piyasadaki dandik Çin mallarından kat be kat iyidir.

Bu arada Ersoy'a gıcıklık olsun diye bir de minik saksı koy trafodan sonra, iki de bakır elektrot salla içine, humuslu kondansatör olsun, gönüller şen olsun :D
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 03 Kas 2009, 17:44

Aaaa Şenol kardeşimizle mesajlarımız çarpışmış. :D

Potcu çakma çıktı desenize!

Ama lambalıya ikimiz de benzettiğimize göre sen iyisi mi boşver Class A felan yap bir 3-5W lambalı birşeyler :)
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen elektrosenol » 03 Kas 2009, 18:02

:D Potçuda çakma potlarıda çakma hele satana hiç bakma potların hepsi takla :P Benim işte boş zaman zevki olur derler ya, 2 tanede hazır kenarda orijinal pilipis marka tda7052 varken ayaklandır kudurt hoparlörleri misali.(2X1W full bridge-nede kudurur ya :) ).Uygun zaman ve malzemeleri bulduğumda şu meşhur Ras32 A class ampli.yi yapacağım .Üşüyorum yaa dükkanda soğuk,dükkanı ısıtacak ampli. lazım. Ama kusura bakmayın velakin smps kullanacağım beslemede,off off :x zaman ola hayır ola şen-ola düğün-ola beklediğim malzemeler ola bakacağım icaba.
Steryo takılıyorum:)
Kullanıcı avatarı
elektrosenol
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi