Simetrik - Asimetrik?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Simetrik - Asimetrik?

Okunmamış iletigönderen e_cag » 12 Şub 2008, 23:58

Merhaba,

Basitçe yapacağım TDA2050'li anfinin ses kalitesinde beslemenin simetrik veya asimetrik olması fark yaratır mı? Bu soru benzer entegre datasheetlerine her bakışımda aklıma geliyor. Teorik - pratik sonuçlar nelerdir? Henüz beslemeyi ayarlamadığımdan ikisi de mümkün benim için. Ama iş PCB'ye gelince değişiyor. Simetrik için PCB çok kolay, ferah, iyi görünümlü. Asimetrik besleme içinse bir türlü istediğim gibi görünmedi...
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Kapibara » 13 Şub 2008, 01:13

Ciddi uygulamalarda genelde simetrik besleme kullanılıyor.
Muhtemelen bir hikmeti olsa gerek ama nedir ben de bilmiyorum.
Kullanıcı avatarı
Kapibara
DIY Audio Gurusu

İl: Sakarya

RE

Okunmamış iletigönderen e_cag » 13 Şub 2008, 01:33

Cevap için teşekkür ederim. Sanki avantajları var gibi yükselteçlerin çalışma prensiplerine bağlı olarak, ama tam olarak nedir, bilmiyorum. Belki detaylı açıklamasına ulaşan olmuştur.

Eminim pekçoğumuzun kafasını kurcalamıştır bu durum...
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

RE-2

Okunmamış iletigönderen e_cag » 14 Şub 2008, 00:18

Ve, muhtemelen hala, en azından mesaja bakıp geçen 34 arkadaşın kafasını kurcalıyordur. Veya belki cevap çok basit de söulemek yerine gülüyorlardır cahil halime.

Sevgiler, selamlar

Emin
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Kendime Cevap

Okunmamış iletigönderen e_cag » 21 Şub 2008, 21:01

Ses kalitesi konusunu hala bilmiyorum ancak:

Mesela TDA2050 için 50V kondansatörler yerine 25V'ları almak ve muhtelif hatlarda 50V yerine 25V gibi nispeten düşük gerilim dolaştırmak daha iyi gibi görünüyor.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 21 Şub 2008, 21:18

neden 25voltluk kondansatör tercih ediyorsun anlamadım sebebini..daha yüksek değerlerde kondansatör kullanmak daha akıllıcadır..şehir şebekesinde oluşan herhangi bir peak de yani yükselmede kondansatörün patlamamış olur..
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Reklamlar

RE

Okunmamış iletigönderen e_cag » 24 Şub 2008, 02:14

Örnek olarak söyledim. Sonuçta 25 yerine güvenli tarafta kalmak için 35V kullanılır elbet ama Asimetrik 50V için de aynı nedenle en az 63V kullanmalı. Fiyatında da değilim ama elektrolitiklerde voltaj büyüdükçe boyut da çok büyüyor.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 24 Şub 2008, 12:14

ben eskiden tda 2050 yapmıştım..simetrik olarak da yaptım tek besleme de.yapılışı çok basit ve sesi birçok giriş seviyesindeki insanı tatmin edecek bir entegre.hatırladığım kadarı ile tek beslemede çıkışta kuplaj kondansatörü kullanılıyor.sığası arttıkça kondansatörün basslar daha bi derinleşiyor alt frekanslara iniyor..fakat bunun bir limiti var..eğer aşarsan entegreni yakarsın..çünkü entegreden gereğinden fazla akım çekmiş olursun.ayrıca besleme kondansatörünü ele alırsak ne yaparsan yap kondansatörün boyutu büyüyecek gerilim artınca..çünkü gerilimin artması demek E=C*Vkare/2 formülünce kondansatörün depoladığı enerji miktarının artması demektir..boyutun büyümesini neden istemiyorsun pcb de çok yer kapladığı için mi..sonuçta simetrik yapsan iki adet kullanacaksın..para senin için sorun değilse her iki türlü de yap.zaten çok ucuz bu entegreler.yalnız sahtesi de mevcut olabilir dikkat et..daha sonra değişiklikleri dinle....hangisi hoşuna giderse onu kullan..başarılar

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen ustura » 24 Şub 2008, 13:08

Sayın e_cag,
sorunla ilgili olarak forumda biraz araştırma yaparsan istediğinden daha fazlasını zaten bulacaksın.Yine de kısa bir cevap olarak sayın Doktor'dan bir alıntı...

...çıkışta kullanılan kondansatör ne tarz olursa olsun, yüke ve frekansa bağlı olarak tepki verdiği ve faz kaymasıına yol açtığı için hi-fi, hi-end bir çözümde yeri yoktur...
Bu şartlar altında değil elektrolitik, zorunlu kalınmadıkça MKP ve hatta hi-end audio grade MKP (100-150$ lık kondansatörlerden bahsediyorum) kondansatörler dahi kullanılmamalıdır. Zaten bu maksatla simetrik besleme kullanılır.

Dr.Hardware
Kullanıcı avatarı
ustura
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen IEEE » 24 Şub 2008, 13:22

arkadaşlar bağnaz olunmamalı diyorum kendimce..sonuçta dünyada birçok odyofil tabir edilen insan single ended devre kullanıyor bunun aksini de kimse iddia etmesin..zaten tda2050 ile yapılan bir amfi nasıl beslenirse beslensin ne kadar hi-end kategorisine girer bunu da bir düşünün lütfen ?

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir