STK402-120 vs. STK4231

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

STK402-120 vs. STK4231

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 28 Ekm 2007, 20:41

ewt arkdaşlar başlıktanda anlaşılabiliceği gibi bu iki STK yı kıyaslamak istiyorum daha önce bu amfileri yapmış olan arkdaşların fikir vermelerini istiyorum açıkçası.
birinci olarak şunu belirteyim besleme voltajım 2x35V DC olucak bu besleme voltajını göz önünde bulundurarak sizce hangisini kullanmam daha avantajlı olur projelerimiz kısmında gösterdiğim 3 yollu aktif sistemimde mid ve bası sürmek için kullanıcam tiz amfi olarakta STK4192 II kullanıcam (projede TDA7294 ve TDA2052 kullanıcam dememe rağmen vazgeçtim yüzey alanları ufak olduğu için ve aşırı ısınmalarından dolayı açıkçası biraz çekindim) uzun lafın kısası sevgili diy ci arkadaşlar siz olsanız mid ve baslarınızı sürmek için 2x35V DC simetrik beslemeniz varsa hangi STK yı seçerdiniz ve neden ?

yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim

SAYGILARIMLA;

Harun ARIK
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e154 » 28 Ekm 2007, 20:50

sırf ısınma problemi yüzünden neden vazgeçtin anlam veremedim. soğutmak o kadar problemmi. biraz büyük soğutucu kullanamazmısın.
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 28 Ekm 2007, 20:56

diğer bi arkdaşımızın açmış olduğu STK4192 konu başlığı altındaki fotoğrafta gördüğün soğutucudan 2 adet kullanıyorum o STK4192 nin bağlı olduğu soğutucu sadece STK41-92 ve köprü diyot için diğeri ise ya 4 adet TDA7294 yada işte 2 adet STK402-120 veya 2 adet STK4231 i soğutmak için kullanıcağım soğutucu olucak diğer yandan kendi projeme yeni fotoğraflar ekliyemiyor olmamın sebebide kısmen burdan kaynaklanıyor amfi için solidworks te kutu tasarlıyoruz daha doğrusu abime tasarlatıyorum amfinin kutusuda tamamen 3mm aluminyumdan olucak solid te ilk tasarım bitince sanal ortamda amfini nasıl göründüğüne dair fotoğraflarıda kendi projem altından ekliycem ve fikirlerinizi alıcam.

neyse konuyu daha fazla dağıtmak istemiyorum dediğim gibi o soğutucuya 4 tane TDA7294 koymak yerine 2 adet STK devresi koyup soğutmak çok daha kolay geldiği için böyle yapıam ama hangisinikullanıcağım konusudna kararsız kaldım sizce hangisini kullanmalıyım ve neden ?
grii_35
DIY Audio Fanatiği

STK

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 28 Ekm 2007, 22:02

Sevgili arkadaşım,

Soğutucu problemin konusunda aslında sorun olmamaı lazım ama illa da STK kullanma diye dayatmak da istemiyorum.

Ama tesadüfen ben de bir kutu yapma işine girdim. Aslında asıl işim hoparlörler ama dayanamayıp girdim gene işte. Ben STK konusunda kısa devre koruması vs. gibi konulardan dolayı değil ama asıl ses kalitesi konusunda şikayetçiyim. Sanyo marka ve X kodlu bulamadığın sürece kesinlikle 3886 veya TDA 7294 kullanman daha iyi olacaktır. Bunu Dr. da belirtmişti özellikle. Şahsen baslar için köprü devreli, mid ve tiz içinde normal uygulamasını düşünmekteyim. Şu anda 3 YTL'lik işlemcinin köprülü versiyonunun montajını yapıyorum.

Biraz büyük soğutucu kullanmayı ama alümünyum profilden düzgün birşey yapmayı tasarlıyorum. Karaköy'deki soğutucular dandik, benim eski bir alümünyumcum vardı, Selanik pasajı tarafında ama o da gitmiş.

Diyeceğim o ki, kesinlikle transistörlü amfi taraftarıyım ama aktif sistemlerde de 3 tane MOSFET yapmak zor geliyor, transistör eşlemek de apayrı bir gayret doğrusu. Ama bu TDA7294 konusunda çok olumlu şeyler de okudum ve de çok az ısındığı felan söyleniyordu.

Henüz bitirmediğim için sana tecrübelerimi aktaramıyorum ama ilk baştaki kararın bana daha mantıklı geliyor. Ama haftaya soğutucu ve trafomu alabilirsem birşeyler söyleyebilirim. İyi kalite STK bulamıyorsan kesinlikle 3886 veya TDA7294 yap derim. Ben bile bir Akai'nin STK'sını aşırı yükleyip yaktım, altı üstü mid'leri süren basit bir amficikti yani :(

Kolay gelsin..
hoparlör
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 29 Ekm 2007, 00:43

yorumlar için teşekkürler ama şunu belirteyim TDA7294 düşündüğünüzden çok daha fazla ısınıyor yani aynı soğutucuda STK402-120 çalıştırdım o bile o kadar ısınmadı :) ama tabi şuda bi gerçek benim içim ilk etapta önemli olan 2 nokta var birincisi kabinlerin tasarımıydı ki onu bitirdim montajını yaptım ikincisi ise amfi için kutu tasarlamak şimdiikinci adımdayım yani kutu sonrası kolay ilk etapta STK larla bi süre kullanmayı planlıyorum daha sorna duruma göre birde TDA larla denemesini yapıcam her iki devreninde çalışma voltajları aşşağa yukarı aynı olduğu için regüle katında bi değişiklik yapmama gerek kalmıycak bu arada regüle içinda 10 adet 3300uF/63Volt kondansatörler kullanmayı planlıyorum tabi oda belli olmaz elimde eskiden kalma 2 adet 47000uF/70Volt kondansatörler var onlarıda kullanabilirim belki :) ama işte yukardada belirttiğim gibi ilk etapta amfilarin kutusunu tamamlamam lazım yani diğer bi değişle işin görsel kısmını tamamlamam lazım ardından gerisinide hallederiz sizlerinde fikirleriyle çok aha iyi bir sonuca ulaşabiliriz bellimi olur belki giriş katında ön yükselteç oalrak lambalı bi pre-amp bile yapabiliriz :)
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen e154 » 29 Ekm 2007, 00:49

