Simetrik - Asimetrik?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Ynt: Simetrik - Asimetrik?

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 15 Haz 2010, 20:47

Arkadaşlar cevaplar için çok teşekkürler gerçekten çok zahmet oldu.Yarın karaköye gidip malzemeleri alacağım ama forumda takip ettiğim kadarıyla çoğu kişi sahte entegre ve transistörden muzdarip.Bende aynı şekilde bir şüpeye düştüm.Kulladığım TDA2050'leri monte ettiğim soğutuculara yada girişteki kondansatörlerin üst kısmına dokunduğumda hoparlörlerden çok hafif bir cızırtı duyuyorum.Devreye herhangi bir şey bağlamadığım halde yine biraz cızırtı duyuyorum.Preamp'ı laboratuvar tipi güç kaynağında denedim.Clean tonda sıfır dipses gibi güzel bir sonuç verdi :D distortion modda çok çok az bir dipses var.Power amp devresini de o güç kaynağıyla denedim yşne sıfıra yakın bir dipses vardı.Sizlere zahmet olacak ama yine bir kaç sorum var :)
Preamp için regüleli güç kaynağından söz etmişsiniz nasıl yapabilirim yada nasıl edebilirim?
Kulladığım malzemelerde ya da trafoda sorun var galiba.Daha iyisini nereden bulabilirim?
Kademeli trafoyla bu iki devreyi tek trafoda birleştirebilir miyim?
TDA2050'nin izoleli olanı var mı?Soğutuculardan ve dış ortamdan nasıl izole edebilirim?

Bu arada tavsiyeler için tekrar teşekkürler.Yaptığım devrelerin fotoğraflarını atıyorum.Tüm baskılar ve lehimler yurt ortamında büyük özenle yapılmıştır :D
Eklentiler
IMG_1957.JPG
IMG_1955.JPG
IMG_1954.JPG
IMG_1953.JPG
IMG_1952.JPG
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

İl: İstanbul
Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen Amatör » 17 Haz 2010, 16:36

http://www.circuit-projects.com/dimg/12 ... umb%20.gif
şekideki devreyi kullana bilirsin prenin beslemesi için
2x12 trafo yeterlidir.Senin devredeki köprü ve kondansatörleri kullanabilirsin.Regüle çıkışlarını (+-12v)devredeki +ve- ye yapacaksın ac girişlere değil
Senin devre acıkta çalıştığı için bazı cızırtılar duyman normal.Kutuya girince potanslar da şasilenecek ,cızırtılar kaybolacaktır.
Entegreyi soğutucudan ayırmaya yarayan izole amyantlar var,onları kullanabilirsin ,vidalarada birer boncuk takmalısın.
Trafo olarak 120w trafo işini görür.Regüle için 2x12 5w yeterlidir.
tda 2050 yanılmıyosam 44v tek gerilime kadar çalışabiliyor.Ampli için 2x15 120w trafo çok rahat yetecektir,iki trafo birarada da olabilir ancak simetrik sarımlar ayrı olmalıdır
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

Okunmamış iletigönderen Amatör » 17 Haz 2010, 17:06

Amplinin trafosu 120w dan düşük de olabilir.Nasıl bir hoparlör kullanacaksın ampli ile.Trafoya fazla para vermene gerek olmayabilir.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 17 Haz 2010, 21:47

Elde fazla para olmadığı için 60W kademeli trafo aldım.Bu trafodan iki devreyi de beslesem sorun olur mu? Preamp'ı yakmak istemiyorum :D Ama bir tane 9V trafo buldum.Preamp'ı onunla hallederim ama poweramp içinde bir regülasyon lazım.Yolladığınız şemanın aynısını poweramp için kullanabilir miyim fazla mı ısınır?
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Amatör » 17 Haz 2010, 23:04

Trafonun çıkış voltajları ne kadar?
Amplide humm sorunu mu var? Neden regüleye ihtiyaç duydun?
7812-7912 hem çıkış voltajı hemde akımı ile power için yeterli gelmez.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 18 Haz 2010, 00:57

