4+1 (oto amfisi)

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

4+1 (oto amfisi)

Okunmamış iletigönderen ErroRPacK » 16 Haz 2010, 20:57

Aranıza yeni katıldım. 4+1 oto amfisi yapmayı düşünüyorum. Bana yüksek değil kaliteli ses lazım çok çok kaliteli ;) Bana hangi entegreyi önerirsiniz? Woofer için ayrı bir entegre önerirmisiniz. Mesela 4 tanesini x entegresinden yap woofer çıkışını xx entegresinden yaparsan daha ii verim alırsın gibisinden ? Şimdiden saolun.
ErroRPacK
Yeni Üye

İl: İSTANBUL
Meslek: ÖĞRENCİ

Ynt: 4+1 (oto amfisi)

Okunmamış iletigönderen Hazar » 16 Haz 2010, 21:27

ErroRPacK yazdı:Aranıza yeni katıldım. 4+1 oto amfisi yapmayı düşünüyorum. Bana yüksek değil kaliteli ses lazım çok çok kaliteli ;) Bana hangi entegreyi önerirsiniz? Woofer için ayrı bir entegre önerirmisiniz. Mesela 4 tanesini x entegresinden yap woofer çıkışını xx entegresinden yaparsan daha ii verim alırsın gibisinden ? Şimdiden saolun.

Hoşgeldiniz öncelikle. Hem görece yüksek, hem de gayet temiz bir ses için size 4xLM3886 + 1xTDA7294 kombosunu önerebilirim. Lakin bu iki entegre de direkt 12V ile çalışmaz, 12V'u bu entegrelerin istediği ve ortak çalışabileceği simetrik 30V'a getirmelisiniz. Bunun için de SMPS devreleri kullanılır.

Sitemizde LM3886 ve TDA7294 ile yapılmış örnekler mevcut fakat daha çok ev kullanımına yönelik projelerle ilgilendiğimiz için SMPS yok. Farklı sitelerde birçok değişik şema mevcut SMPS konusunda, buralardan temin edebilirsiniz.

Kolay gelsin.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen ErroRPacK » 16 Haz 2010, 21:43

lm3886 nın namını duydum :D 12v ile çalışacak entegre tavsiyeleriniz neler peki ? Ve bu 12v ile çalışacak entegreyle lm3886 yı karşılaştıracak olsak ne kadar fark olur ?
ErroRPacK
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen e_cag » 16 Haz 2010, 22:36

LM3886'nın sesi diğer parçaların da iyi seçilmesi ve iyi uygulama ile çok iyidir, başka entegreli amplifikatörlerin tamamından iyidir demek abartılı olmaz. Öte yandan otomobilde özellikle hareket halindeyken iç gürültü, çınlamalar vs nedeniyle bu iyiliği duymak zorlaşır. Besleme için smps yapmaya kalkışmak bolca deneyim ister, ayrıca o kadar iyi bir smps yapılmalıdır ki 3886'nın sesinin güzelliği eksilmesin.

Önerilebilecek en kestirme çözüm TDA1562Q entegresi ile bir amplifikatör yapıp araca bağlayıp denemek. Bu entegre kendi içinde bir nevi smps fonksiyonu da içerdiğinden 12V besleme ile alınabilecek en yüksek gücü sağlayan entegredir. Yeterli gelirse iyi, sub için de aynısı kullanılabilir. Yetmezse önce smps yapımı işi çözülmeli, sonra lm3886'lı veya mosfetli yüksek güçlü bir amplifikatör yapılmalı.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Okunmamış iletigönderen scarab » 17 Haz 2010, 00:45

valla bence otomobilde 12v ile çalışabilecek entegre bir amfi yapmak boşa kürek sallamaktan öte birşey değildir zaten piyasada satılan en dandik araba teyiplerinde bile tda7384 benzeri entegreler kullanılıyor tda1562 ile 'de bunlardan çok da farklı sonuç alabileceğini sanmıyorum ama dersen her kanal için birer tda1562 sub içinde köplülü iki adet kullanırım berki iyi bir netice çıkabilir ama yaptığn masrafa ve emeğe değeceğini sanmam
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Okunmamış iletigönderen e_cag » 17 Haz 2010, 08:19

1562, 72XX ve 73XX serilerinden tamamen farklı, class H olarak tanımlanan bir entegre. Diğerleri ise bildiğiniz class AB. Bu yüzden örneğin TDA7385'ten güç almanın yolu hoparlörleri paralelleyerek empedans düşürmek. 1562 ise besleme voltajını devredeki harici kondansatörleri kullanarak anlık yükseltme yöntemi ile daha yüksek güç elde edilmesine olanak tanıyor. Yeter mi, yetmez mi, fark eder mi, etmez mi deneyen biri varsa yazsın izlenimlerini de öğrenelim. Sonuçta smps yapma külfetine girmeden olabileceğin maksimumu budur, onu söylüyorum. Entegre 10 TL civarındadır yani pek ucuz sayılmaz görece. Yanına da üç adet büyükçe elektrolitik kondansatör lazım kanal başına. Elektor'da yayınlanmış bir devrenin kartı nette dolaşır durur.
Yaptım yaptım kutulayamadım.
Kullanıcı avatarı
e_cag
DIY Audio Gurusu

Meslek: Kimyager

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen ErroRPacK » 17 Haz 2010, 10:31

O zaman en garantılı yol kalıtelı bı smps yapmak. Hangı nıtelıklerı tasıyan bı smps yapmam gerekıyo ve ne kadar tutar?
ErroRPacK
Yeni Üye

Okunmamış iletigönderen scarab » 17 Haz 2010, 12:22

e_cag yazdı:1562, 72XX ve 73XX serilerinden tamamen farklı, class H olarak tanımlanan bir entegre. Diğerleri ise bildiğiniz class AB. Bu yüzden örneğin TDA7385'ten güç almanın yolu hoparlörleri paralelleyerek empedans düşürmek. 1562 ise besleme voltajını devredeki harici kondansatörleri kullanarak anlık yükseltme yöntemi ile daha yüksek güç elde edilmesine olanak tanıyor. Yeter mi, yetmez mi, fark eder mi, etmez mi deneyen biri varsa yazsın izlenimlerini de öğrenelim. Sonuçta smps yapma külfetine girmeden olabileceğin maksimumu budur, onu söylüyorum. Entegre 10 TL civarındadır yani pek ucuz sayılmaz görece. Yanına da üç adet büyükçe elektrolitik kondansatör lazım kanal başına. Elektor'da yayınlanmış bir devrenin kartı nette dolaşır durur.

doğrudur tda 1562 denemedim o zaman 4xlm1875 1xtda1562 denenebilir gibi lm1875 sesi iyi diyorlar ama simetrik olmayan beslemede ne kadar iyidir bilmiyorum zaten otomobil gibi küçükbir ortamda kaliteli müzik dinlenebilirmi :?: sonuçta teneke sesi biraz açınca bütün metal ve pilastik aksam hoparlorlere eşlik edecek :D
fatih karali
scarab
DIY Audio Gurusu

İl: ist
Meslek: eski marangoz :)

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Google [Bot] ve 0 misafir