7294 konusunda bende aynı şeyi söliycektim ama belki bendeki entegre sahte fekan diye düşündüm. ben 7294 devresini orjinal halişyle ve mono olarak yaptyım çalıştırdım ama ölesine ses kalitesine ne desem ylan olur ama aklımda kalan sanki parlak bi sesi vardı gibi. sonuç olarak 7294 baya ısınıyo ama sahte ama gerçek entegre bilemem..
e154
DIY Audio Gurusu

İl: Ankara
Meslek: Elektrik Teknikeri

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 29 Ekm 2007, 00:57

TDA7294 ün sesine diyicek lafım yok çünkü cidden çok kaliteli bir sesi var benim çok hoşuma gitti ama ısınma problemi cidden çok büyük bi sorun teşkil ediyor heleki amacınız benim gibi entegreyi sınırlarında kullanıp zorlamak ise bence TDA biraz sorun. yani nası diyim ısıyı iyi iletmesi için entegrenin soğutucu yüzeyine temas eden alanının birz büyük olması lazım ama bunun aksine TDA7294 ün temas yüzeyi bihayli küçük ama bakalım işte şu STK devresini bi kurayım eğer tonlama hoşuma gitmezse başka çare yok TDA7294 yapıcam oda olmazsa mosfet veya transistörlü bişeyler yapıcam :D
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Okunmamış iletigönderen mehmet-salih » 29 Ekm 2007, 18:24

slm ustad senin ihtiyacını stk 4192ıı görür. ama voltajı yükseltebilirim diyosan stk4241ıı'yi tavsiye ederim. ben stk4241ıı'yi yaptım gerçekten tatmin edici bir seni vardı+ ben beslemede 2x3300mF 63V kondansatör 150w civarındada trafo kullandım beklentimin üzerinde bir ses aldı. bir stk4241ıı birde tda7294 yap yan yana koy çalıştır.aynı fan,aynı sogutucuyu tak 10 dk çalıştır. bak bakalım hangisi daha çok ısınıyor.+ stk4241ıı 2x120w rsm tda7294 ise 70w rms. gerisini kendin düşün.birde benim stk 4241ıı'nin devresinde kullandıgım sogutuçunun resmini koyayımda o zaman anlarsın ne kullanacagını...
kolay gelsin...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

al ustad resimler bunlar kullandıgım sogutucular aynı tda7294'e bagladıgım fan'da sogutucu'da aynı fanda. biraz fikir sahibi olmuşundur. kolay gelsin...
En son mehmet-salih tarafından, 29 Ekm 2007, 22:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
mehmet-salih
DIY Audio Fanatiği

İl: GöLHiSAR/BURDUR
Meslek: ögrenci

Grii

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 29 Ekm 2007, 21:44

Sevgili Harun.
Arkadaşım sana tavsiyem eğer enregreli bir amfi yapacaksan stk yapma. Neden? Kalite acısında piyasadan aldığın stk ile tda7294 arasında ses kalitesi bakımından fazla bifark yok. İkisininde farklı farklı versiyonlarını pefalarca yaptım calıştırdım. Stk birazdaha iyi derim ama fiyat performans olarak kesinlikle tda 7294. Isı problemi için derimki doğru soğutucu ile orta düzeyli ses seviyesi için sorunsuz dinlersin. Tabi ciddi anlamda apartmanı salliyacaksan, soğutucuyu tüneltip yapıp ısıya duyarlı bir fan sistemi eklemelisin. Isınınca devreye girer, okadar yüksek sesle zaten fanı duymazsın. Birde bütün tda7294 yapacak arkadaşlara tavsiye ederim yüksek kazanç değeri olan preamfi kullanın. Yoksa tam verim alamazsınız.

Sonuç olarak muhteşem demiyorum ama kolay, sorunsuz, bu fiyata göre başarılı derim. Stk yapacaksan iki üç tanede yedek al Faydası olur.

Kolay gelsin...
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen grii_35 » 29 Ekm 2007, 22:16

yorumlar için teşekkürler arkadaşlar bu durumda ilk etapta STK402-120 devremi kurup deniyorum onun ardından eğer hoşuma gitmezse bu durumda TDA7294 e geçiş yaparım büyük ihtimalle yada hepten kafayı sıyırırsam mosfetli bişeylerde yapabilirim :D bu arada şuan elimde 2 adet 250VA lık trafolardan oluşan toplamda 500VA lık bi güç kaynağı var besleme tüm sistemde aynı olduğu için sorun yok yani tek regüle ile işlemi hallediyorum eğer yeteli gelmezse bu durumda 800VA lık trafo sardırıcam ama alışılmıiın biraz dışında olucak çünkü amfi için kutu özel olarak tasarlayıp yapıyoruz o kutuda trafo için ayrıılmıuş olan bölüm haricinde bi yere trafoyu koyma gibibi niyetim yok en azından solid te tasarlanmış bi kasayı gerçeğe çevirdikten sonra tekrardan kasa tasarlamaya niyetim yok tabi amfiyi gördükten sonra kasa tasarlatmak istiyen arkadaşlar olursa onlar içinde uygun fiyatlı kasalar tasarlıyabilirim
grii_35
DIY Audio Fanatiği

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir