Simetrik - Asimetrik?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Simetrik - Asimetrik?

Okunmamış iletigönderen e_cag » 19 Haz 2010, 12:31

irfankanisli yazdı:Düşünmeniz bile yeter, çok teşekkür ederim :) Pek uğraştıracak birşey değil hocam paintte yaptım :D Bu sefer düzelttim umarım olmuştur.Verdiğiniz linkteki şemayı kullandığım şemayla karşılaştırdım sanırsam aynısı, kullandığı besleme dışında pek bir fark göremedim :? Dediğiniz gibi elde edeceğim güç trafoyla orantılı ama demek istediğim devre iki kanal olduğundan tahminimce gücü sağ-sol olarak paylaştırıyor.O yüzden sağın girişine solun çıkışını vermeyi düşündüm.Bir sakıncası olmaz değil mi? Bir de az önceki mesajımda söylediğim hoparlör sorusuna birşey dememişsiniz hocam.Nasıl ne marka bir hoparlör almalıyım?(Tekrar hatırlatayım en fazla 40 tl :) )

Bir kanalın çıkışını diğerinin girişine bağlayarak daha fazla güç elde edemezsiniz. İlave olarak osilasyon ve ikinci kanalın girişindeki sinyalin aşırı yüksek olması nedeniyle daha açamadan distorsiyonla karşılaşma tehlikesi var. Yani amacınıza hizmet etmeyecği gibi devre ve hoparlör açısından tehlikeli de olur. TDA2050'yi iki adet kullanıp daha fazla güç alabileceğiniz devre köprülenmiş antegrelerle yapılır: http://electroschematics.com/293/bridge ... r-tda2030/. Limkteki devrede yer alan TDA2030'ların yerine TDA2050'leri birebir kullanabilirsiniz, herhangi bir sakıncası olmaz. TDA2050'nin maksimum besleme voltajı +-25VDC görünüyor. Bu durumda elinizdeki tafodan maksimumu almak için 0-18-36V AC çıkışlarını kullanmanız uygun olur. Trafonun 0-12-24VAC uçlarını kullanarak da ayrı bir diyot köprüsü, filtre kondansatörleri ve 7812 - 7912 regülatör kullanarak +-12V DC elde edip aynı trafodan beslemeniz mümkün olur.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Ynt: Simetrik - Asimetrik?

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 19 Haz 2010, 21:21

Cevap için çok teşekkürler.İnanın çok faydası oldu.Sorularımın büyük çoğunluğuna cevap buldum :kop: Devrelerle ilgili sorular bittiğine göre ( şimdilik:) ) sizce bu sistemde kullanmak için nasıl bir hoparlör almalıyım? 50'şer watt İki hoparlörlü bir kutu düşünüyorum.İkisini de aynı kutu içerisini yerleştirip birine sağ birine sol kanalı bağlayacağım.Preamp mono olduğu için çıkışını poweramp'ın hem sağ hem sol girişe bağlamayı düşünüyorum.İki hoparlörü de Fullrange eşdeğer mi alayım yoksa birini bas diğerini tiz ağırlıklı mı alayım? :bilmem: Ayrıca sormak istediğim birşey var.Bu iki devrenin ground uçlarını birleştirmeli miyim? Topraklama, şasi, ground, kutuya şasileme terimlerini hiç bilmiyorum.Metal kutu yapıp potları buna mı bağlamalıyım? Nasıl olmalı ? Cevaplarınızı yine büyük bir merakla bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Önceki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi