Simetrik - Asimetrik?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Okunmamış iletigönderen ustura » 24 Şub 2008, 14:52

IEEE yazdı:arkadaşlar bağnaz olunmamalı diyorum kendimce..sonuçta dünyada birçok odyofil tabir edilen insan single ended devre kullanıyor bunun aksini de kimse iddia etmesin..zaten tda2050 ile yapılan bir amfi nasıl beslenirse beslensin ne kadar hi-end kategorisine girer bunu da bir düşünün lütfen ?

Nasıl bir ruh hali içerisindesiniz bilmem ama, ne olursa olsun seçtiğiniz kelimelere dikkat ediniz. :praising:
Gerçekten bilgi paylaşmak ise maksadınız, lütfen paylaşın - ben şahsen sabırsızlıkla bekliyorum -

Yok değil ise hiç kusura bakmayın, yine yaranıza tuz basacağım... siz istediniz...
Internet bilginliğiyle, deneyimi ve kulak hassasiyetini karıştırmamak lazım. Benimle özellikle bu konularda tartışmaya girmeni hiç tavsiye etmem!
Teknik, tartışmaya açık bir konu değildir. Deneyim ve bilim herşeyin önündedir bu konuda. DC blokajı için çıkışta kondansatör kullanılması en az 20 sene önce terkedilmiş basit ve sonuçları bakımından hoş olmayan bir metoddur. Bazı ekstrem uygulamacıların pek çok ek önlemle birlikte çıkışta kondansatör kullanması hiçbir anlam ifade etmez.
Aslolan devrenin ve malzemenin kalitesidir. Şimdi hiç kimse bana tek MOSFET li, hiçbir kontrol unsuru taşımayan ve benim de bir kaç deneyip tatminsizliğe uğradığım ZEN kolonunun gainclone den daha detaylı ses verdiğini iddia etmesin. Elindeki devrenin çok daha karmaşıklarını yapıp denedim ve Class A ile AB arasındaki farkı senden çok daha iyi bilirim.
Ben AB severim çünkü tiz ve mid detaylarına daha hakimdir. Sen A yı sevebilirsin ama bu buradaki hiçkimseye hocalık yapmaya kalkmanı gerektirmez...
Dr.Hardware
Kullanıcı avatarı
ustura
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen IEEE » 24 Şub 2008, 18:20

benim maksatım tabii ki bilgi paylaşımıdır..fakat bunu yaparken nedense değişik olaylarla karşılaşıyorum.ben elektronik mühendisiyim..bilgi ve birikim bakımından da yeterli olduğumu düşünüyorum..bu konuda da başka bir polemiğe girmeyeceğim..yarış içerisinde değilim.ayrıca ortamı geren de ben değilim.iyi niyetle yazdığım bazı şeyler nedense başka yerlere çekiliyor bazı insanlar tarafından..sanki onlara kastım varmış gibi..buna osmanlıcada "enaniyet damarı" denir..Nelson Pass'a bu kondansatör konusunu bildirdim..sizi hoşgörü ile karşıladığını söyledi..ayrıca bu PLH uygulaması modası geçecek kadar eski ve 20senelik değildir .verdiğim linkte 2000den biraz önce yapıldığını göreceksiniz.ve sanırım Nelson Pass bu amfi ile ugraşmış ise en az hi-fi seviyesinde kabul edilmelidir.siz ben etmiyorum diyebilirsiniz..ama sen de hi-fi olarak kabul edemezsin diyemezsiniz.. buna hi-end konusunda yalnızca bir insanın yaptığı yorumlar emsal teşkil etmez..daha fazla şey söylemeye gerek duymuyorum..herhangi bir yaram yok öyle bir psikolojiye girmeye ihtiyacım da yok.yazdıklarımda da bana yazılanlardan çok daha az sert davrandığımı düşünüyorum..başka şeyler de yazardım ama kendini ispatlama çabasında değilim.burası kendini ispatlama değil bilgiyi tartışma yeri olmalıdır arkadaşlar..diyaudio com da olduğu gibi mesela..başarılar iyi çalışmalar
vur vur inlesin alem krell dinlesin :praising:

cevahirin kıymetini cevherfüruşan olmayan bilmez...
merkep anlar OTTAN,lakin GÜLDEN anlamaz..

Ben gelmedim kavga için benim işim sevgi için
Dostun evi gönüllerdir gönüller yapmaya geldim.
Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen IEEE » 24 Şub 2008, 18:25

ayrıca diğer arkadaşlara verdiğim cevaplarda da niyetimin ne olduğunu görebilirsiniz..iyi niyetliyim :)

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

RE

Okunmamış iletigönderen e_cag » 25 Şub 2008, 02:28

Tüm yanıtlar için teşekkür ederim arkadaşlar. Forumları aradım aslında ama yanlış sözcük arayınca sonuca ulaşamamak mümkün işte.

TDA2050'den çok yüksek kalite gibi bir beklentim yok aslında. Pratiğimi geliştirmeme faydası çok oldu yine de. Yaptığım 4. anfimde TDA2050 kullandım ve şu ana kadar yaptığım en gürültüsüz, düzgün sesli anfi oldu. Asimetrik beslemeli datasheet şemasını kullandım. Baskı devresini de kendim tasarladım.

En başta dediğim gibi, entegre çıkış şemalarının hepsinde besleme konusu hep aklımı kurcalıyordu. Bu arada, bu soruya diğer bir cevap da simetrik beslemenin daha az harici parçaya ihtiyaç oluşturması.

Sn Ustura, Dr. Hardware'in ilgili cevabının hangi başlık altında olduğunu bildirirseniz çok sevinirim.

Hepinize sevgiler, selamlar,

Emin
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

İl: İstanbul
Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen IEEE » 25 Şub 2008, 11:28

şimdi bir de lm3886lı bir devre yapmaya çalış.forumda mevcut.daha düzgün sesi olduğunu göreceksin kademe kademe ilerlemeye başla :)

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen drhardware » 25 Şub 2008, 13:25

Bazı yanlış anlaşıldığını düşündüğüm konularla ilgili uyarılarımı bildirmek için yazıyorum..

Burası Nelson Pass'ın reklam alanı değildir. Birilerinin söylediği genel kural değildir, kanun değildir. Sayın Pass'ın fikirleri kendisini ilgilendirir. Kendisi üyemiz değildir ve cevap hakkı yoktur. O bakımdan Sayın Nelson Pass hakkında bu forumlarda daha fazla polemik yapılmasını istemiyorum. ,

Teknik bir konunun bu kadar uzatılmasını anlamış değilim. IEEE nikli kullanıcının eski ve "banlanmış" bir kullanıcı olduğunu biliyorum. Kendisinin aynı "ben elektronik mühendisiyim, herşeyi bilirim" havalarında olduğunu görüyorum. Burada hiçkimse titrinden dolayı ayrıcalık sahibi değildir.

Sayın IEEE;
Lütfen kendine ait bir fikrin, projen, teorik bilgin varsa burada ortaya koy. Eğer yoksa yalnızca oku ve yorum yap. Sen Nelson Pass'ın ismini bilmezken bizler onun projelerini realize ettik.
Çıkış kondansatörü fikri Nelson Pass'a ait değildir ve kendisi bu konuda ısrarcı değildir. Kondansatörün negatif etkilerini "elektronikçi" olan herkes bilir ve kabul ederken, bu konudaki ısrarını anlamak mümkün değil!
Demişsin ki hoparlör kabinlerinin içinde bu kadar bobin kondansatör varken, neden çıkış kondansatörünü kafana takıyorsun? Evet kabinlerin filtrelerinde bir sürü kondansatör/bobin var ama unutma ki bu hoparlörleri tasarlayan ve üreten firmaların bünyesinde de hayallerine sığmayacak büyüklükte akustik laboratuvarları var ve her türlü kompanzasyon hesabı yapılarak bu ürünler piyasaya sunuluyor.

Son olarak;
Teknik konularla sosyal ve siyasi konuları karıştırmayalım. Burası siyaset meydanı değil ve ispatı mümkün olmayan konular konuşulmuyor. Herkes eteklerindekini döker, yaptığı işi ortaya koyar, ak koyun kara koyun piyasaya çıkar. Polemik yapmayın, iş ve proje koyun ortaya ki, ne olduğunuzu anlayalım. Buradaki insanların vaktini ve emeğini harcamak gibi art niyetli yaklaşımlara izin veremem. Bu tarz davrandığını gördüğüm üyelerin üyeliklerini "başka bir nikle dahi bir daha giremeyecekleri şekilde" askıya alırım.

Kolay gelsin.
Kullanıcı avatarı
drhardware
Eski Site Sorumlusu

İl: Ankara

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen IEEE » 25 Şub 2008, 15:02

teşekkürler yorum yapmam hataydı ve yaşınıza hürmeten yapmayacağım..daha fazla bir yere varamayacak çünkü..benim amacım crossover distorsiyona sahip olmayan en saf sese sahip bir amfi tasarlamak..konsansatör olmasını ben de istemem tabii ki.. :roll:

Kullanıcı avatarı
IEEE
DIY Audio Gurusu

Ynt: Simetrik - Asimetrik?

Okunmamış iletigönderen irfankanisli » 13 Haz 2010, 15:13

Merhaba arkadaşlar.Foruma daha yeni üye oldum aradığım bilgilerin bir çoğu var ama bir kaç sorum olacak.Arkadaşın bahsettiği TDA2050 devresini yaptım simetrik 15x15 simetrik trafo kullandım.Devreye mp3 çalarımı bağlayıp denedim.Gayet yüksek ve temiz bir ses verdi.Bu devreyi gitarla kullanmak için yaptım ve birde preamp yaptım.Preamp devresi de 9x9 simetrik trafoyla çalıştırdım.Elektro gitar hakkında bilgisi olanlar varsa daha iyi anlayacaklardır devre clean ve distotion olmak üzere iki kanala sahip.Clean tonu gerçekten temiz :) ama distortion modunda çok fazla dipses yapıyor.Kullandığım JRC4558 entegresinin kullanabileceğim başka bir muadili yada çeşidi var mı? Bu devreleri mp3 çalara bağladığımda dipses neredeyse yok gibi ama gitara bağladığım çok fazla dipses yapıyor özellikle de distortion modunda :( Farklı gitarlarla denediğimde sonuç yine aynı.Sormak istediklerim;
Dipsesi azaltmak için ne yapabilirim?
JRC4558 yerine ne kullanabilirim?
Bu iki devreyi iki trafo yerine kademeli diye tarif edilen tek bir trafoyla yapabilir miyim? Yapabilirsem nasıl yaparım? Şematik olarak anlatabilir misiniz?
Trafolarda bulunan 15-0-15 tarzı üç çıkıştan 0 yani ground ucunu devreye bağlamadığım zamanda çalışıyor.Ground'u nereye bağlamalıyım?
Yardımcı olursanız çok sevinirim.Bugün yarın gidip transformatörleri alıp arkadaşınkileri geri vereceğim. :D
Eklentiler
preguitar.pdf
Preamp
(199.66 KiB) 576 defa indirildi
tda2050.pdf
Power Amp (TDA2050)
(144.21 KiB) 469 defa indirildi
Kullanıcı avatarı
irfankanisli
Yeni Üye

Meslek: Öğrenci

Okunmamış iletigönderen e_cag » 14 Haz 2010, 12:45

Öncelikle ground bağlantısının düzgün yapılması lazım ki diğer sorunların kendiliklerinden çözülüp çözülmeyeceği görülsün. Resimde işaretlediğim gibi trafo bağlanmalı.
bağlantı.JPG
bağlantı.JPG (43.56 KiB) 1379 defa görüntülendi

Amplifikatörün bağlantısı daha kolay: orta uç zaten pcb üzerinde 17VAC lerin ortasındaki uca bağlanmalı.
Bunları kontrol ettikten sonra devam ederiz.

4558'in alternatifi pek çok. NE5532 olur, TL072 olur, daha da pek çok dual opamp tabir edilen parça birebir kullanılabilir. Ama sonraki iş bu. Herbirinin sese nüans boyutunda etkisi olur ki deneyip beğenmeye bakar. Elektronik deneyimin ne düzeydedir, bilmiyorum ama entegreleri kolay denemek için kart üzerindeki 4558'i söküp yerine uygun 8 bacaklı entegre soketi takarsan her seferinde lehimle uğraşmazsın.
Eklentiler
TDA2050 bağlantı.JPG
TDA2050 bağlantı.JPG (17.91 KiB) 1379 defa görüntülendi
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen Amatör » 14 Haz 2010, 15:07

Pre katının beslemesini 7812-7912 ile regüleli yapmanız dip gürültüsünü azaltacaktır.
Kolay gelsin
Amatör
DIY Audio Gurusu

İl: Zonguldak

ÖncekiSonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir