Önemli bir kaç soru?

Entegreli Güç Yükselteçleri » Küçük ama çok etkili. Entegreli(tümdevreli) ses yükselteçleri ile alakalı soru(n)lar

Önemli bir kaç soru?

Okunmamış iletigönderen hsyn » 26 Eyl 2010, 00:55

Arkadaşlar merhabalar bende bu işe çok ama çok merak saldım fakat kavrayamadıgım birkaç husus var.
amfiyi ses yükselteci kaliteli ses olarak gözümde canlandırdıgım için...
Örnegin bir kaç sorum olucak...
Neoxine ' nin lambalı amfisinin üzerinde bir ses açma kapama tizz bass vs göremiyorum buda snrm preamp ve poweramp getiriyor ve bu iki kavramıda bilemiyorum.
300w lık power güc amfisi bu amfide aynı şekilde bu güç amfileri ne işe yarar nasıl çalışır bunlarla ilgilide bişe bulamadım sitede birisi yardımcı olabilirmi anlayabilecegimiz dilde.
Teşekkür ederim diyaudiotr.com ailesi.
hsyn
Yeni Üye

İl: mersin
Meslek: öğrenci

Ynt: Önemli bir kaç soru?

Okunmamış iletigönderen Hazar » 26 Eyl 2010, 02:13

Merhabalar,

Amplifikatör genel olarak giriş sinyalini çıkıştan daha yüksek bir genlikte vermeye yarayan bir cihazdır.
Power amp dediğimiz şey amplifikatörden ibarettir. Power ne ola ki derseniz, amplifikatör çeşitleri arasında bir karmaşa olmasın diye konulmuş bir ön ek. Örneğin kulaklık amplifikatörü de vardır. Kulaklık sürer. Güç amplifikatörü denilen şey de hoparlör sürmeye yarar.

Neonixie'nin lambalı amplifikatörü biraz eskide kaldı, detaylarını hatırlamamakla beraber sorularınıza şöyle cevap verebilirim.
1. Ton kontrol daha çok bir giriş katının yapacağı bir şeydir. Giriş olarak ekolayzır da diyebilirsiniz, ton kontrolü olan preamp da diyebilirsiniz.
2. Power amplifikatör de hoparlörler için yapılır dediğimize göre, Neonixie'nin projesi bir power amplifikatördür.

300W'lık amplifikatör de power amptır, 1W'da. Yani gücünün ne kadar olduğu önemli değil. Ayrıca güç amplifikatörü diye bir kategori yok yani demeye çalıştığım odur. Amplifikatör hep aynıdır, kullanım alanları değişebilir sadece.

Saygılarımla.
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

İl: İstanbul

Okunmamış iletigönderen errör » 26 Eyl 2010, 22:30

burada konuya kaynak yapmış gibi oacak ama ton kontrol "equalizer" ile alakalı bir sorum olacak,

düzgün markalı bir equalizer arayışındayım ancak left ve rightı tek potla ayarlayabilen bir model bulmak zor, genellikleayrı ayrı potları olan çeşitler var.

acaba diyorum bu çeşitlerde motor veya mekanik kontrollü olupta left bandı potunu kaldırdığımızda right ın potunuda otomatikman kaldıran bir model var mıdır hiç böyle bir şey görmedimde varsa eğer böyle modeller ona göre araştıracağım.

var veya yok deseniz kafi :mrgreen:
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: bilgiişlem.

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 27 Eyl 2010, 13:06

errör yazdı:burada konuya kaynak yapmış gibi oacak ama ton kontrol "equalizer" ile alakalı bir sorum olacak,

düzgün markalı bir equalizer arayışındayım ancak left ve rightı tek potla ayarlayabilen bir model bulmak zor, genellikleayrı ayrı potları olan çeşitler var.

acaba diyorum bu çeşitlerde motor veya mekanik kontrollü olupta left bandı potunu kaldırdığımızda right ın potunuda otomatikman kaldıran bir model var mıdır hiç böyle bir şey görmedimde varsa eğer böyle modeller ona göre araştıracağım.

var veya yok deseniz kafi :mrgreen:

Dijital olanlarda var.
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen errör » 27 Eyl 2010, 16:03

dijital eq terimi bile bana absürd geliyor insan potlarla oynamadan uygun sesi nasıl hissedebilirki :D

teşekkürler hoparlör internette harman/kardon buldum bitane :evet:
Kullanıcı avatarı
errör
DIY Audio Fanatiği

İl: istanbul
Meslek: bilgiişlem.

Okunmamış iletigönderen hsyn » 28 Eyl 2010, 01:23

Hazar'a Teşşekürlerimi bir borc bilirim Ve bilmiyorum ama çok yeni olmama ragmen diger siteleride araştırdım fakat küçük bir şey eksik yeni başlayanlar için bir arakadaş bir video çekse lehimlemesinden parcalarına kadar bir ampliyi bitirse bu ampli çok basitte olabilir ama ayrıntılı olarak bakın arkadaşlar şunu şuraya baglıyoruz sebebi şudur vs vs diye bi video veya ayrıntılı olarak resimler çekse bence bir ilk olabilir tabiki benimkisi sadece bir düşünce ... teşekkür ederim tekrar saygılarımla.
En son hsyn tarafından, 17 Ekm 2010, 23:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
hsyn
Yeni Üye

Reklamlar

Okunmamış iletigönderen Ersoy » 28 Eyl 2010, 10:31

Forumumuz başladığı tarihten itibaren birçok diy proje incelemiş ve uygulamıştır. Bunların bazıları hifi, hi-end kalitesinde, prof diycilere yönelik olduğu gibi, bazılarıda amatör diycilere yönelik projelerdir. Sizin DANDİK diye tabir ettiğiniz türden çalışmalar bu forumda bulunmamaktadır. Bahsettiğiniz DANDİK projeleri başka forum ve internet sitelerinde aramaya devam edebilirsiniz.
Kainat, düşünceleri değil, hareketleri alkışlar.
Ersoy
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen Hazar » 28 Eyl 2010, 11:12

hsyn yazdı:Hazar'a Teşşekürlerimi bir borc bilirim Ve bilmiyorum ama çok yeni olmama ragmen diger siteleride araştırdım fakat küçük bir şey eksik yeni başlayanlar için bir arakadaş bir video çekse lehimlemesinden parcalarına kadar bir ampliyi bitirse bu ampli çok dandikte olabilirim ama ayrıntılı olarak bakın arkadaşlar şunu şuraya baglıyoruz sebebi şudur vs vs diye bi video veya ayrıntılı olarak resimler çekse bence bir ilk olabilir tabiki benimkisi sadece bir düşünce ... teşekkür ederim tekrar saygılarımla.

Sorun video çekmek değil. Sorun; bu şekilde bir anlatımla ancak tamirci olabilirsiniz. Çünkü bu elektronik işi, birinden görülerek öğrenilebilecek birşeyden çok; bizzat devre üzerinden destekli denemeler yaparak (bundan kastım, mesela kullandığınız entegrelerin datasheetlarını takip ederek) öğrenilebilecek birşeydir. Biz video çekip koysak da, orada anlattıklarımız sadece o proje için geçerli olacak, çoğunlukla başka bir işe yaramayacak bilgiler olacaktır.

Dandik diyerek basit demeye çalıştığınızı varsayıyorum ve mesajınızı düzeltmenizi öneriyorum.
Saygılar
Rüzgar ters esiyorsa, yelkenlerini rüzgar yönüne göre ayarlamaya bak; çünkü dünya çektiğin sıkıntılarla değil, gemiyi limana ulaştırıp ulaştıramadığınla ilgilenir.
ResimDIY Audio Türkiye Facebook Sayfası
Hazar
Site Sorumlusu
Site Sorumlusu

Okunmamış iletigönderen hoparlör » 29 Eyl 2010, 00:15

Son zamanlarda öğrenci arkadaşlarımızın çok temel teknik sorularına maruz kalıyoruz.

Halbuki uzun zamandan beri M.E.B. MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) programı kapsamında oldukça düzgün hazırlanmış dökümantasyon mevcut.

Temel elektronikten seslendirme sistemlerine, amfilerden ev sinemasına kadar, hatta step motor sürülmesinden hoparlör, akustik vs. herşey var. Dileyene marangozluk, mitoloji, çocuk gelişimi, denizcilik vs. vs. eğitimi de var. Elektrik-Elektronik Alanı altında ilgili derslere bakabilirsiniz.

Dolayısıyla "dandik" muhabbetini kapatıp "eğitim şart!" muhabbetine geçelim derim.

İşte birkaç örnek, gerisi de aşağıdaki linkten indirilebilir. Ben şimdi Tanrıların aşklarını okuyorum, çalışın haftaya sınav yapıcam :mrgreen:
http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/
Eklentiler
Seslendirme.pdf
(858.66 KiB) 856 defa indirildi
EvSineması.pdf
(1.36 MiB) 726 defa indirildi
MüzikSetleri.pdf
(884.75 KiB) 816 defa indirildi
hoparlör
DIY Audio Gurusu

Okunmamış iletigönderen hsyn » 17 Ekm 2010, 23:29

Hepinize cevaplarından ötürü teşekkür ederim özellikle Hazar'a Biraz Gecikmişim ama bundan sonra daha sık takip edecegim forumu ..Ayrıca Diyaudiotr Ailesinden kullandıgım argo tabir için özürdileyip hemen düzeltiyorum çok teşekkür ederim.Gerçekten içimde bir kötülük güdmeden yazmıstım.Saygılar.
hsyn
Yeni Üye

Sonraki

Entegreli Güç Yükselteçleri

• Bu konular da ilginizi çekebilir:
    Cevaplar
    Gösterim
    Son ileti
  • Kısa Soru
    gönderen e_cag » 15 Nis 2008, 01:04