Evet hocam çok fazla humm var :( Bahsettiğim laboratuvar tipi güç kaynağıyla denediğimde çok çok az hum vardı ama trafoyu bağladığım çok fazla :( Eğer preamp için söylediğin regüle devresinden power amp içinde varsa bir zahmet onu da verebilirsen yapayım yoksa biraz masraf edip kademeli trafoyu bahsettiğim güç kaynağına çevireceğim.(Trafonun üzerindee 0-12-18-24-36-42-48 var ve ayrıca 2X12, 2X18, 2X24 yazıyor. )
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Amatör » 18 Haz 2010, 19:32

Regüleden önce ,amplinin beslemesindeki (4700mf herhalde)kondansatörleri 15000mf gibi değerli ile değiştir(eğer mümkünse).kondansatörlerin bacacakları arasına ve ac girişlere 100nf/63v kond. bağla
2x18 ac gerilim fazla gelmesin entegreye.Max çalışma gerilimini bilemedim şuan.18x1,41=25,3x2=50,6v gerilim fazla gelebilir,ben en fazla 44v ile beslenebilir diye hatırlıyorum tda yı.
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 18 Haz 2010, 23:16

Hocam verdiğiniz cevaplar için teşekküler.Anladığım kadarıyla şemayı çizdim.Umarım kondansatörleri doğru yere koymuşumdur. :? Eğer doğruysa birkaç içinde devreleri tamamlayıp sonucu bildiririm.Bu iki devreyi tamamlayıp birde Full Range 100W hopalör almayı düşünüyorum.Acaba nasıl bir hoparlör alayım ve nereden almalıyım?(Mümkünse 40 TL'yi geçmeyecek bir marka, çapı 20 cm geçmezse iyi olur :) )Aklımda bir fikir var.Preamp tek kanal, poweramp çift kanal o yüzden poweramp'ın sol kanalının çıkışını sağ kanalın girişine bağlasam sağ kanalın çıkışına da hoparlörü bağlasam beklediğim gibi iki kat güçle güzel bir ses alabilir miyim? Vereceğiniz fikirlere göre tüm bağlantıları tamamlayıp başlı başına güzel bir amfi yapmak istiyorum.Güzel olursa bir başlık altında çalışmaları yayınlayabilirim, böylece başka gitar amfisi yapmak isteyen arkadaşlara da yardımcı oluruz.Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Eklentiler
şema.jpg
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen Amatör » 18 Haz 2010, 23:50

Girişteki kondansatör bağlantısı olmamış
Ben bilgisayar ile çizimden hiç anlamıyorum,keşke çizim ile gösterebilsem
0-12-24 göstermişsin ya 12 senin şemaya göre şasi noktan ,onları direkt bağla köprüye,24-12 arasına 100n,12-0 arasına 100n bağlayacaksın
Yüksek ses için tda ların köprü bağlantısı var ama ses gücü trafo ile doğru orantılı
Sana zaten mono ampli lazım değil mi?
http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... s%3Disch:1
linkte Tda 2050 uygulaması var,bi incele istersen,0-18-36 yı da kullanablirsin ancak max değer olmak kaydı ile
Şimdi yanında olsam 10 dk da halledecem ama ,anlatmakta zorlanıyorum.Keşke bilgisayar kullanmaya daha erken başlasaydım,yaşımız biraz ilerledi galiba :)
Amatör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 19 Haz 2010, 04:10

Düşünmeniz bile yeter, çok teşekkür ederim :) Pek uğraştıracak birşey değil hocam paintte yaptım :D Bu sefer düzelttim umarım olmuştur.Verdiğiniz linkteki şemayı kullandığım şemayla karşılaştırdım sanırsam aynısı, kullandığı besleme dışında pek bir fark göremedim :? Dediğiniz gibi elde edeceğim güç trafoyla orantılı ama demek istediğim devre iki kanal olduğundan tahminimce gücü sağ-sol olarak paylaştırıyor.O yüzden sağın girişine solun çıkışını vermeyi düşündüm.Bir sakıncası olmaz değil mi? Bir de az önceki mesajımda söylediğim hoparlör sorusuna birşey dememişsiniz hocam.Nasıl ne marka bir hoparlör almalıyım?(Tekrar hatırlatayım en fazla 40 tl :) )
Eklentiler
şema2.jpg
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim